Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Jaki rezystor do światła stopu w LED


zdzis

Rekomendowane odpowiedzi

:hi:

Witam serdecznie. Mam mały problem mam nadzieję że tu ktoś udzieli mi pomocy.

Mianowicie spaliła mi się żaróweczka w stopie, więc postanowiłem wymienić, jak się okazało gniazda żarówek nieco się przytopiły więc myślę że zastosowanie LED było by lepszym rozwiązaniem, lecz po zastosowaniu ledów wyskakuje błąd o spalonej żarówie co mnie nie zdziwiło.

I tu pojawia się moje pytanie, jaki rezystor powinienem zastosować by były tam ledy i nie wywalało mi błędu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi ci o dwuwłóknową żarówkę 21W/5W (stop/pozycyjne), to zastosuj rezystor 8-10 Omów. Możesz spróbować od większego rezystora z zakresu np. 20-40 omów i jak nadal będą błędy, to dać nieco mniejszy. Mniejszy rezystor, to niestety większy pobór prądu i większa temperatura grzania się, więc warto zainstalować o możliwie największym oporze, który nie będzie powodował błędów.

Niestety z punktu oszczędności energii i temperatury, to niewiele zyskasz, bo zaoszczędzony na LEDach prąd stracisz na owym rezystorze.

Acha, i pamiętaj by zastosowany rezystor miał moc minimum 20W, bo jak będzie mniejszy, to przy dłuższym przyciśnięciu stopu wypali ci dziurę w lampie :)

No chyba, że zamontujsz go poza lampą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki trochę nie sprecyzowałem. Chodziło mi o stop środkowy. Idą tam 4 żaróweczki 5w. I co ja tam powinienem zastosować by mi błędu nie wywalało.

Nie chodzi mi o oszczędność tylko o to żeby mi błędu nie wywalało. No i chyba bardziej od żarówki się grzać nie powinien. Więc będzie się pocił w bagażniku pod półką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki trochę nie sprecyzowałem. Chodziło mi o stop środkowy. Idą tam 4 żaróweczki 5w. I co ja tam powinienem zastosować by mi błędu nie wywalało.

Nie chodzi mi o oszczędność tylko o to żeby mi błędu nie wywalało. No i chyba bardziej od żarówki się grzać nie powinien. Więc będzie się pocił w bagażniku pod półką.

4x5W=20W, czyli w zasadzie to samo, co napisałem wcześniej dla żarówki 21W.

Co do grzania, to niestety rezystor będzie wydzielał tyle ciepła, co 4 żarówki w sumie, czyli całkiem dużo. Chyba, że uda ci się oszukać komputer nieco większym rezystorem 20-40 Om (tak jak pisałem wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lipton jak nie wiem. Bo raczej na strzały nie mogę sobie pozwolić tylko zamówić coś co będzie zdawało egzamin.

A np 25w 10 Ohm by się nadał?

Najprościej by ci było dogadać się z jakimś lokalnym sklepem z częściami elektronicznymi lub serwisem RTV i wypożyczyć np. 8szt. rezystorów 5 Ohm / 10W, podłączyć je wszystkie szeregowo i sprawdzać, czy pomogło, jak nie, to odłączać po jednym, aż do skutku. Jak będziesz wiedział, jaka rezystanacja wystarcza, to będzie można zastąpić ten "łańcuch" jednym rezystorem o odpowiedniej mocy (np. przy 20 Ohm wystarczyłoby już 10-15W) i najmniejszym możliwym gabarycie.

Jeżeli zaś nie masz takich możliwości, to zamów sobie np. 5szt. rezystorów 10Ohm/10W i zrób tak samo, z tą różnicą, że jak dojdziesz do dwóch (20 Ohm) i nadal nie będzie działało, to w następnym kroku podłącz cztery sztuki naraz, tj. po dwa szeregowo i dwa równolegle (wypadkowa pojemność 10Ohm - jak na rysunku poniżej).

|---[10]----[10]---|

|---[10]----[10]---|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...