Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[INNE] Kierownik nie chcę podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron


MaRioSJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam prośbę. Kolega mnie prosił, żebym zapytał gdzie się da o jego problem z pracodawcą. Niżej skopiowany jego temat z forum prawnego.

Witam, postaram się dogłębnie opisać mój problem, który zaczął się kilka dni temu, kiedy to postanowiłem podjąć nową pracę.

Od ok. 2 lat jestem pracownikiem sieci McDonald's, przechodziłem już przez kilka stanowisk i w dalszym ciągu byłem niezadowolony z otrzymywanego wynagrodzenia. Podjąłem się szukania nowej pracy, aż po jakimś czasie odezwał się nowy pracodawca z chęcią przyjęcia mnie na sporo lepszych warunkach.

Dnia 3.08 byłem rano w pracy, po swojej zmianie przedłożyłem swoje wypowiedzenie (z datą 4.08 ) Manager'owi zmiany, który niestety nie mógł go podpisać, bo nie jest upoważniony. Z tego co się dowiadywałem powiesił moje wypowiedzenie na tablicy korkowej, przed biurem kierownika. Niestety, ale już od 4.08 rozpoczęły się szkolenia BHP, badania, itp. odnośnie nowej pracy i nie mogłem się zjawić w pracy. Dziś dowiedziałem się od kolegi, ze moje wypowiedzenie wisi dalej na tablicy, mimo tego że kierownik był w pracy i został poinformowany o tym fakcie.

Wiem, że za niestawienie się w pracy dostaję się paragraf o opuszczeniu miejsca pracy, ale przecież zostawiłem wypowiedzenie dzień przed tym faktem. Mam na to 2 świadków (maganera zmiany i moją dziewczynę). Chyba nie moja wina, że w firmie jest tylko jedna osoba, która ma prawo podpisać wypowiedzenie i rzadko bywa w firmie. Zazwyczaj w firmie McDonald's tak właśnie zwalniano ludzi (za porozumieniem stron), bo przez 2-tyg. okres wypowiedzenia taki pracownik był nieefektywny.

Proszę o poradę co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Liczyłem na to, że dostanę podpisane wypowiedzenie pocztą, ale chyba się nie zanosi. Nowy pracodawca dał mi wolną rękę jak to załatwię, nawet poprzez dyscyplinarkę, jednak wolałbym mieć porządek w papierach.

Z góry dziękuję za odpowiedz i każdą pomocną opinię. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to umowa o pracę na czas określony to obowiązuje 14-o dniowy okres wypowiedzenia i zawswze liczy się on od poniedziałku a na wypowiedzenie za porozumieniem stron muszą się godzić obie strony i wtedy jest to rozwiązanie stosunku o pracę w trybie natychmiastowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wybral najgorsza forme... przepraszam, ale do tablicy korkowej przypina sie ulotki reklamowe, a nie wypowiedzenie. W ten sposob nie jest kolega w stanie udowodnic ze "skutecznie" poinformowal pracodawce o swoim wypowiedzeniu. Sorry za ironie, ale przeciez kolega nie bedzie zeznawal potem w sadzie ze swoje wypowiedzenie powiesiles na tablicy korkowej, na co ma swiadkow itp.

Tak na prawde kolega zrobil maly blad. Na wypowiedzeni menedzer moze co najwyzej sie podpisac w postaci "przyjalem do wiadomosci" (tego zazwyczaj wymagaja kadry). Wypowiedzenie nalezy zlozyc do dzialu kadr a nie menedzerowi. Najlepiej jest to zrobic osobiscie i poprosic o potwierdzenie wplyniecia pisma (podpis pani kadrowej lub innego HRowca na kopii). Jezeli jest problem bo np w danym miescie nie ma kolega dzialu HR/kadr to moze wyslac do nich poczta - koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Doreczenie osobiste lub za potwierdzeniem odbioru jest uznawane za "skuteczne" powiadomienie. I w tym wlasnie momencie startuje cala procedura okresu wypowiedzenia itp.

Okres wypowiedzenia zalezny jest od rodzaju umowy. Podpisujac umowe o prace zapewne podpisales tez regulamin pracy. Trzeba w nim sprawdzic jaki masz okres wypowiedzenia i tyle.

Wszystko jest do naprawienia tylko niech kolega zlozy oficjalnie to wypowiedzenie zgodnie z sugestiami powyzej. Na pewno zadziala. Czasu jednak nie cofnie i nowy pracodawca pewnie bedzie musial poczekac na niego miesiac dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wybral najgorsza forme... przepraszam, ale do tablicy korkowej przypina sie ulotki reklamowe, a nie wypowiedzenie. W ten sposob nie jest kolega w stanie udowodnic ze "skutecznie" poinformowal pracodawce o swoim wypowiedzeniu. Sorry za ironie, ale przeciez kolega nie bedzie zeznawal potem w sadzie ze swoje wypowiedzenie powiesiles na tablicy korkowej, na co ma swiadkow itp.

Tak na prawde kolega zrobil maly blad. Na wypowiedzeni menedzer moze co najwyzej sie podpisac w postaci "przyjalem do wiadomosci" (tego zazwyczaj wymagaja kadry). Wypowiedzenie nalezy zlozyc do dzialu kadr a nie menedzerowi. Najlepiej jest to zrobic osobiscie i poprosic o potwierdzenie wplyniecia pisma (podpis pani kadrowej lub innego HRowca na kopii). Jezeli jest problem bo np w danym miescie nie ma kolega dzialu HR/kadr to moze wyslac do nich poczta - koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Doreczenie osobiste lub za potwierdzeniem odbioru jest uznawane za "skuteczne" powiadomienie. I w tym wlasnie momencie startuje cala procedura okresu wypowiedzenia itp.

Okres wypowiedzenia zalezny jest od rodzaju umowy. Podpisujac umowe o prace zapewne podpisales tez regulamin pracy. Trzeba w nim sprawdzic jaki masz okres wypowiedzenia i tyle.

Wszystko jest do naprawienia tylko niech kolega zlozy oficjalnie to wypowiedzenie zgodnie z sugestiami powyzej. Na pewno zadziala. Czasu jednak nie cofnie i nowy pracodawca pewnie bedzie musial poczekac na niego miesiac dluzej.

Z tego co mi wiadomo, to nie kolega zawiesił to wypowiedzenie, tylko manager, który je przyjmował.

Jeżeli chodzi o kadry, to problem polega na tym, że praktycznie nie istnieją jako osobny "dział". Jest osoba, zwana personalną i kierownik restauracji, to oni podejmują wszystkie decyzje i oni mają "władzę".

W umowie jest jasno na biały, okres wypowiedzenia 14dni, ale niestety w firmie McDonald's tak się właśnie zwalnia ludzi - po swojej zmianie wołają Cię do biura i każdą podpisać wypowiedzenie za porozumieniem stron. Taka polityka...

Niestety, ale kolega nie może sobie pozwolić na oficjalne wysłanie wypowiedzenia. Dziś jest 4 dzień, który powinien być w pracy (przez ten czas miał BHP, badania, szkolenie, etc.). W poniedziałek idzie do nowej pracy, więc powrót i odrobienie okresu wypowiedzenia nie wchodzi w grę.

Zostaję tylko oczekiwanie na to co mu przyślą? Mowa tu o świadectwie pracy, czy z wpisem o dyscyplinarce lub normalne bez robienia problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to troszke slabo to wyglada. W kazdym razie oddajac wypowiedzenie wlasciwej osobie (menedzer czy personalna) powinien zadac potwierdzenia odbioru.

Na tym wypowiedzeniu podpisuje sie on a podpis menedzera czy personalnej juz go nie obchodzi. Wazne, aby byla na kopii adnotacja ze doreczyl.

Po kilku dniach powinien dostac oficjalnie informacje do kiedy pracuje (okres wypowiedzenia itp).

W tym momencie na jego miejscu stawilbym sie juz u nowego pracodawcy. Za to dzwonilbym do starego meczac o to co dalej pod pretekstem koniecznosci otrzymania swiadectwa pracy. Raczej nic wiecej nie moze zrobic.

Jedynym bledem kolegi jest brak oficjalnego potwierdzenia wplyniecia wypowiedzenia. Zawsze moze napisac im pismo informujace ze w dniu tym i tym zlozyl wypowiedzenie i oczekuje przeslania swiadectwa pracy na adres.... itd.

Niestety, takie rzeczy trzeba zalatwiac dosc formalnie. Licze ze sie temat dobrze skonczy.

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron - jak sama nazwa wskazuje odbywa się za zgodą obu stron i pracodawca (reprezentowany np przez kierownika) wcale nie musi się na to zgodzić.

Wypowiadając umowę jednostronnie musi odpracować okres wypowiedzenia umowy (2-3 tygodnie).

Jeśli Twój kolega nie stawił się na drugi dzień do pracy i nie ma zwolnienia L4 to najprawdopodobniej dostanie zwolnienie dyscyplinarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...