Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana RADIA na nie fabryczne


Kowi87

Rekomendowane odpowiedzi

Po spasowaniu do kostki radia prawie na 100% mogę powiedzieć że masa jest na brązowym przewodzie a stale napięcie +12V jest na czerwonym z niebieskim paskiem.

widocznie musiałem źle zinterpretować zdjęcia :wink4:

tak powinna wyglądać kostka w aucie żeby to wszystko jakoś grało:

125dd.th.jpg

z tym że opis "podświetlenie" i "sterowanie wzmacniaczem" jest zaznaczony tak jak powinno to być, a nie jak jest w Twojej instalacji-po prostu musisz sprawdzić czy i kiedy pojawia się tam sygnał

u Ciebie jak widać nie ma plusa po stacyjce, ale jest możliwość obejścia tego łącząc przewody w ten sposób:

(niestety nie będzie wtedy logiki zapłonu)

20100130.th.jpg

słabo widać ale chodzi o to że podłączasz żółty na stałe do czerwonego

tutaj masz jeszcze opis przewodów w kostce Twojego radia:

133rl.th.jpg

jeśli chcesz uruchomić podświetlenie musisz znaleźć plus pojawiający się po włączeniu świateł i podać go (odłączając wcześniej przewód który jest tam teraz) na pin zaznaczony na pierwszej fotce jako "podświetlenie"

przewód zaznaczony jako "sterowanie wzmacniaczem" odepnij, z tego co widzę wszystkie głośniki masz podłączone pasywnie (przez brązową kostkę), wzmacniacz jest pominięty skoro grają :wink4:

Co do brązowej kostki to jestem ciekaw czy nie poszedł ktoś na łatwiznę i wpiął w nią przewody tylnych głośników ale nie ominął wzmacniaczy gdyż na ustawieniu fader na center tył gra wyraźnie głośniej niż przód. Może to moje subiektywne odczucie ale tak jest. Z tym że skąd by ten oryginalny wzmacniacz nokii brał prąd. Chyba że jest poprowadzone napięcie z tego przewodu w kostce zasilania gdzie pojawia się napięcie po włączeniu radia.

nie ma takiej możliwości, w Twojej instalacji przewody od głośników są podłączone bezpośrednio do radia i tutaj już nic bym nie kombinował

A co do zasilania może puścić jeden gruby przewód z akumulatora i zostawić żeby grało bez kluczyka a podświetlenie zapożyczyć z któregoś przycisku panelu środkowego?

przy połączeniu jakie Ci pokazałem na drugiej fotce tak właśnie będzie-jeśli chodzi o zasilanie radia, podświetlenia natomiast trzeba poszukać, jak się nie znajdzie to zrób jak mówisz-powinno działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzał bym bezpośrednie podłączenie radia do akumulatora, bo może Cię kiedyś spotkać nie miła niespodzianka, w postaci rozładowanego akumulatora. Na specjalne życzenie kuzynki podłączyłem jej radio żeby działo również bez kluczyka w stacyjce, radość nie trwała długo, bo po tygodniu podłączałem radio z powrotem po stacyjce. Myślę że tu bez miernika i pomiarów, na jakim kabelku jest dane napięcie się nie obędzie. Ewentualnie zmierz jaki pobór prądu ma to radio po wyłączeniu. Jeśli wartość poboru z podłączonymi przewodami z 7 i 4 pinu będzie zbliżona do tego jaki jest przy podłączonym tylko przewodzie z pinu 4 to możesz podłączać bezpośrednio z akumulatora, oczywiście z odpowiednim bezpiecznikiem. Sprawdziłeś bezpieczniki, bo raczej radio też ma swój bezpiecznik w skrzynce bezpieczników?

Co do brązowej kostki to jestem ciekaw czy nie poszedł ktoś na łatwiznę i wpiął w nią przewody tylnych głośników ale nie ominął wzmacniaczy gdyż na ustawieniu fader na center tył gra wyraźnie głośniej niż przód. Może to moje subiektywne odczucie ale tak jest. Z tym że skąd by ten oryginalny wzmacniacz nokii brał prąd. Chyba że jest poprowadzone napięcie z tego przewodu w kostce zasilania gdzie pojawia się napięcie po włączeniu radia.

nie ma takiej możliwości, w Twojej instalacji przewody od głośników są podłączone bezpośrednio do radia i tutaj już nic bym nie kombinował

Widać że tu ktoś motał, możliwe że wyjścia głośnikowe są podłączone do wejść sygnałowych wzmacniacza, a wzmacniacz na stałe włączony. Zawsze można zlokalizować wzmacniacz, odpiąć mu wtyczkę zasilającą i sprawdzić czy głośniki dalej grają, wtedy będziesz miał pewność.

Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega michal_s87 tak mam też w tej chwili zrobione że w przewody w kostce od radia połączyłem żółty i czerwony i pobierają one prąd z pinu nr 7. Radio w sumie działa tylko boję się że przy większym poborze (głośniej) będzie przygasało radio z powodu dużego spadku na cienkim przewodzie. Gdyż nawet jakby był ten pin po stacyjce to już by jakoś było rozłożone i jakoś by może ciągło. Brązowej nie będę ruszał żeby nie popsuć skoro działa a przy głośnikach z tyłu zajrzę z ludzkiej ciekawości jak to podpięte i się podzielę obserwacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio w sumie działa tylko boję się że przy większym poborze (głośniej) będzie przygasało radio z powodu dużego spadku na cienkim przewodzie. Gdyż nawet jakby był ten pin po stacyjce to już by jakoś było rozłożone i jakoś by może ciągło.

Bez obaw, przewód wygląda na dosyć gruby. Poza tym główne zasilanie radia to u Ciebie żółty przewód (w kostce od clariona), a czerwony to tylko podtrzymanie :wink4:

podciągnij tylko podświetlenie i będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi że główne zasilanie do radia idzie żółtym przewodem a w kostce samochodu niema do niej pinu bo to miało iść przez stacyjkę. Dlatego można powiedziec że i czerwony i żółty jest podpiety pod ten jeden stały +12V w kostce samochodu. Narazie może będzie chodzić.

Narazie czekam do wiosny i muszę samochodzik doprowadzić bo kupiłem go nie dawno (2,5tyg) i jest do poprawek lakierniczych ale narazie jakoś trzeba jeździć a bez radia ciężko :cool1::naughty:

Tak więc narazie wykombinuję to podświetlenie i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie bo problem tego nazwać nie można. Kupiłem 2 tygodnie temu samochód sprowadzony z Francji to rok 97. Nie było oryginalnego radia tylko na słowo honoru podłączony kaseciak kenwood. Wcześniej się naczytałem o tych wszystkich adapterach i zszokowało mnie to co zobaczyłem w samochodzie. Jest u mnie po prostu 2 kostki ISO takie standardowe jedna zasilanie a druga z 4 parami przewodów na głośniki. Z kodów wyposażenia wynika że mam 6 głośników w samochodzie. miałem problemy z podłączeniem zasilania bo w kostce w samochodzie było tylko 4 przewody. Na zdjęciu na kostce II(niżej) były piny 5,6,7,8. Nie było w niej np przewodu oznaczonego jako 4 gdzie powinno być zasilnie po stacyjce.

Hej!

U mnie Avant B5 '96 z Austrii jest dokładnie tak samo na kostkach iso. Na zasilającej też tylko cztery przewody. Natomiast po podłączeniu kostki głośników - grają wszystkie tył i przód (na kostce 8 przewodów). Antena ściąga bez separatora. A i radia też nie było.

[br]Dopisany: 10 Luty 2010, 18:24_________________________________________________Jeszcze jedno przy okazji tematu radia (niefabrycznego) czy jest możliwość takiego podłączenia kabelków, aby odzywał się "buzzer" gdy otworzę drzwi przy zgaszonym silniku i włączonym radiu, tak jak przy pozostawionych włączonych światłach. Miałem tak w 80 B3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno przy okazji tematu radia (niefabrycznego) czy jest możliwość takiego podłączenia kabelków, aby odzywał się "buzzer" gdy otworzę drzwi przy zgaszonym silniku i włączonym radiu, tak jak przy pozostawionych włączonych światłach. Miałem tak w 80 B3.

teoretycznie jest to do zrobienia z zastosowaniem np przekaźników

pytam tylko po co? jeśli wysiadasz z auta to przecież słyszysz że radio gra, co za różnica czy coś będzie pikało z okolicy deski czy z głośników będzie wydobywał się dźwięk? :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje radio samo w sobie ma taką funkcje, jak zgasze silnik i wyjme kluczyki oczywiscie zasilanie radia sie wyłącza jak w fabrycznym, ale mam 3 sygnały z radia żebym pamietał aby panel zabrać ze sobą :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie radyjko Sony, ono wykrywa że panel jest w radiu jak dostaje tylko stałe zasilanie na podtrzymanie pamięci. michal_s87 pytasz po co? W poprzednim aucie miałem właśnie radyjko co tylko delikatnie szumiało po wyłączeniu. Było podpięte na stałem do akumulatora, efekt, częste pchanie z powodu rozładowania akumulatora. Oczywiście to zależy od radia, ale raczej z jakiegoś powodu producenci aut projektują tak instalacje elektryczne żeby odcinało zasilanie radia po wyjęciu kluczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie radyjko Sony, ono wykrywa że panel jest w radiu jak dostaje tylko stałe zasilanie na podtrzymanie pamięci.

Ja mam pionka :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie radyjko Sony, ono wykrywa że panel jest w radiu jak dostaje tylko stałe zasilanie na podtrzymanie pamięci. michal_s87 pytasz po co? W poprzednim aucie miałem właśnie radyjko co tylko delikatnie szumiało po wyłączeniu. Było podpięte na stałem do akumulatora, efekt, częste pchanie z powodu rozładowania akumulatora. Oczywiście to zależy od radia, ale raczej z jakiegoś powodu producenci aut projektują tak instalacje elektryczne żeby odcinało zasilanie radia po wyjęciu kluczyka.

tak dla ścisłości, nie pytałem po co podłączać napięcie po stacyjce, bo to akurat wiem :wink4:

pytałem po co takie rozwiązanie:

Jeszcze jedno przy okazji tematu radia (niefabrycznego) czy jest możliwość takiego podłączenia kabelków, aby odzywał się "buzzer" gdy otworzę drzwi przy zgaszonym silniku i włączonym radiu, tak jak przy pozostawionych włączonych światłach. Miałem tak w 80 B3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zabrałem się wczoraj do wymiany radia metodą Kwaśniewskiego. Tak jak koledzy pisali wcześniej tył ciszej gra trzeba pobawić się w balans tył-przód. Okazało się także, że po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki radio gaśnie, po ponownym przekręceniu kluczyka na nowo startuje, nie trzyma pamięci. Potrzebuje porady jaki mam kupić adapter żeby to wszystko grało. Według kodu wyposażenia 8RN. Do radia wpięte są cztery kostki, a mianowicie szeroka do telefonu bo jest w aucie, brązowa (zajęty pin 3,4,5,6), czarna (zajęty pin 1,3,4,5,7,8) i żółto-zielono-niebieska, którą można rozdzielić na 3 małe kostki po 6 pinów każda, na żółtej zajęte piny 1,2,3,6 na zielonej pin 5, niebieska wolna. Z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak na czwartym pinie w czarnej kostce będzie stałe +12V i radyjko odzyska pamięć. Najlepiej miernikiem sprawdzić gdzie jest +12V po wyciągnięciu kluczyka. Do pinu 4 w czarnej kostce powinien, być podłączony żółty kabelek od radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiązce od nowego radia na 4 pinie mam wpięty żółty kabelek z opisem 15A battery a na 7 pinie czerwony kabelek z opisem ACC, czytałem gdzieś żeby kabelki zamienić żółty z czerwonym ...

a co należy zrobić żeby radio grało bez kluczyka w stacyjce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w wiązce od radia masz wszystko ok. W takim razie w wiązce samochodu jest coś nie tak. Najlepiej miernikiem posprawdzać gdzie jest napięcie +12V z kluczykiem i bez. Najłatwiej pociągnąć kabelek bezpośrednio z akumulatora, z odpowiednim bezpiecznikiem, ale odradzam to rozwiązanie bo porostu możesz rozładować akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakupie adapter to powinno być wszystko OK ? z kodu 8RN wynika, że mam 8 aktywnych głośnków, wybrać pod Bose?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakupie adapter to powinno być wszystko OK ? z kodu 8RN wynika, że mam 8 aktywnych głośnków, wybrać pod Bose?

A masz na wyposażeniu Bose :mysli: Jak nie masz Bose to nie kupujesz pod bose kabelka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Bose, ale gościu z allegro napisał mi, że jak mam system aktywny to musze mieć ten sam kabelek co do Bose ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Bose, ale gościu z allegro napisał mi, że jak mam system aktywny to musze mieć ten sam kabelek co do Bose ...

Jak chcesz kupowac taki adapter, to kup ten co ja kupiłem :gwizdanie: wszystko masz juz zobrazowane[br]Dopisany: 22 Luty 2010, 10:03_________________________________________________Adapter pod system bose

http://www.allegro.pl/item924775000_adapter_audi_a3_a4_a6_a8_tt_pod_system_bose.html

http://www.allegro.pl/item930635790_adapter_do_aktywnego_systemu_bose_audi_i_vw_opole.html

Adapter pod system aktywny Nokia

http://www.allegro.pl/item928761582_glosniki_tyl_sub_adapter_do_audi_a3_a4_a6_a8.html

Jak chcesz przepłacać na adapter który, moze nie działać pod systemem aktywym od nokii to kupuj :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...