Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczna nagrzewnica w TDI


DaRo4422

Rekomendowane odpowiedzi

Sterownik silnika włącza ogrzewanie dodatkowe w sytuacji, gdy spełnione są poniższe warunki :

* Jednostka obsługi i wskazań sterownika układu Climatronic wysyła polecenie przez magistralę danych.
* Liczba obrotów silnika jest większa niż 600 /min.
* Temperatura płynu chłodzącego jest niższa niż 70 °C (przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej poniżej 80 °C).
* Obciążenie alternatora -C- jest niższe niż 60% (tylko w przypadku elektrycznego ogrzewania dodatkowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, ale dlaczego sterownik silnika włącza ogrzewanie dodatkowe przy wyłączonym Climatronic'u?

klimatronik jest WŁĄCZONY! to ECON jest wyłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego GreGoriO, z całym szacunkiem ale nie unoś się za nadto tylko czytaj ze zrozumieniem.

Powtórzę jeszcze raz, u mnie ogrzewanie dodatkowe załącza się nawet przy wyłączonym climatronic'u (dla kolego GreGoriO - ciemno na konsoli środkowej, nic nie świeci).

Dziwne to, wiem, ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry. Nie wiem czemu, ale nie widziałem wcześniejszego posta . jednak tapatalk coś szwankuje.

Spróbuję po powrocie z pracy poszukać w Elsie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! I jak tam poszukiwania?


Jak mam się dostać do tych przekaźników?

Są z lewej strony pod deską rozdzielczą?

przeka_niki_ogrzewania_elektr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze glupie pytanie, ale Jak sprawdzic najprosciej czy sie ma, czy sie nie ma takiej nagrzewnicy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! I jak tam poszukiwania?

Jak mam się dostać do tych przekaźników?

Są z lewej strony pod deską rozdzielczą?

przeka_niki_ogrzewania_elektr.jpg

Location:
Driver side dash panel.... pod zegarami i kierownicą, po lewej stronie. Żeby się dostać, trzeba wyjąć półkę pod kierownicą

Fuses:

A 1) - Auxiliary heater fuse -S62-
B - Auxiliary heater fuse -S126-
C - Auxiliary heater fuse 2 -S328-
1) applicable up to model year 2003

tutaj masz schemat zasilania tych grzałek dla swojego silnika, grzałki które cię interesują to Z35 zasilane poprzez przekaźniki J359 i J360

http://zibiokaj.w.interii.pl/BRB%20od%2011_2005%20-%20BKE%20od%2008_2004.jpg

BRB%20od%2011_2005%20-%20BKE%20od%2008_2

Tak na szybko, sygnał jest sterowany minusem z punktów 70 i 71 jednostki sterującej silnika, więc albo masz przekaźnik(i) sklejone w pozycji zwartych styków albo jest gdzieś błąd(uszkodzenie) w samej jednostce centralnej.

musiałbyś wyjąć przekaźniki i sprawdzić czy oba pracują poprawnie. Jeśli tak, to doraźnie pozostaje wyjąć bezpieczniki 126 i 328 (na schemacie jest błąd powinno być 328. moja ELSA też tak podaje) w celu wyłączenia grzałek.

co do samej jednostki sterującej...hm, nie mam na razie pojęcia jak rozkładają się impulsy sygnałów. dlaczego wciąż jest podawany minus na przekaźniki.

Odpowiadając na pytanie KoJ@k, najszybciej to sprawdź czy masz w podanych pozycjach bezpieczniki o wartościach 40A i 60A

EDIT...

Naszła mnie jeszcze taka myśl...

Odłącz całkowicie panel KLIMATRONIK, wyjmij wtyczki z panela i sprawdź wtedy czy grzałki grzeją,

tym sposobem możemy wyeliminować jeszcze sam KLIMATRONIK,

Sterownik otrzymuje wprawdzie sumę sygnałów, zarówno z klimatronika, prędkości obrotowej silnika jak i z czujnika temp. zewnętrznej.

Uważam, że samo odłączenie klimatronika nie powinno nic zmienić, ale warto spróbować.

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc przekaźniki u mnie wyglądają następująco:

Czy to normalne, że mam 373 zamiast 359, oraz 370 zamiast 360??

20141021_165548.jpg

20141021_170109.jpg

Co ciekawe po wyjęciu bezpieczników 40A i 60A przekaźniki dalej się załączały... a co jeszcze ciekawsze po wyjęciu dodatkowo przekaźników w VCDS w grupie 016 dalej pokazuje załączanie przekaźników!

W grupie 016 obciążenie alternatora oraz napięcie ładowania akumulatora są ok, tzn na poziomie nie załączonych grzałek a w pozycji nr 3 mimo to jest "11".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozróżnić dwa obwody. Jeden sterujący drugi roboczy. Bezpieczniki które wyjąłeś są od grzałek czyli z obwodu roboczego. Nie ma to żadnego wpływu na pracę układu sterującego. Tym steruje moduł w puszce komputera. Jeśli układ pracuje pomimo braku warunków, podaje napiecie na przekaźniki, to wina jest po stronie samego modułu sterującego. W tym układzie wyjęcie bezpieczników oszczędzi ci akumulator jednak nie rozwiąże problemu.

Co do samych przekaźników, to pod wzgl. elektrycznym nie ma znaczenia jaki siedzi, jeśli ma odpowiednią wytrzymałość prądową.

VAG pokazuje ci obwód sterujący bo ten ma pod kontrolą.

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takim elektronikiem to nie jestem.

Powinieneś jeszcze z kimś kto się zna, posprawdzać inne czujniki które decydują o załączeniu układu. Według opisu warunków załączania.

Najprościej było by podmienić komputer żeby przekonać się czy mam rację.

Jeśli nie masz skąd lub nie chcesz tego robić to są dwa wyjścia.

1. to całkowite odłączenie grzałek.

2. Przerobienie układu tak by można byłokorzystać z dobrodziejstwa fabryki

Np. Zamontować mały/ręczny wyłącznik na zasilaniu przekaźników.

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie: Włączam nawiew na przednią szybę – czyli przycisk na który niektórzy mówią „elektryczne ogrzewanie przedniej szyby”. Częściowo mówią prawdę. :mysli: :mysli: :mysli:

Ja właczam auto Hi i po minucie strzałka nawiew góra i na siebie. Przycisk podgrzewania przedniej szyby da lepszy efekt ta opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie mam... czy jest możliwe żeby ta nagrzewnica grzała słabo? tzn. np się wypala czy coś? bo u mnie się załącza wszystko fajnie ale powietrze bez szału, bardzo letnie bym powiedział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ona to lecialoby zimne. To nie kotlownia tylko urządzenie wpspomafajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze ale wyżej ludzie rozpisują się że po 2 min jest cieplutko w aucie a u mnie tak nie jest i stąd pytanie. a skoro nie grzeje tak mocno to się zastanawiam czy to jej wina czy może np któregoś silniczka...

Edytowane przez jaś-u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze ale wyżej ludzie rozpisują się że po 2 min jest cieplutko w aucie a u mnie tak nie jest i stąd pytanie. a skoro nie grzeje tak mocno to się zastanawiam czy to jej wina czy może np któregoś silniczka...

elektryczna nagrzewnica działa tylko w określonych warunkach i przy spełnieniu ich jednocześnie jest załączana bądź odłączana. Można wartości wysterowania sprawdzić VAGiem

tutaj warunki do spełnienia

https://www.dropbox.com/s/hv9j5uegup5n5ia/grzalka.pdf?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...