Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 ALL] regeneracja uchwytów na kubki, foto story, manual


scq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z racji faktu, że często czytam o zepsutych uchwytach na kubki i w zasadzie informacji na ten temat nie ma, a ja sam miałem taki przypadek opisuję i objaśniam. Uchwyty nie otwierały się, jedynie palcem, jak pociągniesz do góry to otworzysz, ale sam podstawek, ruchomy plastik w środku już nie wyjeżdżał do góry razem z pokrywką. Poniżej zamieszczam zdjęcia elementów, nazwę je tak aby później każdy mógł zrozumieć o czym piszę i co robię. Od razu mówię, że jeżeli ktoś nie ma min. 3h czasu wolnego, choruje na nerwicę i od czasu do czasu miewa palpitację to niech lepiej sobie odpuści rezanie i pomyśli o nowych uchwytach. Na pewnym portalu aukcyjnym osobiście doszukałem się dwóch przedmiotów, za żadne z nich nie dałbym złotówki, zapewne były w stanie takim jak moje, tzn. rozkładu połowicznego z objawami martwicy.

Reasumując gdzie znajdują się uchwyty i w jaki sposób je wydobyć nie będę objaśniał, wszystko jest na forum. Przechodząc do wersji hard, uchwyty po wyciągnięciu wyglądają w taki sposób:

20121028542.jpg

Zdjęcie powyżej przedstawia już naprawione uchwyty. Nie mniej jednak po wyciągnięciu uchwytów zaczynamy drapać się po głowie ruchem jednostajnie zmiennym z zapytaniem co ja teraz zrobię? Ano nie mniej nie więcej jak naprawię, uchwyt rozbiera się na NAJMNIEJSZE elementy, dosłownie wszystko można z niego wyciągnąć i złożyć w całość!

OPIS DLA OSÓB KTÓRYM PADŁA SPRĘŻYNKA, CZYLI NIE OTWIERA SIĘ I ZAMYKA SAMOISTNIE.

PKT. 1 Na zdjęciu poniżej na środku znajduje się połowa kółka zębatego z plastikową rączką. Wygląda po wyciągnięciu tak:

20121028519.jpg

Owe koło zębate podważamy najlepiej dużym śrubokrętem Z WYCZUCIEM do góry i wyciągamy. Czynność wykonujemy 4 razy bo jak widać z jednej i z drugiej strony są po 2 takie elementy. Z tym, że po drugiej stronie, patrz foto:

20121028540.jpg

Sprawa trochę się komplikuje bo owa połówka koła zębatego styka się z mniejszym kołem zębatym, ale tego mniejszego nie widzimy, bo znajduje się pod przykrywką z napisem PuC. Tutaj musimy jeszcze delikatniej i z jeszcze większym wyczuciem podważyć połówkę koła. Jak już usuniemy wszystkie 4 półkola zębate, zwracając uwagę na to, że rączka od koła zębatego wchodzi w podstawkę, taki mały trzpień, który unosi podstawkę do góry w trakcie otwierania uchwytu! Jeżeli któreś z półkoli będzie miało urwany czpień, nie przejmować się, wystarczy jedno poprawnie działające półkole, podniesie spokojnie podstawkę. Wystarczy wyregulować mocniej sprężynę, o której później.

PKT. 2 Teraz możemy swobodnie wyciągnąć podstawek ( w górę bądź w dół, polecam w dół, a wkładać go ponownie od góry), o którym pisałem w poprzednim zdaniu, jest to ten element:

20121028524.jpg

PKT. 3 Następnie musimy ściągnąć pokrywkę uchwytu, ten element, który wciskamy od góry aby otworzyć uchwyt, tutaj używamy dużego, płaskiego śrubokręta i delikatnie podważamy z lewej i prawej strony, pokrywka wyskoczy. Pokrywka to ten pionowy element, z lewej strony u góry:

20121028542.jpg

PKT. 4 Teraz od góry patrząc ukazuje nam się taki widok:

20121028534.jpg

PKT. 5 I ukazuje nam się sprężynka. Nic nadzwyczajnego, zwykła sprężynka. Właśnie nie, od teraz sprężynkę nazywamy naszą koleżanką, bo spędzimy z nią resztę rezania, do samego końca będzie nam towarzyszyła, a my będziemy ją naciągać, rozciągać itd. itp :decayed:

Spreżynka znajduje się jak widzimy na plastikowym trzpieniu, z kolei na nim powinien znajdować się taki mały czarny, pionowy element, o który zaczepimy zagiętą wcześniej sprężynkę. Tego nie da się wytłumaczyć opisowo ani obrazowo, niestety trzeba trochę pomyśleć. Dla podpowiedzi, poniżej zdjęcie czym nakręcałem sprężynkę i w którą stronę. Kręcimy torx`em zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak to wygląda:

20121028531.jpg

Ja osobiście nie miałem tego pionowego elementu, o który mógłbym załapać sprężynkę i nakręcić trzpień, a co za tym idzie sprężynkę. Jak sobie z tym poradzić, wystarczy rozgrzać nad palnikiem szpilkę do czerwoności i przekłuć czarny trzpień, tam wsuwamy końcówkę sprężynki i zaginamy tak aby załapała i zaparła się o trzpień!

PKT. 6 Tak wyglądała sprężynka przed zabiegiem:

20121028529.jpg

A tak wygląda sprężynka przymocowana i naciągnięta

20121028525.jpg

(ja akurat naciągałem mocno, po to aby siła sprężynki przełożyła się również na podnoszenie podstawki uchwytu. Jak pisałem wyżej w pkt. 1, jeżeli jedno z dwóch półkoli zębatych będzie trzaśnięte, to naciągamy mocniej sprężynkę i na jednym podstawka pojedzie ładnie do góry).

Jak to złożyć?

1. Należy nakręcić sprężynkę, w prawą stronę, torx`em:

20121028531.jpg

2. Teraz trzymając torx`a żeby nam się sprężynka nie wywinęła wciskamy od góry pokrywkę! Ma dwa trzpienie z lewej i prawej strony. Jak wskoczy to możemy puścić torxa, sytuacja opanowana.

3. Na otwartej pokrywce (pozycja pionowa) dokładamy od góry delikatnie wciskając podstawkę kubka i ustawiamy ją równo z pokrywką.

4. Następnie wciskamy z lewej i prawej strony półkola zebate, tak aby nie uszkodzić zębów i łapki od półkola wskoczyły w wycięcie w podstawku. Tak to wygląda:

20121028540.jpg

Z drugim uchwytem robimy wszystko analogicznie. Są to identyczne konstrukcje i zasady działania.

TUTAJ INFO DLA TYCH, KTÓRZY POKONALI SPRĘŻYNKĘ, BĄDŹ MIELI DOBRĄ, A PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE UCHWYTY SIĘ NIE OTWIERAJĄ BĄDŹ NIE CHCĄ SIĘ ZAMYKAĆ!

PKT. 1A Aby pomęczyć się i w efekcie naprawić uchwyty, należy dojść do PKT 5. Czyli uchwyt jest rozebrany prawie do zera, pozostała sprężynka na trzpieniu i jeden element szary nazwiemy go prowadnicą, a wygląda on tak:

20121028518.jpg

PKT. 2A A znajduje się w tym miejscu:

20121028533.jpg

Na końcu sprężynki z lewej strony!

PKT. 3A Prowadnica odpowiada za otwieranie i zamykanie się klapki uchwytów, współgra z małym metalowym trzpieniem, znajdującym się z boku klapki uchwytu, zdjęcie poniżej, na samym dole klapki z lewej strony, przy zębatce! Bardzo mały element, powinien być wysunięty w kierunku prowadnicy maksymalnie! można go śrubokrętem przepchnąć. Ważne aby ten metalowy trzpień był prosty!!! Jeżeli nie jest to wyciągamy go z klapki i prostujemy, ja prostowałem w rowkach kombinerek, szybko i efektywnie.

20121028524.jpg

PKT. 4A Bajer polega na tym, że w trakcie otwierania klapki ten mały metalowy trzpień powinien jechać w lewym rowku prowadnicy. Dojeżdża do góry i my puszczamy klapkę, a trzpień opada na dół i blokuje się w rowku prowadnicy. Następnie przy wciśnięciu trzpień podskakuje do góry i w trakcie otwierania klapki jedzie na dół z prawym rowkiem prowadnicy.

U mnie trzpień metalowy był krzywy więc go wyprostowałem. Następnie zauważyłem problem prowadnicy, poradziłem sobie w ten sposób, że rozgrzaną szpilką wytyczyłem nowe miejsce postoju trzpienia i tak na prawdę to wszystko. Niestety jest to STRASZNA ZABAWA. Chyba z 10 razy regulowałem rozgrzaną szpilką miejsce postoju trzpienia w jednym i drugim uchwycie. Opłacało się, bo uchwyt z totalnie martwego i nieużytecznego powrócił w pełnym blasku.

Efekt, uchwyt zamyka się i otwiera po kliknięciu na klapke, podstawek uchwytu wyjeżdża ładnie i wyrównuje się z pokrywką, przez co kubek stoi prosto. Wygląda to tak:

20121028542.jpg

Zamknięty:

20121028538.jpg

Narzędzia potrzebne do zabiegu:

Mały i duży płaski śrubokręt, torx do nakręcania sprężynki, płaskoszczypy co zagięcia sprężynki, cęgi do ewentualnego skrócenia spreżyny, mała szpilka. Wuchta papierosów, wolne 3h, brak osób trzecich w promieniu 100m, samozaparcie.

ENJOY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie , tylko pewnie potrzeba całego dnia żeby to zrobić i dużo dużo cierpliwości :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo f*ck, wlasnie jeden z uchwytow zaczyna mi sie kaszanic i nie chce sie otwierac, ale pomimo super profi manuala z Twojej strony, nie bede sie zabieral za to bo krew mnie zaleje i cholera trafi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie jest to takie łatwe i sympatyczne. Bez cierpliwości lepiej nie ruszać uchwytów. Wymieniłem tunel i te uchwyty są do oddania/sprzedania. Jak ktoś zainteresowany proszę o PW. W razie problemów z regenerację pisać, w miarę możliwości pomogę :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...