Jump to content

[B5 AFN] Wentylator elektryczny klimatyzacji - 1 bieg


cysiu100
 Share

Recommended Posts

Witam,

Przeczytałem chyba wszystkie wątki na forum o wentylatorze i nie znalazłem konkretów.

Sytuacja wygląda tak: Pacjent to A4 B5 AFN z 1999 roku, po II Lifcie. Choroba tp: wentylator elektryczny klimatyzacji nie załącza się na 1 bieg po włączeniu sprężarki klimy. Chodzi natomiast czasem odrazu na 2 biegu jak auto się zagrzeje.

Teraz pytanie za co się zabrać by to posprawdzać. Czy wentylator ma kostke 3 pinową i biegi sterowane są poprzez te piny czy ma 2 pinową a jego prędkość jest sterowana przez napięcie prądu? Bo skoro kręci się na 2 biegu zakładam że szczotki są OK, chyba ze ma tam jakieś dwa rózne obwody na rózne biegi i cos w nim może się przepalić.

Lista ważnych pytań, żebym zaczął naprawać, a nie błądził:

1. Gdzie znajdę wtyczkę od zasilania wentylatora, jak najlepiej do niej się dobrać?

2. Gdzie znajdę bezpiecznik wentylatora od 1 i 2 biegu - proszę o konkretną wskazówkę lub schemat gdzie to znajdę i które to jest?

3. Proszę o konkretne wskazanie na schemacie lub podanie numerów przekaźników sterujących biegami tego wentylatora? Bo nie znalazłem na forum konkretnego numeru przekaźników.

Pozdrawiam i liczę na szybką reakcję, w weekend upały się zbliżają, a szkoda klime męczyć bez wentylatora. :polew:

Link to comment
Share on other sites

Opornik wentylatora na 90%. On odpowiada za pierwszy bieg. Znajduje się pod lewą podłużnicą przy samej chłodnicy. Aluminiowa płytka 8x12 cm. Przykręcone do niej są 3 przewody. Odkręć sobie te przewody i sprawdź oporności pomiędzy zaciskami powinno być 0,5;0,5 i 1 Ohm.

Bezpieczniki masz nad nogami kierowcy, głęboko, przy samej ścianie grodziowej. obok nich przekaźniki 2 i 3 od lewej. Wtyczka zasilania wentylatora pod osłoną zbiornika z płynem wspomagania - 2 grube przewody

http://allegro.pl/audi-a4-a6-opornik-wstepny-wetylatora-8d0959493a-i1519992251.html - najprawdopodobniej taki.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za info. Bezpieczniki ok, przekaźniki raczej też. Teraz sytuacja wyglada tak, że załacza się 1 bieg wentylatora jak uruchomie klime ale nie pracuje on caly czas, pochodzi kilkanascie sekund, zatrzymuje sie, po jakimś czasie znów działa. 2 bieg chodzi jak silnik ma conajmniej 90 stopni. Wydaje mi się że tak jest ok, wentylator uruchamia klima jak chłodzi i jak potrzebuje, a nie non stop. Choć w bliźniaczym A4 1 bieg startuje zawsze z klimą, może tu decyduje ilość i ciśnienie gazu klimy. Narazie zostawiam jak jest i czekam na rozwój sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

Witam! Również śledzę wątek wentylatora chłodnicy klimatyzacji i hmm...żadnych konkretów. U mnie wentylator nie załącza się wcale(chodzi lekko po zkręceniu ręką),klima nabita, chłodzi ładnie podczas jazdy, a na postoju lipa(doczytałem, że to własnie wina tego wentylatora). Trafne pytania zadałeś ale jakoś koledzy skapitulowali :thumbdown: Piszą o bezpiecznikach pod nogami kierowcy i jakiś starter pod obudowa płynu wspomagania(pomocne byłoby jakies foto). Ciekawi mnie czy sobie z tym poradziłeś no i w jaki sposób. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ja odpuściłem bo wentylator załączał się na 1 bieg ale nie obrazu po stracie klimy, czasem chodził, czasem nie, wywnioskowałem że klima startuje go jak potrzebuje. Niestety teraz wogole siada sprężarka, bo piszczy i raz zdarzyło się że stanęła a pasek po niej się ślizgał.

Co do wentylatorów - pod obudową płynu wspomagania są wtyczki, ta brązowa, dwu pinowa jest od wentylatora -jak nie wiesz która, patrz po kablach to znajdziesz. Podaj na nią napięcie z akumulatora, wentylator powinien ruszyć pełną parą. Jak nie oznacza że padł. Próbuj postukać też w metalową obudowę wentyalora może się tylko szczotki zawiesiły. Już w 2 autach tak udało się naprawić wentyle - przy pomocy stuknięcia kluczem do kół :) Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...