Jump to content

Wymieniacie koła samodzielnie czy u wulkanizatora?


Wymiana kół  

10 members have voted

 1. 1. Co sezon wymieniam koła/opony:

  • Samodzielnie w domu/we własnym warsztacie
   8
  • U wulkanizatora
   2


Recommended Posts

Dokładnie jak w tytule tematu. Z racji, że bardzo mało robię ostatnio kilometrów, jazda głównie po równych/dobrych drogach, moje koła nie wymagają tak częstego wyważania, zastanawiam się nad tym czy nie zacząć wymieniać kół na własną rękę. Do tej pory robiłem to zawsze u wulkanizatora. W domu 2 auta, więc na pewno zaoszczędziłbym nie tylko trochę pieniędzy ale i czasu. Myślałem o kupnie jakiegoś dobrego elektryka (te odpowiednio droższe mają coraz lepsze opinie) + klucz dynamometryczny. Ale najpierw pytanie do użytkowników. Jak to wygląda u was? Plusy i minusy obu rozwiązań? Wasze doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

40 minut szarpania i po kłopocie. Elektryka żadnego nie mam, z ręki jadę. Dokręcam jedynie kluczem dynamometrycznym, ale bardziej, żeby nie zaszedł całkowicie pajęczyną niż żeby to przy kołach było potrzebne. 

Link to comment
Share on other sites

YATO-Elektryczny-klucz-udar-1-2-600Nm-YT coś takiego i dynamometryczny daje rade

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, R4xx napisał:

Dokręcam jedynie kluczem dynamometrycznym, ale bardziej, żeby nie zaszedł całkowicie pajęczyną niż żeby to przy kołach było potrzebne. 

Ja zawsze dokręcam kluczem dynamometrycznym i nawet jak gdzieś coś mi robią to sprawdzam później dokręcenie, zazwyczaj śruby są za mocno dokręcone i trzeba je odkręcać i przykręcać z odpowiednim momentem. Sprawdzam to tylko po to żebym w trasie przy zmianie koła nie miał niespodzianek z odkręceniem koła. Niecały rok temu chciałem w A6 odkręcić koło celem wymiany tarcz i klocków, dobry klucz pneumatyczny i 10 bar w sprężarce poległo, dopiero półtorej metra rury na klucz dało radę. Wcześniej z pół roku temu auto było na przełożeniu kół na inne strony oraz inne osie z wyważeniem, widać jak dokręcili. Od tamtej pory nawet jak zmieniam opony to po powrocie sprawdzam, jeśli za mocno to odkręcam i dokręcam tak jak powinno być.

Apropo pytania @Mat.Rynioto kół nie zmieniam tylko wyważam oraz zmieniam ich położenie na autach - jeżdżę na wielosezonowych od kilku lat.

Link to comment
Share on other sites

Jaki klucze używacie i możecie polecić ?.

Ja cenowo na moją kieszeń a nie wiem jak z jakością zrobiłem listę: Jonnesway, Tengtools, Tvardy, Goodyear.

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem ten zestaw do samodzielnej wymiany kół: 
1) https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/narzedzia-do-opon/zakretarki-elektryczne/klucz-udarowy-013729/

2) https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/pokretla-do-nasadek-i-nasadki/klucze-dynamometryczne/klucz-dynamometryczny-013149/

Ten klucz udarowy był bardzo polecany w internecie. Na youtubie jest też pełno filmów jak bez problemu odkręcają podobnym zapieczone śruby. Przyszedł i jest bardzo solidny i wydaję się być wystarczająco mocny. Klucz dynamometryczny również bardzo dobry jakościowo. Na jesień okaże się jak się sprawuję zestaw. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...