Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Profesor Geremek nie żyje...


Wihajster

Rekomendowane odpowiedzi

Do wypadku doszło o godz. 13.20 na drodze nr 92 w miejscowości Lubań. Profesor Geremek jechał od strony Poznania. Mercedes Geremka zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z Fiatem Ducato - powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Policji Mariusz Sokołowski.

Kobieta, która jechała z Bronisławem Geremkiem i kierowca fiata oraz jego pasażer, trafili do szpitali w Poznaniu i Nowym Tomyślu. Miejsce wypadku zabezpieczyła policja. Ostateczne przyczyny wypadku będą znane po wykonaniu czynności śledczych z udziałem biegłych. Droga krajowa nr 2 jest całkowicie zablokowana. Samochody jadące z i do Berlina kierowane są objazdami.

Bardzo smutna wiadomość, jestem tym najgłębiej poruszony. To ogromna strata dla Polski - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Prezydent mówił, że Geremek był jego politycznym przeciwnikiem, ale - podkreślił - to jeden z głównych twórców Sierpnia '80. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, bez wątpienia był to polityk wybitny, mający swoje miejsce w historii.

To ogromna strata. Jest to przeżycie osobiste. Dobrze znałem profesora, byłem z nim w swego rodzaju porozumieniu - powiedział ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". Boniecki zaznaczył, że był to w życiu Polski ktoś mądry, samodzielnie myślący; ktoś, kto wpływał na wydarzenia swoją mądrością.

Był nie tylko symbolem polskiej dyplomacji. To był wielki, piękny Europejczyk, jeden z najpiękniejszych Europejczyków XX w. Wynosił nas ponad wszystkie nasze kompleksy narodowe. Jednocześnie był człowiekiem, który zawsze potrafił słuchać. Był też wybitnym historykiem. Jego książki o średniowieczu należą do kanonu naukowego - powiedział Jacek Żakowski, dziennikarz "Polityki" w TVN24.

To był wybitny człowiek, który widział wydarzenia w kontekście setek lat. Kandydatów na zastąpienie jego miejsca nie widać - dodał prof. Marian Filar z Demokratycznego Koła Poselskiego.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że śmierć Bronisława Geremka będzie najbardziej odczuwalna na forum polityki międzynarodowej. W jego opinii profesor miał niewątpliwie ogromny autorytet poza granicami kraju. Komorowski podkreślił, że miał on niewątpliwy szacunek w środowiskach dyplomatycznych.

Odszedł człowiek prawy i wielki patriota - powiedział Bogdan Klich. Minister obrony dodał, że Bronisław Geremek często swoją postawą wykraczał poza ramy polskiej polityki. Bogdan Klich powiedział, że żegna jednego z mistrzów własnej młodości. Szef MON podkreślił, że profesor był wybitną osobą, która była autorytetem dla wielu, w tym dla niego.

To była postać znacząca, polityk słuchany w Europie - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. To duża strata dla Polski. Jestem przygnębiony. Zawsze był dla mnie bardzo młody, chociaż wiedziałem, że jest starszy ode mnie - powiedział Borusewicz.

[*] [*] [*]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro że Tacy ludzie odchodzą a nie mają godnych następców :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był gość którego nie można zastąpić wybitni historyk i polityk legenda naszej demokracji - cześć jego pamięci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

historyk wybitny, wspaniały mediewista, jego opracowania dotyczące średniowiecznej Francji budziły respekt

nawet semickie rysy nie miały znaczenia czytając profesora

jednak układy okrągłostołowe, w których brał udział już nie budziły szacunku

tolerował rządy tajnych współpracowników, sam w nich uczestnicząc

bez wątpienia gdyby był przygotowany, lądowałby w 1941 r. ze spadochronem razem z Nowotką, Finderem i innymi moskwicinami

nieść w Polsce nowy moskiewski porządek

ot i łyżka dziegciu

... jeszcze nie jeden autorytet runie, najważniejsza jest prawda :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...