Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie domu


DarekS4

Rekomendowane odpowiedzi

Siema ... Ja totalnie dzisiaj z innej strony. 

Czym grzejecie swoje domy ?? :naughty:

Jeżeli mogę prosić o info to jaki metraż jaki rok budynku jakie docieplenie ile ton spalonego paliwa i z czego jesteście zadowoleni a co mogłoby być lepiej. Nie interesuje mnie gaz. 

Czeka mnie wymiana kotła zasypowego i chce iść w pelet. Ja używam kotła tylko do ogrzewania domu. CWU używam od wiosny do jesieni z Solarów + bufor 500L a w okresie zimowym Solary + Gaz. 

Dlaczego pelet ?? A no po pierwsze węgiel i tak wycofią więc nie opłąca mi się wydawać 10-12tys żeby go za 5 lat wywalić na złom.

Mój dom ma zakładane zużycie dla peletu na poziomie 6-7 Ton przy palniku 20kW. Dom prawie 400m2 

 

interesuje mnie zdanie użytkowników kotłów które spełniają aktualne wymogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kotła na pellet już od 3 lat i jestem zadowolony, to zużycie co podajesz to raczej między bajki włożyć przy takiej powierzchni do ogrzania, pytanie jaki budynek, w jakiej technologii, docieplenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, indyczes napisał:

to zużycie co podajesz to raczej między bajki włożyć przy takiej powierzchni do ogrzania

Rozumiem że za mało ? Aktualnie spalam 5 ton węgla założyłem że pelet to 20% więcej 

Dom posiada pełną kontrole temperatury każdego pomieszczenia + sterowanie ogrzewaniem danego pomieszczenia. Czyli jak ma być 22 stopnie to jest 22 i jak nie trzeba to nie grzeje. Po założeniu całej instalacji od razu zauważyłem wydłużenie w spalaniu. 

 

Lata 80 piętrówka Grube mury parteru, izolacji brak, podpiwniczenie w 1/2 powierzchni budynku. Strop strychu docieplony 

Temp zimą to 21 stopni w budynku. pomimo powierzchni mało kto chce wierzyć że to tylko 5 ton węgla. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie wymiany kotła i też idę w pellet, dom klocek lata 80,mur 1,5 pustaka + 10cm styropian,poddasze ocieplone, także podobnie jak u ciebie tyle że ok 180m2,do tej pory zwykły smieciuch i spalanie ok 5t węgla, tyle że nie ma kontroli nad temp raz ciepłej raz chłodniej,w 2 połowie października będę montował kocioł na pellet(zdecydowałem się na kostrzewa twin bio luxury 16kw),gość co będzie montował powiedział że spalanie pelletu podobne będzie do węgla,zobaczymy po sezonie

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy spalanie pelletu nie będzie tyle samo co węgla, zobacz jaką ma kaloryczność węgiel a jaką pellet.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie paliłem pelletem ,będę wiedział po sezonie co i jak,tylko do zwykłego pieca trzeba doliczyć jeszcze jakieś drewno itp. Kilku znajomych ma na pellet i jak z nimi rozmawiałem to koszty podobnie wychodzą,a przy pellecie praktycznie nie ma roboty i jest czysto,porównywać można pellet i ekogroszek ,to pewnie wyjdzie taniej groszek

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek dlaczego nie gaz? Masz przyłącze ziemnego?Gaz to ogroma wygoda. Martwisz się tylko żeby był.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam olej. odradzam, za***iście drogo :decayed: w przyszłym roku będę się przerzucał na gaz :decayed:

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję gazem. Termostaty smart Bosch na każdym kaloryferze apka  i sterowanie komórką z każdego punktu świata. ?

C0C02915-720C-4FF0-8189-1BF05DEE9AF1.jpeg

5A4B048E-5035-4814-AA00-C5C6B133F1D4.jpeg

1690D0CD-9F58-44A8-997B-D0BC4B1D98B3.jpeg

577A585A-914B-4663-83B0-3547F00509BD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2021 o 11:06, DarekS4 napisał:

CWU używam od wiosny do jesieni z Solarów + bufor 500L a w okresie zimowym Solary + Gaz. 

Jeżeli masz gaz z rury to nie wiem dla czego masz uprzedzenie do grzania gazem ?

Nie ma nic tańszego i wygodniejszego od grzania gazem .

U mnie 180 m2 + wysokie podpiwniczenie w klocku z początku lat 90-tych.

W podpiwniczeniu zimą  CO utrzymuje +5st.C, w domu 20 stopni na zwykłych termostatach grzejnikowych.

 10 cm styropianu i plastiki z początku wieku, cztery osoby w domciu , oprócz ogrzewania gaz grzeje wodę użytkową i służy do gotowania.

Od początku listopada 2019 do końca października 2020 ( okrągły roczek ) za gaz zapłaciłem 2.750 PLN brutto.

Od początku listopada 2020 do końca sierpnia 2021 za gaz wyszło 2.379 PLN brutto , czyli do końca października na pewno nie przekroczę kwoty zeszłorocznej :)

Małe wyjaśnienie, w zeszłe lato wymieniłem kocioł ze starego atmosferycznego 20-sto letniego Termeta na Termeta EcocondensSlim , razem z nowym zasobnikiem CWU wszystkie graty do modernizacji zamknęły się w kwocie 6.500 PLN brutto .

Taki Ecocondes Slim może z powodzeniem wisieć w kuchni czy łazience , nie jest potrzebna kotłownia ..

A jak się ją ma to można ją wykorzystać do innych celów :whistling:

W wersji dwu funkcyjnej nie potrzebuje zasobnika ciepłej wody...

 

To co planowałem zaoszczędzić na zużyciu po wymianie kotła niestety wciągnęła ostrzejsza zima..

Robocizna we własnym zakresie , 50 PLN plus bon od producenta kotła na 200 PLN wziął gazownik za sprawdzenie wszystkiego i podbicie papierów ....:whistling: 

P.S.

Gaz jak wszystkie nośniki energii na pewno mocno zdrożeje .

Wzrost ceny gazu o 50% spowoduje wzrost rachunków o ok. 23% ( połowę w rachunku w zimę stanowią opłaty stałe i przesyłowe a latem to i 80% :naughty:).

Gdyby nawet roczna kwota do zapłaty wzrosła o 30% to było by to na poziomie 3600 PLN.

Jak dla mnie i tak jest to rewelacja , tylko darmowe drewno z własnego lasu może stanowić konkurencję, ale ile się trzeba przy tym narobić.... :P

Za tą kwotę dzisiaj można kupić trzy tony dobrego , workowanego ekogroszku lub 3,5 tony workowanego peletu....

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2021 o 13:37, greg2505 napisał:

gość co będzie montował powiedział że spalanie pelletu podobne będzie do węgla,zobaczymy po sezonie

mój powiedział 20% więcej ale u mnie chata nie docieplona jeszcze. Niestety ja mam 80m2 garażu który jest dobudowany do domu i ocieplenie całości z chatą robi chory koszt. 

 

W dniu 6.09.2021 o 14:32, indyczes napisał:

Nigdy spalanie pelletu nie będzie tyle samo co węgla, zobacz jaką ma kaloryczność węgiel a jaką pellet.

też mnie to zastanawiało .... ziomek twierdzi że spala mniej pelletu od ekogroszku przy tych samych temp. :naughty: .... sprawdzę tej zimy jak ma w domu :D 

 

W dniu 6.09.2021 o 15:31, greg2505 napisał:

Kilku znajomych ma na pellet i jak z nimi rozmawiałem to koszty podobnie wychodzą

a no widzisz jednak jak wyżej ... ciekawe ciekawe ... czy tylu ludzi tyle opini i ile kotłów tyle opini ?? Może indywidualne doświadczenia i ustawienia każdego ? 

 

W dniu 6.09.2021 o 19:21, Wandej napisał:

Darek dlaczego nie gaz? Masz przyłącze ziemnego?Gaz to ogroma wygoda. Martwisz się tylko żeby był.

Gaz przy braku docieplenia + taka powierzchnia + na pewno ceny poleca do góry może mnie zniszczyć finansowo :co: .... sam nie wiem. Piec gazowy to 1/3 ceny kotła na pellet. .... można by zaryzykować. :mysli:

 

W dniu 8.09.2021 o 09:59, jedrekx napisał:

ja mam olej. odradzam, za***iście drogo :decayed: w przyszłym roku będę się przerzucał na gaz :decayed:

Wujo miał .... ale olej z interwelmu za free :decayed:

 

Godzinę temu, piotrsob1 napisał:

w domu 20 stopni

Dla mojej żony za mało . U nas komfort cieplny to około 21-22 stopnie 

Godzinę temu, piotrsob1 napisał:

wszystkie graty do modernizacji zamknęły się w kwocie 6.500 PLN brutto .

No to jest niewątpliwie ogromny + 

Godzinę temu, piotrsob1 napisał:

Gaz jak wszystkie nośniki energii na pewno mocno zdrożeje .

Jak pisałem wyżej na bank zdrożeje to jest pewniaczek jak kupon na Polskę z San marino. 

Godzinę temu, piotrsob1 napisał:

Za tą kwotę dzisiaj można kupić trzy tony dobrego , workowanego ekogroszku lub 3,5 tony workowanego peletu....

Co daje połowę tego co ja potrzebuję a nie mam pewności czy tak będzie.. Inaczej.... niech będzie tyle cop jest a nie więcej to będę zadowolony bo wiem że jak wrzucę 20cm styropianu na dom + docieplenie podpiwniczenia to musi być mniej. 

 

Z innej beczki.... ma sens włożenia jednego małego grzejnika do piwnicy i ustawienie go np na 10 stopni żeby tylko podtrzymywał temp w piwnicy ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DarekS4 napisał:

Z innej beczki.... ma sens włożenia jednego małego grzejnika do piwnicy i ustawienie go np na 10 stopni żeby tylko podtrzymywał temp w piwnicy ?? 

Jakiego grzejnika , elektrycznego ? :decayed:

Jaką masz instalację CO , starego typu grawitacyjną na grubych stalowych rurach i grzejniki żeliwne czy coś nowocześniejszego ?

Masz grzejniki w podpiwniczeniu ?

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, piotrsob1 napisał:

Jakiego grzejnika , elektrycznego ? :decayed:

nie no zwykłego od CO. 

CO mam na mocnej pompie przy piecu + pompa przy rozdzielaczu podłogówki na piętrze. Instalacja z  naczyniem przeponowym w najwyższym punkcie ale nie w obiegu zamkniętym. W piwnicy grube rury ale w domu cała instalacja wymieniona na nową. Nowe grzejniki. Salon z kuchnią 70m2 w podłogówce na anhydrycie. + jedna łazienka w podłogówce. Reszta pomieszczeń grzejniki. Sterowanie całym domem od techa. Sterownik bezprzewodowy + sterowanie podłogówką. KAżde pomieszczenie ma czujnik temp + głowica na grzejniku. Nie ma efektu przegrzewania pomieszczeń bez sensu. Jak nie trzeba odcina i nie grzeje tyle. + w jednym pomieszczeniu testuje czujnik otwarcia okna. JEstem z całosci bardzo zadowolony i od razu paliło się dłużej na jednym zasypie pieca. 

Nie mam grzejnika w piwnicy. 

Edytowane przez DarekS4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, DarekS4 napisał:

Instalacja z  naczyniem przeponowym w najwyższym punkcie ale nie w obiegu zamkniętym.

:co: too po co to naczynie przeponowe jak instalacja jest typu otwartego ?

A może to dwie instalacje połączone wymiennikiem ciepła , w piwnicy typu otwartego z  naczyniem wzbiorczym  i przez wymiennik ciepła na górę gdzie jest już zamknięta i dla tego naczynie przeponowe ?

 

57 minut temu, DarekS4 napisał:

CO mam na mocnej pompie przy piecu + pompa przy rozdzielaczu podłogówki na piętrze. Instalacja z  naczyniem przeponowym w najwyższym punkcie ale nie w obiegu zamkniętym. W piwnicy grube rury ale w domu cała instalacja wymieniona na nową. Nowe grzejniki. Salon z kuchnią 70m2 w podłogówce na anhydrycie. + jedna łazienka w podłogówce. Reszta pomieszczeń grzejniki. Sterowanie całym domem od techa. Sterownik bezprzewodowy + sterowanie podłogówką. KAżde pomieszczenie ma czujnik temp + głowica na grzejniku. Nie ma efektu przegrzewania pomieszczeń bez sensu. Jak nie trzeba odcina i nie grzeje tyle. + w jednym pomieszczeniu testuje czujnik otwarcia okna. JEstem z całosci bardzo zadowolony i od razu paliło się dłużej na jednym zasypie pieca. 

To w sumie nie powinno być problemu podłączyć coś nowoczesnego do tej instalacji .

Ja tam polecam gaz , jak masz rurę z gazem pod ręką :whistling:

Jak grzejesz 400 m2 , chata jest słabo docieplona i nawet jakby gaz zdrożał o 50 % to za rok nie powinieneś płacić więcej niż 6-7k PLN .

Potem poszedł bym w docieplenie , to zmniejszy rachunek o 30-50 % w zależności od jego jakości :)

Są teraz dopłaty do termo modernizacji , wymiany pieców , jakieś ulgi w podatkach , trzeba postudiować...

P.S.

 

A dołożenie grzejnika z zaworem termostatycznym w piwnicy przy montażu nowego kotła nie powinno stanowić żadnego problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2021 o 15:06, piotrsob1 napisał:

A może to dwie instalacje połączone wymiennikiem ciepła , w piwnicy typu otwartego z  naczyniem wzbiorczym  i przez wymiennik ciepła na górę gdzie jest już zamknięta i dla tego naczynie przeponowe ?

nie. i nie mam  żadnego wymiennika ciepła 

 

W dniu 18.09.2021 o 15:06, piotrsob1 napisał:

Są teraz dopłaty do termo modernizacji , wymiany pieców , jakieś ulgi w podatkach , trzeba postudiować...

Wiem wiem. 

 

W dniu 18.09.2021 o 15:06, piotrsob1 napisał:

A dołożenie grzejnika z zaworem termostatycznym w piwnicy przy montażu nowego kotła nie powinno stanowić żadnego problemu .

Ale raczej na rachunku za gaz może być problem. Sprawdzę tej zimy jaka panuje temperatura w piwnicy podczas palenia w piecu. 

Wezmę pod uwagę ten gaz.... bo wychodzi na to że w całościowym koszcie Gaz & Pellet będę ok 10-11tys. do przodu na rzecz gazu. Teraz te pieniądze mogę zainwestować w docieplenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2021 o 06:17, DarekS4 napisał:

nie. i nie mam  żadnego wymiennika ciepła 

To jakaś wyższa szkoła jazdy z tą Twoją instalacją :kox:

 

W dniu 20.09.2021 o 06:17, DarekS4 napisał:

Wezmę pod uwagę ten gaz.... bo wychodzi na to że w całościowym koszcie Gaz & Pellet będę ok 10-11tys. do przodu na rzecz gazu. Teraz te pieniądze mogę zainwestować w docieplenie. 

:thumbup1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrsob1 napisał:

To jakaś wyższa szkoła jazdy z tą Twoją instalacją :kox:

dlaczego .... instalacja CO obejmuje tylko to bez CWU. 

Więc jest prosta .... Piec + pompa --> instalacja --> odbiorniki ciepła tj. grzejniki i rozdzielacz podłogowy z pompa --> powrót .... Gdzie ma się tutaj znajdować wymiennik ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 18.09.2021 o 13:23, DarekS4 napisał:

 Instalacja z  naczyniem przeponowym w najwyższym punkcie ale nie w obiegu zamkniętym.

To może ja źle zrozumiałem, napisałeś że jest w niej naczynie przeponowe i jest typu otwartego....

Naczynie przeponowe i instalacja typu otwartego nie ma sensu w tym samym układzie , dla tego sądziłem że są dwa układy połączone wymiennikiem ciepła ....:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piotrsob1 napisał:

Naczynie przeponowe i instalacja typu otwartego nie ma sensu w tym samym układzie , dla tego sądziłem że są dwa układy połączone wymiennikiem ciepła ....:whistling:

nie nie.... jest układ otwarty ale czemu to naczynie tam jest to nie wiem. Majstry co robiły instalacje tak to ogarneli :eusathink:W każdym razie działa 

Wracając do meritum .... Trochę czytam trochę pytam znajomych i kalkulacje finalne wychodzą na rzecz gazu chociaż trochę temu nie ufam. 

W każdym razie chyba się zdecyduję ..... NA jakich temp pracuje taki układ CO ?? Czyli jaką temperaturę ma woda na wyjściu z kotła u was ? @piotrsob1 @vvalery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DarekS4 napisał:

nie nie.... jest układ otwarty ale czemu to naczynie tam jest to nie wiem. Majstry co robiły instalacje tak to ogarneli :eusathink:W każdym razie działa 

Wracając do meritum .... Trochę czytam trochę pytam znajomych i kalkulacje finalne wychodzą na rzecz gazu chociaż trochę temu nie ufam. 

W każdym razie chyba się zdecyduję ..... NA jakich temp pracuje taki układ CO ?? Czyli jaką temperaturę ma woda na wyjściu z kotła u was ? @piotrsob1 @vvalery

Z tym gazem to śliski temat. Tak jak ty mam nieocieplony dom i tanio nie jest. Idzie tego gazu w cholerę bo ciepło bardzo szybko ucieka. Na samym początku miałem taryfę w której chyba raz na rok spisywali licznik i rachunek przyszedł jednorazowo na chyba 7k :) Potem dawali już co dwa miesiące bo było duże zużycie i automatycznie przechodzi się wtedy na inną taryfę. Międzyczasie trochę poprawiłem uszczelnienia okien, drzwi itp. W Zamontowałem też pogodówkę i teraz temperatura zasilania jest zależna od temperatury zewnętrze. Pozwala to trochę zaoszczędzić. Maksymalna temperatura jaką miałem w duże mrozy to był 70-75 stopni. Ale że zima 2020-2021 była gorsza od poprzedniej i dłuższa, to rachunek też nie był mały. Teraz jakbym stał ponownie przed wyborem pieca to pewnie wybrał bym kobciucha, przynajmniej do momentu ocieplenia domu. 

Edytowane przez cysiek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...