Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Wygłuszenie drzwi i montaż głośnika 13cm


Forest

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem w końcu zabrać się za wygłuszenie drzwi przednich. Zacząłem w sobotę o 16. Później powiem o której skończyłem :redface: . Zaczynamy od demontażu tapicerki. A więc odkręcamy wkręt pod rączką, ściągamy plastikową zaślepkę (dosyć trudno, można poniszczyć tapicerkę, ja użyłem śrubokrętu). Następnie odkręcamy 2 wkręty, które pojawią się po zdjęciu tej zaślepki. 2 pozostałe są po lewej i prawej stronie tapicerki u góry (jeden od strony lusterka, drugi od strony zamka. Teraz cały boczek wysuwamy do góry. Odłączamy linki i przewody. Nie będę opisywał za bardzo jak zamontowałem głośnik 13cm, bo robiłem to już wcześniej. Napiszę tylko, że jest on przymocowany nie do tapicerki jak w oryginale tylko do konstrukcji zrobionej ze starych paneli podłogowych (3 warstwy). Docinałem do wyrzynarką metodą prób i błędów. Przymocowane jest to do metalowych konstrukcji drzwi za pomocą wkrętów. Zdjęcie poniżej.

dsc00384vo2.th.jpg

Wygłuszanie rozpoczynamy od odtłuszczenia powierzchni, do których będziemy przyklejać maty (za pomocą benzyny lub nafty). Ja do wygłuszania użyłem maty dekarskiej z Castoramy firmy Soudal 22cmX10m. Kosztowała 74 zł. Starczy na parę drzwi i jeszcze trochę zostanie.

dsc00386aa2.th.jpg

Zakupiłem też opalarkę za 35 zł i też starczyła na parę drzwi (tzn. jeszcze działa, ale nie oczekiwałem od niej zbyt wiele :wink: ). Maty najlepiej docinać nożykiem. Ja używałem zwykłego do tapet za 1,50 zł i sprawdził się. Matę mniej więcej trzeba dociąć na wymiar, może być trochę większa - wciśniemy to co wystaje w szpary. Przykładamy matę do blachy, odrywamy folię zabezpieczającą z jednego narożnika, przymierzamy matę i odrywamy cała folię dociskając matę do blachy. Nie odrywamy od razu całej folii bo mata się klei i może być ciężko manewrować nią w wąskich szczelinach drzwi. Następnie włączamy naszą suszarę i podgrzewamy matę w miejscu przylegania z blachą. Dociskamy podgrzaną matę (najlepiej szmatką, bo można się oparzyć). I tak oklejamy wszystkie powierzchnie wewnątrz drzwi.

dsc00387ob7.th.jpg dsc00385rp6.th.jpg dsc00388fb4.th.jpg

Z powierzchnią zewnętrzną postępujemy podobnie. Musimy tak okleić drzwi, żeby nie było żadnych szpar. Zaklejamy wszystkie otworki, otwory, szpary i dziury :biggrin:.

dsc00392ib7.th.jpg dsc00390pp5.th.jpg dsc00391fm1.th.jpg dsc00393eg0.th.jpg

Szczególną uwagę musimy poświęcić oklejeniu miejsca przy głośniku. Ja oklejałem częściowo matą APP , która gdzieś mi tam została, nawet nie wiem skąd. Mata ta jest miękka i lepiej dopasowuje się do do wszelkich nierówności. Soudal jest pokryty aluminium więc siłą rzeczy ciężko jest dobrze dogiąć w "trudnych" miejscach. Ale jak ktoś nie ma APP to Soudalem też się da, tylko trzeba poświęcić więcej uwagi. Wszelkie kable i przewody najlepiej owinąć gąbką, żeby nie hałasowały. Na końcu montujemy głośnik. Wygląda to tak:

dsc00396ah7.th.jpg dsc00394pr6.th.jpg dsc00397di1.th.jpg

Na końcu musimy powalczyć z tapicerką. Trochę gorzej wchodzi bo jest grubiej, szczególnie na dole. Ale nie jest źle. Teraz kwestie odsłuchowe. Kto wygłuszał nie musi tego czytać. Pozostali nie przeczytają i myślę, że będzie wszystko jasne. Powiem krótko. Gdybym wiedział wcześniej jaki efekt osiągnie się poprzez wygłuszenie, zrobiłbym to w dniu zakupu samochodu :lol: . Nie spodziewałem się takiego efektu. Nareszcie jest bas. I to na 13 cm głośniku. I powiem, że gdybym nie miał wzmacniacza i subwoofera to nawet nie spieszyłbym się teraz z kupnem. Po prostu jak na takie koszty (ok. 110 zł) gra rewelacyjnie. Zacząłem się cieszyć muzyką od nowa. Z garażu wyszedłem o 0:15. Czyli, że zajęło mi to wszystko ok. 8 godzin. Można szybciej, ale nie robię tego na co dzień więc nie spieszyłem się za bardzo. Wszystkim niezdecydowanym powtarzam - montaż lepszych (jakichkolwiek) głośników bez wygłuszenia drzwi nie ma ŻADNEGO sensu. Szkoda kasy. Lepiej gorsze głośniki i wygłuszenie niż nawet najlepsze bez wygłuszenia. Pozdrawiam i życzę powodzenia w montażu Waszych wymarzonych systemów Car Audio :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tyly tez wygluszales???

mam tez pytanie czy poza lepszym basem jest tez ciszej w samochodzie podczas jazdy bo mowiac szczerze mysle tez o jakims wyciszeniu samochodu bo jakby nie mowic w disly troche dudni!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ciszej? Ciężko powiedzieć. Szumi mi trochę przy uszczelkach, także tam trzeba najczęściej szukać przyczyny. Poza tym drzwi zamykają się bardziej głucho. Coś w stylu Mercedesa :smile: . Może i jest trochę ciszej od dołu ale góra skutecznie tą ciszę "likwiduje" :biggrin: . Tyłów nie wygłuszałem. Tam i tak nic nie ma prawa grać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest pewnie nie powiedzial ostatniego slowa.. jak wiadomo mi apetyt rośnie w miare jedzenia ;) Takze za jakis czas bedzie rzeźbił dalej swoje audio ;).. Moja pierwsza wrzutka w audi wygladała podobnie.. 13cm woofer dawał rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest pewnie nie powiedzial ostatniego slowa.. jak wiadomo mi apetyt rośnie w miare jedzenia ;) Takze za jakis czas bedzie rzeźbił dalej swoje audio ;).. Moja pierwsza wrzutka w audi wygladała podobnie.. 13cm woofer dawał rady.

Już nie bardzo... Sprzedałem parę dni temu swoją niunię :(. Także nie będę już nic dłubał... A szyba nie ociera. Jest na styk. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie niecierpiace zwłoki. CzNa zdjeciach widzeze nmusiałes pozbyc sie uchwytow trzymajacych tapicerke. Na czym ona sie teraaz trzyma? tylko na tych trzech srobkach!? CZy nie lapiej bylo zamiast panela wstawic tam blache? Prosze o szybka odpowiedxz bo wlasnie mam rozkrecone drzwi i nie wiem co zrobic....[br]Dopisany: 02 Sierpień 2007, 14:42 _________________________________________________a czy nie lepszym rozwiazaniem bylby głosnik 10cm bo sporo powoera idzie w tapicerke...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odświeżam temat by dowiedzieć się jak jest z tą tapicerką. Przecież na dole tam gdzie panel jest uchwyt? Jak sobie z tym poradziłeś bo ja probowałem robić panel pod 16cm ale nie wyszło bo musiałbym odłamać uchwyt jeden. Czy daje rade bez niego? dobrze się trzyma tapicerka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam. Jeden uchwyt może wyłamałem. jeśli to zrobiłem to i tak nie było różnicy w trzymaniu tapicerki. Także nie ma co się obawiać. A pozostałe uchwyty są, po prostu zrobiłem w miejscu uchwytu otwór w macie, tak aby uchwyt mógł tam wejść. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i robiłem... Niestety bez skutku. Kupiłem najpierw dystanse mdf by je zamocować do konstrukcji drzwi ale d*pa z tego. Przymocowałem je zakładam tapicerkę i okazuje się ze za gruby jest dystans mdf. To spróbowałem tym sposobem co ty. Z paneli podłogowych zrobiłem panel na 16cm głośnik wszystko ok do czego gdy przyszła pora założenia tapicerki. Znowu nie chciała wejść!! tym razem coś innego ją haczyło już nie mogłem dosc co bo straciłem nerwy. Naprawdę bardzo ciężko tam zamontować 16cm. Teraz muszę się pozbyć tych wooferów ai kupić 13stki które zamontuje tak jak ty albo pod tapicerkę jak już nie będzie mi się chciało kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie ja u siebie zamontowalem powerbassy 16,5cm DA RADE tyle ze jest z tym roboty od h...ja mianowicie najgorzej z tym panelem ,ja wycinalem go chyba ze 4 razy az wkoncu jest ok . tyle ze mam inny problem skrecilem wszystko do kupy wygluszenie +powerbass L60-c kable 2mm+panel mdf ale basu nie ma ,sprawdzalem podlaczenie kabli i jest ok nie wiem co jest tego przyczyną.POLECAM taśmę dekarską brass wprawdzie jest droga(5mx25cm 300zl) ale efekt jest boski wygina ,odksztalca i kleji sie jak ty tego chcesz, dochodzi nawet bez podgrzewarki.[br]Dopisany: 19 Październik 2008, 09:38_________________________________________________FROGER34 a jaki gruby miałes ten mdf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest powiedz mi jak podgrzewales ta mate opalarką w mijscach gdzie sa kable itp....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest powiedz mi jak podgrzewales ta mate opalarką w mijscach gdzie sa kable itp....?

Opalarka to nie palnik, trzeba uważać na kable i ich nie grzać - ale jak się niechcący dmuchnie to się nic nie stanie.

Ja mam u siebie już zużyte ori głośniki, chciałbym 16cm, ale widzę że tu takie problemy że ho ho... tak naprawdę to nie widziałem metody na skuteczne założenie 16-stki, oprócz kilku zdjęć i stwierdzenia że się da..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odgrzebuje kotleta, ale nie chciałem zakładac nowego wątku, z góry sorki

Pytanie do tych ktorzy juz wygluszali drzwi, ile orientacyjnie metrow maty wchodzi na wygłuszenie przednich drzwi? :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem 5m x 22,5cm i z pol metra zostalo czyli rolka 5m wystarczy[br]Dopisany: 23 Styczeń 2009, 20:37_________________________________________________Metoda tu sie nie sprawdza bo poprostu jej nie ma. W przypadku a4 b5 to kazdy musi dopasowac panel z mdf-u sam, ja probowalem wymierzyc te czesc ktorą wycialem,ale sie nie da. Robilem to z panelu(mdf) o grubosci 1cm, w jednym miejscu trzeba go zwezic do ok 7mma otwor glosnika trzeba wyciac tak zebybyl na maxa do przodu i na maxa w dol bo inaczej bedzie wadzil magnesem o mechanizm szyby.Ja dodatkowo dalem pierscienie ktore byly wyciete tak aby po polaczeniu ich z zamocowanym panelem glosnik byl skierowany w strone kierowcy(a nie jak to by bylo bez tych pierscieni w strone pedalow) teraz mam zlozone wszystko do kupy ale efekt jaki zastalem nie zadowala mnie, nie wiem czy drzwi b5 maja za duzy litraz czy co jest grane, ale bass jest kiepski jakby ktos kijkiem w kartonik pukal, przesledzilem juz setki postow ale nikt nie znalazl jeszcze przyczyny tego(polaryzacja ok, grubosc kabli ok, wzmacniacz tez daje rade{steg QMOS} glosnik trzyma sie sztywno) nie mam pojecia o co kaman,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z dwóch stron wygłuszałeś drzwi? W sensie od blachy i od tapicerki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...