Skocz do zawartości

jozek_jozek

Pasjonat - Nowicjusz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez jozek_jozek

  1. W dniu 19.08.2021 o 22:51, FishBB napisał(a):

    Jako ze w temacie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak rozwiazac problem bledu FIS przy zamontowaniu ORI lampek w a4 b7 to pozwole sobie napisac pare informacji.

    Mialem u siebie zamontowane lampki noname z allegro za jakies smieszne pieniadze. Działały dosc dlugo bo ok 2 lata ale to raczej zasluga tego ze tym autem bardzo rzadko jezdze (ok 2-3 tys km rocznie) niz dobrych lampek :grin:. Niedawno jednak jedna strona przestala swiecic. Poczatkowo myslalem o kupnie takich samych chinczykow bo ogolnie bylem z nich zadowolony, ale postanowilem kupic ORI poniewaz tamte dawaly za duzo swiatla z tylu auta.

    Tak wiec zakupilem wysylkowo lampki z salonu. Wczesniej widzialem w tym temacie ze wystarczy wlutowac do plytki rezystorek i bedzie wszystko OK.

     

     

    Niestety ale w a4 b7 taki rezystorek nic nie daje... Jezeli dobrze zrozumialem to Ty masz te lampki w a6 i moze tam jest wszystko ok ale niestety kazdy wie jak czula jest a4 b7 w kwesti oswietlenia i walenia bledu na desce...

    Tak z ciekawosci skad Ci sie wzielo zeby dac tam taki rezystor? Wg oznaczen na nim wynika ze ma on 220om.

    Zwykla lampka jest mocy 5W, ori led ma 1,1W wiec trzeba jakos nadrobic te 3,9W rezystorem.

    Korzystajac z prawa Ohma:

    R=U/I gdzie R- rezystancja (om), U- napiecie (volt), I- natezenie (amper) i przyjmujac napiecie na rowno 14V mozna wyliczyc natezenie

    I=U/R
    I= 14/220
    I=0,064 om

    dalej zeby wyliczyc moc:

    I=P/U
    P=I*U
    P= 0,064*14
    P= 0,9W

    wiec ten rezystorek ze zdjecia powyzej zastepuje tylko 0,9W mocy. Tak jak pisalem powyzej moze w a6 to wystarczy zeby nie bylo bledu spalonej zarowki ale w a4 b7 niestety nie.

    Wracajac do obliczen:

    5W-1,1W= 3,9W

    I=P/U
    I=3,9/14
    I=0,28

    R=U/I
    R=14/0,28
    R=50om

    wiec zeby zastapic roznice mocy nalezy zastosowac resyztor 50om. Jako ze takiego drutowego nie znajdziemy to najblizszy jest o parametrach 47om. I mozna by go bylo przylutowac jak na zdjeciu powyzej ale niestety wytwarza on bardzo duzo ciepla i w mojej ocenie byloby niebezpieczne mocowac go bezposrednio do plytki lampki poniewaz wneka montazowa lampki jest dosc mala i bez wentylacji wiec szybko by sie cos przytopilo albo i gorzej.

    U siebie postanowilem zamontowac 2 takie rezystory (kazdy po 47om i mocy max 5W) polaczone rownolegle (miedzy + a -) bezposrednio we wiazce przed wtyczka w klapie bagaznika.

    IMG_20210816_183252_zmien rozmiary.jpg

    Lampki dzialaly i nie bylo bledu spalonej zarowki. Mozna by powiedziec ze sprawa zalatwiona sukcesem. Teoretycznie tak ale praktycznie nie dawala mi spokoju temperatura wytwarzana przez rezystory. Juz po minucie dzialania byly tak gorace ze nie mozna bylo ich dotknac na dluzej niz sekunde bo parzyly. Pomimo ze nie dotykaly nawet blachy klapy to ta nad rezystorami byla rowniez bardzo ciepla i to juz po kilku minutach pracy.

    Dlatego tez postanowilem zakupic jeden rezystor z radiatorem i o wiekszej mocy maksymalnej.

    Wracajac do prawa ohma zeby wyliczyc jaki rezystor potrzebujemy aby zastapic 2 zywkle zarowki

    10W-2,2W=7,8W

    I=P/U
    I=7,8/14
    I=0,56A

    R=U/I
    R=14/0,56
    R= 25om

    Tak wiec potrzeba 1szt rezystora o rezystancji 25om. Taki tez zakupilem czyli 25om i mocy max 50W zeby byl wiekszy zapas a co za tym idzie temperatura mniejsza.

    IMG_20210819_153654_zmien rozmiary.jpg

    Przymocowalem go na zwyklym komputerowym termopadzie (tasma dwustronna przewodzaca cieplo) do metalowej obudowy wneki montazowej lewej lampki wewnatrz klapy bagaznika.

    IMG_20210819_163046_zmien rozmiary.jpg

    calosc polaczona tak jak poprzednie rezystory czyli rownolegle do wiazki przed wtyczka

    IMG_20210819_163054_zmien rozmiary.jpg

     

    Takie rozwiazanie mysle ze bedzie juz ostateczne. Rezystor co prawda robi sie cieply ale jest to znosna temperatura porownujac do poprzedniego wariantu. Jak cos to mozna bylo by zastosowac zamiast tego 1 rezystora 25om 50W 2 rezystory 50om 50w polaczone rownolegle  i temperatura powinna byc jeszcze mniejsza.

    Witam czy to rozwiązanie się sprawdziło? Drugie pytanie tam jest wtyczka 4 piniwa, idąc od lewej , brzozowy, szary, brązowy, brązowy, w które kable wpiołes rezystor, dzięki za odpowiedź 

  2. Dziś, usunąłem odme zaślepilelem z Ali za 70zl zestawem, wszystkie problemy zniknęły: szarpaniem na jałowym, mieszanka za uboga, nieszczelności itd. od roku męczyłem się wymiana odmy na nową wszystkie elementy n80, czujniki. Pojezdzilem ostrzej jakieś 50 km. Wszystko ok. Zero błędów.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...