Skocz do zawartości

peszko

Pasjonat
  • Postów

    67
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez peszko

  1. Odkopie temat bo szukam kosiarki spalinowej  w zasadzie bez napędu bo teren mam równy. Dalej polecacie Vikinga czy jest coś godnego uwagi  zakładam ze do 1500 coś sensownego się znajdzie  z koszem i do mielenia. Może ktoś sprzedaje albo siedzi w serwisie by coś doradzić? Ktoś mi polecał z silnikami hondy ale coś ciężko znaleźć bez napędu.

  2. Witajcie, 

    Czy ktoś ma pomysł czym umyć okno po nalocie z tynku? dwa tygodnie temu skończyłem ocieplenie gdzie zatarto narazie tylko siatkę,  kilka dni temu przyszła ulewa  i z balkonu woda poszła po ścianie i kapała na okno i parapet (okna pcv orzech)  - nie zrobiona jeszcze obróbka. Wczoraj przyjechałem na budowę a tam szyba i rama okna przy parapecie biała. szybę umyłem ale parapet i rama dalej biała z nalotu, takie coś jakby grunt - ściany nie były gruntowane. Coś wypłukało z kleju, w razie czego mogę wstawić zdjęcie. Może ktoś miał podobna sytuację?

  3. 15 minut temu, wisiel napisał:

    Bez przesady, mało wiem, a to co wiem zdobyte na błędach niestety. Co do reku.. , u mojego znajomego dom zbudowaliśmy z porothermu 25cm, 15 styro lambda0,031, na dachu strop teriva, na niej styropapa od 20 do 25 cm. okna duże trzyszybowe, grube pasywki. Budynek parterowy z dachem płaskim budowany w literę C. Temperatura latem 28 st.  Nauczony doświadczeniem u siebie buduję wymiennik gruntowy zasysanego powietrza, klima będzie zbędna. Jak mieszkasz nie za daleko od Piekar to mogę wpaść ;)

    No ja tego wymiennika w gruncie nie przemyślałem. Bardzo blisko , wpadasz na A1 do lotniska  i potem 6km od lotniska - jak znajdziesz czas zapraszam.

  4. 22 minuty temu, wisiel napisał:

    Wspominałeś o rekuperacji. Powietrze będziesz pobierał zapewne przez ścianę? Jeśli tak to musisz wiedzieć że będziesz miał nawiewane latem ciepłe powietrze do domu, i będziesz musiał pomyśleć o klimie.  Acha. Sprawdź proszę te dwa gwoździe wystające z deski koszowej na zdjęciu, czy nie wilgotnieje w ich obrębie. Kosz to miejsce z mnóstwem wody i dekarze nie powinni tam nic przybijać. Jedyne mocowania w miejscach gdzie są krokwie i występuje docisk przebitej membrany między materiałami. Oni zwykłymi gwoźdźmi przybili kontrłatę lub łatę do deski, zamiast je przykręcić wkrętem nie przelotowym.

    Tak powietrze będzie pobierane przez ścianę - myślałem o klimie ale finalnie stwierdziłem że może nie będzie źle, dobrze zaizolowany budynek, brak okien dachowych, mało okien od strony południowej. Latem na parterze w upały było bardzo przyjemnie.  Gwoździ jest więcej przy tym koszu  i w sumie nie wiem co tam zbijali ale żadna wilgoć lub woda sie tam nie pojawia. Chyba powinienem Cię zaprosić na budowę na konsultacje;)

  5. 21 godzin temu, wisiel napisał:

    Więc tak po kolei: jak już popełniłeś takie fo- pa z dachem to robisz tak: wełna nie może dotykać membrany( w miejscu styku nastąpi podciąganie higroskopijne wilgoci z membrany w kierunku wełny. Sposoby wykonania tego, załóżmy że krokiew 18 cm: dajesz wełnę 15 cm na lico z dołem krokwi, wełna nie może być ciasno przycięta i zbita, ale nie na tyle luźno by były szpary na styku. Sposób 2- nabijasz listwy 3 centymetrowe na boku krokwi tuż przy membranie po całej ich długości. na listwy mocujesz membranę do której śmiało możesz docisnąć wełnę. W ten sposób zachowasz szczelinę wentylacyjną. Sposób 3: do boków krokwi mocujesz za pomocą gwoździ, zszywek wkrętów... itd. sznurek ( pamętaj by był elestyczny bo można go mocno naciągnąć) w taki sposób jak sznurówki w bucie- lewa, prawa- prawa, lewa, krzyżowo. Na tak przygotowany ruszt kładziesz wełnę. Masz wtedy pewność że całościowo masz zapewnioną szczelinę wentylacyjną.  Pamiętaj kilka zasad które musisz zachować: szczelina wentylacyjna  wełna membrana 2- 3 cm. ( nie słuchaj podpowiedzi że wełna może dotykać membrany bo membrana oddycha) Wełna ma być położona szczelnie, ale nie może być ściśnięta, zbita( nie trzyma wtedy parametrów), tak więc nie upychaj jej" na chama" w dziury ile wlezie. Każdą kolejną warstwę kładziesz krzyżowo względem poprzedniej. I to by było tyle. Acha ważnym etapem jest układanie foli paroizolacyjnej. Kup grubą folię( unikniesz wtedy przypadkowych rozdarć, folię przyklejasz na ruszt aluminiowy( tuż przed płytą gk.) i przyklejasz do ścian. Wszelkie przejścia przewodów, rur, kominków etc. zaklejasz szczelnie taśmą, tak by nie było przedmuchów. Nie podpowiem Ci ile dać wełny. To indywidualna sprawa, w zależności ile masz kasy. Lepiej jednak kupić gówniane meble czy płytki, niż za słabo docieplić. Meble czy płytki możesz zmienić bez większych problemów za kilka lat. Docieplenia już nie poprawisz. Osobiście uważam że na obecne czasy 30 cm wełny to takie minimum startowe. Zastanów się nad pianą. Plusy jej to: Brak mostków i szczelin, oddaje wodę i wilgoć. zajmuje mało miejsca. Układanie stelaży i sufitów zaczniesz po 5 godzinach od wejścia ekipy na budowę. W częstochowie są tanie firmy. Ja wytargowałem 50 zł za m2 przy 20 cm grubości. Możesz założyć styropian na wełnę jako drugą warstwę. Możesz założyć styropian jako pierwszą warstwę. Nie do końca jest to prawidłowe, ale zda egzamin, pamiętaj jednak że musiałbyś zastosować w tym pomieszczeniu kominki odprowadzające wilgoć, z racji parametrów styropianu. na twoim miejscu nie docieplałbym strychu a jedynie wydzieliłbym komorę na samą stację rekuperacji, a docieplenie główne poprowadziłbym po suficie poddasza. Natomiast jeśli docieplasz dach do kalenicy, to w tym przypadku nie docieplałbym sufitu poddasza, bo to zbędne dublowanie systemów i marnotrawienie pieniędzy.

    Wisiel dzięki za wszelkie uwagi i wyczerpująca odpowiedź:) do moich postów, co do piany o której wspomniałeś powiem Ci ze coraz bardziej jest do niej przekonany  i miałem m. in spotkanie z wykonawcą i by było porównywalnie do wełny która miałem kłaść proponuje mi 30 cm piany  - koszt dla mnie akceptowalny.  Jeden z wykonawców z  którym rozmawiałem na temat wykończeń przestrzega mnie przed samodzielną zmianą izolacji dachu i twierdzi ze powinien to zrobić projektant, bo tak to sam biorę odpowiedzialność na wszystko co z tym związane. Nie wiem jak to potem jest z tym świadectwem energetycznym, w projekcie jest 40 cm wełny 0,035, na ścianach zewnętrznych 25cm styropianu grafitowego 0.031 . Czy mogę to sobie od tak zmienić? styropian zamierzam dać 20 cm bo nie chce bunkru i na składach polecają mi dobry markowy biały EPS 70 z Knauf, Austrotherm z lambda 0,038 lub 37 niż pseudo grafity. ponoć przy 20 cm krzywa cieplna przy takiej grubości styropianu   jest od pewnego momentu płaska.

    Tak więc raczej dam pianę, na strychu 20-22cm, nie wiem tylko jak rozwiązać temat z wentylacja strychu, czy powinienem zrobić np kratkę wentylacyjna w kominie który przechodzi przez strych czy w ścianie - czy nie robić w ogóle? Paroizolacji na strychu podobno mam nie robić. 

    Jednak teraz inny temat spadł mi znowu na głowę - membrana dachowa przecieka (pojawiają się zacieki) wygląda ze wykonawca uszkodził ja od zewnątrz i teraz mam w kilkunastu miejscach efekty jak na zdjęciach. Jeden twierdzi bym to zakleił od wewnątrz specjalną taśmą, inny że wymienić membranę , inny że dawać łątki od zewnątrz - zawrót głowy i nie wiadomo co z tym robić.

    mem2.jpg

    mem1.jpg

  6. Jeszcze jeden temat dotyczący ocieplania poddasza,  zdecydowany byłem na Isover supermata 0,33 ale wpadł ni w rękę jeszcze Knauf Unifit 0,33. Parametry te same , różnica w produkcji Isover  włókna sa łączone żywicą (chemia) a Knauf metoda zgrzewania - termicznie (EKO), Jedna i druga zachowuje się identycznie, natomiast cena 1000zł różnicy na całym budynku. Ktoś kład może KNAUFA? Myśle że cena isovera to marketing.

  7. Godzinę temu, pens napisał:

    Konstrukcja mojego domu przewiduje zastosowanie lekkich schodów. I w zasadzie są dwie opcje, pierwsza to schody drewniane a druga to schody na konstrukcji stalowej. Osobiście bardziej szedłbym w kierunku schodów drewnianych. Pytanie tylko jaki rodzaj drewna będzie się najlepiej nadawał do tego celu?

    Mają to być schody bez spocznika, czyli z takim zawijasem.

    Dąb, Jesion, Buk. Ja tez robię całe drewniane.

  8. W dniu 9.12.2018 o 18:06, michal_g84 napisał:

     

    Ad.3 Ja dawałem 15cm między jętki (wysokość jętek 16cm). Pod jętkami już nic więcej. Nad jętkami 2x płyta OSB-3 18cm kładziona na mijankę.

    Dzięki za informację - dawałaś 2 x OSB z powodu uginania się  płyt? Wydaje mi się ze jak dam 18 pojedynczo to powinno być ok, chodzić tam będzie się sporadycznie. Podparcie pod płytami planuje co ok 60 cm, ale muszę przetestować czy będzie ok.

     

     

  9. Panowie czy ktoś ma doświadczenie w ocieplaniu i zabudowie poddaszy, jestem na tym etapie  i czytając różne opinie w necie juz nie wiadomo co lepsze. Dach  bez deskowania, membrana  i dachówka.

    Plan :

    1. Wełna Isover Super mata 033 lub 032 między krokwie , krokwie mają wysokość 18cm jedni mówią by kłaść 18 cm wełny drudzy że 15 cm - jaka jest prawda?

    2. Wełna na krokwie 15 lub 18cm  i tu pytanie czy wieszak typu grzybek ma być łącznie z profilem CD na grubość wełny, czyli po założeniu profila ściśnie ją w tym miejscu? czy np wełna 15 cm i profil CD pod wełną czyli 18cm? Jaka długość wieszaka musi nachodzić na krokiew jeśli wełny będzie 18cm , kupować wieszak 25cm czy lepiej 30cm (akurat z rigipsu sa w tej samej cenie).

    3. Strop poddasze/strych 10 cm wełny pod jętki , 15cm miedzy jętkami i 15 cm nad jętkami.

    4. Strych z uwagi ze będzie tam rekuperator wełna między krokwie do szczytu, z tym czy dawać druga warstwę by zlikwidować mostki na krokwiach choćby 5cm?

    I jeszcze jedno czy na druga warstwę zamiast wełny można stosować styropian?

     

  10. Witam, 

    Posiadam  oryginalny hak z wypinaną kula Westfalia ale zgubiłem kluczyk i nie mogę go teraz wypiąć - czy ktoś posiada taki hak z wybitym numerem 250 na wkładce?

     

    Sprawa zamknięta. Kupiłem  na alledrogo.

  11. Witam, 

    Czy ktoś w tym silniku już robił program i może podzielić się wrażeniami? Jak zmieniły sie parametry i jakie koszty? Kolega poleca mi TC-Performance z Łodzi , jestem ze śląska i zastanawiam się czy ktoś z okolic równie profesjonalnie jest to w stanie zrobić np. compsport. Może ktoś zna fachowców z  tej branży ze slaska?

  12. Witam,

    Panowie z szczerej nie wiedzy wjechałem  na węźle w Piekarach Sląskich  na A1 i 2 km dalej zjechałem na węźle w Bytomiu  Fiatem ducato z pusta lawetą. Jak się okazuje w Piekarach na wjeździe są zawieszone jakieś urządzenia pewnie do zczytywania viatolla. Czy ktoś się orientuje czy tam są kamery co robią zdjęcia? Jak tak to rozumiem ze czeka mnie kara 1500 zł za 2km? Na rondzie jest oznakowanie drogi i autostrada płatna jest przekreślona, zasugerowałem się że można przejechać ale kolega uświadomił mnie że nie. Jest z tego jakieś wyjście?

  13. Witam, poniżej opis sytuacji:

    Samochód postawiłem na parkingu na terenie zakładu gdzie pracuje(nie było żadnych uszkodzeń), spiesząc się po syna do przedszkola wsiadłem i pojechałem, po zatrzymaniu się i zamykaniu drzwi pod szkołą zauważyłem że tylne drzwi maja uszkodzenia. Pierwsze co pomyślałem ze ktoś mi to specjalnie zrobił w pracy gdyż obok nie mógł wjechać inny samochód gdyż stałem przy krawężniku a dalej była zieleń. Po powrocie uzmysłowiłem sobie że wokół parkingu była koszona trawa. Następnego dnia rano sprawdziłem miejsce gdzie stał samochód było tam pełno trawy oraz dwa większe kamienie na wysokości uszkodzenia drzwi - zrobiłem zdjęcia. Zresztą były one świeżo obite nożami kosiarki. Poszedłem przesledzić kamery gdyż teren jest monitorowany i w czasie postoju samochodu w tym dniu zarejestrowano wjazd obok mojego samochodu ciągnika z kosiarką na trawnik który był obok krawężnika, operator opuszcza kosiarkę, pojawiają się kłąb kurzu po czym ją podnosi i odjeżdża pozostawiając dziurę w trawniku w miejscu jej opuszczenia. Z uszkodzeń ewidentnie wynika ze jest to od kamienia który leży przy krawężniku (parkuje tam codziennie i kamieni nie było - kolega mogłby to poświadczyć) ale kamera jest na tyle daleko że nie widac czy jakiś kamień wypadł z pod kosiarki. Po wezwaniu osoby odpowiedzialnej i przedstawieniu faktów osoba stwierdza ze chyba to od tego - i komentuje po co wjeżdzali tam traktorem lub nie zawołali by odstawić samochód. Sprawe mieli wyjaśnic z operatorem kosiarki i się zastanowić co z tym fantem zrobić. Po tygodniu dostałem informacje że nie poczuwają się do winy , gdyż może chcę ich naciągnąć i że uszkodzenie już było. Zapłacą za naprawe z ich OC jak to udowodnie lub tak zdecyduje ubezpieczyciel.
    Mam AC ale nie mam zamiaru likwidować tej szkody ze swojego ubezpieczenia gdyż jestem pewien że to ich wina, w dodatku auto ma niecałe 2 lata i element ten nie był nigdy powtórnie malowany a teraz po malowaniu ktoś powie powypadkowy. Co teraz zrobić i gdzie to zgłosić, skoro twierdzą że to nie ich wina, czy mogę od nich żądać by podali mi numer swojej polisy OC od tego ciągnika by móc to zgłosić do ich ubezpieczyciela? Właścicielem terenu oraz ciągnika jest ta sama Firma. Czy na podstawie nagrania i braku zabezpieczenia samochodu podczas prac ubezpieczyciel może przyznać mi racje - czy raczej się wykręci i odmówi odszkodowania ?

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...