Jump to content
IGNORED

(AEB 1,8 T 97 r.) Empiryczne doświadczenie przy stopniowym dodawaniu gazu turbo

MarEsp
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie nie wiem czy to empiryczne doświadczenie czy tylko zawodne wrażenie ale przy stopniowym dodawaniu gazu turbo lepiej się wkręca i aż gwiżdże i szybciej osiągam 100 km/h - niż przy wdepnięciu gazu do oporu i czekanie aż turbo dziura się skończy i zacznie przyśpieszać

Czy ktoś to sprawdzał ? przejeżdżając odcinejk z pedałem w klepisku non stop i zmianach biegów przy 6 tys. obrotów a startowanie ze stopniowo dodawanym gazem do 6 tys. obrotów i zmiana biegów ?

Ciekawe jaka różnica jest w spalaniu przy tak różnych technikach przyśpieszania ?

tikky to może MarEsp też ma silnik 1,8 T na gaźniku... :polew: ciekawe to co piszesz MarEsp będę obserwował ten wątek...

Nie potrafię tego wytłumaczyć ale ma to chyba związek z czymś co początkuje "reakcję łańcuchową" - najpierw rozbujaj turbinkę na mniejszym gazie a dodając gazu turbinka kręcąc się coraz szybciej wtłacza powietrze i początkując coraz szybsze wydzielanie spalin, które z kolei znowu coraz szybciej napędzają turbinkę i zwiększaj gaz stopniowo aż turbinka gwiżdże niemiłosiernie. Odgłosy są inne turbinki przy wdepnięciu do dechy i czekanie aż się sam rozbuja - nie wiem ale u mnie to działa. Są to jednak wrażenia słuchowo-empiryczno-autosugestywne, a więc możliwe że naukowo-zawodne. :polew:

Być może wciśnięcie gazu do dechy już na starcie zamula silnik, który ma na starcie coś do odrabiania w porównaniu do stopniowego rozpędzania turbinki. Miłaełem 5 lat temu VW Golfa 1,6 turbodiesel - tam inaczej się rozpędzał może dlatego że miał 75 koni, a może dlatego że diesel. W benzynie wtłaczana jest mieszanka paliwowopowietrzna zapalana od iskry - natomiast do diesla wtłaczane jest same powietrze i po jego wysokim sprężeniu wtryskiwane jest paliwo (olej napędowy) powodując samozapłon dlatego benzyna z turbo działa inaczej i inaczej przyśpiesza.. :mysli: