Skocz do zawartości

Świetlikx

Pasjonat
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Świetlikx

  1. Temat przerobiony osobiście.

    Przyczyna: Niski poziom płynu od wspomagania w zbiorniczku.

    Na pierwszy rzut oka płyn jest na poziomie, trzeba dolewać aż wyraźnie podniesie się powyżej poziomu minimalnego. Skrzypienie z reguły występuje rano przy zimnej pompie wspomagania i skręcaniu kołami w prawo w sytuacji kiedy maglownica ma "najdłuższe wysunięcie" i pompa nie ma wystarczającej ilości płynu do smarowania.

    cześć,

    a były dalej jakieś objawy po dolaniu płynu (przytarta pompa, na maglu)?

  2. cześć,

    czytając fora raczej nie zdecyduje się na psikanie w otwory wentylacyjne.

    Szukam kogoś kto zrobi to profesjonalnie z usunięciem śmieci z parownika.

    A próbowałeś na sam początek prostszych metod typu ozonowanie albo pianką? U mnie pomogła zwykła pianka plak z długim wężem. Wysikałem każdy wylot powietrza plus parownik.

  3. Cześć,

    przez ostatnie trzy dni zauważyłem rano po nocnym postoju (niskie temperatury w nocy około 0 stopni) iż przy wyjeździe z parkingu i skręcie 90 stponi dochodzi do kabiny dziwny dźwięk jakby chrobotanie. Odgłos ten jest jednorazowy i po przejachaniu kilku metrów skręcając objaw zanika i nie powtarza się aż do następnego rana. Może w płynie jest woda i zamarza a pod wpływem pracy pompy ten dźwięk się pojawia?

    Jakieś sugestie?

  4. Witam,

    co trzeba zrobić aby nadmuch ustawiony np. na 3 był zachowany przez cały czas?

    Sytuacja wygląda tak, że po ustawieniu temperatury i nadmuchu np. na 3 po jakimś czasie siła nadmuchu samoczynnie się zwiększa lub zmniejsza. Nadmienię, że wg. mnie tak się powinno dziać kiedy jest ustawione w pozycji AUTO. Tak dzieje się podaczas używania bez włączonego AC.

    Jakieś uwagi do w/w?

  5. Cześć, mam podobny objaw tylko u mnie przy przyspieszaniu i na zimnym silniku. Przez sekundę może krócej samochód nie przyspiesza. Po tym

    jedzie normalnie. Taka sytuacja zdarzyła mi się parokrotnie podczas jazdy na zimnym silniku w różnych odstępach czasu. Nie jest to stan regularny. Trwa to moment ale jest wyczuwalne.

    Macie pomysł na co spojrzeć?

    Słyszałem od mechanika, że może to być objaw dwumasy ale nie wiem czy tak jest w rzeczywistości.

  6. Witam,

    od dwóch dni mam problem z nagrzaniem silnika do 90 stopni. Obecne temperatury ujemne w granicach 15 stopni nie pozwalają abym nagrzał silnik do prawidłowej temperatury 90 stopni.

    Moje obserwacje dotyczą jazdy po Warszawie (część trasy to jazda mostem siekierkowskim) na 4 biegu aby utrzymać prędkość obrotową silnika około 2500.

    Czy macie podobne kłopoty?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...