Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Pomoc w interpretacji znacznika (datownika) na odlewie głowicy silnika


Sztomel

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym problemem już się niejednokrotnie spotykałem a chodzi właśnie o prawidłowe odczytywanie daty produkcji, tj. rocznika, miesiąca (kolejnego tygodnia cyklu produkcyjnego oraz dnia wykonania odlewu, zmiany na której został odlew wykonany i numeru stanowiska-odlewni na podstawie zamieszczonego foto :

245509ecb1637528.jpg

pytanie w zasadzie jest dla Tych, którzy taką wiedzą dysponują i osiadają ewentualnie jakieś materiały źródłowe (dobrze byłoby wkleić skan takiego materiału źródłowego lub odnośnik do konkretnego linku),

dodam, że przebrnąłem net zarówno w polskich jak i niemieckich sronach ale niestety nie udało się nic znaleść tym bardziej, że jest mi trudno nawet określić nazwę tego znacznika/datownika/.

Mam nadzieję, że pytanie nie zostanie bez odpowiedzi :confused4:

Dodam, że wysłałem również zapytanie mailem do KulczykTradex ale do dziś nie uzyskałem odpowiedzi - mają chyba ważniejsze sprawy ! [br]Dopisany: 16 Listopad 2008, 08:58_________________________________________________No tak, widzę że chyba już mogę jednak porzucić wszelkie nadzieje,

Kulczyk też się wypiął na to pytanie i ma to w du....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykształcenia jak i zawodu jestem odlewnikiem.

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak data odlania danego odlewu, są partie. Owszem z dokumentacji wiadomo kiedy taka partia została odlana, ale to jest tajne. Wyobrażasz sobie, żeby do każdego odlewu robili nową formę lub model??? To nie realne na produkcji.

Owszem istnieja metody jednostkowej identyfikacji odlewu, ale co numerek znaczy to nigdy nie dojdziesz.

Sposób oznaczania może byc narzucony przez odlewnię (producenta odlewu) a nie koniecznie przez producenta auta. Numery te służą tylko i wyłącznie do identyfikacji odlewu na etapie rozmowy, zamówienie, reklamacji pomiędzy producentem odlewów a kupujacym odlewy. To bardziej służy do tego, iż przy wybrakowanym odlewie można dojść co było nie tak na etapie jego produkcji i dana przyczyne wyeliminować.

Czasami bywa tak że dany odlew do jednego odbiorcy jest wykonywany w kilku zakładach w różnym czasie bądź równocześnie.

Firma KulczykTradex nic Ci nie odpowie. To są handlowcy!!! Oni nie mają pojęcia o wytwarzaniu danego produktu.

Moim Ty (czytaj konsument) zdaniem nie odczytasz daty produkcji po tych oznaczeniach. Może tak, powiedz co bys dokładnie chciał wyczytać z tych oznaczeń????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domelq na wstępie dzięki za zainteresowanie się tematem !

Kiedyś - kilkanaście lat temu - z racji wykonywanego zawodu (tajne :przebiegly:) mialem dostęp do materiałów przesłanych z firmy Mercedes oraz Audi gdzie sprawa dotyczyła możliwości identyfikacji pojazdu (nie tylko po nr VIN :chytry:) gdzie m.in. ww. firmy podały sposób odczytywania i interpretowania wszelkich oznaczeń i symboli umieszczanych na ich podzespołach - również ww. stempli odlewniczych i zapamiętałem, że na podstawie tego swoistego datownika było można odczytać te dane które podałem w pierwszym poście, niestety pech chciał, że zmieniłem już dawno dział w moim miejscu pracy a na dodatek, osoby które do tych materiałów miały dostęp po mnie, również dawno je gdzieś utraciły;

co bym dokładnie chciał wyczytać z tych oznaczeń lub się dowiedzieć - a no właśnie m.in. rok produkcji i przybliżony okres - misiąc, tydzień, dzień w którym dany odlew (partia takic odlewów) została wykonana oraz nurtuje mnie cyferka w środku wewnętrznego okręgu czyli "11" bo są spory z innymi forumowiczami (z innych for), którzy twierdzą (w przeciwieństwie do mnie), że jest to oznaczenie miesiąca produkcji czyli listopad w tym konkretnym przypadku. [br]Dopisany: 19 Listopad 2008, 12:17_________________________________________________nie jest przecież tajemnicą, że koncern VAG, jak i inne, oznaczają wszystkie swoje podzespoły samochodu takimi datownikami (bardziej prostymi jak i złożonymi) przykładem jest choćby datownik na każdym plastiku gdzie na tzw. "zegarku" jest umieszczona wewnątrz okręgu liczba np. "98" pomiędzy cyferkami której jest umieszczona strzałka wskazująca swoim grotem na cyferkę od 1 do 12 na zewnętrznym okręgu "zegarka" co oznacza że dany podzespół został wykonany w 1998 roku i jeśli strzałka wskazuje np. na 8 to oznacza to, że dokładnie wykonano część w sierpniu ww. roku i podobnie ma się kwestia z tym "zegarkiem" na moim foto tylko, że zamieszczony przeze mnie datownik jest datownikiem złożonym, zawierającym szereg innych precyzyjnych informacji, których jak na przytoczonym prostym przykładzie nie da się już tak oczywiście zinterpretować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...