Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Dziecięce foteliki do samochodów


Guregoru

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że nie ma jakiegoś stałego tematu o fotelikach samochodowych a czytając o nowych pociechach niektórych osób z forum wydaje mi się że może być przydatny (jako, że jest to forum motoryzacyjne) :good: a więc od początku:

Grupy fotelików:

Oznaczenia grup:

grupa 0 - od 0 - 9 kg

grupa 0/0+ - od 0 do 13 kg

grupa 0/0+/I - od 0 do 18 kg

grupa I - od 9 do 18 kg

grupa II - od 15 do 25 kg

grupa III - od 22 do 36 kg

grupa II/III - od 15 do 36 kg

grupa I/II/III - od 9 do 36 kg

Kolor Fioletowy - grupy podstawowe/najbardziej polecane

Grupy podstawowe:

1. 0-13 kg (czasem spotykane 0-9 kg):

Pierwsze foteliki (potocznie nazywane też nosidełkami) przeznaczone dla dzieci od dnia urodzenia do (jak podają producenci) 9 lub 13 kilogramów wagi dziecka (częściej jednak do około 9-11 miesiąca życia dziecka). Są to foteliki zapinane zawsze (bez wyjątków) tyłem do kierunku jazdy. Mogą być zamontowane na przednim siedzeniu pasażera pod warunkiem że jest możliwość wyłączenia poduszki powietrznej pasażera (lub jej po prostu nie ma). Często foteliki takie dobiera się do konkretnych modeli wózków (mają możliwość zamontowania na stelażu wózka). Foteliki zapinane w aucie na cztery sposoby:

a) fotelik zapinany pasami samochodowymi

B) fotelik montowany na bazie w samochodzie (bez potrzeby zapinania samego fotelika pasami) która jest przypięta pasami samochodowymi

c) fotelik montowany na bazie jednym pasem (część lędźwiowa pasa jest zapięta na bazie a częścią barkową pasa zapina się fotelik)

d) fotelik zamontowany na bazie z systemem >>isofix<< (fotelik wpięty na bazę na "klik" a baza przypięta do samochodu owym systemem isofix czyli bez użycia pasów w samochodzie)

Istnieje obawa, że pas samochodu może być za krótki aby zapiąć niektóre foteliki z tego przedziału więc zalecam najpierw przymierzenie fotelika w aucie

Lekarze zalecają aby malutkie dzieci nie przebywały w takich fotelikach więcej niż 2-3 godziny dziennie.

2. 9-18 kg:

Foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów ale uwaga dla dzieci, które mają skończony najmniej 9 miesiąc życia (zalecany 11-12 miesiąc). Foteliki montowane tylko przodem do kierunku jazdy na tylnych bocznych siedzeniach lub przednim pasażera (może być zamontowany na tylnym środkowym siedzeniu jeżeli siedzenie to jest wyposażone w trzy punktowy pas bezpieczeństwa wychodzący z siedzenia a nie z dachu). Foteliki te posiadają możliwość pochylenia do pozycji pół leżącej (gdy dziecko zaśnie aby dziecku było wygodniej a jego główka nie latała bezwładnie na foteliku). Są dwa sposoby przypinania takich fotelików w samochodzie:

a) za pomocą pasów samochodowych

B) za pomocą systemu isofix (bez użycia pasów w aucie)

3. 15-36 kg:

Foteliki dla dzieci od 15 kilogramów (ale średnio od około 3 roku życia dziecka) do końca używania fotelika. (większość z tych fotelików ma odpinaną część "plecową" dzięki czemu w przyszłości zostaje z nich sama podstawka czyt. booster (poddupnik :wink4:)). Foteliki montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Foteliki te są zapinane razem z dzieckiem pasem samochodowym (a nie jak w poprzednich, że fotelik jest przypięty pasem a dziecko siedzi zapięte szelkami z fotelika). Są dwa sposoby mocowania tych fotelików w aucie:

a) fotelik jest razem z dzieckiem przypięty pasem samochodowym

B) fotelik jest zapięty w samochodzie za pomocą systemu isofix i dodatkowo razem z dzieckiem pasem samochodowym

4. 22-36 kg:

Są to same podstawki dla najstarszych dzieci, które można kupić w sklepie, lub które po prostu zostają z fotelików 15-36 oraz 9-36

Grupy pozostałe:

1. 0-18 kg:

Foteliki dla dzieci od około 2-3 miesiąca życia do 18 kilogramów wagi dziecka. Foteliki te mogą być zapinane w samochodzie zarówno tyłem (do minimum 9 miesiąca życia dziecka) jak i przodem do kierunku jazdy. Foteliki zapinane pasem samochodowym. Nie mogą one zastępować pierwszego fotelika (0-13 kg) gdyż pozycja dziecka w takim foteliku jest pół siedząca. Zwykle kupuje się je jeżeli dziecko nie osiągnęło jeszcze 9 miesiąca życia ale już nie mieści się w pierwszym foteliku (niektóre nosidełka są dość wąskie).

Istnieje obawa, że pas samochodu może być za krótki aby zapiąć niektóre foteliki z tego przedziału więc zalecam najpierw przymierzenie fotelika w aucie

2. 9-25 kg:

Foteliki dla dzieci od 9 do 25 kilogramów wagi dziecka. Foteliki tak jak te 9-18 montowane tylko przodem do kierunku jazdy oraz przeznaczone dla dzieci od co najmniej 9 miesiąca życia. Jedyną różnicą jest górna waga dziecka powiększona do 25 kg. Fotelik może być zapinany na dwa sposoby:

a) fotelik przypięty pasami samochodowymi, dziecko zapięte szelkami z fotelika

B) fotelik przypięty pasami samochodowymi, dziecko zapięte szelkami z fotelika ale od około 1,5-2 roku życia dziecka fotelik razem z dzieckiem zapinany pasem samochodowym

3. 9-36 kg:

Foteliki przeznaczone w teorii dla dzieci od 9 kilogramów. Są to foteliki dla dzieci, które osiągnęły wiek co najmniej półtora a najlepiej 2 latka. Foteliki praktycznie bez pozycji leżącej. Montowane w samochodzie wyłącznie przodem do kierunku jazdy na dwa sposoby:

a) fotelik zapięty pasem samochodowym, dziecko zapięte szelkami z fotelika, później, od około 3 roku życia fotelik razem z dzieckiem zapięty pasem samochodowym

B) fotelik przypięty razem z dzieckiem pasem samochodowym

Nie są zalecane przez lekarzy dla dzieci młodszych niż półtora rocznych ze względu na bardzo niewielką (w większości w ogóle jej brak) pozycję leżącą.

Występują jeszcze foteliki w przedziałach: 0-25 kg, lecz są one raczej nie spotykane na naszym rynku.

Co to jest system isofix:

>>klik<<

Firmy przodujące w produkcji fotelików samochodowych dla dzieci:

- Maxi Cosi

- Recaro

- Bebe Confort

- Romer (Roemer)

- Jane

- BeSafe

Każdy fotelik aby był dopuszczony do ruchu w samochodzie musi posiadać tzw. homologację. Aktualnie ważne homologacje to: ECE 44/03 oraz najnowsza ECE 44/04.

Dodatkowo część producentów przetestowała swoje foteliki w dodatkowych testach zderzeniowych przeprowadzonych np. przez ADAC.

Wyniki testów fotelików:

>>klik<<

Wyniki testów przeprowadzonych przez ADAC na rok 2012:

>>klik<<

Nie powinno się kupować fotelików używanych gdyż nigdy nie wiemy czy fotelik nie brał udziału w jakimś zdarzeniu drogowym, a takie foteliki (po jakichś poważniejszych wypadkach) powinny zostać natychmiast zmienione ze względu na mikrouszkodzenia, które mogą spowodować iż drugi raz fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa a może być, że przyczyni się jeszcze do uszkodzeń ciała dziecka ze względu na to, że może się po prostu rozpaść.

Zapraszam do podzielenia się z innymi opinią na temat różnych fotelików :good:

Ps. mała pomoc w wyborze (opisane tylko kilka modeli):

>>klik<<

Nowość na naszym rynku wprowadzona przez firmę Maxi-Cosi : Foteliki z przedziału 0-13 kg i 9-18 kg montowane na jednej bazie iso-fix. Jeżeli ktoś szuka fotelika koniecznie zapinanego systemem iso-fix proponuję sprawdzić bazę "Family Fix" oraz do tego foteliki (0-13 kg) "Cabrio Fix" lub "Pebble" a następnie fotelik (9-18 kg) "Pearl". Połączenie tych dwóch fotelików na jednej bazie daje sporą wygodę i przede wszystkim zmniejsza koszty zakupów osobnych fotelików. Baza jest wyposażona w czujniki dźwiękowo-świetlne zamocowania samej bazy, dobrego oparcia nogi podpierającej oraz prawidłowego wpięcia fotelika na bazę. Baza z fotelikami osobiście sprawdzone przeze mnie i mogę je polecić jak najbardziej :good:

Pamiętajcie również proszę o tym, że nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie dzieci w samochodzie i że dzieci nie mogą same dokonać wyboru więc zróbmy to za nie ale z głową a nie "po kosztach" :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko ze sa tez foteliki z grupy drugiej,ktore montuje sie tylem do jazdy samochodem.W szwecji kazde dziecko do lat 4 musi jezdzic w foteliku tylem do kierunku jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko ze sa tez foteliki z grupy drugiej,ktore montuje sie tylem do jazdy samochodem.W szwecji kazde dziecko do lat 4 musi jezdzic w foteliku tylem do kierunku jazdy

Racja jest też coś takiego ale u nas nie jest to wymagane i przede wszystkim nie wiem czy w ogóle są dostępne na rynku (chyba nie) dlatego o nich nie pisałem :good:

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry temat,sam kiedys pomagalem w doborze fotelikow,dla swoich urwisow mam "chicco",zapinane pasami auta,chroniace glowe dziecka i klatke piersiowa,mozna go odpiac od siedziska,kiedy dziecko jest juz wieksze,ale moja teza jest taka-uzywac takich fotelikow,jak najdluzej,bo zawsze to ochrona dla dziecka,malo audi ma tylne poduszki boczne... :wink4: moje wygladaja tak- kliknij na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry temat,sam kiedys pomagalem w doborze fotelikow,dla swoich urwisow mam "chicco",zapinane pasami auta,chroniace glowe dziecka i klatke piersiowa,mozna go odpiac od siedziska,kiedy dziecko jest juz wieksze,ale moja teza jest taka-uzywac takich fotelikow,jak najdluzej,bo zawsze to ochrona dla dziecka,malo audi ma tylne poduszki boczne... :wink4: moje wygladaja tak- kliknij na to

Fotelik nazywa się KEY 2-3 :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotelik nazywa się KEY 2-3

zrobilem najdluzsza trase zycia z tymi fotelikami i jedyny minus to to,ze moj starszy syn potrafi sie z nich wypiac sam,powinny byc jakies nakladki na zapiecie uniemozliwiajace ten manewr-dobrze,ze jest na tyle duzy,ze wie,ze podczas jazdy pasy maja byc zapiete-"tak,jak tata" i robi to na postoju-mlodszy-jeszcze nie wie co nacisnac,ale kombinuje-niedlugo sie nauczy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dzieci trzeba uczyć aby same nie wypinały się z pasów a najlepszym właśnie sposobem jest "popatrz mama i tata też są w pasach" :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na moje dzieci dziala-"jak policja nas zatrzyma i tata dostanie mandat-nie bedzie nowej zabawki"-zawsze dziala... :naughty::decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na moje dzieci dziala-"jak policja nas zatrzyma i tata dostanie mandat-nie bedzie nowej zabawki"-zawsze dziala... :naughty::decayed:

To prawda! Działa bez zastrzeżeń choć moja mała nie narzeka na pasy i uwielbia spać podczas jazdy więc proble mniejszy. :>

A co do wątku Guregoru to super robota! I jeszcze pytanie do ilu lat dzieciak musi siedzieć na poddupniku? :tongue4: I czy tylko z tyłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tyłu i od co najmniej 22 kg wagi i jak będzie na tyle wysokie że pas już nie będzie przechodził przez szyję tylko będzie leżał na barku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie ma jakiegoś uwarunkowania prawnego typu od 6-7 lat? :mysli: Kiedyś coś takiego było ale to chyba dotyczyło przedniego fotela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne uwarunkowania wiekowe to wiek przejścia na drugi fotelik (minimum 9 miesięcy) i na jazdę bez fotelika (12 lat) a reszta to tam już dawno się po kościach rozeszła :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne uwarunkowania wiekowe to wiek przejścia na drugi fotelik (minimum 9 miesięcy) i na jazdę bez fotelika (12 lat) a reszta to tam już dawno się po kościach rozeszła :cool1:

No właśnie! O to mi chodziło! :good: Aż 12 lat na to aby nie było żadnego poddupnika?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A producent Maxi Cosi nie podaje zastosowania dla dziecka wg wieku tylko wg masy ciała i to jest prosty przykład na utwierdzenie sie w teori (a raczej praktyce) jaką mi właśnie pare minut temu przedstawił lekarz, a mianowicie:

dla dzieci w wieku do ok 1.5 roku nie można za wyznacznik brać rozwoju fizycznego dziecka brac jego wiek tylko mase ciała, a bierze sie to z tego:

są dzieci które rodzą sie z wagą 4.5 kg, w wieku 6 mscy już świetnie siedzą a zaczynają chodzić jak mają 9 mscy i tak było z moim.

Są dzieci które po urodzeniu mają 1.3 kg a zdarza sie też że poniżej 1 kg, wage 4.5 kg osiagają jak maja pół roku siadają dopiero 10-12 mscy a chodzą przy nierzadko 1.5 roku, takie dzieci dzieli między sobą przepać jeżeli chodzi o rozwój fizyczny i takie uogólnianie jakie ty prezentujesz że ten i ten fotelik musi być od tego i tego miesiąca opierając sie o opinie jakiegoś konsultanta którego nawet na oczy nie widziałeś jest jak najdalej BŁĘDNE

Radze ci jak masz w taki sposób doradzać klientom że ktoś MUSI to nie rób tego bo wielkiej kariery w tej branży nie zrobisz

Dobór fotelika dla dziecka jest sprawą indywidualną i polecam wszystkim którzy chcą kupić foteliki dla swoich pociech żeby nie sugerowali sie opinia sprzedawcy w sklepie tylko bardziej fachową, choćby lekarza pediatre prowadzącego dziecko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przesledzilem caly watek i nie za wiele z niego wynika, poza wstepem-podziekowal, dobra robota.

Mam pytanie, czy mozecie napisac jaki, kto ma fotelik w aucie i opisac krotko plusy i minusy. Wiem, sa testy, ale to czesto ma sie nijak do zeczwistosci. Pytam bo w najblizszym czasie chce zmienic fotelik dla mojej krolewny(5lat, 105cm, 17,5kg) i nie wiem na jaki model sie zdecydowac.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował Chicco Key 2-3 :good: Fotelik bardzo fajnie wykonany, niedrogi, duże zabezpieczenia na zagłówku, możliwość lekkiego pochyłu oparcia (dzięki temu jak dziecko zaśnie głowa nie będzie mu wisiała do przodu), boki fotelika pod kątem prawie 90 stopni oczywiście lekko poszerzane (np. na kurtkę zimową), boki fotelika idą razem z zagłówkiem do góry dzięki czemu ręce dziecka są cały czas chronione :good:[br]Dopisany: 27 Październik 2009, 20:20_________________________________________________Ps. Materiał oczywiście ściągany do prania no i zostaje sama podstawa także już nie musisz nic więcej kupować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...