Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż aluminiowych listw ozdobnych wokół szyb Avant


Bart-S

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż aluminiowych listw ozdobnych wokół szyb (opisywany wariant dotyczy nadwozia Avant).

W związku z bardzo często powtarzającymi się pytaniami dot. wyposażenia autka w tzw. „chrom” wokół szyb przygotowałem kolejne DIY ;) Na początek małe porównanie...


wo.jpg
w1.jpg

Zacznę od tego, że poniższy mod dotyczy B6 od rocznika modelowego 2004 (od czerwca 2003) oraz wszystkich roczników B7. We wcześniejszych wersjach (z tego co się dowiedziałem ale jest to niepotwierdzona informacja) stosowano inną technikę mocowania listwy ozdobnej przy tylnych bocznych szybach – niestety nie udało mi się ustalić czy rzeczywiście i przy jakim dokładnie nr nadwozia i jakiej dacie nastąpiła w/w zmiana i na czym polegała. ETKA sugeruje, że jest to luty 2003 - pewności jednak nie mam. Jeśli ktoś posiada autko ze starszym rocznikiem i zakładał „chrom” – bardzo proszę o kontakt – myślę, że razem jesteśmy w stanie rozwiązać tę zagadkę :)

Tylna boczna szyba - standard vs. "chrom"

glassstoke.jpg
glassglossy.jpg

Jest to jeden z bardziej upierdliwych modów przede wszystkim ze względu na to, że trzeba wymienić tylne boczne szyby. W autach bez „chromu” uszczelka tylnej bocznej szyby pełni funkcję listwy – w wariancie pod „chrom” ta sama uszczelka jest wyprofilowana w taki sposób aby można było nałożyć na nią listwę. Z racji braku sprzętu i doświadczenia (prawidłowe wycięcie i wklejenie szyb wymaga nieco wprawy) najprawdopodobniej większość z Was zleci wykonanie tej usługi w wyspecjalizowanym warsztacie (z tego względu poniższy poradnik pomija pewne elementy modyfikacji skupiając się na innych detalach). Troszkę nakładu pracy wymaga także przełożenie listw w drzwiach – seryjne czarne można podważyć i wyciągnąć. „Chrom” natomiast jest przymocowany do karoserii drzwi plastikowymi spinkami (prawdopodobnie zmiana ta ma na celu zabezpieczenie przed kradzieżą). Niestety aby zapiąć w/w spinki trzeba zrzucić tapicerkę drzwi i wyjąć ramkę szyby... Mam nadzieję, że Was to nie zniechęci – wszystko da się zrobić ;)

Materiały pomocnicze:
- demontaż tapicerki tylnych drzwi oraz ramki http://a4-klub.pl/audi-a4-b6-b7-132/all-b6-pakiet-polysk-podmiana-oslony-slupka-b-blendy-szyby-wariant-polyskiem-80510/
- demontaż tapicerki przednich drzwi http://www.a4-klub.pl/smf/empty-t3947.0.html;highlight=demontaż+tapicerki

Kosztorys w moim przypadku:
- komplet listw ozdobnych (dachowe, drzwiowe i szyby tylnej) [400zł // Allegro]
- 8E9 845 299 / 8E9 845 300 szyby boczne (przyciemniane, wariant pod chrom) [200zł za komplet // Allegro]
- 8E5 853 929 A spinki listwy ozdobnej tylnej szyby bocznej [13zł/szt. x8 = 104zł // ASO]
- N 907 878 02 nity mocujące listwy ozdobne dachu i tylnej bocznej szyby [2zł/szt. x34 = 68zł // ASO]
- 8L3 837 199 B plastikowe kołki mocujące listwy ozdobne drzwi [2zł/szt. x22 = 44zł]
- usługa wymiany szyb i wymiany kompletu listw [670zł]
RAZEM: 1486zł

Dodatkowe koszty to zakup spinek do tapicerki drzwi 8E0 868 243 – łamią się zawsze przy ściąganiu „ boczków”. Trudno powiedzieć ile z nich uda Wam się uratować – w najgorszym przypadku połamiecie wszystkie dlatego najlepiej od razu zaopatrzyć się w komplet czyli 22 szt. (koszt jednej sztuki to 2zł).

spinka.jpg

Wymiana listwy dachowej wiąże się z usunięciem nitów na które zamocowana jest „stara” listwa (po 13 na stronę). Aby dostać się do nitów trzeba ściągnąć uszczelki wewnętrzne obramowania drzwi oraz zewnętrzną osłonę słupka B.

listwadachowa.jpg
slupekB.jpg

Listwę tylnej szyby bocznej montuje się w momencie klejenia nowej szyby – wcześniej montujemy w karoserii spinki które będą trzymać listwę (4 spinki na stronę).

listwachrom.JPG
listwatylna.jpg
spinkalistwy.jpg

Przy wymianie szyby konieczne będzie zdjęcie tapicerki boczków bagażnika ale z tym firma której zlecicie operację powinna sobie poradzić.

Wykaz tylnych bocznych szyb – wariant „chrom”

Przyciemniane fabrycznie (zielone): kod wyposażenia 4KC lub 4KR (od 10.2000 do 02.2003)
8E9 845 299 F NVB (strona lewa) [410zł // ASO]
8E9 845 300 F NVB (strona prawa) [392zł // ASO]

Przyciemniane fabrycznie (zielone): kod wyposażenia 4KC lub 4KR (od 02.2003 do 12.2004)
8E9 845 299 AA NVB (strona lewa) [243zł // ASO]
8E9 845 300 AA NBV (strona prawa) [240zł // ASO]

Przyciemniane fabrycznie (zielone): kod wyposażenia 4KC lub VW5 (w B7 od 11/2004 – pasują do B6)
8E9 845 299 AF NVB (strona lewa) [410zł // ASO]
8E9 845 300 AF NVB (strona prawa) [392zł // ASO]

Przyciemniane fabrycznie (szare), zespolone (tłumiące): kod wyposażenia VW1 (B6 i B7)
8E9 845 299 M NVB (strona lewa) [703zł // ASO]
8E9 945 300 M NVB (strona prawa) [703zł // ASO]

Aby dobrać odpowiednie szyby dla swojego auta (jeśli nie wiecie który wariant znajduje się w aucie) wystarczy sprawdzić kody wyposażenia znajdujące się na naklejce serwisowej (znajdziecie ją w książce serwisowej na wewnętrznej stronie okładki, we wnęce koła zapasowego w sedanie lub pod kanapą w avancie):

kodywyp.JPG

Wykaz listw ozdobnych:

Listwy ozdobne dachowe
8E9 853 703 D 2ZZ (strona lewa – od 12.2000 do 04.2005) [399zł // ASO]
8E9 853 703 E 2ZZ (strona lewa – 05.2005) [453zł // ASO]
8E9 853 703 H 2ZZ (strona lewa – od 06.2005) [463zł // ASO]
8E9 853 704 D 2ZZ (strona prawa – od 12.2000 do 04.2005) [399zł // ASO]
8E9 853 704 E 2ZZ (strona prawa – 05.2005) [453zł // ASO]
8E9 853 704 H 2ZZ (strona prawa – od 06.2005) [463zł // ASO]

Listwy ozdobne tylnej szyby bocznej
8E9 853 345 2ZZ (strona lewa – od 12.2000 do 05.2005) [182zł // ASO]
8E9 853 345 C 2ZZ (strona lewa – od 12.2000 do 05.2005) [178zł // ASO]
8E9 853 346 2ZZ (strona prawa – od 12.2000 do 05.2005) [182zł // ASO]
8E9 853 346 C 2ZZ (strona prawa – od 12.2000 do 05.2005) [178zł // ASO]

Listwy ozdobne drzwi tylnych
8E0 853 763 B (strona lewa – od 10.2000 do 01.2006) [132zł // ASO]
8E0 853 763 G (strona lewa – od 01.2006) [155zł // ASO]
8E0 853 764 B (strona prawa – od 10.2000 do 01.2006) [132zł // ASO]
8E0 853 764 G (strona prawa – od 01.2006) [155zł // ASO]

Listwy ozdobne drzwi przednich
8E0 853 283 B (strona lewa – od 10.2000 do 01.2006) [149zł // ASO]
8E0 853 283 G (strona lewa – od 01.2006) [164zł // ASO]
8E0 853 284 B (strona prawa – od 01.2000 do 01.2006) [149zł // ASO]
8E0 853 284 G (strona prawa – od 01.2006) [164zł // ASO]

Jeśli chodzi o listwy drzwiowe - model z literką G pasuje do wcześniejszych wersji nadwozia. Podobnie z listwami dachowymi H oraz listwą tylnej bocznej szyby C (nie miałem okazji przetestować listwy dachowej E ale skoro została wycofana po zaledwie miesiącu od pojawienia się - wątpię aby było to coś dobrego - być może materiał kiepskiej jakości, dlatego radzę omijać).

I to by było na tyle – zdaję sobie sprawę, że powyższy opis ma sporo braków. Mimo tego pozwoli Wam wstępnie zapoznać się z kosztami oraz nagrać wymagane części. Jak tylko wyjaśni się sprawa „chromu” przed rocznikiem 2004 – uzupełnię materiały. W planach także wykaz elementów dla sedana ;) Miłej lektury – w razie pytań – piszcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!! :good:

Troszkę inne pytanie do znawcy Bart -S :

W moim B7 w tylnej szybie bagażnika (strona kierowcy) listwa dolna nie łączy się dobrze z listwa tylną (różnica 2 mm) a poza tym lekko odchodzi od profilu szyby.

Jak to naprawić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz robię :)

Powiem krótko, ten gość ma zegarek na którym cyferblat ma 36 godzin :>

Pijesz do mnie :tongue4:

[br]Dopisany: 24 Luty 2010, 11:35_________________________________________________http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd812d540dfd4c73.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/67b71f419a440737.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9533c1f1b86ae98c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ceb588a3120f1e8.html

oto kilka zdjęć opokazujących o co mi chodziło z ramką wokół szyby tylnej.

Jak to naprawić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę kijowo wygląda ta przerwa na łączeniu ramki dachowej i szyby... Jeśli chodzi o to że odstaje - to norma...

Chociaż w zasadzie powinno odstawać tylko na końcu - jeśli odchodzi też przy szybie to pewnie spinka puściła. Niestety nie mam żadnych pomysłów :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bart-S kawał roboty odwaliłeś :good:, więc jesteś specem w tym temacie :hi: dlatego prośba do Ciebie o pomoc. Mam do wymiany wszystkie cztery dolne chromy drzwiowe, niestety poprzedni właściciel nie zadbał o należytą pielęgnację auta i zniszczył listwy jakimś silnym detergentem, (podejrzewam jakiś odmrażacz czy coś w tym stylu, którym psikał na szyby a ten spływał na listwy) chrom zszedł, a podkład aluminiowy zaczął się utleniać :wallbash: wygląda to masakrycznie, relingi i ramki są w jak najlepszym stanie, a te cztery listwy dają po oczach :wallbash:

Czy możesz udzielić informacji jak miała by się sprawa ewentualnej wymiany samych drzwiowych listew chromowanych ale tylko tych, bez wymiany listew z uszczelką zgarniających.

Czy jest możliwość wymiany samych chromów bez rozbierania tapicerki ? Dostałem takie numerki wszystkich czterech listew, które są różne od numerków, które podałeś, i widzę w etce, że listwy te występują zarówno w komplecie z uszczelką zgarniającą jak również oddzielnie jako same listwy chromowane, tak jakby były tylko nakładkami na listwy zgarniające:

same chromy:

8E0 853 765 A - lewy przód

8E0 853 766 A - prawy przód

8E0 853 767 A - lewy tył

8E0 853 768 A - prawy tył

Pytam, bo miałeś wszystko na stole, a nie za bardzo uśmiecha mi się rozbieranie czterech boczków. Czy te dolne chromy mogą być tylko nakładkami na listwy z uszczelkami zgarniającymi. Czy widzisz szansę na ich wymianę bez rozbierania boczków i wyjmowania szyb ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będę w stanie Ci pomóc - kupiłem komplet listw z uszczelkami zgarniającymi więc nie umiem dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytanie...

Kompletna listwa ozdobna składa się z listwy zgarniającej do której przyklejona została listwa ozdobna. Obie części są dostępne w ASO w komplecie lub osobno. Numery, które podałeś to oczywiście listwy ozdobne.

Pytanie brzmi jaką metodą jest to zespalane - klejem, zgrzewane? Teoretycznie jeśli części są dostępne osobno - sposób ich łączenia nie powinien być jakiś wyszukany. Strzelam, że klej do szyb będzie OK. Spróbuj podjechać do jakiejś lokalnej firmy zajmującej się wymianą szyb - może oni coś podpowiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, choć dalej jestem w punkcie wyjścia to jednak dziękuję za odzew, nie pozostało mi nic innego jak zamówić same listwy ozdobne i mam nadzieję, że na podstawie ich budowy będzie widać czy jest szansa na w miarę prostą wymianę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, choć dalej jestem w punkcie wyjścia to jednak dziękuję za odzew, nie pozostało mi nic innego jak zamówić same listwy ozdobne i mam nadzieję, że na podstawie ich budowy będzie widać czy jest szansa na w miarę prostą wymianę.

pozdrawiam

Czy to ma sens zamawianie samych listew ozdobnych :mysli: ok 30 zł różnicy w cenie pomiędzy ozdobną a kompletną listwą, i do tego masz montaż bez kombinacji :gwizdanie: na zdemontowane chętni się znajdą :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sens byłby taki, że nie trzeba by było pół auta pruć :cool1:[br]Dopisany: 07 Kwiecień 2010, 21:26_________________________________________________A więc właśnie jestem po wymianie czterech listew chromowanych. Wymiana praktycznie bezproblemowa, nie trzeba rezać całych listew ze ściągaczami wody, wystarczy wymiana samych chromowanych dekorów. Warto zaopatrzyć się, wykonać odpowiedni ściągacz tak by można łatwo zahaczyć chromy i ostro ciągnąć za górną krawędź.

hvr1J.jpgvV5n9.jpgvVcRA.jpghvF_A.jpgvVpki.jpgN_afA.jpgvVwOJ.jpgHADBS.jpgN_pdr.jpgvVEi9.jpg

Listwy nie są przyklejone, trzymają się na odpowiednio wyprofilowanych krawędziach. Po ściągnięciu niestety nie nadają się do niczego. Przed montażem nowych listew warto ładnie wyczyścić i przesmarować szczeliny, w które będą wsadzone nowe, wówczas montaż będzie łatwiejszy, ponieważ trzeba je dość mocno wciskać. Najpierw wkładamy dół listwy w rowek, a następnie wciskamy górną krawędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie czyli jak ich nie mam /tzn że nie muszę wymieniać szyb itp/ mam mozliwość zamontowania takich listw ?

jaki jest ich koszt i gdzie mozna nabyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie czyli jak ich nie mam /tzn że nie muszę wymieniać szyb itp/ mam mozliwość zamontowania takich listw ?

jaki jest ich koszt i gdzie mozna nabyć

kolego wszystko masz podane na tacy w tym wątku wysil się trochę i poczytaj :wallbash: listwy i szyby znajdziesz w ASO drogo lub allegro taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonaliśmy podmiankę ramek sami

z kolegą lukarm

przy tym manewrze jedyne graty jakie są potrzebne to nity ( no i oczywiście spinki do tapicerki :decayed:)

kupiliśmy sztukę w aso na wzór i dobraliśmy resztę w normalnym sklepie :cool1:

zwracajcie uwagę na szyby bo niektóre mają mniej nitek do zbierania sygnału ale to pewnie Bart-s uzupełni

z wizytą u panów od szyb o ile się sprężą to w 1 dzień można to ogarnąć :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli mam chromowane i chciałbym się ich pozbyć? Tzn. Mieć takie jak wy przed wyrezaniem chromowanych

Czy muszę kupić nowe listwy czy wystarczy zdjąć?

Musisz coś wstawić w miejsce obecnych + swap szybek.

Jeśli będziesz chciał modzić - mam komplet listw black na sprzedaż (została mi też szyba na jedną stronę, pozbędę się za jakąś symboliczną kwotę ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - i tak trzeba rozebrać aby zdjąć chrom :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Orientujecie się może jak by wyglądała podobna przeróbka w przypadku wersji B5 avant przed liftem? Czy też trzeba coś przerabiać, żeby przełożyć listwy chrom do zwykłego? :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...