Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana wahaczy dolnych


bratpit

Rekomendowane odpowiedzi

ja akurat wymieniłem u siebie cały komplecik wraz z końcówkami kierowniczymi i gumami stabilizatora.

mam pytanko o ile przy obniżonym zawieszeniu i kołach 18" doszedłem do dokręcenia na gotowo wahaczy dolnych i łącznika stabilizatora to jak niby mam to zrobić z dokręceniem górnych wahaczy?? W żaden sposób nie dojdę do tych śrub bez podniesienia auta.

Wymyśliłem coś takiego że uniosłem autko lewarkiem za wahacz przedni z amorkiem odkręciłem koło i wtedy dokręciłem wahacze/

Czy dobrze zrobiłem????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki:

Czy aby można było przykręcić wahacze za pierwszym razem mocno bez stawiania autka na glebie nie można było by zapamiętać położenia gum w starym odkręcanym wahaczu i tak samo ustawić i przykręcić z napięciem wstępnym ten nowy wahacz??

Wątpię by ta praktyka niedokręcania wahaczy zaraz, lecz po postawieniu autka na koła miała sens. Przecież skręcić lekko trzeba a jak autko usiądzie w gumie na śrubie to i tak cała guma się nie przekręci do stanu prawidłowego.

Może źle myślę ale wydaje mi się że na wahaczach i ich tulejach gumowo-metalowych są jakieś oznaczenia, wypustki jak powinna być skierowana, w jakim położeniu roboczym powinna być guma względem gniazda.

Kolego nie praktykuj takich rzeczy w przypadku tuleji metalowo-gumowych.

Skręcając na kołach masz pewność że w momencie kiedy dobije koło do nadkola czy też wybije auto w górę i sprężyna przytrzyma koło przy asfalcie to element ten się podda ale nie uszkodzi.

Przy tulejach wahaczy są takie przeszlifowania można je ustawiać na przeszlifowania w gnieździe co powinno wystarczyć do prawidłowego montażu, choć u mnie minimalnie nie pokrywały się.

Najlepiej przed demontażem polecam zmierzyć odległość nadkola od środka koła - po postawianiu auta na kołach ewidentnie widać że trzeba je jeszcze dobrze ponaginać a i to szybko nie przynosi pożądanego skutku, ja wręcz podkładam pod koła deski i opuszam na lewarku do zmierzonej odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się w temacie wahaczy dolnych , lecz to się wiąże.

Górne wahacze nie muszą być dokręcane na "kołach".

Wystarczy podczas montażu w płycie górnej kolumny zachować wymiar "A" 55 mm patrz strona 59:

http://volkswagen.msk.ru/suspension/b5/b5_fr_susp_1998-2004.pdf

(akurat w tym dokumencie ten wymiar gdzieś się zapodział, ale tak jest)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos: co mam powiedzieć gościowi z warsztatu, który powiedział że od razu przykręca śruby bez opuszczania na koła? :kwasny:

Miałem jutro wymieniać ale już rozmawiałem z innym mechaniorem. 200 stówki za wymianę kompletu wachaczy i końcówek drążków kierowniczych. Ten mi powiedział że dokręcenie śrub od razu skraca żywotność wachaczy o jakieś 60%. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak nie mozesz zrobic.Bo niewiesz dokladnie jak wsadzisz kolo w jakiej pozycji sie ustawia wachacze.Musisz opuscic pobujac i dokrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po wymianie tzw Banana (lewego od strony kierowcy) powiem koledzy że bez kanału będzie ciężko ja robiłem z Kanałem do tego śruba mocująca wahacz do belki nie dałem rady jej wyjąć.... musiałem opuścić belkę silnika zaraz przy wahaczu są 3 śruby jedna 18 i dwie 13 :) ale operacja udała się wszystko HULA :):hi: opis się przydał :):good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da wyjąć śruby to można ją fleksem przeciąć, a nową wsadzić odwrotnie tak jak to wcześniej koledzy pisali. Ja tak zrobiłem jak wymieniałem z kumplem zawiechę. Za cholerę nie dało się jej wyjąć ale przecież dali nową śrubę :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instruktarz pomocny do wymiany zawiechy góra i dół :>, jestem właśnie po.

Nie wiem czy ktoś z kolegów dodał, iż przydatne przy wymianie są 2 zimne żywce. :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie taka uwaga do oczywiście bardzo pomocnego opisu wymiany:

Sworznie można dokręcać na maksa od razu bez opuszczania auta ponieważ są one na stożku więc obojętnie w którym momencie je dokręcimy to i tak będą zawsze w tej samej pozycji na swoim miejscu.

:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie taka uwaga do oczywiście bardzo pomocnego opisu wymiany:

Sworznie można dokręcać na maksa od razu bez opuszczania auta ponieważ są one na stożku więc obojętnie w którym momencie je dokręcimy to i tak będą zawsze w tej samej pozycji na swoim miejscu.

:hi:

dokladnie,zapomnialem tego dodac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Jestem aktualnie po wymianie przedniego zawieszenia i mogę podzielić się uwagami. Grzanie i studzenie sprawdza przy górnej części zwrotnicy, mocowanie końcówki drążka kierowniczego i górnych wahaczy (taka długa śruba). Dolna cześć wahaczy to inna bajka tam są stożki i można tylko to wyprasować. Ja urwałem śrubę imadła i zniszczyłem jeden wyciskacz zakupiony w Nurauto (drugi model nie podchodził do śrub). Dopiero gdy odkręciłem przegub od zwrotnicy zastosowałem taki imak dwuramienny do łożysk i to podziałało jedynie na dolne śruby (wygięcie zwrotnicy „kształt” nie pozwala zastosować tego urządzenia do górnych śrub). Zrobiło się na tyle miejsca aby podłożyć pod zwrotnice młotek a z góry przecinakiem walnąć te górne i zadziałało. Nie uszkodziłem czujników ABS. Śruby przegubów najlepiej poluzować jak autko jest na kołach później może być problem. Końcówek drążków kierowniczych nie udało mi się odkręcić od drążków mimo grzania i spawania ale serwis sobie z tym też nie poradził. Należało odkręcić całe drążki a jeden nawet wymienić gdyż nawet po tym zabiegu nie udało się odkręcić mimo pryskania preparatami 4 dni. Zająłem się tym bo robiłem ten zabieg w mojej B4 ale to czyste szaleństwo. Należy się nastawić na dużo problemów. W B4 to zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również bardzo proszę i wstawienie ponownie zdjęć wymiany wahaczy, chciałbym się zabrać z lewy dolny prosty ale z fotkami byłoby dużo łatwiej :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Prosiłbym o reaktywacje zdjęć :kox:

Chciałbym wymienić parę wahaczy tylko nie wiem jak sprawdzić które są właśnie dobre :(

Pewnie na stację diagnostyczną :( ale nie mam kata i nie wiem czy się nie doczepi..

Chodzi o dolne bo góre mam całą wymienioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli jest dobry diagnosta to pozna które są do wymiany. Sam jeździłem po 3 stacjach zanim się dowiedziałem a tłukło się jak chol..a.

Albo rozbierz dolne sworznie i będziesz widział który jest luźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mój problem jest taki że nie posiadam kanału :( i albo poszukam sobie kogoś kto przy piwku mi to pomoże rozebrać albo wybulę za mechanika :( a już stuka niemiłosiernie i tu nie chodzi o wygodę a bezpieczeństwo.[br]Dopisany: 27 Sierpień 2010, 20:53_________________________________________________a co do diagnostyki to boje się o to że zobaczy że nie mam katalizatora to może mi dowód odebrać.. A jest u nas taki stary dziad za przeproszeniem co się uczepi słabej śrubki ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...