[ALL TDI] Jaki olej do TDI
52 52

12251 odpowiedzi w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

http://motofilm.pl/2015/10/jaki-olej-silnikowy-do-samochodu-podreczny-poradnik/

• W niniejszym wątku znajdziecie wszystkie informacje jakie oleje stosować do silników TDI

UWAGA !!!
    • Do silników 1,9 TDI R4 czyli rzędowych m.in. o oznaczeniach AWX, AVF, AVB, AJM, BKE oraz 2.0TDI - BLB, BNA, BRE(wersje bez DPF) opartych na systemie pompowtrysków czyli PD, należy stosować olej spełniający normy:
      505.01 lub 506.01 lub 507.00
    • Sprawdzone, godne polecenia oleje to:
    • MOTUL SPECIFIC VW 505.01 bdb wlasnosci smarne (szczególnie w temperaturze roboczej) i ochronne silnika, niska cena,

• MOTUL SPECIFIC VW 506.01 bdb. ale drogi

• MOTUL 8100 x-Clean C3 5W40 lepsze parametry w niskich temperaturach niz SPECIFIC 505.01

• MOTUL SPECIFIC VW 507.00

• Millers Oils XF Longlife 5w30 507.00

• Castrol SLX Professional Powerflow Audi Longlife III 5W-30
      stosowany przez ASO sredni sens stosowania w silnikach bez DPF, a napewno w silnikach starszych niz 2004 rok

• Mobil 1 ESP Formula 5W-30 z norma 507.00
      sredni sens stosowania w silnikach bez DPF, a napewno w silnikach starszych niz 2004 rok. wg niektótych źródeł nie jest full syntetykiem

• Do wszystkich silników diesla, zarówno 4-ro (z PD oraz CR -BRB, BRC, BPW, BRE(z DPF), BRD, BVA, CAHA, CAGA, itp) oraz 6-cio cylindrowych (BPP,BSG, oraz silniki ASB i BKN w wersji z DPF i nowsze z A4 B8), wyposażonych w filtr cząstek stałych - DPF, a więc mniej więcej od roku produkcji 2005 bezwzględnie wymagane są oleje spełniające normę:
      507.00
    • MOTUL SPECIFIC VW 507.00

• MOTUL 8100 x-Clean+ 5W30 aktualnie brak dostępnej karty charakterystyki ale z danych katalogu PL Motul zapowiada się ciekawiej niż SPECIFIC 507.00

• Millers Oils XF Longlife 5w30 507.00

• Castrol SLX Professional Powerflow Audi Longlife III 5W-30 stosowany przez ASO

• Mobil 1 ESP Formula 5W-30 z norma 507.00 wg niektótych źródeł nie jest full syntetykiem

• Do wszystkich pozostałych silników diesla opartych o system zasilania pompa rozdzielaczową VP, wyposażonych w turbosprężarkę, właśnie ze względu na nią wymagany jest olej syntetyczny - można go stosować bez ryzyka rozszczelnienia silnika. Przykładowe silniki 1,9 TDI: AFN, AVG, AFF, 1Z, AHH, AHU, oraz 2,5 TDI: AKE, AKN, AFB, BDH, BAU, BDG, BCZ, BFC - Oleje do nich przeznaczone muszą spełniać normy:
      505.00 lub 506.00
    • MOTUL 8100 x-cess 5w40 505.00

• MOTUL 8100 x-Clean C3 5W40 - lepsze parametry w niskich temperaturach niz x-cess

• LIQUI MOLY Synthoil Energy 0 W-40 - pełen syntetyk o bdb własnościach lepokościowych

• Millers Oils XFS 0W40

• Millers Oils XFD 5w40

UWAGA !

• Ze względu na sporą ilość podróbek oleje kupujemy tylko z pewnego źródła, na oleju oraz filtrach się nie oszczędza
    • Oleje należy ze względu na trwałość silnika i turbosprężarki, wymieniać najpóźniej po osiągnięciu przebiegu 15.000 km (najkorzystniej co max 10.ooo km) lub po okresie 1 roku od wymiany. Tryb long-life nie jest polecany ze względu na trwałość turbiny, walkow rozrzadu, itp.
    • oleje syntetyczne można stosować bez względu na przebieg pojazdu, bez względu jakim oleju silnik eksploatowany był wcześniej, bez ryzyka rozszczelnień czy tez uszkodzenia silnika. Jeżeli po wymianie na syntetyk silnik się rozszczelnił, tzn., że po wymianie na nie syntetyk ale zgodny z wymaganą norma, rozszczelnił by się tak samo, bez pomocy syntetyka.
    • nie ma przeciwskazań do zmiany na olej innego producenta, niż był stosowany do tej pory, istotne sa opisane powyżej normy olejów
    • oleje 10W40 czy 15W40 pogarszają warunki pracy turbiny, szczególnie w warunkach zimowych - niektóre w temperaturze -30C zaczynają zmieniać stan skupienia na stały :kwasny:
    • dla dociekliwych - kliknij - charakterystyki porównawcze wybranych olejów

zebrane na podstawie doświadczeń kolegów oraz własnych - Musashi

http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Przeszedłem z półsyntetyka na pełen syntetyk i nic. (minęło już 15 tys.)

2. Który Motul zastosować do 1.9 TDI AFN ???

Motul Specific (505.1, 502.00, 505.00), a może 8100 x-cess?

Sprawa jest ciekawa, bo:

Na niemieckiej stronie motula Specific spełnia następujące normy: VW 505 01, 502 00, 505 00 (2005-07), WSS M2C 917A.

I druga sprawa - korzystając ze strony motula, która dobiera olej do konkretnego silnika, do AFN polecane są: 8100 X-cess 5W-40, 6100 Synergie+ 10W-40 oraz 4100 Turbolight 10W-40, a na niemieckiej stornie polacają: 8100 X-clean 5W-40, 8100 X-cess 5W-40 i 6100 Synergie+ 10W-40.

Czyżby norma 505.00 zmieniła się od 2005 roku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem nie potrzebny ten wątek - o olejach zawsze była i będzie obszerna dyskusja

A wnioski ... jak coś to ich za mało a przykładowo z 3 kompletnie się nie zgodzę.

Na popacie proszę link:

http://www.elf.com.pl/produkty/osobowe/silniki/specjalne.htm (na samym dole)

Zatem Murzynku postaraj sie bardziej z tymi wnioskami albo scal wątki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2. Który Motul zastosować do 1.9 TDI AFN ???

Mój lata na:

Motul 300V Competition 15w50 - full syntetyk, na bazie jakichś podwójnych estrów :blink:

Takie cóś zalał mi Paweł (prowadzi warsztat z Rogalem), więc chłopaki chyba więdzą co lać.

Jak na razie 5000 przelatałem i ok. 150ml musiałem uzupełnić do maxa.

(Nie wiem na czym wcześniej latał).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

B. dobry olej, mimo że motul umieszcza go w grupie "motocyklowych" - ale oni chyba tak wszystkie, co ciekawe na motul.de już są chyba nowsze produkty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gość Murzyn

adadur link cos mi nie bangla. W tamtym temacie bylo duzo niejasnosci, rozne opinie i ludzie co pochwila pytali sie o to samo. Bazujac na ulomnej pamieci artykulu o ktorym wspomnialem stworzylem pkt 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prosiłbym o radę.Który Mobil full syntetyk spełnia normę 505.01 ??? Czy kupić Mobil Synt S Special V 5W-40 ???? Jak przed wymianą oleju z półsyntetyka Mobil na full syntetyk Mobil wleję clean Motula http://motul.orfika.net/catalog/product_info.php?products_id=85&osCsid=ede24b0d3d3aff6a6293b1ff0188b342 to nie powinno się nic stać ??? Wlałbym jakiś clean Mobila ale nie ma takiego czegoś na naszym rynku.[br]Dopisany: 17 Sierpień 2007, 13:35 _________________________________________________I ostania moja wątpliwość - mam zalany Mobil półsyntetyk i postanowiłem przejść na full syntetyk.Żeby zmniejszyć ryzyko to zastosuję przed wymianą Motul Engine Clean.W takiej sytuacji radzicie zalać Mobilem Synt S Special V 5W-40 czy Motulem 5W-40 ????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zalej tym Motulem juz....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

>yates nie pamiętam, ale chyba tylko seria Mobil 1, to fullsyntetyki, reszta to synth base lub hc itp, a z "1" nie ma zdaje się nic z 505.01, więc lej motul i miej spokój

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie stosowanych olejów widać tendencję co do stosowania 3 marek (Mobil, LM, Motul). Jakie jest Wasze zdanie nt. Valvoline???

Wcześniej stosowałem w BMW E34 525tds i było wszystko oki.

Teraz do A4 (świeżo po kupnie) wymieniłem na półsyntetyk, bo nie wiedziałem jaki zalany był, więc uznałem takie rozwiązanie za najbepieczniejsze... właśnie wybrałem Valvoline. Co Wy na to (chodzi o producenta)??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, z tego co polecają magicy z małych warsztatów,jeśłi autka jeździ na pół sytentyku lepiej żeby już na nim dojeźdźiło, nie ma sensu zmieniać z pół na full syntetyka, z prozaicznego wręcz powodu, półsyntetyk ma trochę inne właściwości i jeśłi zaleje się full synteykiem wówczas "wypłucze uszczelnienia w silniku jakie zrobił półsyntetyk", choć z drugiej strony przy obecnej technologii produkcji nie ma już takich rozbieżności miedzy pół czy full syntetykiem, wobec powyższego po co zmieniać?

Bo podyskutować zawsze można:-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszelkie środki może są i dobre,ale...skoro trzeba do tego doplacać,a różnicy w zmianie oleju na full nie widać,a czasami nawet nie jest wskazany to nie lepiej te fundusze przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja chciałbym to zrobić ( zmiana z pół na pełny syntetyk) ze względu na pompowtryski do których powinien być olej z normą 505,01,a taką normę chyba mają tylko full syntetyki.Obecnie jeżdzę na Mobil-u z normą 505.00.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie stosowanych olejów widać tendencję co do stosowania 3 marek (Mobil, LM, Motul). Jakie jest Wasze zdanie nt. Valvoline???

Teraz do A4 (świeżo po kupnie) wymieniłem na półsyntetyk, bo nie wiedziałem jaki zalany był, więc uznałem takie rozwiązanie za najbepieczniejsze... właśnie wybrałem Valvoline. Co Wy na to (chodzi o producenta)??

ja torturuję olej tego producenta, jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gość Murzyn

czasami juz rece opadaja przy tych teoriach na temat zmiany z semi na full. Troche moze byc w tym prawdy jezeli mowilibysmy o nieuturbionych benzyniakach, a nie TDI

Odnośnie stosowanych olejów widać tendencję co do stosowania 3 marek (Mobil, LM, Motul)

z tego wzgledu, ze to sa prawdziwe pelne syntetyki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja torturuję olej tego producenta, jest ok :)

pre_pl dzięki, uspokoiłeś mnie, że wybór mój jest właściwy ;) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam takie pytanko mam w domu olej do silnika ale niewiej jakiej marki on jest czy jest taka mozliwosc zeby go zawiesc np do warsztatu gdzie olejie zmnienaja i maga pobrac probke tego oleju i sprawdziic co to za olej ???????????????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam takie pytanko mam w domu olej do silnika ale niewiej jakiej marki on jest czy jest taka mozliwosc zeby go zawiesc np do warsztatu gdzie olejie zmnienaja i maga pobrac probke tego oleju i sprawdziic co to za olej ???????????????

Raczej nie ma takiej możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co myślisz że na cząsteczkach oleju wybity jest producent?

Prędzej przebadają ci go na Politechnice.

Zawieś do zakładu ale w celu utylizacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co wypłucze? jakie uszczelnienia? chyba nagary i syf! I bardzo dobrze. A korzyści lepsze smarowanie, chłodzenie, trwałość itp, no nie wiem gdzie jeszcze można lepiej zainwestować w auto tak małą kwotę? No chyba że ktoś woli folię na szyby zamiast przez 5 lat lać full synt (po przeliczeniu różnicy-bo przecież i tak coś wlewać trzeba) A "magicy" z małych i dużych warsztatów niech się zajmą dokształcaniem w temacie olejów a nie powielaniem baśni. Pisałem już w moich postach o przejściu z minerała na full, a teraz jestem świeżo po trasie ok 2 tys autostrady, gaz cały czas na full choć z AHU za dużo nie wyciągnie (ok 180), auto nie zużyło oleju wcale! Tylko po zmianie przez pierwsze 2 tys poszło ok chyba 0,3 0,4 litra teraz mam spokój z dolewkami i wiem że silnik jest odpowiednio smarowany. Acha, a Valvoline też robi coś porządnego, ale w tej chwili nie pamietam dokładnie nazwy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego,nie ma co się denerwować,każdy ma swoje doświadczenia w tej dziedzinie,

co do Twoich 2000tys. po autostradzie,własnie przejechałem 10000tys. ( bez żartów) na pół syntetyku,dolałem w tym czasie niecałe 200"setki" oleju, nie zależy to od oleju, tylko od silnika w jakim jest stanie, jeśli "bierze" olej, to każdy będzie "brał", o do "magików", wolę być przy wymianie przy aucie,bo wiem co mi robią z autkiem; dla przykładu znajomy pracował w bardzo znanym ASO (nie audi) klient przyjeżdżał, oddawał autko, a mechanicy poczekali 40 minut i oddali z NIEWYMIENIONYM OLEJEM, więc dzieki, ale jednak wolę magików, którzy znają auto od "podszewki", a nie tylko podłączyć pod kompa,

Każdy napiszę to co wie, a czas zweryfikuje:-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może napisałem nie całkiem jasno- przed zmianą na full synt auto zużywało ok 0.3 na tysiąc, po zmianie na początku jeszcze trochę zużył a teraz już niezauważalnie - po prostu się uszczelnił a nie rozszczelnił (jakby chcieli niektorzy orędownicy dziwnych teorii)- i nie chodzi tu o jakieś lanie na zewnątrz przez simmeringi, uszczelki itp, po prostu oleje syntetyczne zapewniają lepszą szczelność m.in. na prowadnicach zaworowych i pierścieniach czyli tam gdzie są naturalne"wewnętrzne" drogi ubytku-spalania oleju, chociaż także oleje full synt dużo lepiej wpływają na elastyczność i trwałość uszczelnien i simmeringow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytam i czytam i doszedłem do wniosku takiego: A4 B5 2,5 TDI v6 rocznik 1999 olej Motul 8100 X-cess 5w-40 będzie odpowiedni? Czy trzymać się normy 505.01, bo mechanik handlując Castrolem poleca Castrol z normą 505.01. Bo na forum wszyscy piszą o silnikach 1,9 TDI.... Proszę o pomoc i radę, na razie jest w silniku półsyntetyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi