Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak podwyższyć kosztorys naprawy auta - poradnik


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem czy dobry temat wybrałem na to pytanie... ale pytam ;)

Jak to jest teraz z odszkodowaniami z OC sprawcy

Baba mi dzisiaj wycedziła lekko w przód auta, spisaliśmy oświadczenie, ma ubezpieczenie w Warcie

Czy wycena i wypłata odszkodowania jest na "gębę" ? czyli ja im opisuje co jest uszkodzone a oni mi wyliczają kwotę i jeśli się zgodzę przelewają na konto ?

Bo ok 2 miechów temu miałem tak ale w PZU, a z tego co słyszałem to większość ubezpieczalni ma mieć takie procedury ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mravel, wszystko fajnie, jednak w twoich wytycznych jest parę nieścisłości. Ubezpieczyciel nie ma prawa zmusić właściciela pojazdu do wykonania naprawy w tym, czy innym warsztacie. Wybór należy do właściciela, a ubezpieczycielowi. nic do tego, gdzie ma być naprawione. Odnośnie nowych części, to istotnie dopuszczalne jest zastosowanie zamienników o podobnej jak oryginały jakości, ale już utrata wartości auta jest do wyegzekwowania w każdym praktycznie przypadku (o ile auto przed wypadkiem nie było już wrakiem). Niezależny rzeczoznawca także nie jest niezbędny (najpierw profesjonalne odwołanie, a dopiero potem można pokusić się o rzeczoznawcę). A teraz najciekawszy numer stosowany przez ubezpieczycieli. W przypadku napraw bezgotówkowych, coraz więcej jest zleceń na oględziny pojazdu po wykonanej naprawie. Rzeczoznawcy działają tu na zlecenie ubezpieczyciela i kontrolują jakość i rzetelność wykonanej naprawy. okazuje się że w 70% spisują protokół nieprawidłowości, a to z kolei wiąże się z tym, że TU występuje do prokuratury z wnioskiem o ściganie ASO za "usiłowanie wyłudzenia odszkodowania"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk czyli wynikał by z tego ze zawsze się czepną czy to warsztatu za rogiem czy aso i znajdą powód do nie wypłacenia.

W takiej sytuacji najlepiej było by zgłosić szkodę i sprzedać samochód nie naprawiając go wcale

Wtedy z punktu widzenia poszkodowanego muszą mu wypłacić za powstałą szkodę a poszkodowany nie musi przedstawiać jakichkolwiek rachunków za naprawę samochodu.

Czy dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumuje?

Z prawnego punktu widzenia, tak to powinno wyglądać. Szkoda powinna być wypłacona na podstawie kalkulacji kosztów naprawy. To, czy poszkodowany będzie naprawiał swoje auto w ASO, czy w stodole pana Zbyszka, ubezpieczyciela nie powinno interesować. Życie mówi jednak co innego... Po wieloletnim praktykowaniu kantowania poszkodowanych (zaniżanie odszkodowań poprzez zastosowanie w kosztorysach cen zamienników, amortyzacji części, niewypłacanie VAT, rekompensaty za utratę wartości pojazdu), ubezpieczyciele "doigrali się" niekorzystnych wyroków i orzeczeń SN. Obecny stan prawny, dość jasno precyzuje, obowiązki ubezpieczyciela wobec poszkodowanego (od 01.04 br, weszły nowe przepisy) i nie chcąc narażać się na kary nakładane przez KNF, za stosowanie niedozwolonych praktyk, ubezpieczyciele zmienili obiekt zainteresowania. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić. Wszak zwykle z zaproponowanej Kowalskiemu kwoty odszkodowania, równej (lub mniejszej) połowie rzeczywistej wartości kosztów naprawy, warsztaty robiły kosztorysy wielokrotnie wyższe. Z racji wykonywanego wcześniej zawodu, mam wielu znajomych rzeczoznawców, którzy twierdzą, że nagminne jest stosowanie (nawet przez ASO) do napraw części używanych!!!, bądź naprawianych!!! Zdarzają się przypadki, gdy pod nową skorupą zderzaka znajduje się "wyklepana" belka wzmocnienia, a struktura usztywniająca ma ubytki wypełnione pianką montażową! Na podstawie protokołu z takich oględzin, ubezpieczyciel zakwestionuje kosztorys naprawy i złoży zawiadomienie o oszustwie. Niby to walka pomiędzy warsztatem, a ubezpieczycielem, ale nie zapominajmy, że przedmiotem sporu w sprawie, jest pojazd poszkodowanego, który na życzenie organu prowadzącego dochodzenie, może zostać zabezpieczony. Tym samym poszkodowany, może zacząć sobie kupować bilety miesięczne na komunikację miejską...

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą szkodę podpowie ktoś jak to rozegrać najkorzystniej dla mnie 086c4ccc6bd927c4707dd3f0fed713ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błotnik jest do wymiany i dokładka zderzaka chyba też. Dzwoń do ASO zapytaj o koszt części i dodaj 1000 zł za malowanie 2 elementów, ale podejrzewam, że to szkoda w granicach 2 - 2,5 tyś zł.

Nie napisałeś, czy to z własnej winy, czy innego uczestnika ruchu. To zasadnicza różnica, bo w 1 przypadku szkodę rozpatruje Twój ubezpieczyciel (AC) i to on dyktuje warunki (na podstawie zapisów w umowie). W 2 przypadku, szkoda wypłacana jest z OC sprawcy i masz nieco szersze pole manewru.

Robiąc fotki uszkodzeń zadbaj o to, by cały element był dobrze oświetlony i zrób kilka fotek pod różnym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu wyjeżdżał z posesji i wjechał we mnie

Z tego co widać zderzak też jest uszkodzony bo w okolicach znaczenia z błotniki popękala farba

Czyli co normalnie wzywać rzeczoznawce. Na co zwracać uwagę przy wycenie? I co powiedzieć.normalnie.ze.ory części kosztują tyle i tyle? Chyba ważne.jest to że auto nie było wcześniej bite. I co z tym zderzaki jak popękala farba.

Ogólnie to mam opcje dogadać z gościem Temat że albo kasa albo piszemy notatkę. Tylko co będzie dla mnie korzystniejsze? Boję się.ze np przyjedzie rzeczoznawca i wyceni to na 500 zl... A tyle to mi ten gość oferował.

Dzisiaj muszę to wszystko ogarnąć a nie wiem jaka drogę obrac która będsię lepsza.

Edytowane przez lisek120
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie spisałeś oświadczenia ze sprawcą to możesz mieć problem. Co będzie jeśli gościu temat oleje i powie, że jego tam wcale nie było? Najpierw oświadczenie sprawcy, potem zgłoszenie szkody, następnie wizyta rzeczoznawcy (czasem szkoda wyceniana jest na podstawie zdjęć nadesłanych przez poszkodowanego). Nie bój się rzeczoznawcy, on korzysta z programu kalkulacyjnego, a to raczej nie pozwala na kanty (przekręty robią dopiero w dziale likwidacji szkód i kroją po rzeczoznawcy, podważając tym samym rzetelność własnego pracownika). Wbrew pozorom taki kant ma swoje plusy, bo w przypadku oddania sprawy do sądu "masz ich na widelcu". Zaproponowana przez sprawcę kwota jest niedorzeczna. jak już będziesz miał oświadczenie sprawcy, to możesz gościowi powiedzieć, żeby sobie te 5 stówek poskładał w kostkę i włożył w buty - będzie wyższy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczenie spisane. Tylko co mi da ze ja będe znał cene części z ASO jak oni i tak według siebie policza. Teraz tak uszkodzone sa 3 elementy: błotnik, dokladka zderzaka porysowana, zderzak w miejscu łaczenia z błotnikiem widac popękana farbe widac to tez na zdj jak sie wpatrzysz. Auto wczesniej nie bite bez szpachli a teraz....


Dzwoniłem do nich przez telefon zaproponowali mi 1460 zł. Odmówiłem bo sam błotnik kosztuje 960 zderzak 1960 dokładka 280. A oni dali na samo malowanie można powiedzieć. Teraz mam zrobić 3 fotki i na ich podstawie rzeczoznawca ma dokonać wyceny zobaczymy co z tego wyjdzie.

Fotki i dokumenty wyslane. Mam jeszcze jedno pytanie czy na tym etapie wyceny szkody przez rzeczoznawcę (przez zdjecia) ubezpieczyciel moze np odmowic wyplaty gotowki i przejść na bezgotowkowe rozliczenie? Chodzi mi dokladnie o to że jak zaproponowali 1500 zł przez tel ja sie odwolalem i podałem im konkretne ceny częsci z serwisu i mniejwiecej koszta to czy w tym momencie nie moga mi powiedziec skoro niechce pan 1500 to niech pan jedzie do serwisu zrobi a my zapłacimy jest taka opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczyciel nie może zmusić cię do wyboru warsztatu ani sposobu rozliczenia. W rozliczeniu bezgotówkowym odstawiasz auto do warsztatu, odbierasz gotowe i nic Cię nie interesuje. Możesz jednak wziąć kasę od ubezpieczyciela, odstawić do warsztatu, gdzie dopłacisz do naprawy z własnej kieszeni, po czym fakturę przesyłasz ubezpieczycielowi (trzeba jednak wcześniej poinformować, ze naprawa będzie kosztować.... i uzyskać akceptację likwidatora szkody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ma czasu na wycenę ze zdjęć?

No więc rzeczoznawca po zapoznaniu się ze zdjęciami uszkodzen zlecil jeszcze zrobienie oględzin... dobrze dla mnie czy źle? Jak sie zachowac przy rzeczoznawcy upierać sie przy cenach z ASO jak bedzie proponowal co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


rzeczoznawca po zapoznaniu się ze zdjęciami uszkodzen zlecil jeszcze zrobienie oględzin
Jakim cudem rzeczoznawca zlecił zrobienie oględzin? Komu? Przecież to jest robota dla rzeczoznawcy.

Chyba, ze chciałeś powiedzieć, że na podstawie dokumentacji fotograficznej nie da się ustalić pełnego rozmiaru uszkodzeń i konieczne są oględziny.


ak sie zachowac przy rzeczoznawcy upierać sie przy cenach z ASO jak bedzie proponowal co innego?

Rzeczoznawca nic Ci nie zaproponuje. On sporządzi protokół oględzin, oraz kosztorys naprawy szkody i prześle go do ubezpieczyciela. Twoim zadaniem jest domagać się szczegółowego kosztorysu naprawy, bo pracownik ASO stwierdził, ze naprawa będzie kosztować .... a nie masz zamiaru dopłacać z własnej kieszeni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAsz racje Hak ubezpieczyciel zlecil rzeczoznawcy ogledziny wlaśnie do mnie dzwonil przed chwila ze jutro na 15 będzie u mnie. W miedzyczasie dostalem na meila kosztorys... na kwote tą którą zaproponowali mi przez telefon wiele z tego nie czaje ale wydaje mi sie ze policzyli samo malowanie czy jak? Tylko poco mi to przyslali jak rzeczoznawca ma sie sam pojawic jutro u mnie?

Link4 TU S.A.

Postępu 15

02-676 Warszawa

K A L K U L A C J A N A P R A W Y NR 233727 15.06.2015

WŁAŚCICIEL MARIAN LISOWSKI WABIENICE,95

56420 BIERUTÓW

SYGNATURA 589102 RODZ. SZK OC

MARKA AUDI A4 (8E2) MODEL PODSTAWOWY

NUMER VIN WAUZZZ8E14A236235 NR REJ. DOL49244 KOD TYPU 00 37 01

WERSJA WYPOSAŻENIE AMBITION SZKL DACH ODS ELEKTR OD 01.2004

WYPOSAŻENIE UKŁ KLIMAT AUTOMAT REFLEKTOR KSENONOWY ELEK PODN SZYBY P+T

LUSTERKO ZEWN L ASF URZADZ RADIO CONCERT REFLEKTORY P-MGIELNE

UKL OCZYSZCZ REFLEKT WYPOSAŻENIE PHOENIX SIEDZENIA SPORTOWE

SIEDZ PRZ OGRZEWANE OPARCIE T DZIELONE SPORT KIEROWN SKORA

PODP KRĘGOSŁUPA ELEK WYSWIETL KIEROW KOLR NAST WYS SIEDZ PASAŻ

ALTERNATOR 140 A 1896 CCM 96 KW PRZEKL 6 BIEG

SPORT UKLAD JEZDNY PODUSZKA POW L/P UKLAD USTALAJ PREDK

OBRĘCZE ALU 7,5JX17 OPONA 235/45 R 17 Y AIRBAG BOCZNY/GŁOWY

HAMULEC PRZ 288X25 HAMULEC TYL 255X12

----------------------------------------------------------------------------

R O B O C I Z N A BAZA CZASOWA 10 JC=1 RBG CENA/KL 1 = 70.00 PLN/RBG

CENA/KL 2 = 70.00 PLN/RBG

CENA/KL 3 = 70.00 PLN/RBG

NR POZ CENNIK PRACE NAPRAWCZE /POJEDYNCZE /SCALONE KL JC OPER.

KOD CZ CENA

BRAK NR TABLICA REJESTR PRZEDNIA ZDJECIE/ZALOZ 2 1 7.00

63 29 19 02 NAKLADKA ZDERZAKA PRZ WYB/WBUD 2 11 77.00

(UKLAD ZMYWANIA REFLEKTOROW)

66 03 19 50 SPOILER ZDERZAKA PRZ DOL L WYB/WBUD 2 2 14.00

(NAKLADKA ZDERZAKA WYBUDOWANA)

50 55 19 50 BLOTNIK PRZ P WYB/WBUD 2 7 49.00

(NAKLADKA ZDERZAKA WYBUDOWANA)

0742 BŁOTNIK P NAPRAWA 3 5* 35.00

---------------------------------------------------------------

50 55 73 50 KOTFLUEGEL V R UNTERBODENSCHUTZ 3 3 21.00

NALOZENIE (BLOTNIK WYBUDOWANY)

----------------------------------------------------------------------------

L A K I E R O W A N I E (według AZT)

KOD CZĘŚCI OPERACJA - 2-WARSTW-METALLIC JC

- CZESCI MONTAZ WYBUD

0281 ZDERZAK P ODTW. LAK. EL. Z TW. 15

0742 BLOTNIK PRZ P ODNOWA LAKIERU 11

0281 ZDERZAK P NAPRAWA TWORZYWA 6P

SYSTEM AUDATEX STRONA 2


Link4 TU S.A.

Postępu 15

02-676 Warszawa

K A L K U L A C J A N A P R A W Y NR 233727 15.06.2015

L A K I E R O W A N I E (według AZT)

KOSZTY ROBOCIZNY LAKIERNICZEJ JC OPER.

WSPÓŁCZYNNIK 70.00 PLN/RBG CENA

CZAS LAKIEROWANIA 32

PRZYGOTOWANIE PRACA GŁ. TWORZYWO 14

PRZYGOTOWANIE PRACA DOD. METAL 8

KOŃCOWA ROBOCIZNA LAKIER 10 JC/RBG : 54 378.00

KOSZTY MATERIAŁU LAKIERNICZEGO CENA

ODNOWA LAKIERU 111.06

ODNOWA LAKIERU K3 306.55

STAŁA MATERIAŁOWA PRACA GŁ. TWORZYWO 89.10

STAŁA MATERIAŁOWA PRACA DOD. METAL 49.60

NAPRAWA TWORZYWA 1 X 46.90 46.90

SYSTEM AUDATEX STRONA3


Link4 TU S.A.

Postępu 15

02-676 Warszawa

K A L K U L A C J A N A P R A W Y NR 233727 15.06.2015

K A L K U L A C J A K O Ń C O W A PLN PLN

-----------------------------------

R O B O C I Z N A BAZA CZASOWA 10 JC = 1 RBG

RAZEM KL 2 21 JC X 70.00 PLN/RBG 147.00

RAZEM KL 3 5 JC X 70.00 PLN/RBG 35.00

RAZEM ROBOCIZNA ..................................... 182.00

K O S Z T Y D O D A T K O W E

ZABEZP. ANTYK. PODW

TOTAL CL 3 3 JC X 70.00 PLN/RBG 21.00

RAZEM KOSZTY DODATKOWE ..................................... 21.00

L A K I E R O W A N I E

KOSZTY ROBOCIZNY 378.00

KOSZTY MATERIAŁU 603.21

RAZEM LAKIEROWANIE ...................................... 981.21

K O S Z T Y N A P R A W Y BEZ VAT .................... 1 184.21

----------------------------------------- ----------

VAT 23.00 % 272.37

K O S Z T Y N A P R A W Y Z VAT ..................... 1 456.58

P O T R Ą C E N I A

RABAT W SIECI NAPRAWCZEJ 10.00 % 118.42-

RAZEM POTRĄCENIA WARTOŚCI BEZ VAT ........................... 118.42-

S U M A K O Ń C O W A BEZ VAT (PO POTRĄCENIACH)............ 1 065.79

VAT 23.00 % 245.13

S U M A K O Ń C O W A Z VAT (PO POTRĄCENIACH)............. 1 310.92

OBJAŚNIENIA:

CENY CZĘŚCI-CENY PRODUC./IMPORT. * = WPROWADZONE PRZEZ UŻYTKOWNIKA

KN = BEZ KODU CZĘŚCI/NR POZ. CENNIKA P = NAPRAWA TWORZYWA

NR CZĘŚCI ZAMIENNEJ NIE ZAWSZE JEST )=UDZIAŁY CZASU OBJĘTE W INNEJ POZYC

ZAX=CZAS PRACY USTALONY PRZEZ AUDATE LICENCJA 32770100

© ALL RIGHTS TO THE PAINT CALCULATION SYSTEM (AZT Lack) ARE RESERVED BY AZ

T AUTOMOTIVE GMBH

SYSTEM AUDATEX STRONA 4




Link4 TU S.A.


----------------------------------------------------------------------------

NR UŻYTK/RZECZOZNAWCY : 327917 32770100 CLASSDIRECT REL 28.00

WERSJA NUMER 28.00.02

DATA WYLICZENIA : 15.06.2015

KODY WESRSJI WYPOSAŻENIA

- WERSJA Z NR NADWOZIA : B4 C4 E4 F2 F5 G2 G5 H4 I2 I6 J1 J6 J7 J9 K5 L5

L7 M6 M7 O3 P4 Q5 Q6 Q9 S9 U1 V6 Y4 Z2 Z7

- WERSJA WYPOSAŻENIA : B4 C4 E4 F2 F5 G2 G5 H4 I2 I6 J1 J6 J7 J9 K5 L5

L7 M6 M7 O3 P4 Q5 Q6 Q9 S9 U1 V6 Y4 Y8 Z2 Z7

- DODANE WERSJE WYPOSAŻ. : Y8 CZESCI MONTAZ WYBUD

CZĘŚCI ZAMIENNE/LAKIEROWANIE

- RODZ.OPER/NR KODU/INFO : N 0257 LO / N 0281 LO / N 0391 LO / N 0708 LO

N 0742 LO / U 0742 LO

STAWKI GODZINOWE

- BAZA CZASOWA : 10 JC=1 RBG

- MECH-BLACH. : 70.00 PLN/RBG 70.00 PLN/RBG

70.00 PLN/RBG

- LAKIEROWANIE - AZT : 70.00 PLN/RBG

KODY WARUNKOWE RF

- KODY AKTYWNE : 28 2.00 / 51 100.00 / 88 10.00

CZĘŚCI ZAM.

- DATA CEN CZĘŚCI ZAM. : 08.06.2015

- DATA CEN CZĘŚCI MASTERA: 08.06.2015

LAKIEROWANIE

- RODZ OPER./KOD CZĘŚCI : LI 0281 / LI 0742 / IK 0281

ILOŚĆ POZYCJI

- UJĘTYCH : 10

- MUTACJI : 1

PODSUMOWANIE KALKULACJI

ROBOC: 182.00 DODAT: 21.00 LAK : 981.21

NAPR: 1 184.21 VAT : 272.37 NAPR: 1 456.58

SUMA: 1 065.79 VAT : 245.13 SUMA: 1 310.92

DANE SZCZEGÓŁOWE :

N 0281 IK 0281 0 KR 2LI 0281 N 0391

N 0257 N 0742 I 0742 5 LI 0742 U 0742

N 0708

SYSTEM AUDATEX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest kosztorys naprawy (nie obejmuje wymiany uszkodzonych elementów). Na dodatek okroili go o 10% (rabat w sieci naprawczej), co jest niezgodne z prawem, bo nie można z góry zakładać, że dostaniesz rabat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jak napisaleś wczesniej błotnik napewno do wymiany jest i nie wiadomo co z reszta. Zobaczymy co bedzie po jutrzejszej wizycie rzeczoznawcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam problem, pod robota gość cofając wjechał mi w bok mojej pięknej nigdy nie bitej ani malowanej audi. drzwi tylne porysowane i blotnik tylny wgiety i porysowany. spisaliśmy oświadczenie, zgłosiłem do Allianz przyszła wycena na 850zł co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Koledzy mam problem,
A czy problemem jest wklejenie fotek uszkodzeń? Już tylko w tym wątku powtarzam to któryś raz z kolei. Nie da się zrobić nawet orientacyjnej wyceny na podstawie opisu "porysowany i wgięty". Wtedy tylko wróżka...

Porysowane dwa elementy, to sama naprawa lakiernicza w ASO będzie przekraczać 1000 zł. Jeśli do tego trzeba wymienić jakiś element, to wartość szkody wzrośnie o koszt zakupu tego elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki wrzucam fotki, na foto moze slabo widac drzwi sa zarysowane a nad kołem jest wgniota

11402233_834913639918616_431661734787989

11402541_834913706585276_824485835112270

Edytowane przez EndriuGiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo widać, ale moim zdaniem błotnik do wymiany. Tylny jest dość kosztowny i w zakupie i w robociźnie (raczej powyżej 3 tyś, plus malowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...