Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klekot na dobrze rozgrzanym silniku


Amol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Przewertowałem całe forum i nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Sprawa dotyczy silnika 1.6 w Audi a4 B6 (2001r.). Jakiś czas temu w duży upał jechałem autostradą i dość mocno cisnąłem przez około 100km. Po tej sytuacji zacząłem słyszeć na dobrze rozgrzanym silniku stukanie. Sytuacja jednak jest o tyle specyficzna, że stukanie zaczynało się głównie na 3 i 4 biegu (na 1 w ogóle go nie słyszałem, na 5 też a na 2 minimalnie) i od pewnej ilości obrotów - na początku było to 3500. Po jakimś czasie (kilka tygodni) na "trójce" stukanie było słyszalne już przy 2500 obrotów. Mechanik stwierdził, że winne są szklanki. Zakupiłem więc popychacze INA, wszystko zostało wymienione, ale sytuacja zmieniła się tylko o tyle, że stukanie znów jest słyszalne przy dobrze rozgrzanym silniku ale na wyższych obrotach niż przed naprawą (znów powyżej 3500 obrotów). Generalnie w samochodzie oleje wymieniane są co 10 kkm, rozrząd (Continental) wymieniany był jakieś 25-30 kkm temu, wymieniałem też olej w skrzyni (kupiłem Ravenol 75W90 - pasuje do mojego kodu skrzyni), auto najechane ma 225 tysięcy, z czego ja przejechałem nim około 50 tysięcy km. Czy ktoś ma pomysł, co to może być? Chciałbym się skonsultować z kimś przed ponowną wizytą u mechanika.

Pozdrawiam i dzięki za ewentualne podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było sprecyzować z której cześći silnika dochodzą stuki, mnie to bardziej wygląda na panewki...jaki olej lejesz bo jak 5W30....

Mechanik zmienił popychacze bo mu się wydawało??

Zresztą na odległość to loteria nie diagnoza....jedź do kogoś ogarniętego co zdiagnozuje usterkę na faktach a nie domysłach.

Napisałeś też, że "mocno cisnąłeś,, czyli ile?

Chyba wiesz, że to nie jest silnik do " ostrej" jazdy.

Edytowane przez AndrzejK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość doprecyzowania, z której części silnika dochodzą stuki to raczej mission impossible - auto wydaje stuki tylko przy włączonym biegu (głównie 3 i 4), przy określonych obrotach i w trakcie jazdy. Mechanik musiałby ze stetoskopem jechać na masce ;) Chyba, że jest jakiś "patent", którego nie znam.

Mechanik stwierdził, że to popychacze, bo taka była najbardziej prawdopodobna diagnoza według niego. Korzystam z jego usług już 5 lat i nigdy się nie zawiodłem, a że to silnik konstrukcyjnie z XX wieku, to raczej nie sądziłem, że wyjdzie jakiś problem. Auto jeździ na oleju 10W40 - wedle książki serwisowej taki był zalewany przez kilka lat zanim go kupiłem. Zważywszy na fakt, że nie bierze grama oleju, nie poci się itp. to nic nie kombinowałem z olejem, tylko pilnuję wymian co 10 tyś.

Wiem, że to nie jest silnik do ostrej jazdy, bo tym się nie da ostro jeździć. Niemniej jak się spieszyło, to musiałem depnąć - nie wyciągnąłem z niego prędkości maksymalnej, ale chwilami zdarzało się dojść do 170. Głównie jechałem między 140 a 160. I przyznam, że jeśli od takiej jazdy na odcinku 100 km coś poważnego stało się z silnikiem, to będę mocno zdziwiony - katowałem Octavię z bliźniaczym 1.6 (oznaczenie BFQ jeśli mnie pamięć nie myli) i nic się z nią nie działo, choć samochód był skrajnym dziadostwem w porównaniu do Audi.

Ja wiem, że na odległość to średnia diagnoza, ale jeśli ktoś miał podobny przypadek, to może coś podpowiedzieć. Miałem kiedyś sytuację jeżdżenia po kilkunastu mechanikach celem zdiagnozowania usterki i żaden nie trafił. Finalnie diagnozę postawił facet z innego miasta, poznany na forum, po kontakcie telefonicznym i auto śmigało jak nowe, więc warto zaryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbować popytać zawsze warto, bo może ktoś faktycznie "trafi"....

Jednak określenie że coś tam gdzieś stuka przy jakichś obrotach to raczej szczątkowe info.

Próbuj, może ktoś faktycznie coś poradzi czego Ci życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką samą informację będzie miał każdy mechanik - wsiądzie do samochodu, przejedzie się ze mną i też będzie wiedział przy jakich obrotach gdzieś stuka - jak już pisałem, pod maskę raczej nie wejdzie ze stetoskopem w trakcie jazdy, więc muszę liczyć na podobne doświadczenie kogoś z forum, bo to jednak lepszy trop niż jeżdżenie po kilkunastu mechanikach "na pałę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam podobnie, u mnie słychać te stukanie na 3 i 4 biegu gdy wcisnę pedał gazu tak od 2000 tys obrotów. Ja podejrzewam wtryskiwacze, ale narazie nic z tym nie będę robił. 

Edytowane przez RaaZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przypomniało mi się o temacie jak porządkowałem mail. Rozwiązanie znalezione dawno temu - może komuś się przyda. Stukały klapki w kolektorze ssącym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...