Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[INNE] Wymiana oleju w automacie - VW Sharan


joker-lukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :hi:

przymierzamy się z ojcem do wymiany oleju w skrzyni biegów w jego Sharanie, auto z 2001r silnik 1.9 TDI 115 PS AUY.. do tej pory myślałem, że siedzi tam tiptronic. Chcemy wymienić w niej cały olej, pojechałem do Auto landu.. powiedziałem Panu jak się ma sprawa.. powiedział, że do niego filtr i uszczelka kosztują 102 zł i olej 51zł/litr, olej oryginał. Pojechałem jeszcze do serwisu VW i facet uświadomił mnie że w VW nie ma podziału na Multi lub Tipa, że to tylko dotyczy Audi, poszukał części jakie mi potrzebne i: filtr prawie 300zł, olej prawie 90zł/litr i powiedział, że nie widzi, żeby tam była jakaś uszczelka :embarrassed: teraz już jestem całkiem zielony, może ktoś miał już doświadczenie z tą sprawą, na żadnym forum nic dokładnie nie znalazłem dotyczącego Sharana. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynia w tym sharanie jest produkcji JATCO o oznaczeniu JF506E

skrzynię tą znajdziesz też w roverach,jaguarach,land roverach,mazdach

oczywiście każdy producent zrobi do tego swoją normę olejową a skrzynia ta sama

filtr to okolice 60pln, ale chyba masz świadomość że dostaniesz się do niego tylko poprzez wyciągnięcie skrzyni i jej rozebranie

uszczelka, zapewne chodzi o uszczelkę pod tzw.miskę skrzyni pod którą znajdziesz sterowanie elktrohydrauliczne, które jest z przodu skrzyni, ale nie jest to potrzebne przy wymianie oleju

całego oleju nie wymienisz domowym sposobem, będzie to jakieś 50% może 60%

a co do oleju to najlepiej jak znajdziesz oznaczenie części zamiennej jako oleju w serwisie lub z innego źródła i odnajdziesz ten numer u producentów olejów, na przykładzie producenta np. FUCHS do tej skrzyni poleca TITAN 3353, a olej ten spełnia następujące normy:

DEXRON III

BMW 83 22 9 407 765

BMW 83 22 9 407 807

FORD M2C195-A

FORD M2C202-B

FORD M2C922-A1

VW TL 521 62 (G 052 162)

VW 501 60

VW G 052 990

jestem zdania że jeżeli znajdziesz jakikolwiek olej spełniający choćby jedną z tych norm możesz go śmiało wlać, a wiem że leje się do niego też najtańszy niemarkowy dexron II i to jeździ bez żadnego "ale", ale raczej nie polecam

jak kiedyś wymieniałem olej u siebie w audi, potrzebowałem oleju jako części zmiennej volkswagena G 052 162 i drążąc temat znalazłem olej MAXXUS ATF-VA który właśnie spełnia tą normę i kupiłem go po jakiejś tam zniżce za 22pln/litr

dziwna nieznana nazwa ale jak zagłębiłem się to marka MAXXUS to koncern HEPU w tańszym wydaniu

śmiało możesz wlać DEXRON III jakiegoś znaneno producenta

nie daj zrobić sobie wody z mózgu olejami z serwisów bo to totalna bzdura i można to samo znaleźć w innym opakowaniu za 40% ceny

jeżeli masz dobry silikon do tych celów, mam na myśli uszczelkę pod wspomnianą miską, to polecam na dobrym motoryzacyjnym silikonie

przerabiam około 2-3 tych skrzyń w tygodniu

jak będziesz miał jakieś pytania to pisz

wielkie dzięki za konkretną odpowiedz :good: wymianę oleju w skrzyni zleciłem naszemu koledze z forum i powiedział, że to ogarnie ale nie spodziewałem się, że żeby wymienić filtr od skrzyni biegów będzie trzeba ją ściągać :mysli: a wymiana tego filtra to konieczność? bo na pewno wiąże się to z olbrzymimi kosztami :embarrassed: :embarrassed:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to opłacalne

wymianę filtra robi się tylko przy remoncie skrzyni

gdzieś czytałem, że w takim sharanie jak mojego starszego siedzą dwa rodzaje skrzyń automatycznych, czy to prawda? i jeśli tak, to czy jest możliwość, że załóżmy akurat w tej mojej filtr oleju byłby tak dostępny, że obeszłoby się bez wyciągania skrzyni? :mysli:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest to samochód z 2001 tak jak napisałeś to nie ma szans że jest to skrzynia 4 biegowa model 098

gdyby była 098, to tak, można wymienić filtr, bo jest tuż pod miską

masz 5 biegów - masz skrzynię JATCO

masz 4 biegi - masz skrzynię 098

to dzięki za całkowite rozjaśnienie sprawy :):hi:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...