Skocz do zawartości

TAY29

Pasjonat - Nowicjusz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez TAY29

  1. Witam,

    Bardzo dziękuję za cenne informacje zawarte w tym temacie, które razem z lekturą książki "Sam naprawiam..." pomogły mi bezproblemowo wymienić termostat i płyn chłodniczy. Ponieważ linki do zdjęć, które były w opisach tu zawartych już chyba nie są aktualne to zrobiłem kilka zdjęć w kluczowych momentach wymiany termostatu w moim wykonaniu. W moim przypadku czyli silnik AFN samochód z sierpnia 96' jest bardzo dobry dostęp do termostatu od dołu czyli wymiana przebiegała według opisu z pierwszego postu kolegi baskecior'a (czyli nie trzeba było się bawić w wyjmowanie czy odkręcanie alternatora) natomiast napełnianie i odpowietrzanie układu przeprowadziłem już według opisu z drugiego postu kolegi adadur'a.

    Pozwoliłem sobie zrobić krótki opis do wykonanych przeze mnie zdjęć wzorując się na wyżej wymienionych kolegach. Choć starałem się tego unikać to w niektórych miejscach mogło się pojawić kilka sentencji skopiowanych z ich opisów, mam nadzieję, że nie będą mieli mi tego za złe.

    Do wymiany termostatu użyłem:

    - krótki śrubokręt płaski, dość szeroki - do zdjęcia osłony pod silnikiem

    - płaski śrubokręt i jakieś kombinerki lub szczypce do ściągnięcia drutu sprężystego zabezpieczającego dolny wąż przy chłodnicy.

    - śrubokręt do odkręcenia opaski zaciskowej na plastikowym króćcu termostatu

    - klucz imbusowy rozmiar 5 do odkręcenia plastikowego króćca od termostatu

    - miska lub wiadro

    - koncentrat płynu G12++ i woda demineralizowana, ja rozrabiałem 1:1, 3l koncentratu + 3 litry wody, po wymianie zostało mi ok. 150ml koncentratu (w ASO w Toruniu za butelkę 1,5 litra koncentratu zapłaciłem chyba 33zł)

    - oczywiście nowy termostat i oring uszczelniający (kupiłem oryginalny w ASO w Toruniu dałem 100 zł za termostat i 6 zł za oring)

    Czynności /AFN/:

    1. Wjeżdżamy na kanał lub jeśli ktoś nie ma możliwości (tak jak ja) można podjechać do jakiejś rampy. Zdjęcia nie mam ale narysowałem obrazek ;)

    image.jpg

    2. Odkręcamy korek w zbiorniku wyrównawczym.

    3. Zdejmujemy dolną osłonę silnika (sześć metalowych wkrętów od dołu i po dwa na stronę plastikowe wkręty znajdujące w przedniej dolnej części nadkola. (w moim przypadku najlepiej sprawdza się tu krótki ale dość szeroki płaski śrubokręt )

    image.jpg

    4. Zdejmujemy drut sprężysty zabezpieczający wąż przy dolnym króćcu chłodnicy i ściągami wąż UWAGA zleci płyn !!! (możemy najpierw podważyć płaskim śrubokrętem, później pomóc sobie np. kombinerkami lub szczypcami)

    Wąż z dolnym króćcem.

    image.jpg

    Drut sprężysty

    image.jpg

    Po zdjęciu węża

    image.jpg

    5. Ściągamy wąż gumowy z rury plastikowego króćca termostatu - w moim przypadku rura na króćcu była zaciśnięta zwykłą opaską odkręcaną śrubokrętem.

    Widok króćca termostatu z dalszej perspektywy

    image.jpg

    Widok króćca termostatu wraz z wężem i opaską.

    image.jpg

    6. Odkręcamy króciec termostatu ( dwa imbusy rozmiar 5) - może polecieć spora ilość płynu, który może być znacznie cieplejszy niż ten z chłodnicy. W moim przypadku jednak po zdjęciu króćca termostat został w bloku silnika trzymany przez uszczelkę przez co blokował płyn znajdujący się w bloku.

    Jak widać na zdjęciu poniżej stary termostat był ułożony tak, że żeberka termostatu były ustawione w jednej linii ze śrubami trzymającymi króciec. Nie wiem czy ma to znaczenie ale z opisu adadur'a wywnioskowałem, że ma.

    image.jpg

    7. Wyciągamy oring wraz termostatem. U mnie dopiero w tym momencie poleciał płyn. Tak jak pisali w swoich opisach koledzy nie ma za bardzo możliwości bezpośredniego podłożenia żadnego naczynia, dlatego płyn ściekający po misce olejowej łapałem do miski.

    image.jpg

    8. Oczyszczamy plastikowy króciec i gniazdo w bloku silnika.

    9. Robimy kilka próbnych przymiarek króćca, termostatu i oringu przykładając wszystko do bloku.

    10. Ostatecznie montujemy wszystko razem i przykręcamy na dwa imbusy. Tak jak pisałem w pkt. 6 nowy termostat ułożyłem tak samo jak był ułożony stary, czyli żeberka w jednej linii ze śrubami od króćca.

    11. Naciągamy węże gumowe przy króćcu termostatu (zabezpieczamy opaską zaciskową) i na dole przy chodnicy (zabezpieczamy drutem sprężystym).

    12. Dalej postępowałem według opisu kolegi adadur'a z drugiego postu od punktu 19 (u mnie nie trzeba było wykonywać punktu 18 bo węże przy podszybiu mam na wierzchu, pewnie dopiero w poliftach są ukryte)

    13. Na końcu gdy upewniłem się że wszystko jest ok, i nigdzie na króćcach nie wycieka płyn zamontowałem dolną osłonę pod silnik.

    Na zakończenie napiszę, że na zabieg wymiany termostatu zdecydowałem się ponieważ na trasie przy temp. -4 st. C silnik osiągał max temp. 85 st. C.

    Po wymianie tak jak powinno być czyli 90 st. C.

    bylo tam na 7 str :wallbash: :wallbash:

  2. moja ma obecnie 228k km.sprowadzona w listopadzie 2006 przy przebiegu 168k km. oleju nie bierze:) od wymiany do wymiany tyle samo.tylko nie kupywany od handlarza a sprowadzony przez kuzyna.wiekszych problemow brak tylko podstawa zawiecha gumki na glowicy lozysko ;)i oleje

  3. witam od niedawna zdarza mi sie ze w mojej b5 silnik ahu w czasie jazdy dostaje mula. doslownie poniewaz na poczatku jazdy jest wszystko ok przyspieszenie itd a czasem podczas jazdy i wyprzedzania doslownie tak przyspiesza na odcinku 100 m o 10km/h przy predkosci 70-80 km/h.

    co moze byc przyczyna? dodam ze po zgaszeniu i zapaleniu silnika wszystko jest ok

  4. zeby nie otwierac nowego watku napisze tutaj,;)

    otoz kupilem glosniki hertza www.allegro.pl/hertz-dsk-165-dystanse-szybka-wysylka-gratis-i1203162641.html

    i tak sobie mysle ze moje radyjko www.allegro.pl/item1155209658_pioneer_deh_2200ub_deh_2220ub_usb_mp3_bilgoraj.html ich nie uciagnie dodatkowo na tylniej pulce sa jeszcze seryjne glosniki.

    czy powinienem kupic jakiegos wzmaka czy obedzie sie narazie bez niego. jezeli trzeba bedzie kupic to o jakich parametrach?

    glosniki maja moc 80W przy 4ohm'ach

  5. W audii A4 nie ma możliwości zamontowania głosników 165 mm przy uwzglednieniu dystansów. Trzeba mocno ingerować w tapicerkę drzwi wtedy to wszystko ma sens :)

    Tylko na chwilę obecną 130 mm bez większych przeróbek tam wejdzie i wtedy dystanse do głośników GRATIS

    tak mi napisal koles z allegro i czy to moze byc prawda ze tylko 130mm moge wlozyc?co bede musial przerabiac jesli kupie 165mm zostane jednak przy hertz'ach

  6. witam postanowilem wymienic glosniki w drzwiach przednich poniewaz stare juz pierdza;) i na nich sluchac juz sie nie da.

    zdjalem wewnetrzna czesc drzwi i ujrzalem ze glosnik jest przymocowany nie do drzwi lecz do wewnetrzej obitki czyli tego calego plastiku. uchwyty tych glosnikow nie leza w jednej lini 2 sa wygiete do przodu 1 do tylu(bodz na odwrot).

    I w tej wlasnie sprawie mam taka mala zapytajke;) jakie glosniki mi proponujecie (do 300zl) aby poziom basu i sama muzyka byly na tym samym poziome (ew bass moze byc z lekka lepszy). i jak te glosniki tam upakowac czy pomoga zwykle dystanse z mdf z allegro?

    prosilbym o linki z glosnikami na allegro.

    z gory dzieki :wink4:

×
×
  • Dodaj nową pozycję...