Skocz do zawartości
IGNOROWANY

interfejs sterowania z kierownicy


badi136

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może ktoś doradzi bo już mnie nosi:)  Auto audi a4 b6 2003 - oryginalnie radio RNS D, telefon i kierownica multi. Zmieniłem na kenwood dmx-5020bts. Wszystko ogarnąłem poza sterowaniem z kierownicy. Czy ktoś się orientuje jaki moduł powinien to ogarnąć. Moduł TCM wywaliłem i cany spiąłem że sobą. We wtyczce w aucie brak kabla Rem więc sądzę że sterowanie z kierownicy jest po can. Czy po K?  Czy może w jakiś inny sposób.  Przerabiałam już dwa moduły i żaden nie dal rady.  Ten moduł TCM potrzebny czy nie?  Kierownica oryginalna z b6. Może ktoś doradzi lub poleci fachowca albo sam się podejmie podłączenia - Łódź i okolice.  Z góry dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jak narazie nie znalazłem odpowiedzi w temacie,  zacząłem szperać w instalacji i okazuje się że po spięciu przewodów can przy TCM,  niestety te cany nie wędrują do wtyczki od radia na piny tel -  i tel +. Tak jak pisano w innym temacie na forum.  Poza tym na przewodzie od licznika mierząc do masy przy TCM mam 12V, po przekreceniu stacyjki pojawia się napięcie ok 4V. A na drugim brak napięcia.. Tak jest poprawnie? Na przewody tel - i tel + przy radiu cały czas jest podawane napięcie w okolicach 4V na każdym z nich w stosunku do masy(nawet jak rozepne te przy TCM). Czyli interfejs pewnie  nie dziala ponieważ ciągle nie ma połączonych odpowiednich sygnałów z can. To ten sygnał tel - i tel + leci w takim razie z innego modułu?  To w takim razie gdzie idą przewody z TCM skoro nie do radia?  Może ktoś coś podpowie?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody z TMC idą do wtyczki 26 pin od RNSD - wystarczy spojrzeć na naklejkę na RNSD 

 

 

Alternatywnie wpinasz się się w niebieską wtyczkę licznika:

pin 19 - Infotainment CAN Low

pin 20 - Infotainment CAN High

 

 

Tel+ i Tel - to sygnały  z modułu telefonu 

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzięki ?

a ja ich szukałem w tej mini ISO, 

czyli wystarczy je przepiac do mini ISO w miejsce tych tel + i tel - i moduł może ruszy.. 

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, po przepięciu can z wtyczki 26 pinowej pod interfejs wszystko zaczęło działać jak trzeba.  Plus po stacyjce jak i sygnał podświetlania prawidłowo zostały pobrane z interfejsu z can. Sterowanie z kierownicy też ruszyło. Głośność + i - oraz przerzucanie piosenek tył - przód. Jedynie przyciski - słuchawka i RT nie mogę zaprogramować. Po naciśnięciu RT tak jakby zawiesza się sterowanie głośnością do czasu ponownego włączenia zapłonu.  Może dzieje się tak bo w aucie ciągle siedzi moduł telefonu podobno gdzieś pod siedzeniem.  Jakoś w wolnej chwili go wyrzucę i sprawdzę czy się coś zmieni. 

Tak czy inaczej wielkie dzięki dla użytkownika Banan, że właściwie nakierował mnie na cany.

Dla potomnych u mnie działa interfejs CTSAD003.2 Connects2 ze sterowaniem po can i okablowaniem do BOSE. 

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień kodowanie w 16 steering wheel - zmień drugą cyfrę na 2 -  Multifunction Steering Wheel with Radio Control ( wykodujesz obecność telefonu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dzięki,  zrobione?

teraz się już nic nie przywiesza przy naciśnięciu RT..

jak myślisz jest szansa żeby te przyciski dały się zaprogramowac po wyciągnięciu modułu telefonu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciągnięcie modułu telefonu nie ma znaczenia skoro już wykodowałeś w module kolumny sterowanie telefonem , zmień jeszcze adaptacje 62 kanału w liczniku żeby usunąć telefon z adaptacji 

 Te przyciski normalnie ( we wersji bez telefonu/sterowaniu głosowym ) w fabrycznym radiu służą do przełączania zapisanych stacji radiowych czy np. płyt w zmieniarce - to już jest kwestia radia android i jego oprogramowania czy odpowiednio zrozumie ramki CAN wysłane przez moduł kolumny po ich wciśnięciu 

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,  nie wiem czy już tego nie zrobiłem bo po naciśnięciu RT pojawiał się komunikat na fisie "insert sim card" i wtedy chyba zmieniałem to kodowanie bo komunikat już się nie pojawia,  ale jeszcze jutro to sprawdze, 

a czy nie jest tak że jak na 16 steering wheel wykoduje radio to te przyciski z kierownicy przestaną działać?  analogicznie z przyciskami od telefonu? teraz w błędach w tym module mam komunikat o braku komunikacji z radiem, a przed sugerowanymi przez Ciebie zmianami był jeszcze błąd komunikacji z telefonem.. 

teraz naciskając RT nic się nie dzieje,  radio go nie widzi,  wcześniej radio też nie reagowało ale po paru nacisnieciach zawieszalo się całe sterowanie aż do wyłaczenia i włączenia zapłonu.. 

Przepraszam za laickie pytania ale dzięki Tobie jakoś to ruszyło, sam pewnie dalej bym szukał can w mini ISO?

Tak czy inaczej głośność i przerzucanie utworów działa jak należy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...