Jump to content

Wymieniacie koła samodzielnie czy u wulkanizatora?

Wymiana kół  

10 members have voted

1. 1. Co sezon wymieniam koła/opony:

• Samodzielnie w domu/we własnym warsztacie
      8
    • U wulkanizatora
      2

Recommended Posts

Dokładnie jak w tytule tematu. Z racji, że bardzo mało robię ostatnio kilometrów, jazda głównie po równych/dobrych drogach, moje koła nie wymagają tak częstego wyważania, zastanawiam się nad tym czy nie zacząć wymieniać kół na własną rękę. Do tej pory robiłem to zawsze u wulkanizatora. W domu 2 auta, więc na pewno zaoszczędziłbym nie tylko trochę pieniędzy ale i czasu. Myślałem o kupnie jakiegoś dobrego elektryka (te odpowiednio droższe mają coraz lepsze opinie) + klucz dynamometryczny. Ale najpierw pytanie do użytkowników. Jak to wygląda u was? Plusy i minusy obu rozwiązań? Wasze doświadczenia?

40 minut szarpania i po kłopocie. Elektryka żadnego nie mam, z ręki jadę. Dokręcam jedynie kluczem dynamometrycznym, ale bardziej, żeby nie zaszedł całkowicie pajęczyną niż żeby to przy kołach było potrzebne. 

YATO-Elektryczny-klucz-udar-1-2-600Nm-YT coś takiego i dynamometryczny daje rade

32 minuty temu, R4xx napisał:

Dokręcam jedynie kluczem dynamometrycznym, ale bardziej, żeby nie zaszedł całkowicie pajęczyną niż żeby to przy kołach było potrzebne. 

Ja zawsze dokręcam kluczem dynamometrycznym i nawet jak gdzieś coś mi robią to sprawdzam później dokręcenie, zazwyczaj śruby są za mocno dokręcone i trzeba je odkręcać i przykręcać z odpowiednim momentem. Sprawdzam to tylko po to żebym w trasie przy zmianie koła nie miał niespodzianek z odkręceniem koła. Niecały rok temu chciałem w A6 odkręcić koło celem wymiany tarcz i klocków, dobry klucz pneumatyczny i 10 bar w sprężarce poległo, dopiero półtorej metra rury na klucz dało radę. Wcześniej z pół roku temu auto było na przełożeniu kół na inne strony oraz inne osie z wyważeniem, widać jak dokręcili. Od tamtej pory nawet jak zmieniam opony to po powrocie sprawdzam, jeśli za mocno to odkręcam i dokręcam tak jak powinno być.

Apropo pytania @Mat.Rynioto kół nie zmieniam tylko wyważam oraz zmieniam ich położenie na autach - jeżdżę na wielosezonowych od kilku lat.

Jaki klucze używacie i możecie polecić ?.

Ja cenowo na moją kieszeń a nie wiem jak z jakością zrobiłem listę: Jonnesway, Tengtools, Tvardy, Goodyear.

Ja kupiłem ten zestaw do samodzielnej wymiany kół: 
1) https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/narzedzia-do-opon/zakretarki-elektryczne/klucz-udarowy-013729/

2) https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/pokretla-do-nasadek-i-nasadki/klucze-dynamometryczne/klucz-dynamometryczny-013149/

Ten klucz udarowy był bardzo polecany w internecie. Na youtubie jest też pełno filmów jak bez problemu odkręcają podobnym zapieczone śruby. Przyszedł i jest bardzo solidny i wydaję się być wystarczająco mocny. Klucz dynamometryczny również bardzo dobry jakościowo. Na jesień okaże się jak się sprawuję zestaw.