Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Baza wiedzy o skrzyni biegów Multitronic w A4 B6 i B7


Bart-S

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2.5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Warsztat na pewno tego nie zrobil.

Wczoraj przyjechali zabrac auto spowrotem i zauwazylem ze plyn z ukladu chlodzenia wciaz cieknie sobie w okolicach czujnika cisnienia oleju. Mimo ze auto stalo nie odpalane caly dzien i noc. Poprostu pomalutku sobie kapal.

Za pierwszym razem warsztat stwierdzil ze podczas wymiany termostatu zle zabezpieczyli jeden waz i z tamtad cieklo i ponoc mialo byc ok. Wiec wczoraj jak dzwonili do mnie to zapytalem sie jak z tym plynem. To powiedzieli ze nic nie cieknie i sprawdzali cisnieniowo do 3 bar i wedlug nich jest szczelnie. Troche mnie to zdenerwowalo gdyz przed wymiana termostatu u nich w warsztacie szystko bylo ok i nic nie cieklo, nie zapala sie tez kontrolka od oleju. Nie zdecydowalem sie na odbior auta i poprosilem zeby dobrze to jeszcze raz sprawdzili gdyz nie wydaje mi sie zeby nagle samo z siebie przestalo ciec. Nie wiem sam co moglo sie tam uszkodzic podczas wymiany?? Wiem tylko ze robili to na goracym silniku.

Najlepsze jest to ze nawet jak auto stalo zimne i nie odpalone to jak tylko dolalem plynu to od razu zaczelo cieknac, takze nie rozumiem jak oni moga twierdzic ze uklad jest szczelny?

Ok a wracajac do tematu skrzyni, to ja tez nie robilem adaptacji, ale dzwonilem do innego warsztatu specializujacego sie w automatach i koles powiedzial ze prawdopodobnie stary olej byl jeszcze oryginalny i teraz nowy wyplukal jakis syf ze skrzyni. Wedlug niego mam sie nie przejmowac tymi uderzeniami podczas wrzucania biegu wstecznego gdyz te starsze skrzynie sa bardziej wytrzymale i nic sie nie powinno stac. Zalecal pojezdzic na tym oleju 500-700km i wymienic na nowy i za niedlugo znowu az olej bedzie calkowicie czysty.

W warsztacie wczoraj podobno skontrolowali olej w skrzyni i wygladal juz jak smola, gdzie wymieniany byl 4 dni temu. Nie wlewali go spowrotem tylko zostal wymieniony na nowy. ALe nie wiem jak auto teraz jezdzi poniewaz wciaz pozostaje problem z czerwona kontrolka od cisnienia oleju i uciekajacym plynem chlodzacym. Olej w silniku tez wczoraj wymienili i wygladal jak po 15 tys. Wychodzi na to ze poprzedni wlasciciel nie robil prawidlowych serwisow i w silniku rowniez jest sporo syfu. Auto stoi w ciaz w warsztacie, poprosilem zeby sami nim pojezdzili bo kontrolka od ciesnienia oleju wyskakuje dopiero po przejechaniu paru km i juz nie gasnie. Tak samo z tym plynem. Mam nadzieje ze poprostu plyn cieknac robi zwarcie na czujniku cisnienia ale wiadomo ze roznie moze byc. Dodam ze silnik pracuje naprawde ladnie a przebieg auta to 108tys mil = 172tys km. W dodatku podczas wymiany rozrzadu chcialem zrobic tez lancuch i napinacz na walkach ale po sciagnieciu pokrywy stwierdzili ze byl wymieniany i wyglada jak nowy i nie bylo tam zadnego syfu ani nic. Wedlug nich pobierak oleju mogl sie zatkac jakims syfem i w razie czego sprubuja jeszcze go wyczyscic. Slyszalem tez ze te silniki nie lubia filtrow olejowych MAN a niestety wlasnie taki byz zamontowany podczas wymiany, wczoraj juz dali boscha chyba. Cos wiecej bede mogl powiedziec w poniedzialek jak zadzwonia.

Troche mi juz rece opadly z tym autem, jak ktos ma jakies sensowne pomysly to bede naprawde wdzieczny ;)

Wlasnie przed chwila zajrzalem na wczesniejsze skany z diagnostyki na vcds, i teraz to juz nie mam pojecia nawet jaki silnik mam w tej budzie, wedlug papierow jest to wersja 163 konna czyli BFB a wedlug vcds AVJ. Sa tam jakies roznice pomiedzy tymi silnikami jezeli chodzi o rozrzad?

Log z vcds

Chassis Type: 8E (8E - Audi A4/S4/RS4 B6/B7 (2001 > 2008)) Scan: 01 02 03 08 09 0F 11 15 16 17 18 25 36 37 45 46 55 56 57 65 67 69 75 76 77

VIN: WAUZZZ8E03A186653 Mileage: 175060km-108777miles -------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine Labels: 06B-906-018-AVJ.lbl

Part No SW: 8E0 909 518 AA HW: 8E0 909 018 A

Component: 1.8L R4/5VT 0002

Coding: 0011581 Shop #: WSC 63351 000 00000 VCID: 6FEA72647D447046BF-5174

Edytowane przez SeboUK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku... Napisałeś, że wymieniono olej oraz filtr... Czy to znaczy, że skrzynia została wyciągnięta z auta? Bo to jedyna (prawidłowa) metoda aby wymienić filtr znajdujący się wewnątrz przekładni.

Martwi mnie opis stanu oleju (skoro dopiero co został wymieniony). Gdybym mógł go obejrzeć i ocenić faktyczny stan - można by powiedzieć więcej o tym co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A adaptację skrzyni po wymianie oleju robiłeś?

To po wymianie oleju trza robić adaptacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A adaptację skrzyni po wymianie oleju robiłeś?

To po wymianie oleju trza robić adaptacje ?

Wypadałoby zrobić na nowym oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart-S Tak bylem w bledzie bo warsztat jak z nimi rozmawialem to na poczatku twierdzili ze wymienia rowniez filtr, chyba mysleli ze to inna skrzynia ale troche dziwne bo od razu mowilem im ze to muti :huh:

Ostatecznie wymienili w skrzyni tylko olej. Nie mam pojecia ile go tak naprawde spuszczono, byc moze nie byla to pelna wymiana, na fakturze napisali 7,7 litra. I podobno byl juz jak smola po 2 dniach... Wiec zalali nowy, dzisiaj chyba bede wiedzial cos wiecej. Dodatkowo czekam az wreszcie zrobia prawidlowo ten termostat zebym mogl jezdzic i mam nadzieje ze kotrolka od oleju silnika nie bedzie sie juz zapalac. Bo takie jaja zaczely sie jak oddalem im auto na wymiane termostatu :facepalm:

Co do oleju to oni go jeszcze maja, jak podjade to poprosze zeby mi go pokazali.

Edytowane przez SeboUK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pragnę zakomunikować, że dołączyłem do grona zadowolonych klientów Bartka, tym samym - Bartku jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i profesjonalnie wykonaną robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pragnę zakomunikować, że dołączyłem do grona zadowolonych klientów Bartka, tym samym - Bartku jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i profesjonalnie wykonaną robotę.

@ Sebastian - przy wymianie statycznej używamy maksymalnie 5L oleju (do skrzyni wchodzi 7,3L ale tej wartości użyjemy tylko przy kapitalnym remoncie). Tyle odnośnie danych technicznych ;)

@ Lesław - Dziękuję, bardzo miło było poznać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia pracuje juz prawidlowo, dostala nowy olej i jest ok.

Gorzej z silnikiem, okazalo sie ze poprzedni wlasciciel nie bardzo dbal o wymiany oleju, dodatkowo po zdjeciu miski znaleziono tam resztki starego napinacza. Silnik do wymiany.

I teraz pytanie, fabrycznie auto wyszlo z silnkiem BFB, czy moge zalozyc silnik AWT, wszystko bedzie pasowac? Co z rozrzadem, jest taki sam i moge go przelozyc? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia pracuje juz prawidlowo, dostala nowy olej i jest ok.

Gorzej z silnikiem, okazalo sie ze poprzedni wlasciciel nie bardzo dbal o wymiany oleju, dodatkowo po zdjeciu miski znaleziono tam resztki starego napinacza. Silnik do wymiany.

I teraz pytanie, fabrycznie auto wyszlo z silnkiem BFB, czy moge zalozyc silnik AWT, wszystko bedzie pasowac? Co z rozrzadem, jest taki sam i moge go przelozyc? Pozdro

Skrzynia pracuje juz prawidlowo, dostala nowy olej i jest ok.

Gorzej z silnikiem, okazalo sie ze poprzedni wlasciciel nie bardzo dbal o wymiany oleju, dodatkowo po zdjeciu miski znaleziono tam resztki starego napinacza. Silnik do wymiany.

I teraz pytanie, fabrycznie auto wyszlo z silnkiem BFB, czy moge zalozyc silnik AWT, wszystko bedzie pasowac? Co z rozrzadem, jest taki sam i moge go przelozyc? Pozdro

Na Twoim miejscu szukałbym BFB - już nie chodzi tyle o dopasowanie do skrzyni co o fakt, że odkąd ta wersja została wypuszczona - nie przechodziła poważniejszych modyfikacji (i tak aż do zakończenia produkcji w B7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie, ale wciaz zastanawiam sie czy faktycznie silnik juz kicha, moze potrzebuje tylko porzadnego czyszczenia.

Tak czy siak to nie temat o silnikach, jakby ktos byl ciekaw to zapraszam do tematu w dziale silniki:

http://a4-klub.pl/index.php?/topic/334183-a4-b6-18t-bfb-silnik-do-wymiany/#entry4622480

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również pragnę zakomunikować, że dołączyłem do grona zadowolonych klientów - Bartku jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas, profesjonalnie wykonaną robotę i porady użytkowe.

Drodzy forumowicze jak z multi to tylko do Niego - żaden warsztat nie przebije jego wiedzy, doświadczenia i pasji do tej skrzyni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie.

A4 b6 2,4 V6 z automatem 2004 r

Po rozkodowaniu naklejki wyszło, że jest tip 5-cio biegowy (kod 0G7 w 4 wierszu)

Na postoju, przy nieodpalonym silniku , po wrzuceniu w tryb manual na wyświetlaczu pokazało przełożenia 1-6. Na wybieraku skrzyni jest też tryb S.

Teraz nie wiem co jest grane. Jak to sprawdzić czy jest to tip 6 biegowy czy multi. Przewaliłem internet i nigdzie nie znalazłem zaprzeczenia, iż nie było tip-ów 6 biegowych.

Kiedyś jeździłem A6 C5 2,4 V6 z tipem 6-cio biegowym i być może to jest ten sam zestaw.

Nie mam możliwości przejechania się teraz autem więc w ten sposób nie sprawdzę jaka to skrzynia.

Na wlepie w wierszu z kodem silnika BDV jest kod skrzyni GHT

Reasumując - multi czy tip?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd przy tłumaczeniu kodów wyposażenia - jak widzicie nazwę "Tiptronic" to od razu kojarzycie to z typem skrzyni... źle!!! Kod 0G7 nie definiuje typu skrzyni biegów - a jedynie oznacza możliwość wybrania ręcznego trybu zmiany biegów przy skrzyni automatycznej (chodzi o sekwencję wybieraną lewarkiem czyli "kieszeń" +/-) a tę funkcję posiada zarówno Tiptronic jak i Multitronic. Kodem definiującym typ skrzyni biegów jest G0Z (Multitronic) lub G0Q (Tiptronic).

Już poza kodami wyposażenia są też 2 stałe:

1. W B6 i B7 oraz C5FL i C6 - jeśli auto ma napęd na przód i jest w nim zamontowany automat - to jest to na bank Multitronic. Jeśli jest quattro - nie jest to Multitronic (nie ma takiej opcji).

2. W B6 i C5 Multitronic ma 6 biegów a Tiptronic 5. W B7 i C6 Multitronic ma 7 biegów a Tiptronic 6.

Chyba wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek w C5 jest jeden wyjątek 2.5tdi 180 KM ( AKE , BAU ) z napędem przednim były tylko i wyłącznie z tiptronikiem.

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak C5 przed liftem oraz nieliczne wersje po FL nie stosują się do tej zasady. Dlatego napisałem... C5FL ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...