Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[TDI PD] EGR - Wymiana, czyszczenie, zaślepienie - Temat zbiorczy


Yaqb

Rekomendowane odpowiedzi

a jak by zdecydowalem sie na kupno EGRa uzywki to na jakie auta warto uwazac? Hodzy o mlodszyh rocznikah, wiadomo ze oni byli montowane nie tylko na AVF 2003 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak by zdecydowalem sie na kupno EGRa uzywki to na jakie auta warto uwazac? Hodzy o mlodszyh rocznikah, wiadomo ze oni byli montowane nie tylko na AVF 2003 roku.

od grubych lasek to ja trzymam się z daleka i tobie też to radzę :)

a na poważnie, masz jakiś edytor, bo nie wiadomo o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak by zdecydowalem sie na kupno EGRa uzywki to na jakie auta warto uwazac? Hodzy o mlodszyh rocznikah, wiadomo ze oni byli montowane nie tylko na AVF 2003 roku.

od grubych lasek to ja trzymam się z daleka i tobie też to radzę :)

a na poważnie, masz jakiś edytor, bo nie wiadomo o co chodzi

dzekue za porade. Chodzi o to ze mam namiar kupic EGR uzywke, ale mlodszy od mojego z 2003 roku. Na jake auta, jakich rocznikow byli montowane takie same zawory?

Edytowane przez WaleryzMoldawii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna wywalic calkiem egr i klape dajac flansze,ja u siebie wywalilem caly system podcisnieniowy od rgr i od klapy,zostawilem tylko n75,odkrecilem rurke egr odcialem jeden koniec nabilem w srodek leb sruby obspawalem i zeszlifowalem,powstala piekna gruba zaslepka egr z kwasowki i to oryginalna hehehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja postanowiłem, że jak coś dali fabrycznie to niech sobie siedzi, zawsze można wyczyścić raz na jakiś czas przy nudnej sobocie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana/czyszczenie zaworu EGR nie jest skomplikowane. Zaczynamy od sciagniecia obudowy/maskownicy silnika(3 zaslepki, pozniej 3 nakretki 10mm) i rur dolotu powietrza do filtra. Ukazuje sie nam przepiekny widok naszego silniczka ;). Z tylu silnika widzimy rure dolotu, ktora z jednej strony jest przymocowana do naszego EGR'a, a z drugiej do rury intercooler'a za pomoca 'spinek' (podwazamy je do gory aby uwolnic rure). Z prawej strony od filtra oleju rura jest jeszcze przymocowana srubka 10mm. Odpinamy czujnik cisinienia(G71/G72) i wyciagamy rure na zewnatrz( z tej czesci niestety nie mam zdjec). Zapewne zauwazcie sladowe ilosci oleju w rurze, nie ma sie czym martwic ten typ tak ma, zapewne olej z odmy ;)(oby nie z turbawki). Bierzemy sie teraz do odkrecenia zaworu EGR, ktory tryma sie kolektora na 3 ampolach/imbusach 5mm. Dwa sa widoczne (poniżej) od gory po prawej i lewej stronie oraz jeden po prawej stronie od spodu.

89142942.th.jpg

Dobrze jest wypiac przewod podcisnienia od pompy podwojnej, latwiej nam sie bedzie dostac to tego imbusa od spodu. Oczywiscie odpinamy podcisnienie od silownika klapy gaszacej i EGR'a. Po odkreceniu 3 imbusow zostaje nam odkrecenie rurki pomiedzy EGR'em a kolektorem (wydechem). I tu mamy dwie mozliwosci, albo dwie sruby od spodu EGR'a ( imbus 6mm)

16149083.th.jpg

lub 2 nakretki przy kolektorze(12mm). Ja osobiscie wybralem te przy kolektorze latwiejszy dostep.

15064689.th.jpg

Pozatym jak ktos bedzie czyscil kolektor dolotowy to i tak bedzie trzeba ja odkrecic ;). Wyciagamy EGR'ka i naszym oczom ukazuje sie caly syf osadzony na sciankach. Tak wyglada EGR po 15-20 kkm.

81764293.th.png

A tak nowy

85905303.th.jpg

Nastepnie bierzemy sie za odkrecenie kolektora dolotowego(imbus 6mm), 6 srub. Ponizej widac cztery z nich.

63691066.th.jpg

Po wyciagnieciu kolektora ukazuje sie nam jeszcze wiekszy syf osadzony na sciankach. (po 144kkm)

69843269.th.jpg

Po wyciagnieciu bierzemy sie za czyszczenie, ja uzylem benzynki do czyszczenia gaznikow ok. 1l( do kupienia w kazdym sklepie samochodowym w puszkach 0.5l w spray'u) lub zamoczyc w ropie na noc. Podczas czyszczenia proponuje zalozyc rekawiczki jednorazowe, bo jak czyscilem pierwszy raz to przez tydzien rak nie moglem domyc ;).Po wyczyszczeniu skladamy w odwrotnej kolejnosci i cieszymy sie ze autku lepiej sie oddycha ;) . Czas pracy ok.2-3h, gdzie wiekszosc czasu pochlania nam czyszczenie. Mi odpadlo czyszczenie EGR'a, bo go wymienilem. Jak kupilem autko to go czyscilem i byl spokuj na ok. rok (ok .15-20 kkm)a potem znowu zaczal cieknac. Mozna rowniez po wyczyszczeniu zalozyc oil catch tank'a ( o ile EGR jest sprawny), ktory tez rozwiaze ciekniecie oleju z EGR'a.

Wczoraj udało mi się wyczyścić EGR i kolektor w moim aucie z tym, że silnik AVF i skrzynia manualna.(w AWX powinno być tak samo ale lepiej się upewnić). Pozwolę sobie wrzucić kilka zdj i opis do tego tematu, może rozwieje to czyjeś wątpliwości :wink:

Tak było przed czyszczeniem

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Po rozkręceniu okazało się, że nie jest tak źle

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Do zabiegu kupiłem uszczelki o numerach:

028129717D - uszczelka kolektora szt. 1

N909273302 - oring 62x3 EGR szt. 1

069131547D - uszczelka 32mm szt. 1

038131547A - uszczelka 22mm szt. 1

Uszczelki nowe i stare (na zdj nie ma orignu EGR)

Dołączona grafika

Uszczelka 22mm znajdująca się miedzy łącznikiem EGR, a kolektorem wydechowym była troszkę inna niż stara ale pasuje bez problemu

Dołączona grafika

Do czyszczenia użyłem benzyny ekstrakcyjnej pod ciśnieniem i śrubokręta żeby wydrapać tam gdzie była grubsza warstwa syfu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Po złożeniu efekt cieszy oko, jak na razie jest czyściutko :wink:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Przy tym zabiegu można wymienić jeszcze oringi na szybkozłączkach węży z dolotu, numery były podane gdzieś w tym temacie oraz przewody podciśnienia. Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę pytać :wink: Uszczelki kupiłem w sklepie GETEM.

Mam pytanie jak wyczyścić 4 otwory w bloku silnika od kolektora ssącego. Czy opiłki nagaru moga wpaść do środka czy nie za bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobiac i np. Wyciągając odkurzaczem ;)

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobiac i np. Wyciągając odkurzaczem ;)

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

ok. tylko będę musiał jakoś końcówkę przerobić żeby weszła w ten otwór. A jak nie uda mi się wszystkiego odessać to czy może się coś stać z silnikiem lub wtryskami.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo jak pewnie zauważyłeś to dużo więcej tego syfu było na kolektorze i napewno coś już wlecialo ;)

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo jak pewnie zauważyłeś to dużo więcej tego syfu było na kolektorze i napewno coś już wlecialo ;)

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Rzeczywiście masz racje patrząc na chłopski rozum to taka ilość syfu z kolektora i egr'u się zbiera że na pewno co tam wpada. Dobra uszczelki wszystkie mam i trzeba zabrać się za rozkręcanie i czyszczenie. Porobię trochę zdjęć i wrzucę przed i po robocie. Dzięki za odp. kolego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia ;)

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a macie może pojęcie czy da się zregenerować membranę w zaworze EGR, bo mam właśnie taki feler, czy już tylko wymiana na nowy EGR??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

05.2003 to co zaślepiać? A co jesli leci z klapy gaszacej?

Odepnij podciśnienie, zatkaj wężyk np. śrubką i pojeździj. Jak wywali check to wyłączyć trzeba programowo.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...