Skocz do zawartości
IGNOROWANY

205 55 16" oraz 235 40 18" - co mogę założyć zgodnie z prawem?


Lechio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam Audi A4 B6 Avant Quatrro 3.0 z 2003 roku w wersji S-Line. Poprzedni właściciel dodatkowo wymienił zawieszenie na Bilstein.

 

Na tabliczce znamionowej napisane dopuszczalne opony:

- 205 55 16" - więc 2% różnicy wg serwisu sprzedaży opon dopuszcza 215 55 16" (225 55 16" to będzie więcej niż 2%),

- 235 40 18" - więc 2% różnicy wg serwisu sprzedaży opon dopuszcza 225 55 16" czyli że niby szersze i co za tym idzie wyższe niż te wyżej,

 

Generalnie niby mieszkam na Osowej (Gdańsk), ale jeżdżę codziennie po drodze z płyt betonowych oraz dojazdowej drodze "polnej" z dziurami. Przesiadłem się z 235 40 18" na 205 55 16" i jest zauważalnie lepiej, auto nie jest takie twarde, nie tłucze na dziurach etc. mimo, że zawieszenie jest strasznie sztywne to jeździ się bardziej komfortowo.

 

Pytania brzmią:

- wg prawa mogę założyć w końcu 215 55 16" czy 225 55 16" żeby było zgodnie z prawem to 2%? Zapytałem policjanta z drogówki, to mówi że nic o takim przepisie nie słyszał i sobie mogę włożyć co tylko mi się zmieści,

- idąc już po bandzie - czy zmieści mi się 225 60 16" tak jak ma Audi A6? Wiem, że to duży balon, ale jeżdżę wolno w zasadzie w okół komina, w zakręty wchodzę z małymi prędkościami i generalnie jedyne co mnie interesuje, to żeby lepiej tłumiło nierówności na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zalezy Ci na komforcie to daj 215/55-16, nic innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dev napisał:

 

 

jak zalezy Ci na komforcie to daj 215/55-16, nic innego

 

 

A to nie jest tak, że 225/55-16 a potem 225/60-16 będą miały jeszcze więcej gumy, czyli jeszcze lepiej będą tłumić dziury niż 215/55-16?

Edytowane przez Lechio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem bedzie ale wyglad auta pozostawi wiele do życzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...