Brak koła zapasowego - na jeden wyjazd zimówka jako zapas ?

piotrekekm

Witam wszystkich.

Pytanie nie o audi, a toyotę rav4 no ale w sumie samochód to samochód.  Pod koniec czerwca jadę na Chorwację a w toyocie nie mam koła zapasowego. Letnie koła mam na alu 17 ,a zimówki na stalówkach 16.. Myślicie, że mogę wrzucić tą stalówkę na zapas żeby jak coś dojechać do jakiejś wulkanizacji czy lepiej już kupić 5 alusa z oponą letnią żeby był na zapas ?

Zapas zawsze warto mieć nie tylko do Chorwacji ;)  Ojcu ostatnio upolowałem 2x 18 cali felgi z oponami na zapasówkę akurat za 200 zł felga Ori Toyota.  Lepiej moim zdaniem mieć na co przełożyć niż kombinować z piankami i pompowaniem na poboczu, a po tych piankach też opona ponoć nie zawsze przeżyje ;)

Lepiej mieć niż nie mieć koła zapasowego, zwłaszcza na takie wyjazdy nie wiesz co się trafi (oby nie), ja tak robiłem, że miałem zimówkę w bagażniki, na szczęście nie musiałem z niej korzystać. Ale wracając do tematu to bierz zimówkę, a jak wrócisz to zastanów się nad kupne zapasowego koła :D

Ok dzięki za pomoc. To jak nie znajdę jakiegoś alusa za rozsądną cenę to wrzucę zimówkę.

Godzinę temu, piotrekekm napisał:

Sprwadz w kalkulatorze czy obwód Twoich zimówek, odpowiada obwodowi Twoich letnich.

Teoretycznie tak powinno być, bo mniejsza felga ma wyższy profil opony itd. Jesli beda tej samej wyokosci (roznica powiedzmy max 3%)

WWW.OPONY.COM.PL

Nie wiesz jak dobrać zamienniki opon do Twojego samochodu? Skorzystaj z naszych narzędzi i dopasuj odpowiedni rozmiar.

Moim zdaniem bez sensu jest wiec kupowac 5-tego alusa, ale kazdy ma swoj wybor.

Letnia 225/65 srednica wychodzi 724,3 a zimówka 215/70 średnica 707,4. Z moich obliczeń jeśli pamiętam w ogóle matematykę wychodzi różnica 2,334%

Najlepiej przy długich trasach mieć zapas taki sam jak zamontowane koła w aucie.

Zmieniasz i ogień ta tłoki a nie bujanie max,80 km/h do najbliższejszego kowala.