Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B6] Mozolne dłubanie mojego Avanta


rysiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet w ori podsufitka ma inny odcień niż słupexy, nie była zniszczona i nie było potrzeby dawać jej w nowy materiał, a tym bardziej taki sam jak jest na słupkach. Przy jednakowym materiale zrobiłoby się hmmm...nudno.

Pomysł z czernią już miałem na uwadze i jeśli trafię komplet foteli i boczków w skórze i alcantarze, to słupki i sufit polecą w alcantarę. Ale to już na pewno nie w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysiuu ten clarion ma zewnętrzną przetwornicę/zasilacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysiuu ten clarion ma zewnętrzną przetwornicę/zasilacz?

Tak, puszka jest niewiele mniejsza od kasety VHS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy na tym forum, od niedawna jestem posiadaczem b7 i powoli przymierzam się do zabudowy.

Mam na koncie trochę zabudów w innych autach i startów w zawodach, nie jestem laikiem.

Jak raz się spróbowało to ciężko przestać :wink4:

Niestety nie znam zbyt dobrze konstrukcji mechanicznej tego auta, dopiero ją poznaję.

Pozwolę sobie zadać kilka pytań, bo lepiej najpierw stworzyć koncepcję: co się chce zrobić i wiedzieć na czym się stoi, niż rozebrać auto i przesiąść się na mpk na kilka tygodni a może miesięcy :wink4:.

Mam nadzieję że autor znajdzie chwilkę by na nie odpowiedzieć.

1. Widzę że wzmacniacz zamontowałeś na płycie mdf, jak jest umocowana ta płyta ?

Czy jest przykręcona do plastiku podłogi, czy może został wycięty pod spodem plastik i zostało to jakoś przytwierdzone do blachy ? Jeśli tak, to jak.

Mój wzmacniacz jest trochę wyższy niż helix a w tej wnęce nie ma zbyt dużo miejsca na wysokość, więc muszę walczyć o każdy milimetr by się zmieścić i nie podnosić podłogi bo wtedy nie zgra się z boczkami.

2. Gratuluję paneli, wyglądają solidnie.

Na jednym ze zdjęć widzę, że głośnik jest przymocowany pod poszyciem tapicerki, czy może to tylko przymiarka, a docelowo jest on przykręcony poprzez tapicerkę do panela.

Czy tapicerka jest jakoś dodatkowo skręcona z panelami, pomijam fabryczne mocowania tapicerki.

3. Piszesz

„Na sam koniec zostanie wrzucenie suba w boczek i po już zrobionym odsłuchu najprawdopodobniej będzie to Helix W10 w zamkniętej ok 18L”

Czy dobrze rozumiem że pomysł montażu suba w podłodze został zarzucony ?

4. Jeśli sub pozostaje we wnęce na koło to jaki masz pomysł na przechowywanie lewarka i ewentualnie zestawu naprawczego, nie wspominając o reszcie dupereli typu kompresor.

Strasznie mnie ten temat nurtuje i nie mam pomysłu jak to w tym aucie pochować.

W poprzednim moim samochodzie (ford eskort, nie kombi) miałem podniesioną podłogę o 12 cm, większą część tej podłogi stanowiła skrzynia na suba podnoszona na zawiasach. Pod tą skrzynią było pełnowymiarowe koło zapasowe rzucone „na wznak”, po bokach skrzyni pod podłogą było miejsce na lewarek i nawet dodatkowa gaśnica wlazła. W tym aucie nie mam pomysłu jak się z tym wszystkim zmieścić. Niby większe a możliwości znacznie mniej, schowki w boczkach powiedzmy szczerze są symboliczne.

Na teraz wystarczy tych pytań bo się referat zrobił.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdzie, znajdzie chwilkę :wink4:

Więc po kolei

ad1

Wzmacniacz zamontowany jest do mdfu 10mm, który z kolei przykręcony jest od spodu do plastikowej "wanny". Plastik został wycięty jedynie pod kondensatorem, żeby bardziej go schować, a i tak jest tylko kilka mm poniżej górnej krawędzi płyty wykończeniowej.

Przez to nie będzie możliwości zrobienia osłony z plexi jak na wzmacniaczu i zwrotkach.

Przy okazji pojawił się plus takiego rozwiązania - dopływ zimnego powietrza do helixa, które będzie wyciągał wentylatorek po przeciwnej stronie.

ad2

Dzięks

Na drzwiach wisi mdf i do niego przykręcony jest głośnik. Tapicerka i panel zamocowane są na samych kołkach i ori śrubach.

ad3

Zgadza się. Porzuciłem tą koncepcję, bo przy wyciąganej (nie na stałe) skrzynce, która nie pomniejsza bagażnika i w całości schowa się za boczkiem nie wyszło więcej niż 16L. Przy odlewie na z żywicy na ciasno, można by wycyganić ok 20-24L.

ad4

Po wytarganiu ori subwoofera, wybebeszenia lewej wnęki jest na tyle miejsca, że można zmieścić spory warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat

ad2. Czyli wprawienie okrągłych kratek w tapicerkę ma tylko dać efekt estetyczny ?

Myślałem skoro włożyłeś tyle pracy w tą przeróbkę tapicerki drzwi to:

głośnik jest wkręcony w gniado maskownicy (w tapicerkę), a zewnętrzny panel na tapicerce (gniazdo maskownicy) jest skręcany z pierścieniami mdf przymontowanymi do wewnętrznego metalowego poszycia drzwi. Dało by to większą sztywność całej konstrukcji i zmniejszyło ewentualne wibracje (tapicerki). Co prawda wtedy demontaż tapicerki wiązałby się z dodatkowymi czynnościami typu wykręcenie głośnika i odkręcenie panela zintegrowanego z tapicerką od części przykręconej do poszycia, ale ileż razy się to robi.

Ja się zastanawiam nad takim rozwiązaniem tylko nie wiem czy mi się chce przerabiać oryginalną tapicerkę.

ad3. Trochę się pogubiłem czytając odpowiedź

„Zgadza się. Porzuciłem tą koncepcję, bo przy wyciąganej (nie na stałe) skrzynce, która nie pomniejsza bagażnika i w całości schowa się za boczkiem nie wyszło więcej niż 16L. Przy odlewie na z żywicy na ciasno, można by wycyganić ok 20-24L.”

Rozumiem że piszesz o wariancie w podłodze (a ten „boczek” to pomyłka) i wersji bez żadnego koła zapasowego.

Przyglądając się fotkom wydaje mi się że odlew z żywicy zrobiłeś trochę mniejszy niż pozwala na to wnęka, dlaczego ?

Jaką objętość, jest szansa uzyskać, w lewym boczku po demontażu ori suba i robiąc skrzyknę z żywicy ?

Domyślam się, że tam trafić ma sub w wariancie "sub w boczku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2

Panel jest tylko elementem wykończeniowym.

Przerobienie boczków ma na celu wysuniecie głośnika "poza" tapicerke, oraz głównie to, aby mógł oddychać całą powierzchnią, a fala akustyczna nie dostawała się pod tapicerkę.

Przy solidnie zrobionych drzwiach, nowych kołkach, tapicerka nie ma prawa wpadać w żaden rezonans.

ad3

Nie ma żadnej pomyłki.

Z góry założyłem, że sub pójdzie w boczek (lewa wnęka przy nadkolu) , a skrzynka z mdfu/żywicy będzie demontowalna w celu ew. przerobienia pod inny głośnik. Niestety wymagana objętość można uzyskać jedynie przez robienie obudowy na ciasno we wnęce i po zabudowie nie ma możliwości jej demontażu.

Odlew jest troszkę mniejszy, bo z zewnątrz przyjdzie jeszcze jakaś gąbeczka, żeby obudowa siedziała na ciasno w kole i nie pojawiały się żadne niepokojące dźwięki.

Robiąc obudowę z żywicy w lewej wnęce można uzyskać ok 24L. Jednak z uwagi na to iż wnęka ma sporą głębokość, a wewnętrzny błotnik jest pochylony, to po otrzymaniu takiej objętości skrzynka zostanie w aucie na amen.

p.s. Ori sub jest w prawym boczku :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest grubość mdf z której jest zrobiona podłoga w bagażniku?

podoba mi sie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem kilka zdjęć klarka z nowym podświetlenie (kiepski fotograf ze mnie). W wolnej chwili wymieniłem kondensator, bo "mundek" lekko się wgniótł podczas eksploatacji auta.

Pozostało jeszcze sfrezowanie okienek, obicie podłogi zamontowanie plexi i dorobienie osłony kondensatora i drobna kosmetyka. W planie jest jeszcze montaż zestawu głośnomówiącego. Wyświetlacz pójdzie w lewą kratkę środkowego nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na razie nic więcej się nie dzieje. Brak czasu.

Raczej i wezmę klucze. Wykręć sobie za wczasu schowek, lub osłonę pod kierą. Będzie łatwiej wyciągnąć navi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granie ocenimy na spoocie już jutro. :kox: Zabierz też moje pozostałości. :good: P.S. Skrzynka pełna... :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akjam :good:

aju

Nie, bo zrobiłoby się nudno, a poza tym ramka wokół slotu CD ma odniesienie do alu listew na kokpicie i bardzo dobrze się to komponuje.

p6283042.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze odwaliłeś kawał dobrej robobty :) całe auto wygłuszone, panele i słupki zrobione bardzo ładnie, klocki też bardzo bardzo fajne a wszystko ładnie i praktycznie schowane :D jak dla mnie poprostu mega, na pewno zasięgne od Ciebie kilku rad jak w przyszłym roku będe dłubał pod zawody przyszłą b6 co planuje zakupić :D coekawi mnie tylko jak to wszystko gra :D i widze ze w b6 sa bardzo przyjemne przednie drzwi do dłubania car audio nie to co w b5 :)

Powodzenia :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Thanks.

Właściwie różnica między B5 i B6 to tylko doorsy. "Troszke" więcej blachy idzie na zamknięcie komór.

W kwestii systemu:

Gra już fantastycznie. Wcześniej miałem kłopot z subem, ale w końcu udało się nad nim zapanować. Ukierunkowanie wysokich jakie zostało, jest kompromisem jaki najbardziej mi odpowiada pomiędzy szczegółowością, a szerokością sceny. Talerz wybrzmiewa tak jak lubię, nie piaszczy. Kobieta o bardzo wysokim i mocnym wokalu nie próbuje ci ukręcić głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysiuu przesiadłem się z B5 do B6 zostawiając sobie suba własnie HELIX W10 i wzmaka HELIX H400 Esprit. Grało to w skrzyni B-R ale teraz zamierzam zapodać to w B6 i właśnie tez myślałem o boczku ale już w zamkniętej konstrukcji - mega powera nie potrzebuje ale dobry jakościowy i bardzo nisko schodzący mile widziany. Teraz dylemat, lewy boczek jest kieszenią bez "otworu" więc nie bardzo mi się uśmiecha cięcie tapicerki boczka. Z drugiej jest ori sub ... myślę czy by go nie zdemontować i zastąpić Helixem W10.

Kolego możesz podpowiedzieć jak zabrać się za montaż tego suba (szkoda by tak leżał ;) )

Narazie koncepcje na rozbudowę wygląda tak:

- uporanie się z montażem suba (w rozważaniach któryś z boczków. Myślałem generalnie by przednia ścianka na której mocowany byłby sub była na równi lub prawie na równi z samym boczkiem oraz wykończona materiałem (możliwie zbliżonym do ori tapicerki) Nie mam pojęcia jak i do czego montować ową konstrukcję bo przecież nie będzie to mało ważyło i nie chciał bym by się wyrwało w czasie jazdy.

- następnie rozważenie potrzeby dodania wygłuszenia (nie sądzę by aż w takim stopniu jak u ciebie ale gdzieniegdzie podkleić maty)

- kabelkologia

i Tu pytanie do ciebie - możesz zrobić fotkę zbliżenie jak wykonałes przejście z kabla zasilającego do gniazda we wzmaku, otwór we wzmaku przecież jest znacznie mniejszy niż średnica kabla.

- ułożenie wzmaka

Tu jeszcze dylemat jak wykorzystać 4 kanałowy wzmak - czy byłby sens zasilać nim fabryczny przód.

- dotychczas nie miąłem "kondka" zastanawiam się nad zasadnością jego dodania jak taka instalka nie jest specjalnie prądożerna.

Pytanko jeszcze do twego projektu ... zwrotnice które siedzą koło wzmaka to są typowe od głośników czy te dedykowane pod wzmacniacz. Rozumiem że twój wzmacniacz też jest pozbawiony zwrotnic z duży polem do popisu a jedynie kończy się na podstawowej zwrotnicy - odcięcie góry lub dołu lub ustawienie pośrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że w lewym boczku masz więcej miejsca niż w prawym.

Boisz się cięcia tapicerki? Zakup sobie drugi boczek i na nim możesz ćwiczyć.

Optymalna skrzynia dla W10 to 18l netto. Robiłem już paczkę 15L i nie grało to najgorzej (skoda octavia I)

Wykonanie suba w boczku nie jest trudne, wymaga tylko zręczności oraz wyobraźni. Potrzebujesz mdf np 18tke, żywicę, utwardzacz, matę szklaną.

W lewym boczku jest nagwintowany otwór, i spokojnie można tam złapać paczkę odpowiednio długą śrubą, która będzie widoczna po wyjęciu głośnika ze skrzynki. Wykończenie też nie jest trudne, bo można się oprzeć na fabrycznej otwieranej klapce która zasłana wnękę w boczku.

Co do wygłuszenia, to najważniejsze w bagażniku jest miejsce w okolicy skrzynki oraz klapa.

P400 ma terminale na przewody 50mm2 :naughty:

W H400 przy grubszym przewodzie dajesz tulejkę redukcyjną lub odcinasz po obwodzie kilka nitek zwężając średnicę.

Sens wykorzystania zewnętrznego wzmacniacza zawsze jest. Możesz pociągnąć druty pod ori głośniki, kiedy najdzie cię zmiana nie będziesz musiał kolejny raz rozbebeszać auta (choć w audi to prosta robota). Ponadto będziesz mógł odciąć na h400 ori woofery. Powinny przy tym poprawić sie średnica, która jest bardzo kiepska.

Dobry kondensator nic nie zepsuje, ale też nie zawsze coś da. Poza tym w prostych instalacja znacząco podnosi koszt systemu. Więc lepiej te pieniądze zainwestować w np. wygłuszenie, lepsze głośniki/wzmacniacz/radio

Zwrotki są ori z zestawu RS6

P400 (podobnie jak A4) ma komplet filtrów do aktywki na pokładzie. Na wzmacniaczu cięte są woofery od dołu i sub od góry.

H400 też, jednak wymaga to dokupienia odpowiednich kart HCC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz że standardowy filtr wystarczy - czyli na sub do 85Hz a na wofery+twittery od 85Hz. Jak one fabryczne sa "rozdzielone" - zapewne tanim rozwiązaniem czyli kondziorkiem? (i we zwrotki się nie bawili).

Właśnie, masz jakiś dostęp do tych filtrów HCC, standardowo jest moduł HCC o częstotliwości odcięcia dla LP i HP 85 Hz a to ogranicza ustawienia. Wcześniej miałem rozbudowane radio i tam się ratowałem trochę.

Mógłbyś polecic coś w necie gdzie mieli by taką redukcję z przewodu 20mm2 na 6mm2 bo chyba taki terminal jest we wzmaku

To najważniejsze teraz. Więc przyjrzę się mocno lewemu boczkowi. Czyli trzeba go będzie podciąć w środku za klapką. Rozumiem że w zamyśle masz całkowite schowanie zabudowy i zakrycie jej fabryczną klapką. Nie obawiasz się że klapka będzie latać i telepać się.

Co do konstrukcji zabudowy - nie bardzo wiem jak się zabrac za to - płyta czołowa z głośnikiem rozumiem że z MDF-u, a dalej kształtowanie tak MDFu by się wpasować czy tylko lanie żywicy wchodzi w grę.

ps. powinienem mieć styropian który był z nowym głośniekiem można by go wykorzystać do odlania osadzenie głośnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...