Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wakacje w Chorwacji


Flyer

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

Planuje wylot do Chorwacji pod koniec lipca na 10-12 dni.
Niestety nie bylem tam jeszcze ani razu i moja wiedza na temat tego kraju jest niewielka.
Pojawiały sie juz tematy o najlepszej trasie itp., ale zdecydowałem sie założyć nowy, który może będzie małym kompendium wiedzy dla innych.
Będę wdzięczny za odpowiedzi na pytania i wszelkie porady ;)

Gdzie :?:
Większość osób poleca Południową Dalmację, Makarską, wszelkie typy [rejony/miejscowosci] mile widziane.

Którędy :?:
Wyczytałem, ze należy omijać Węgry, bo drogi są słabe. Można było jeszcze niedawno naciąć sie na korki w Słowenii i w Chorwacji na bramkach, ale juz podobno są nowe drogi, które odelżyły ruch. Planujemy lecieć przez Czechy > Austrię [zahaczyc o Wieden na dzien lub dwa, bo mam tam znajomych, noclegi 20-30km od centrum wiednia sa po 30-40EUR za pokoj 2-3 os.] > Słowenię.

Jak najlepiej szukać noclegu :?: Rezerwować w PL, czy jechać "w ciemno" :?:
No właśnie - jak bookowac? I czy warto jechać w ciemno i szukac czegoś na miejscu?
Co sie opłaca najbardziej - hotel+wyżywienie, czy sam hotel, a wyżywienie we własnym zakresie [sniadania/kolacje] + obiady w knajpach?

Z góry dzięki za odp. :notworthy:

 

Edytowane przez stanley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2.9 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeśli chodzi o Słowenię: za autostrady płaci się winietami. "Najkrótsza" winietka jest na pół roku :!: i kosztuje 35 euro :kwasny:

A tej autostrady jest może z 50? 60km? Jadąc przez Austrię można ominąć drogi płatne w Słowenii w ten sposób, że przed granicą AUT/SLO kierujemy się na Mureck, później Lenart i Ptuj. Wątek na forum o tym problemie: http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19656

bo nawet jadąc bezpłatnymi drogami w kierunku Mariboru można się naciąć: http://www.a4-klub.pl/smf/empty-t66309.0.html;highlight=chorwacja

Podobno od 1 lipca mają pojawić się "krótsze" winietki ale nie ma jeszcze szczegółów: http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=23651

Co do kwater - ja szukałem (i znalazłem) korzystając z tej strony www: www.hellotourist.net. Zielony przycisk na tej stronie "Zapytanie ofertowe" daje możliwość wystawienia swojego zapytania po uprzednim zdefiniowaniu typu kwatery, regionu, terminu i maksymalnej ceny jaką jesteście gotowi zapłacić.

Forum o Chorwacji: http://www.cro.pl/forum/ warto zajrzeć, dużo informacji. Bałagan jak na każdym forum więc trzeba trochę pogrzebać :decayed:

=====

Trzeniek, tu chodzi właśnie o to żeby nie "tyrkać" tylko by każdy mógł sobie przeczytać

Lepiej napisz jak zrobiłeś tę trasę w 11 godzin .... :shocked::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeniek wywal elaborat, bo Ja też chcę jechać w tym roku. W połowie lipca..

Przyda się twoje doświadczenie, a przecież chcesz być pomocny :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie jakos ominac sensownie slowenie skoro mam placic 35 EUR za 60km autobahna? I czy ma to w ogole jakis sens?

Z tego co kojarze to ktos pisal, ze omijanie autostrady w Slowenii jest totalnie bes sęsu.

Trzeniu, napisz tutaj please... nawet jesli masz to zrobic za tydzien :decayed:

Nosfer, jak wszystko pojdzie dobrze to ja chce jechac 18-19 lipca [wszystko zalezy od tego jak moja bejbe skonczy sesje], a Ty kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Chorwacja to faktycznie Dalmacja, rejony Makarskiej/Splitu.

Wszystko zależy, czego szukasz w Chorwacji.

Spokoju i leżenia plackiem na plaży, czy wieczornego łażenia po knajpach.

Jest sporo malutkich wiosek, gdzie są 2-3 knajpki i cisza, cisza, cisza - np. Pisak k. Omisia.

Omiś to już większa miejscowość = możliwość wieczornego poimprezowania.

Byłem jeszcze w Trogirze - wyspa Ciovo (jeśli dobrze pamiętam).

Są jakby dwię części - sporo knajpek w głównej części + cisza, cisza, cisza na wyspie (ok. 3-4 km dalej).

W tym roku jadę do ... nie pamiętam teraz (potem zrobię update).

Droga moim zdaniem tylko przez Czechy,Austrię, Słowenie - prawie non-stoo autostrady.

Ja zawsze wyjeżdżam popołudniem z Wawy i jade przez nockę - ruch nie jest duży.

Staraj się nie jechać przez Słowenię i Chorwację w weekend (piątek-niedziela) - są cholerne korki w Słoweni i na autostradzie w Chorwacji.

Wyjazd w ciemno odradzam. W tamtyk roku miałem rezerwację, ale na miejscu się okazało, że coś tam się wydarzyło i brak miejscówki. Szukałem na miejscu ->dwie nocki na jednej kwaterze, dwie w kolejnej, jedna u ludzi w sypialni i kolejne 3 w następnym domu :wallbash: Całe wakacje na walizkach - kur... można dostać.

Chorwacja to głównie prywatne kwatery, czyli żywienie w knajpkach.

Jakieś namiary mam, ale na te wakacje są już zajęte (1.5 miesiąca temu sam szukałem i ktoś, gdzieś od znajomych dostał kolejny namiar).

:mysli: to chyba na tyle...

Eeee, co do 35 EUR za winietkę po Słowenii - proponuję zapłacić i jechać głównymi drogami.

W tamtym roku kumpel pożałował. Zjechaliśmy na boczne drogi i... 4 godziny w d*pę. Po łąkach, lasach itd.

A w drodze powrotnej i tak trzeba było kupić...

Droga W-wa -> Split zrobiona w 16 godzin w tygodniu (jazda nocką). I to nie jest żaden wyczyn.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie jakos ominac sensownie slowenie skoro mam placic 35 EUR za 60km autobahna? I czy ma to w ogole jakis sens?

Z tego co kojarze to ktos pisal, ze omijanie autostrady w Slowenii jest totalnie bes sęsu.

Da się. Przeczytaj co napisałem powyżej (hint: drugi akapit) i zajrzyj do podanego linka :przebiegly:[br]Dopisany: 18 Czerwiec 2009, 13:42_________________________________________________

Eeee, co do 35 EUR za winietkę po Słowenii - proponuję zapłacić i jechać głównymi drogami.

W tamtym roku kumpel pożałował. Zjechaliśmy na boczne drogi i... 4 godziny w d*pę. Po łąkach, lasach itd.

Zależy jaką trasą jechaliście. Mureck (AUT), Lenart (SLO) i Ptuj (SLO) to żadne lasy - wielu z Cro.pl ten objazd przetestowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fly weź sobie namiot i ognia w ciemno , mają takie pola campingowe ze szok , prąd przy każdym namiocie,woda,prysznice,WIFI,masakra.Latałem tak rok temu po całej europie przez 2 tygodnie i wbrew obawom były to chyba najciekawsze moje wakacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edmondo, dzięki!

To czego szukamy to lezenie na plazy, wieczorem knajpy [ale nie zadne tańcbudy, bo nas to nie interesuje] - jedziemy w wiekszym skladzie, wiec rozrywka bedzie.

Chcemy tez w miare mozliwosci pojezdzic i pozwiedzac, gdyz slyszalem, ze jak Chorwacja, to raczej nieco nudno sie robi w jednym miejscu...

Co do rezerwacji miejsc - gdzie zatem szukac [oprocz tego co pokazal Andy] ?

Warto przez posrednikow [biura podrozy] ?

oniak, pomysle... ale nie wiem co na to laski [wygodne] :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy, trasy nie pamiętam - opracowywałem ją na kolanie, z latarką w ręku w trakcie drogi.

Jechaliśmy w nocy, bez navi, zero ludzia, więc nawet nie było kogo zapytać.

Dla 150 zeta to pierd... takie kombinacje, tym bardziej, że główną drogę to już w głowie mam i po domach poznaję, gdzie skręcić :decayed:

Pola namiotowe fajne, tylko ceny chyba niewiele niższe od kwater (zasłyszane).

Kwater przez www nie sprawdzałem, więc ... nic na ten temat nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nosfer, jak wszystko pojdzie dobrze to ja chce jechac 18-19 lipca [wszystko zalezy od tego jak moja bejbe skonczy sesje], a Ty kiedy?

Prawdopodobnie w okolicy 13-14 lipca. :naughty:

- moja koleżanka była w zeszłym roku, pojechali na spontanie w ciemno, wynajęli kwaterę z widokiem na morze u jakiejś baby, tylko Ona nie pamięta ile płacili 30 albo 60 euro za dzień za pokój. *chyba 30* :mysli:

pokój = apartament // dwa pokoje + lazienka + kuchnia + taras/balkon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nosfer, to mam nadzieje, ze bedziesz zdawal mi relacje online z wypadu :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam to biuro - mieści się w Splicie w Chorwacji http://www.adria-island.org/en/croatia/

bardzo porządna firma - robiłem sobie przez nich rezerwacje. Kase puszczasz przelewem, laska dzwoni do Ciebie i faxem dostajesz Voucher a z tym na miejscu zgłaszasz się do Chorwata/ki.

Ja byłem na Istrii i niżej za Splitem ( północna dalmacja ) Pisak ( 15 km przed Makarską ). Widoki są takie że ciężko się na drodze skupić :naughty: polecam południe i środkową część Chorwacji. Wyspy ( główne to Krk, Brac i Hvar ) raczej sobie odpuść bo poza Krk (most) trzeba płacić za prom i ceny na wyspach są wyższe.

Trasa:

W-wa -> Czechy ( nocleg przed samą granica z Austrią w Mikulovie - jakieś 45-50 Euro za apartament 4 os ) -> Wien -> Graz -> Lubljana -> Split -> Omnis

Chorwacja ma nowiutką autostrade wiec możesz nawet 20" zakładać :naughty: 2 lata temu kończyła się tuż przed Splitem ale już podobno pociągneli dalej.

ps. na bosaka ładować się do wody nie radze - jeżowców są całe stada - głównie na spokojniejszych plażach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Chorwacja ma nowiutką autostrade wiec możesz nawet 20" zakładać :naughty: 2 lata temu kończyła się tuż przed Splitem ale już podobno pociągneli dalej. (...)

I kilka tuneli po drodze :buhaha::kox:

Nooo, podobno widoki są przepiękne :gwizdanie:[br]Dopisany: 18 Czerwiec 2009, 14:48_________________________________________________

:> Flyer wyślę Ci relację na PW, jeśli gdzieś znajdę Wi-Fi..

Nie bierz przykładu z centusiów tylko wal na forum ... :decayed::naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam to biuro - mieści się w Splicie w Chorwacji http://www.adria-island.org/en/croatia/

bardzo porządna firma - robiłem sobie przez nich rezerwacje. Kase puszczasz przelewem, laska dzwoni do Ciebie i faxem dostajesz Voucher a z tym na miejscu zgłaszasz się do Chorwata/ki.

Mozna do nich dzwonic i normalnie po polsku sie dogadac?[br]Dopisany: 18 Czerwiec 2009, 14:59_________________________________________________Wazne pytanie...

Jak to jest z wjazdem do Chorwacji? Tylko paszport, czy na dowod tez wpuszczaja? Jakos kurfa nie pomyslalem o tym wczesniej... :wallbash:[br]Dopisany: 18 Czerwiec 2009, 20:39_________________________________________________OK, juz wyczytalem, ze istnieje przepis w Chorwacji z 2005 r., ktory uprawnia obywateli UE do wjazdu na teren Chorwacji na dowod osobisty. Problemy moga sie pojawic tylko w momencie korzsytania z bezplatnej opieki medycznej, bankow, czy western union.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) korzsytania z bezplatnej opieki medycznej (...)

Wykup lepiej ubezpieczenie turystyczne na czas pobytu ....

Na paszport czeka się ok. 30 dni. 140 zł. Ważny 10 lat.

Jakbyś chciał wjechać do Bośni i Hercegowiny to na dowód nie wpuszczą.

======

Jadę autostradami gdzie tylko się da. Jak często są stacje paliw? Żeby mi na jakimś austriackim autobahnie wachy nie zabrakło ... :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

byłem w Chorwacji kilka razy więc dołączę sie do wątku

Zawsze jechałem w ciemno i znalazłem kwaterę za rozsądne pieniądze i w dobrym poleżeniu. co prawda wymaga to troszkę cierpliwości i siły bo po całej nocy jazdy za kokiem czeka dość długie szukanie.

To co mogę polecić to region Malarskiej riwiery. Jedziesz pokoleji miejscowości które oddalone są od siebie o kilka kilometrów i szukasz tam gdzie ci sie podoba. ( omijaj makarską- miasto bez atmosfery "moje zdanie")

Trasa przez Czechy-Austria-Słowenia jest ok. Osobiście jeżdżę przez Słowację. tak jak juz wyczytałeś omijaj Węgry - fatalne drogi ( jak w Polsce :) )

Słowenia to niestety korki i opłata 35 EUR za odcinek 10 km. :wallbash: AndyN - jak zna drogę żeby to ominąć to wal do niego bo niech ci wytłumaczy. Ja osobiście próbowałem to ominąć ale bez dokładnej mapy sie nie dało :(

Ubezpieczenie zawsze!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozsądna cena w Chrowacji plasuje się w jakim zakresie ?

Jak ten kraj w ogóle wygląda pod kątem cen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...