Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Procedura wypalania DPF 2.0 TDI PD


piotr_1982

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, od pewnego czasu podniósł mi się poziom oleju ok. 5mm ponad max, większość mechaników mówi, że to wina dpf... byłem w dynotec w gliwicach, podpieli do komputera i okazało się, że dpf zapchany na 5%... co zrobić z takim fantem? Dodam, że dpf wypala się co jakiś czas (systematycznie) i wtedy daje mu po garach i tyle, robie dość krótkie trasy bo około 23km w obie strony od pon-pt a w weekendy okolo 80km na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz rady ogarnąć temat?

Nie ma żadnego problemu.

Dodam, że dpf wypala się co jakiś czas (systematycznie)

I właśnie częste wypalanie DPF może powodować zwiększanie poziomu oleju. Musisz określić jak często się to dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350-500


mam jeszcze jedno pytanko jak to wyglada z przeglądami z wyciętym dpf'em przjedzie mi przegląd nie będzie żadnych problemów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprawnym silniku po wycięciu DPF-a nie ma żadnych problemów nawet z sondą w rurze.

Piszę to bo paru klientów wracając do mnie na inne naprawy sami byli zdziwieni tym że przy rejestracji na stacji diagnostycznej diagnosta wsadził sondę i po chwili oznajmił - wszystko ok.

mlody17m:

jak co 350-500km to jest przyzwoicie, rozumiem że w czasie dopalania nie ma świecącej kontrolki na licznikach

Edytowane przez Pawelkiwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jest jakas mozliwosc, by podczas wypalania sie dpf-u migala jakas kontrolka by czlowiek wiedzial by jazde kontynuowac?

Mam jeszcze Vectra C i modul happylightshow i podczas wlaczenia procedury, az do wypalenia miga spiralka.

Oczywiscie modul jest podpiety pod gniazdo OBD II.

Jest jakas opcja ktora mozna aktywowac lub cos w tym stylu?

Chodzi o Audi A4 B8 2.0 TDI 2012r MMI 3G+ (jesli to ma cos do rzeczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kontrolka DPF na fisie pojawia się co 300 km , raz ją olałem i po chwili zapalił się check engine i mrugająca kontrolka świec żarowych , zapełnienie filtra wykazało 27 % a przy diagnostyce wywaliło błąd zapełnienia DPF ?

Edytowane przez maciek711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy diagnostyce nie jest ważny stopień zapełnienia DPF-a (jest istotny ale). Moduł silnika wylicza sobie zapełnienie. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami. Ilość przebytych kilometrów, ilość regeneracji, styl jazdy itd. Moduł wylicza z tych danych stopień zapełnienia. DPF nie jest wieczny. Wystarczy że ktoś np. przy sprzedaży auta pokombinuje i wprogramuje iż DPF został wymieniony to te wartości zostaną wyzerowane. Odczytujesz wartość 27% a w rzeczywistości jest zupełnie inna. Czujnik różnicy ciśnień wykazuje że dla tych wartości powinna być inna różnica ciśnień i stąd może być błąd w algorytmie obliczeń a w efekcie sygnalizowanie błędu.

Ważne !

Sprawdzenie wartości różnicy ciśnień. To powie prawdę o kondycji DPF-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie chodzi Ci przypadkiem o zapopielenie cegiełki ?

Bo to właśnie ilość popiołu zgromadzonego w filtrze komp sobie wylicza głównie na podstawie ilości przejechanych kilometrów :decayed:

Jest to parametr mocno szacunkowy, bo zależy od zbyt wielu czynników .

Oprócz pierwszego najważniejszego czyli kilometrów, ilość popiołu zgromadzona w nim bardzo zależy od jakości paliwa, jakości oleju silnikowego ( czy jest nisko popiołowy) , kondycji silnika ( ile silnik zużywa oleju silnikowego ) , oraz czy np. driver nie wpadł na genialny pomysł dolewania Mixolu do paliwa :P .

Przy dużej ilości popiołu nagromadzonej w filtrze pozostaje nie wiele miejsca na pochłanianie sadzy, popiół podczas normalnej reakcji wypalania nie jest usuwany z filtra, i jego pojemność spada w miarę jak wzrasta zapopielenie, co skutkuje coraz większą częstotliwością regeneracji filtra .

Po przekroczeniu bodajże 60 gramów popiołu zaleca się wymianę filtra na nowy, ale nasi fachowcy podobno opanowali technologię usuwania popiołu z filtra :P

Na ile jest to skuteczne , to się nie będę wypowiadał, uwierzył bym w to jakby po tym procesie faktycznie DPF się odchudził o przybliżoną wagę popiołu :naughty:

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w książce serwisowej wymiana filtra cząstek stałych była przy 219 tyś razem z wymianą czujnika różnicy ciśnień filtra , chłodnicą recyrkulacji spalin oraz czujników temperatury spalin za i przed DPF-em . Teraz mam 280 tyś i już jego koniec ....Jeżdżę na Motulu ze specyfikacją do silników z DPF-em ..... ale teraz ta kontrolka zapala się co parę dni (dpf) Jazdy mam 90% miasto .Poziom oleju wzrasta , wypompowuje do stanu min . i dolewam nowego ale teraz dzieje się to coraz częściej ... głowica posiada wyryte rysy od strony gdzie wtrysk nie jest mocowany czyli standard ... na wtryskach wymieniłem wszystkie uszczelki.

Edytowane przez maciek711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek ja wcale nie jestem przekonany że za przybywanie oleju w Twoim przypadku odpowiedzialny jest DPF.

Też użytkuję BPW i to dosyć długo , bo ponad siedem latek i powiem Ci że z DPF-em nie miałem dotąd najmniejszego problemu, pomimo tego że wałek rozrządu jest lekko powycierany na krzywkach wydechowych ( brakuje ok 10 % wzniosu krzywek :decayed: ) to do aktualnego przebiegu 162 kkm zero problemów z DPF-em, ostatnio sprawdzałem wypala się co ok 280 km, a zapopielenie dochodzi do 60 gramów, czyli teoretycznie nadaje się do wymiany :)

Jeżeli twój egzemplarz ma tylko 61 kkm przelotu to nie podejrzewał bym go o powodowanie problemów z brakiem drożności filtra, prędzej to sprawka uszkodzenia któregoś z czujników nadzorujących jego pracę ,lub samego silnika nadmiernie produkującego sadze :naughty:

Kiedyś jeździłem z podpiętym kompem i przypadkiem trafiłem na aktywacje procesu wypalania, postanowiłem pojeździć po mieście i po ok 10 minutach cegła się wypalił ładnie na zero % :decayed:

Tak że przy sprawnym układzie DPF-a i sprawnym silniku nie ma znaczenia czy jeździmy po mieście , czy w trasie, są tylko dwa warunki, wypalanie nie aktywuje się gdy temperatura silnika nie osiągnie bodajże 80 st. C, albo któryś z elementów odpowiedzialnych za nadzorowanie warunków pracy cegiełki jest niesprawny.

Tak że od dobrej diagnostyki bym zaczął , żeby być pewnym ewentualnych decyzji co do jego dalszego losu.

Co do przybywania oleju , to jest drugi podejrzany, któremu bym się wnikliwie przyjrzał.

Mam na myśli uszczelnienie pompowtrysków w ich gniazdach :naughty:

Coś koło 110 kkm przelotu robiłem uszczelkę pod głowicą i podczas weryfikacji głowicy wyszło że gniazda pompek są mocno zużyte, był to 2010 rok i dopiero pojawiały się informacje o możliwości regeneracji gniazd poprzez tulejowanie, ale nie było jeszcze informacji co do skuteczności metody i po zapewniwniu mechanika o tym że " do 200 kkm powinny wytrzymać " poskładane zostało bez ich naprawy.

Wytrzymały do 149 kkm, kiedy to silnikiem zaczęły targać mocne wibracje na biegu jałowym :whistling:

Po wielu testach wyszło że to ich wina i zabrałem się za wymianę uszczelniaczy, podczas roboty wyszło że jest jeszcze problem z wałkiem rozrządu :decayed:

Długa historia , można o niej poczytać tutaj :

http://a4-klub.pl/index.php?/topic/295429-bpw-telepanie-motorem-na-biegu-jalowym/

Reasumując przy przebiegu 161 kkm mam motor, który puki co sprawuje się dobrze, ale któremu nijak ufać nie mogę :naughty:

Główna wada, to nieszczęsne uszczelnienie pompek, pierwszy raz wymienione podczas wymiany uszczelki czapki a następne za nie całe 40 kkm :hi:

Patrząc na to ze zdrowym rozsądkiem to te obecne powinny puścić przy mniejszym przebiegu niż 40 kkm :P

Poza tym jeszcze ten wytarty wałek , niepewny imbus pompy oleju i okazuje się że lina holownicza w kufrze i dobre asistance to podstawa przed wyjazdem w trasę :decayed:

Wracając do twojego motoru ,to z dużą dozą prawdopodobieństwa śmiem twierdzić, że przy takim przebiegu to właśnie szeroko pojęte uszczelnienie pompek ( o-ringi i gniazda ) odpowiadają za przybywanie oleum w silniku , mogę się oczywiście mylić, szczególnie gdyby np. okazało się że gniazda były tulejowane :)

P.S. wolnym czasem rozglądam się za kompletną głowicą, którą mógłbym zregenerować i położyć na półce w garażu , bo moja franca ma u mnie dożywocie, moje lub jej :decayed:

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w książce serwisowej wymiana filtra cząstek stałych była przy 219 tyś razem z wymianą czujnika różnicy ciśnień filtra , chłodnicą recyrkulacji spalin oraz czujników temperatury spalin za i przed DPF-em . Teraz mam 280 tyś i już jego koniec ....Jeżdżę na Motulu ze specyfikacją do silników z DPF-em ..... ale teraz ta kontrolka zapala się co parę dni (dpf) Jazdy mam 90% miasto .Poziom oleju wzrasta , wypompowuje do stanu min . i dolewam nowego ale teraz dzieje się to coraz częściej ... głowica posiada wyryte rysy od strony gdzie wtrysk nie jest mocowany czyli standard ... na wtryskach wymieniłem wszystkie uszczelki.

moim skromnym zdaniem tandemówka ci przepuszcza ON do oleju - częsta przypadłość jak w 1,9.- ale tego nie sprawdzisz- 2ga pompa na podkładkę.

Edytowane przez SotoM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ też dobrze mówi, tandem pompa jest smarowana olejem pod ciśnieniem z magistrali w głowicy, jak jej uszczelnienie wewnętrzne puści , to do głowicy będzie wracał olej rozrzedzony paliwem :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...