Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Android Auto w A4 B9


pl_adamk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chciałbym się z Wami podzielić tym jak udało mi się uruchomić funkcję Android Auto oraz zaktualizować mapy w swojej A4. Ostrzegam, że poniższy sposób sprawdził się w moim przypadku więc nie oznacza to, że w każdym innym aucie zadziała. Wszystko robicie na własną odpowiedzialność. Poniższe informacje będą bardziej zestawem wskazówek niż instrukcją stricte krok po kroku. Do dzieła!

Cześć pierwsza hardware

Moje auto było wyposażone w pojedynczy port USB (Charge only) - należy go wymienić na podwójny i uzupełnić instalację. Ja swój port wraz z wiązką nabyłem na aliexpress z tej aukcji: Link Port USB wygląda OK natomiast we wiązce znalazłem błąd - przewód brązowy (masa) był zamieniony z różowym (podświetlenie) w kostce po stronie portu, dodatkowo te trzy luźne przewody okazały się za krótkie. Może źle je układałem czy coś - nie wiem. Przedłużyłem. Montaż z grubsza jest opisany w załączonej instrukcji (nie znalazłem lepszej). W skrócie:

  • Demontujemy konsolę centralną Film YT
  • Demontujemy tylne nawiewy - żadnej filozofii. Podważamy od boku i wyskakuje
  • Demontujemy schowek: demontujemy bok konsoli, kilka śrubek + odłączenie kostki. 
  •  image.png 
  • Demontujemy osłonę pod kierownicą, demontujemy lewy bok konsoli, cztery śrubki i gotowe
  • image.png
  • Demontujemy osłonę przy słupku
  •  image.png,
  • Następnie klamka otwierania maski: 
  • image.png
  • By finalnie zdjąć osłonę progu:
  •  image.png

Kabelki prowadzimy jak w załączonej instrukcji. Dwa z kostkami do jednostki multimediów, pojedyncze na lewą stronę. Czerwony wpinamy do skrzynki z bezpiecznikami w boku konsoli, brązowy najlepiej złapać w punkcie masy pod dywanem pod zdjętą osłoną progu, różowy opcjonalnie jak chcemy mieć podświetlenie do modułu elektryki, kostka T54c (najmniejsza) pin 1 (piny są ponumerowane w kostkach). 

image.png

 

Po stronie jednostki multimediów - mi najłatwiej było ją odkręcić. Kostkę od istniejącego portu USB (zielona) wypinamy ze złącza i zastępujemy nową. Dodatkowy okrągły kabel z brązową wtyczką wpinamy w wolne złącze o tym samym kolorze. 

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Należy teraz wykasować wszystkie błędy które zarejestrowało auto podczas naszych prac. Na pewno: Poduszki powietrzne, skrzynia biegów, system multimediów. I to chyba było by na tyle w kwestii Hardware.

 

Software

Tu ostrzegam. Nie jestem specjalistą. Posiłkowałem się niemieckim forum Link do forum W moim przypadku zabawa wyglądała następująco. W Red engineering menu sprawdziłem swoją wersję software (WAŻNE aby wgrać odpowiednią wersję!). Było to MHI2_ER_AUG22_K2161. Jest to wersja podatna na patch ale chciałem zrobić update do nowszej wersji ze względu na stabilność android auto. Mam nagłośnienie B&O dlatego odłączyłem pętle MOST od wzmacniacza żeby go nie ubić (czytałem coś, ęże później trzeba go parametryzować poprzez VCP, którego nie mam) i założyłem pętle światłowodową (nauczka ;)). Pobrałem firmware z wspomnianego forum zgodnie z opisem Link Wersje P3241 oraz K3344. Instalacja wyglądała następująco:

  • Podłączenie prostownika do auta (WAŻNE)
  • Wrzuciłem wersję P3241 na kartę SD i do portu 1 w jednostce multimediów
  • Red Engineering Menu, aktualizacja zgodnie z instrukcjami na ekranie
  • Cierpliwość - trwa to 20 minut, jednostka resetuje się parę razy. 
  • Finalnie budzi się i działa.
  • Następnie wersja K3344 na kartę i wszystko j.w.

Patch - aby działało AA i aktualizacja map należy spatchować jednostkę. Jest do tego gotowe narzędzie na wskazanym forum MIB - More Incredible Bash. Ściągamy i wrzucamy na kartę SD. Uruchamiamy red engineering menu i instalujemy jak zwykłą aktualizacje - patrz wyżej. Po zakończeniu wchodzimy w green engineering menu  - wybieramy M.I.B - przechodzimy w dół aż zobaczymy menu:

Wszystkie czynności wykonujemy spokojnie, sprawdzając czy zaczęta operacja na pewno się zakończyła (przechodzimy kółkiem na sam dół)

image.png

Zaczynamy od Backup - opcja standard powinna być ok. 

Następnie patch IFS-root --> Flash patched image - jednostka po zakończeniu powinna się uruchomić ponownie. więc ponownie wchodzimy w green engineering menu  - wybieramy M.I.B. Na koniec Carplay activation. Reboot jednostki i Android auto powinno hulać. Kartę SD można wyjąć.

Aktualizacja map

Powyższy patch jednostki wrzuca odpowiedni kod FEC umożliwiający aktualizację map chyba do 2030 roku. Aby je zaktualizować pobieramy mapy z oficjalnego serwera VW Link do map Wrzucamy na kartę SD (min 32GB) i aktualizujemy poprzez zwykłą opcję aktualizacji w "Pielęgnacji systemu"

 

Uff to byłoby na tyle. W razie wątpliwości poczytajcie wskazane forum przy użyciu google translate. Trochę pracy, trochę strachu ale efekt jest zadowalający. Polecam :)  

 

Smartphone_interface_Install_Guide_PL.pdf

  • Pomoc techniczna 5
  • wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy podkreślić, że te karty to nie są karty z Audi, tylko tak jak piszesz, z VW, Skody lub Seata, które dzięki temu Patchowi czytane są w naszych jednostkach MIB. Też am tego Patcha od kilku miesięcy:wink:

Dobra robota:thumbup1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super opis. Sam jestem przed montażem. Powiedz mi czy mając wcześniej charge only który jest podświetlony to można wykorzystać pin podświetlenia z tej wiązki czy lepiej z dołączonej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend opanowałem temat też u siebie. Proces nie jest wcale taki prosty jak się wydaje jeśli są 3 strefy. Miejsca strasznie mało żeby puścić wiązki. Ja pomogłem sobie żyłką od kosiarki :) 

Żeby wyciągnąć stary moduł trzeba odbezpieczyć go np. z prawej strony (oczywiście mówimy od stony tylnej) i od strony podłokietnika tą stronę pchnąć do środka i wychodzi tyłem. Nie trzeba dwóch stron odbezpieczać bo jest to trudne. 
Wiązki puściłem tak jak są zalecane. Jeśli ktoś ma "charge only" nie musi podpinać różowego kabelka od podświetlenia. Można wykorzystać ten z istniejącej wiązki fioletowo-czerwony. Podobno można też zrobić mostek pin 4 i 7 dla wykorzystania zasilania i masę gdzieś niedaleko poszukać. Ja robiłem tak jak ori więc wiązkę zasilania do bezpieczników, masa jest w progu z lewej strony. Jeśli ktoś nie ma "charge only" to podpina kabelek od podświetlenia do kostki 1 (czarna najmniejsza) pin 1.

Od strony MMI podpowiem tylko, że nie ma sensu wysuwać jednostki bo wiązki są tak krótkie, że jest to po prostu nie możliwe bez wcześniejszego ich odpięcia. Nie chciałem odkręcać całości jak kolega.Dostęp mały ale nie było tak cięzko jak przeciągać wiązki od modułu pod podłokietnikiem :) Udało się dostać od tyłu tzn. wypiąć kość quadlock, wypiąć zieloną kostkę i podpiąć nową. Dodatkowo oczywiście podpięcie drugiego od danych ale tam akurat jest wolne gniazdo.

W wolnej chwili wrzucę pare fotek bo zrobiłem.

Edytowane przez Onkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra robota, android auto akurat mam oryginalnie, chodź audi przed liftem ma tylko 2,4 GHz dlatego możemy zapomnieć o bezprzewodowym używaniu, musi być 5 GHz co do mapek to napewno skorzystam jak tylko znajdę więcej czasu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie żeby sprawdzić wersje nawigacji. Dla Delphi mapy są inne i patch też. Wszystko jest na wskazanym forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pobieracie najnowsze mapy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapy są oficjalnie ogólnodostępne np. na stronie VW. Aby je Twoja MMI czytała musi być najpierw zainstalowany w niej patch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bez problemu. Ja z 3241 mam załadowany 3346. 

Robienie aktualizacji softa na własną odpowiedzialność. Łatwo uwalić mmi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Muskel1 napisał:

Tak, bez problemu. Ja z 3241 mam załadowany 3346. 

Przechodziłeś przez 3344 czy od razu 3346?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2021 o 12:15, Muskel1 napisał:

Bezpośrednio

Muskel czyli można przeskakiwać aktualizacje ? Gdzieś czytałem, że trzeba wgrywać po kolei numer wyżej, ale w niektórych przypadkach zabrałoby to wieki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, vvalery napisał:

Muskel czyli można przeskakiwać aktualizacje ? Gdzieś czytałem, że trzeba wgrywać po kolei numer wyżej, ale w niektórych przypadkach zabrałoby to wieki. 

Nie z wszystkich wersji można od razu  do ostatnich przechodzić ale z 3241 można przejść na 3346. Kto chce może dla pewności zrobić krok pośredni wgrywając 3344

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymał mnie bład taki jak na 1 zdjeciu przy probie aktualizacji z 3241 na 3344 . Z racji posiadania b&o odpialem wtyczke od wzacniacza i podpialem petle MOST jak na 2 zdjeciu . W czym tkwi problem?

20210804_163802.jpg

20210804_164055.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta SD musi być sformatowana w FAT32, wszystko wrzucasz w głównym katalogu na kartę SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj inną kartę.  Rozpakowałeś wszystko do głównego katalogu?

 

Widzę właśnie, że tak. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , wszystko wrzucone z zipa prosto na sformatowana karte , instalacja rusza auto normalnie czytało kartę , jest reset mmi i po minucie wyrzuca ten błąd - dalej nie brnąłem , anulowałem instalacje . Po 2 próbach zrezygnowałem , jutro spróbuje na nowej karcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mycha1236 napisał:

Tak , wszystko wrzucone z zipa prosto na sformatowana karte , instalacja rusza auto normalnie czytało kartę , jest reset mmi i po minucie wyrzuca ten błąd - dalej nie brnąłem , anulowałem instalacje . Po 2 próbach zrezygnowałem , jutro spróbuje na nowej karcie.

Możliwe, że ma gdziesz uszkodzone struktury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...