Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cykanie i trzeszczenie z tyłu w A4 B9, przy ruszaniu, hamowaniu i zmianie kierunku jazdy


pz87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Posiadam od nieco ponad 2 miesięcy Audi A4 b9 avant 2.0 tdi w manualu z 2016 roku przebieg 177tys. mniej więcej od miesiąca czasu słyszę denerwujące trzaski czy też cykanie - ciężko określić ale po kolei.

Przejrzałem forum i przeanalizowałem podobne tematy i jakoś żaden nie spasował do moich objawów (zresztą wszędzie co innego było)

Jakie są objawy:

- auto skrzypi wydaje takie pojedyncze stuknięcia z tyłu (z perspektywy kierowcy mam wrażenie, ze dźwięk dochodzi gdzieś z okolicy tylnej kanapy ew. przedniego podłokietnika), trochę taki jak metal/metal
- kiedy wydaje te dźwięki -  przy przeciążeniach (ale też nie zawsze) czyli przy ruszaniu, przy hamowaniu a najbardziej słyszalne są w momencie parkowania (jadę do przodu hamuje i zaczynam cofać wtedy to wydaje sie najbardziej donośne)
- na początku czyli jakiś miesiąc temu na dziurach czy progach zwalniających nic nie słyszałem - teraz czasami i na progach coś wydaje ten dźwięk choć nie zawsze - przy szybszej jeździe i wjechaniu w dziurę nic takiego nie słychać.
- potencjalny moment początku tych objawów to zadziałanie automatycznego hamowania (wyjeżdżałem z parkingu tyłem - powoli - w zasadzie widziałem wszystko ale auto było mądrzejsze i samo przyhamowało)
- zastanawiam się czy to też zbieg okoliczności czy jest powiązane - ale na zimnym silniku jak rano wsiadam to pierwsze kilometry są w ciszy a potem mam wrażenie że im dalej w las tym gorzej.
- w aucie jest drive select i wydaje mi się ze tu też jest adaptacyjne te zawieszenie (sprawdzałem w różnych trybach ale zasadniczo chyba bez różnicy)

Co sprawdziłem

1. w momencie zakupu auto było na felgach 16cali - nie słyszałem żadnych dźwięków niepokojących
2. po zakupie kupiłem nowe felgi i nowe opony (17) - nie wiem czy to powód bo określenie momentu od kiedy słyszę te dźwięki jest trudne ale czasowo są to zbliżone do siebie kwestie
3. w pierwszej kolejności sprawdziłem dokręcenie felg luzy itp - tu wszystko wydaje się ok.
4. następnie wyciągnąłem z auta wszystkie elementy demontowalne (rolety, butle, wykładziny w bagażniku, koło zapasowe itp. podniosłem tylną kanapę sprawdziłem czy nic tam nie ma, złożyłem tylne fotele itp - wykluczyłem wszystko
5. podniosłem auto i z łomem szarpałem po wszystkich gumach w zawieszeniu z tyłu i na poduszce pod skrzynią - specem nie jestem ale nigdzie nic mi nie stukało uszkodzeń też nie widać. ( przegląd robiony był przy zakupie niby wszystko ok - pewnie pojadę do diagnosty jeszcze raz, ale z tego co czytam to i tak nic sie nie dowiem)
6. pod autem obejrzałem belkę z tyłu (wydaje mi się że jest zaspawana - jak w jednym z tematów rozwiązywano - nie wiem czy oryginalnie), wydech wszystkie gumy ok, dziur brak, nigdzie się nie obija.
7. z tyłu hamulce nie są idealne tarcza ma ten 1cm z małym hakiem - klocki wyglądają ok - generalnie jakiś luzów (też jeden z tematów) nie zauważyłem tam

 

Będę wdzięczny za pomoc - bo strasznie to denerwujące - przy okazji (wiem ze nie ten dział) ale może ktoś poleci mechanika z okolic Katowic/Mikołowa który by był w stanie pomóc w temacie nie wymieniając połowy auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy studiowałeś ten temat:

Podejrzewam, że masz to samo jak pewnie inni posiadacze A4B9 ?

Edytowane przez vvalery
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, vvalery napisał:

Nie wiem czy studiowałeś ten temat:

Podejrzewam, że masz to samo jak pewnie inni posiadacze A4B9 ?

Hej, dzięki tak czytałem. Dlatego tez napisałem ze mam skrzynię manualną - więc raczej to nie ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pz87 napisał:

Hej, dzięki tak czytałem. Dlatego tez napisałem ze mam skrzynię manualną - więc raczej to nie ten problem.

Ale czy Twoje hałasy są podobne to tych z filmu Kosmity ? U niego jak wiesz nie zdiagnozowanu problemu. Pytam bo od czasu do czasu w zależności od humoru też coś słyszę przy ruszaniu do tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z tego co widzę obaj macie s-tronic.

 

nagrałem prosty filmik choć dość słabo to słychać i nie da sie odnieść skąd ale może coś podpowie.

słychać to na początku filmu przy ruszaniu spod świateł, potem na przyhamowaniu przed progiem i na samym progu, i około 52 sec filmu.

 

 

Edytowane przez pz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pz87 napisał:

ale z tego co widzę obaj macie s-tronic.

 

nagrałem prosty filmik choć dość słabo to słychać i nie da sie odnieść skąd ale może coś podpowie.

słychać to na początku filmu przy ruszaniu spod świateł, potem na przyhamowaniu przed progiem i na samym progu, i około 52 sec filmu.

 

 

Fakt, ze u Ciebie jest raczej coś innego. Ja i tak bym nie usłyszał, bo zawsze music jest dość głośno. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, vvalery napisał:

Fakt, ze u Ciebie jest raczej coś innego. Ja i tak bym nie usłyszał, bo zawsze music jest dość głośno. ?

haha. w tamtym filmiku to i ja nic nie słyszałem - choć wiem czego nasłuchiwać. wgrałem nie ten film :/

tu właściwy - słychać wyraźniej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam praktycznie to samo , zauwazyłem że te napręzenia mam tylko latem, tak od +10 st. C.

zimą cisza.

2 serwisy ASO w DE i nikt nic nie wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, raqu43 napisał:

no ja mam praktycznie to samo , zauwazyłem że te napręzenia mam tylko latem, tak od +10 st. C.

zimą cisza.

2 serwisy ASO w DE i nikt nic nie wie...

Hej,

moim zdaniem są 2 opcje:

1. to co w temacie o wnętrzach TPI 2044902/5 - z tego co widzę dostałeś już instrukcję - u mnie objawy te pasują niemal idelanie - dziś np zimno było w miarę to i cicho - choć niemal pewien jestem ze dźwięki dochodzą z tyłu nie z przodu - nie wykluczam, że to może się tak nieść. PS. jakby co mam tę instrukcję po polsku (wyślij mail przez PW).

2. opcja to co na forum audiworld https://www.audiworld.com/forums/a4-b9-platform-discussion-212/creaking-noise-due-faulty-body-panel-lemon-2952951/page7/ czyli problem z spawami w nadkolach tylnych

osobiście mam zamiar w sobotę sprawdzić to u siebie - o ile nie będzie lało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, pz87 napisał:

Hej,

moim zdaniem są 2 opcje:

1. to co w temacie o wnętrzach TPI 2044902/5 - z tego co widzę dostałeś już instrukcję - u mnie objawy te pasują niemal idelanie - dziś np zimno było w miarę to i cicho - choć niemal pewien jestem ze dźwięki dochodzą z tyłu nie z przodu - nie wykluczam, że to może się tak nieść. PS. jakby co mam tę instrukcję po polsku (wyślij mail przez PW).

2. opcja to co na forum audiworld https://www.audiworld.com/forums/a4-b9-platform-discussion-212/creaking-noise-due-faulty-body-panel-lemon-2952951/page7/ czyli problem z spawami w nadkolach tylnych

osobiście mam zamiar w sobotę sprawdzić to u siebie - o ile nie będzie lało.

cześć, 

tak, kolega podesłał mi z forum już materiały, troche postudiowałem , ale byłoby fajnie, jakbyś podesłał mi w wersji PL , będę wdziećzny :hi:zaraz na PW wyślę emaila.

1. no u mnie słychać tak w 65% niby z przodu , ale to też różnie bywa, nieraz mam wrażenie , że na zmnianę tył i przód, zależy. I tylko od strony pasażera występuje to chrobotanie.

2. dzięki za drugi temat, poczytam. Da radę jakoś te spawy sprawdzić/poprawić ? pewnie nie.... Myślę , żę dla nas byłoby lepiej , żeby to 1. była winna, przynajmniej wiadomo co  i jak już robić i na to się nastawiam.

Daj znać , jak Ci wyjdzie to w sobotę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2021 o 22:54, raqu43 napisał:

cześć, 

tak, kolega podesłał mi z forum już materiały, troche postudiowałem , ale byłoby fajnie, jakbyś podesłał mi w wersji PL , będę wdziećzny :hi:zaraz na PW wyślę emaila.

1. no u mnie słychać tak w 65% niby z przodu , ale to też różnie bywa, nieraz mam wrażenie , że na zmnianę tył i przód, zależy. I tylko od strony pasażera występuje to chrobotanie.

2. dzięki za drugi temat, poczytam. Da radę jakoś te spawy sprawdzić/poprawić ? pewnie nie.... Myślę , żę dla nas byłoby lepiej , żeby to 1. była winna, przynajmniej wiadomo co  i jak już robić i na to się nastawiam.

Daj znać , jak Ci wyjdzie to w sobotę co i jak.

Dzis jednak nie dałem rady, korzystam z pogody:D, ale przygotowałem sobie pręt przynajmniej. Może jakoś w tygodniu ogarnę.

Edytowane przez pz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, jak coś zdasz relację :decayed:

U mnie będzie na 99% to  TPI 2044902/5.

Gdy mechanik u mnie lekko wykręcał/wkręcał z wyczuciem tą jedną ze śrub, słychać właśnie było identyczne chrobotanie, jakie słychać w kabinie , jak u Ciebie na filmiku. Trza kupować druta i do ASO niech robią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 15:05, raqu43 napisał:

ok, jak coś zdasz relację :decayed:

U mnie będzie na 99% to  TPI 2044902/5.

Gdy mechanik u mnie lekko wykręcał/wkręcał z wyczuciem tą jedną ze śrub, słychać właśnie było identyczne chrobotanie, jakie słychać w kabinie , jak u Ciebie na filmiku. Trza kupować druta i do ASO niech robią...

Jeszcze u siebie nie zrobiłem - ale mam nadzieję w ten weekend - dziś byłem w aso w Katowicach za diagnozę i naprawę zgodnie z TPI 2044902/5 zaśpiewali 1300zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja piernicze...to grubo...nie ma co...

no ja  wlasnie tez licze , że mnie tu w ASO w DE skroją jakieś min 300-350 euro za tą operację, tu biorą 180 E brutto/h...:facepalm: 

dlatego muszę podjechać do normalnego warsztatu się zapytac ile wezmą, moze jutro mi sie uda.

Pręt juz mam :P

daj znać, jakby co w weekend , jak ogarniesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pz87 napisał:

Jeszcze u siebie nie zrobiłem - ale mam nadzieję w ten weekend - dziś byłem w aso w Katowicach za diagnozę i naprawę zgodnie z TPI 2044902/5 zaśpiewali 1300zł

Pewnie pręt z platyny mają:whistling::decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alleluja, i nastała cisza :D.

zrobione zgodnie z TPI 2044902/5, zajęło mi to 2 godziny (włącznie z wymianą filtra paliwa) w warunkach domowego garażu:).

blacha odgięta, podłużnica zabezpieczona przejechane 150km i cisza wiec wielka ulga no i 1300zł oszczędzone.

Te dźwięki są bardzo łatwe do odtworzenia (przynajmniej u mnie tak było) - przy luzowaniu  śruby jak na zdjęciu.

A4.jpg

Temat uznaje za wyczerpany na ten moment.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest to samo co miał Kosmita. Nikt nie potrafił mu pomóc w ASO:

Filmik się trochę ładuje ale można obejrzeć.

Edytowane przez vvalery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nic ze skrzynią nie ma wspólnego. To są dwie blachy konstrukcyjne, które o siebie ocierają i trzeszczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Muskel1 napisał:

Nie, to nic ze skrzynią nie ma wspólnego. To są dwie blachy konstrukcyjne, które o siebie ocierają i trzeszczą. 

Ale on nie wiedział czy te hałasy są od skrzyni. Tylko przypuszczenia. Nikt tego nie potwierdził i oddał auto z tą wadą do leasingodawcy.

Jak się przysłuc**ję to brzmią podobnie.

Edytowane przez vvalery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe tyle, że on miał także problem ze skrzynią co widać na drugim filmiku. Dodatkowo pisał też o szarpnięciach przy ruszaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...