Jump to content
IGNORED

[ALL] Szkoda całkowita Uniqa - czy mogę naprawić auto ?

Recommended Posts

Witam,

Sytuację mam następującą: Szkoda z AC Uniqa, wariant serwisowy, zniesiona amortyzacja części, auto rozbite, ubezpieczone na 10000 zł netto (firmowe) - kwota wpisana na polisie. Ubezpieczyciel wycenił auto w chwili zdarzenia na 10200 zł - tu pomijam fakt, że auto wcale wg mnie jest warte więcej - z tego co się dowiedziałem wycenił też naprawę na ponad 8000 zł tj powyżej 70% wartości auta, więc szkoda całkowita. Wyliczył również (za pomocą aukcji wystawionej przez internet), że pozostałości warte są 5200 zł netto i zaproponował mi do wypłaty 4500 zł. 4500 + 5200 daje tylko 9700 zł - brakujące 500 zł TU dopłaci mi wówczas kiedy sprzedam samochód osobie, która wygrała aukcję - argumentuje to faktem, iż skoro pośrednik oferuje za auto 5200 zł to znaczy, że jest ono warte 10% więcej (marża pośrednika) = 5700zł :) . Moje pytania:

1. Czy to normalna praktyka ubezpieczalni, że nie wypłacą mi całej kwoty wynikającej z różnicy 10200 - 5200 = 5000 jeśli zdecyduję się zatrzymać auto ?

2. Czy mogę przedstawić im kosztorys naprawy na kwotę poniżej 70% wartości auta tj. np. 7000 zł i dokonać naprawy (jeśli oczywiście znajdę warsztat, który się na to zgodzi - pewnie kosztem zamienników). Czy TU może odmówić mi naprawy auta w ten sposób ? Czy w tym przypadku będę musiał przedstawić TU fakturę za naprawę ?

3. Wygrywający aukcję miał informację o roku produkcji auta 2005 natomiast auto jest wyprodukowane w 2004 (wpis w dowodzie), a pierwsza rejestracja to 2005. Czy to wystarczający argument do podważenia wartości pozostałości auta ?

Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w OWU Uniqua'i. Przeważnie OWU skonstruowane są podobnie i na taj podstawie mogę Ci powiedzieć:

Ad.1

Jest to normalna praktyka TU, zawsze starają się oszukać klienta. Zobacz w OWU jak wygląda sprawa wypłaty odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Uważam, że spokojnie możesz tu liczyć na dodatkową kwotę odszkodowania.

Ad.2

Tu nie masz pola do popisu, opcja o jakiej mówisz zgodnie z prawem ubezpieczeniowym przysługuje Ci tylko w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy, wtedy masz możliwość naprawy pojazdu przy użyciu części zamiennych (nie oryginalnych producenta). TU zostawia sobie furtkę w OWU, że normalnie naprawa wyliczana jest na zamiennikach (lub oryginałach z amortyzacją) i uśrednionych stawkach za rbg a do wyliczania szkody całkowitej brane są części oryginalne bez potrąceń amortyzacyjnych oraz stawki rbg z aso producenta pojazdu.

Ad.3

Jak najbardziej, powinieneś zwrócić się z tym do ubezpieczyciela, auto powinno raz jeszcze trafić na platformę on-line z już poprawionymi wszystkimi danymi.

Moje odpowiedzi, 1 i 2 powinieneś zweryfikować ze swoimi OWU, ja opierałem się o ogólne zasady (większość TU ma podobnie skonstruowane OWU) ale są pewne niuanse miedzy ubezpieczycielami ;)