Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Naprawa kompresora klimatyzacji ZEXEL


MENTOS

Rekomendowane odpowiedzi

a jak to jest z tym olejem?? jest tam jakis specjalne miejsce na niego, czy wlewa sie go do komory korbowej i pozniej miesza sie on z czynnikiem chlodniczym??

Podczepiam się pod te pytanie. Jak jest z tym olejem? Gdzie go się uzupełnia? A i jeszcze jedno, jak się wymontowuje kompresor to odkręca się te dwa węże i jak rozumiem ucieknie mi z układu czunnik chłodzący, tak?? Jeżeli tak do czy dużo go ubędzie?

Mam takie same objawy nie sprawności jak kolega MENTOS i mam nadzieje że to też będzie łożysko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z tym olejem?? jest tam jakis specjalne miejsce na niego, czy wlewa sie go do komory korbowej i pozniej miesza sie on z czynnikiem chlodniczym??

Podczepiam się pod te pytanie. Jak jest z tym olejem? Gdzie go się uzupełnia? A i jeszcze jedno, jak się wymontowuje kompresor to odkręca się te dwa węże i jak rozumiem ucieknie mi z układu czunnik chłodzący, tak?? Jeżeli tak do czy dużo go ubędzie?

Mam takie same objawy nie sprawności jak kolega MENTOS i mam nadzieje że to też będzie łożysko.

Przed wymontowaniem kompresora musisz udać się do punktu gdzie obsługują klimę i odessać czynnik chłodzący. Następnie odkręcasz kompresor i po odkręceniu dwóch przewodów zabezpiecz sobie wyloty oby węży. Ja do tego użyłem czystych worków foliowych a zabezpieczy ci to układ przed dostaniem czegokolwiek. Dodatkowo sprawdź sobie stan dyszy rozprężnej z filtrem. Ja olej nie wlewałem do kompresora lecz tylko dobrze nasmarowałem nim części ruchome łożyska resztę uzupełniłem podczas napełniania układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, odświeżę trochę wontek, czy ktoś z was uporał się z tymi podkładkami?

7UiMA.jpg

7UAeA.jpg

7UHJ0.jpg

U mnie są pęknięte trzy sztuki, niestety nie mogę ich nigdzie namierzyć.

Z tego co wiem to te podkładki mają numer DIN 137A (podkładka łukowa)średnica M14.

Czy ktoś może ma dostęp do takich podkładek, ewentualnie czym to można zastąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie mam taki problem, nie wiem jak ściągnąć korpus w którym są tłoki, czy żeby to zrobić trzeba najpierw użyć ściągacza i ściągnąć sprzęgło i koło pasowe???[br]Dopisany: 13 Lipiec 2010, 17:40_________________________________________________okazuje się że moja sprężarka to DCW -17D i troszkę się różni:

bpqE0.jpg

rxhZS.jpg

bpS4A.jpg

NoFPr.jpg

na razie nie wiem jak się dobrać do środka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten korpus od tłoków ściągniesz bez okręcania kółka napędzającego sprężarkę. Popukaj delikatnie młotkiem i powinna odejść. Pewnie skleiło się na uszczelce i nie chce puścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dostałem się do środka :decayed:

Po ściągnięciu wszystkich podkładek i sprężynek mam na wierzchu to łożysko:

8y_80.jpg

i 2 łożysko schowane w środku:

bLtZA.jpg

wymienialiście te łożyska?? na razie do głowy przychodzi mi prasa, żeby to wyciągnąć :mysli:

[br]Dopisany: 14 Lipiec 2010, 12:46_________________________________________________jeszcze jedna taka myśl - jest 5 przegubów na tej podstawce, 2 z nich porusza się bardzo płynnie, pozostałe 3 z oporem

UnRNJ.jpg

czy to jest objaw zatarcia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak daleko się nie wgryzałem u mnie to łożysko było już zużyte. Zewnętrznie wyglądało na OK ale jak je umyłem dobrze z oleju podczas kręcenia pojawiło się terkotanie. Łożysko wymieniałem przy pomocy prasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak postępy kolego mech15, udało sie wyciągnąć te łożyska?? Ja też jestem na tym etapie i nie mam pomysłu jak je wymienić. Jeżeli Ci się uda to zrób foty. Jeżeli chodzi o tłoczki to u mnie jest podobnie i też mnie ciekawi czy to nie objaw zatarcia.[br]Dopisany: 18 Lipiec 2010, 09:27_________________________________________________Dzisiaj miałem dzień wolny i postanowiłem skręcić (w końcu) kompresor w całość. Wymieniłem przy okazji łożysko. No więc... po założeniu kompresora pojechałem do serwisu klimy żeby nabić czynnik chłodzący. I wiecie co?? DZIAŁA!!! MENTOS masz u mnie Piwo DUUUUŻE piwo :notworthy:. Dzięki Tobie i temu forum zaoszczędziłem 1000zł. Cały koszt naprawy to 320 zł ( z czego 250 za nabicie i sprawdzenie). Mam nadzieje że troszkę pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak postępy kolego mech15, udało sie wyciągnąć te łożyska?? Ja też jestem na tym etapie i nie mam pomysłu jak je wymienić. Jeżeli Ci się uda to zrób foty. Jeżeli chodzi o tłoczki to u mnie jest podobnie i też mnie ciekawi czy to nie objaw zatarcia.[br]Dopisany: 18 Lipiec 2010, 09:27_________________________________________________Dzisiaj miałem dzień wolny i postanowiłem skręcić (w końcu) kompresor w całość. Wymieniłem przy okazji łożysko. No więc... po założeniu kompresora pojechałem do serwisu klimy żeby nabić czynnik chłodzący. I wiecie co?? DZIAŁA!!! MENTOS masz u mnie Piwo DUUUUŻE piwo :notworthy:. Dzięki Tobie i temu forum zaoszczędziłem 1000zł. Cały koszt naprawy to 320 zł ( z czego 250 za nabicie i sprawdzenie). Mam nadzieje że troszkę pochodzi.

napiszesz coś więcej o łożyskach, które wymieniłeś u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! sory za wykop

u mnie wczoraj zerwalo pasek i okazalo sie ze sprezarka zablokowana. jak ja rozebralem to znalazlem kawalki jednej podkladki sprezystej a druga byla peknieta. pytanie gdzie kupic takie podkladki?? co do oleju to chyba ten olej trzeba wlac do skrzyni korbowej bo on raczej nie dostaje sie do czynnika chlodzacego - wszystko oddzielone uszczelkami.

w czym wymyc te wszystkie bebechy z opilkow??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! sory za wykop

u mnie wczoraj zerwalo pasek i okazalo sie ze sprezarka zablokowana. jak ja rozebralem to znalazlem kawalki jednej podkladki sprezystej a druga byla peknieta. pytanie gdzie kupic takie podkladki?? co do oleju to chyba ten olej trzeba wlac do skrzyni korbowej bo on raczej nie dostaje sie do czynnika chlodzacego - wszystko oddzielone uszczelkami.

w czym wymyc te wszystkie bebechy z opilkow??

Co do części to pytaj się w firmie Laser-Sinex. Olej wlewasz przed nabiciem klimy na kompresorze zexel masz specjalny korek do jego wlania lub bezpośrednio do skrzyni korbowej. Do czyszczenia możesz użyć nafty lub zmywacza Wurth-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak postępy kolego mech15, udało sie wyciągnąć te łożyska?? Ja też jestem na tym etapie i nie mam pomysłu jak je wymienić. Jeżeli Ci się uda to zrób foty. Jeżeli chodzi o tłoczki to u mnie jest podobnie i też mnie ciekawi czy to nie objaw zatarcia.[br]Dopisany: 18 Lipiec 2010, 09:27_________________________________________________Dzisiaj miałem dzień wolny i postanowiłem skręcić (w końcu) kompresor w całość. Wymieniłem przy okazji łożysko. No więc... po założeniu kompresora pojechałem do serwisu klimy żeby nabić czynnik chłodzący. I wiecie co?? DZIAŁA!!! MENTOS masz u mnie Piwo DUUUUŻE piwo :notworthy:. Dzięki Tobie i temu forum zaoszczędziłem 1000zł. Cały koszt naprawy to 320 zł ( z czego 250 za nabicie i sprawdzenie). Mam nadzieje że troszkę pochodzi.

napiszesz coś więcej o łożyskach, które wymieniłeś u siebie?

Sprawa zapewne dotyczy Zexela DCW-17D, czyli trochę inny model niż opisany na fotostory :confused4:

Aby wymontować łożysko kulkowe ze środka sprężarki a dokładnie z aluminiowego elementu, na którym trzymają się tłoczki ja zabrałem się do tego od drugiej strony tj. rozebrałem sprzęgiełko magnetyczne. Wtedy wychodzi ładnie cały element, na którym znajduje się łożysko, oparłem go o imadło i delikatnie dużym nasadowym kluczem wybiłem łożysko. Było one oczywiście do wymiany.

Kolejna sprawa to zalewanie sprężarki olejem. Na obudowie sprężarki jest podana ilość oleju tj. 250ml ale to jest ilość, która znajduje się w całym układzie. Tak więc po naradzie z fachowcem od klimy do sprężarki nalałem około 150ml oleju. Zrobiłem to w ten sposób, że przy składaniu smarowałem każdą część olejem (oczywiście, tą która parcuje w oleju) a przed nałożeniem elementu z cylindrami wlałem olej bezpośrednio do obudowy :przebiegly:

Jeśli chodzi o wymianę zaworu rozprężnego na podszybiu sprawiło mi to trochę problemu z jej wyjęciem gdyż trzeba do tego użyć znacznej siły. Dokładnie to samo z jej zamontowaniem, trzeba to zrobić z wyczyciem ale wchodzi :przebiegly:

Czynnika chłodzącego do układu weszło 720dkg (chyba to się tak określa) lub 0,72 kg i jak narazie (2 dni) chodzi i chłodzi jak należy.

Cały koszt to: łożysko SKF 70pln, zawór 10pln, wyciągnięcie i napełnienie czynnikiem oraz olej - parę piwek :> :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe łożysko po prostu dobrałeś w sklepie, czy jakieś dedykowane??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu dobrałem :) Ważne aby było dobrej firmy i o takich samych wymiarach. Oryginalnie są tam NSK i koszt takiego to ok. 80pln ale było one na zamówienie i nie chciało mi się czekać. Od ręki było SKF zakryte (też markowe), a że kręci się one w oleju tak więc wydłubałem uszczelniacze :przebiegly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zaczął o sprawdzenia paska i napinacza, potem kompresor. Jeśli się nie znasz to namierz jakiś sprawdzony warsztat w okolicy i musisz się zdać na nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dotyczy Zexel DCW17D. Rozebrałem sprężarkę i okazało się że ma uszkodzone mniejsze ( a dokładnie średnie łożysko OPOROWE bo jest łożysk oporowych 3 szt tj jedno malutkie drugie średnie i tzecie duże). Czy ktoś wie gdzie można kupić to średnie lub ktoś może ma takie łożysko z uszkodzonego kompresora DCW17D. Niestety nie ma na nim żadnych numerów. Jutro wrzucę zdjęcia łożysk. Uszkodzenie łożyska polega na tym ,że jakiś malutki opiłek spowodował przegniecenie blaszek trzymających wałeczki i całe łożysko jest zwichrowane. Znalazłem bardzo drobniutkie trzy skraweczki opiłków i w sumie nie wiem skąd pochodziła ta mikroskopijna cząstka która uszkodziła koszyczek łożyska. Inne łożyska nie widać żadnych uszkodzeń i nie ma śladów innych cząsteczek opiłków. Poszukuję tego średniego łożyska oporowego może być używane. W Łodzi w Lasr-nie mają takigo łożyska i w hurtowniach też nie ma. Jak go nie dostanę to trzeba będzie kupować cały kompresor pewnie regenerowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dotyczy Zexel DCW17D. Rozebrałem sprężarkę i okazało się że ma uszkodzone mniejsze ( a dokładnie średnie łożysko OPOROWE bo jest łożysk oporowych 3 szt tj jedno malutkie drugie średnie i tzecie duże). Czy ktoś wie gdzie można kupić to średnie lub ktoś może ma takie łożysko z uszkodzonego kompresora DCW17D. Niestety nie ma na nim żadnych numerów. Jutro wrzucę zdjęcia łożysk. Uszkodzenie łożyska polega na tym ,że jakiś malutki opiłek spowodował przegniecenie blaszek trzymających wałeczki i całe łożysko jest zwichrowane. Znalazłem bardzo drobniutkie trzy skraweczki opiłków i w sumie nie wiem skąd pochodziła ta mikroskopijna cząstka która uszkodziła koszyczek łożyska. Inne łożyska nie widać żadnych uszkodzeń i nie ma śladów innych cząsteczek opiłków. Poszukuję tego średniego łożyska oporowego może być używane. W Łodzi w Lasr-nie mają takigo łożyska i w hurtowniach też nie ma. Jak go nie dostanę to trzeba będzie kupować cały kompresor pewnie regenerowany.

Myślę, że łożysko mają tylko nie chcą sprzedać ponieważ zajmują się regeneracja tych kompresorów. Mi osobiście też nie chcieli sprzedać i proponowali przysłać kompresor ale uprosiłem sprzedawcę i sprzedał mi te łożyska bez talerzyków. Próbowałem te łożyska kupić w kilku miejscach ale niestety są nie dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...