Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z OC-pilne


Rekomendowane odpowiedzi

Prosze Cie... naprawde jak juz chcesz mi coś zarzucić to chociaż zweryfikuj swoje dane i napisz faktycznie jak było... 3 razy... nastepnie oczywiscie wiesz co mnie zobowiazuje a co nie?? wrecz powiem ZE ZNASZ MNIE LEPIEJ NIZ JA SAM. Jesli jednak masz wiedze na temat mojej branzy to moze mi wytlumaczysz stosownosc wiedzy na temat kontynuacji polisy Oc i prawa z tym zwiazanych... bo takie kity to mozesz cisnac ciemniakom a nie Mi... moje jedyne kompetentne pytanie odnosnie tego zagadnienia bylo by czy sprawca mial polise OC.... a nawet nie musze pytac... bo i tak jest FG, ktory zaplaci za szkode,

jesli chcesz znow podwazac kompetencje to proponuje nie Moja tylko debilnych agentow ubezpieczeniowych... ktorzy nie potrafia klientowi wytlumaczyc jego praw i obowiazkow przy zakupie polisy AC I OC.

Proponuje zamknac ten temat bo Kolega juz otrzymał odpowiedz na swoje pytanie. A kolega Marek zapewne nie zechce sie "nie przepychamy sie slownie".

Pozdrawiam, jak macie problemy z Odszkodowaniem, zanizonym kosztorysem, czy cos poprostu wam nie pasuje przy likwidacji szkody osobowej czy rzeczowej, to spokojnie możecie do mnie Pisać, Na pewno Pomoge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 11 lutego 2013 r. jednolite zasady w ubezpieczeniach obowiązkowych - Rzecznik Ubezpieczonych

I interesujące nas fragmenty:

e) możliwość wypowiedzenia umowy w przypadku podwójnego ubezpieczenia

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dodane zostały trzy nowe przepisy (art. 28a, 46a, 62a), dotyczące trzech ubezpieczeń obowiązkowych (OC posiadaczy pojazdów, OC rolników, ubezpieczenie budynków rolniczych), które pozwalają w sytuacji, gdy w tym samym czasie doszło do zwarcia dwóch lub więcej umów ubezpieczenia w różnych zakładach ubezpieczeń, przy czym przynajmniej jedna z nich została zawarta w trybie klauzuli prolongacyjnej, na rozwiązanie w trybie pisemnego wypowiedzenia tej niechcianej, automatycznie zawartej umowy. Pomimo istniejących wątpliwości Rzecznik Ubezpieczonych stoi na stanowisku, że okresy obowiązywania tych umów nie muszą się dokładnie pokrywać, a wystarczy, że jedynie o siebie „zahaczą".

oraz:

3) Przejście lub przeniesienie prawa własności pojazdu, czyli na co należy zwrócić uwagę, gdy stajemy się posiadaczami używanego pojazdu.

Na osobę, która kupiła pojazd z umową ubezpieczenia OC komunikacyjnego poprzedniego właściciela przechodzą prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Nowy posiadacz pojazdu (chodzi tutaj także o obdarowanych, spadkobierców oraz dzierżawców, najemców lub korzystających z pojazdu, którzy stają się nowymi właścicielami pojazdu) może wypowiedzieć otrzymaną wraz z pojazdem umowę przez cały okres jej trwania i wówczas ulegnie ona rozwiązaniu natychmiast - z dniem jej wypowiedzenia. Jeżeli nowy posiadacz nie złoży takiego wypowiedzenia to umowa trwa do końca okresu na który była zawarta. Ponieważ przepis nie wskazuje terminu wypowiedzenia, wydaje się więc, iż możliwe jest złożenie oświadczenia, w którym wskazany zostanie inny termin wypowiedzenia niż złożenie samego oświadczenia, np. „oświadczam, ze wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem...".

Równie ważne jest to, że umowa przejęta od zbywcy, nawet jeśli nie zostanie wypowiedziana nie będzie jak dotychczas automatycznie odnowiona na mocy klauzuli prolongacyjnej, lecz ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, co będzie oznaczało konieczność zawarcia samodzielnie nowej umowy. Oznacza to, że gdy nowy posiadacz będzie chciał zmienić ubezpieczyciela i wypowie umowę zawartą przez poprzednika, będzie musiał najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, która zapewni mu ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Uwaga! Zaniechanie tego obowiązku będzie bowiem rodzić konsekwencje w postaci opłaty karnej za jego niespełnienie oraz w przypadku wyrządzenia komuś szkody - konieczność zwrotu spełnionego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny świadczenia wraz z koszami poniesionymi przez Fundusz z tego tytułu.

I to w zasadzie tyle w tym temacie.

Wydaje się, że już wszystko jasne jednak dorzucę jeszcze coś ze strony Rzecznika Ubezpieczonych - miłej lektury:

W przypadku przejścia lub przeniesienia prawa własności ubezpieczonego pojazdu na nowego właściciela przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta (standardowo końcowa data wskazana jest na polisie), tak więc nowy właściciel może wykorzystać pozostały okres ubezpieczenia.

W stanie prawnym obowiązującym w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r., w sytuacji, gdy korzystamy z ubezpieczenia poprzedniego właściciela do końca okresu wskazanego na polisie, istnieje ryzyko automatycznego zawarcia umowy również na kolejny rok. Jeśli więc chcemy zmienić ubezpieczyciela na kolejny roczny okres ubezpieczenia, należy odpowiednio wcześniej wysłać pisemne wypowiedzenie umowy, tak aby dotarło ono do ubezpieczyciela nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu na który umowa została zawarta.

Jeżeli jednak nowy właściciel nie chce korzystać z ubezpieczenia, które zostało zawarte przez poprzedniego właściciela, powinien złożyć pisemne wypowiedzenie do zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był poprzedni właściciel, przy czym musi ono dotrzeć do zakładu ubezpieczeń przed upływem 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. W przypadku wypowiedzenia umowy w tym trybie, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli wypowiedzenie wysłano tego samego dnia, co dzień, w którym zakupiono samochód, to umowa ubezpieczenia jest ważna przez 30 dni od dnia zakupu.

Jeżeli nie wypowiedzieliśmy umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni od nabycia pojazdu, wówczas zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń będzie obowiązany do jej dokonania.

Natomiast w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych począwszy od dnia 11 lutego 2012 r., w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie (wówczas także pamiętajmy o zawarciu nowej umowy). Okres w którym można wypowiedzieć umowę związaną z nabytym pojazdem nie jest już ograniczony do 30 dni od nabycia, lecz trwa do końca okresu na który umowa została zawarta. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Co istotne, w nowym stanie prawnym, w przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu od umowy ubezpieczenia obowiązkowego przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Dodatkowo oświadczenie składane agentowi ubezpieczeniowemu uznaje się za złożone zakładowi ubezpieczeń, w imieniu lub na rzecz którego agent ubezpieczeniowy działa, a zakład ubezpieczeń nie może wyłączyć ani ograniczyć upoważnienia agenta ubezpieczeniowego do odbierania tego typu oświadczeń. Oświadczenia skierowane do zakładu ubezpieczeń można oczywiście składać również osobiście w oddziale zakładu ubezpieczeń (pamiętając, by zachować dowód złożenia pisma, najlepiej na jego kopii).

Warto zwrócić uwagę, iż obecnie przepis ustawy posługuje się sformułowaniem „przejście lub przeniesienie prawa własności pojazdu mechanicznego", co obejmuje zarówno jego zbycie (na skutek umowy sprzedaży, darowizny itd.), ale także dziedziczenie, a więc przejście praw i obowiązków zmarłego z chwilą jego śmierci na inne osoby. Tym samym z chwilą śmierci spadkodawcy, który w związku z posiadaniem pojazdu mechanicznego zawarł obowiązkową umowę ubezpieczenia OC, wszyscy spadkobiercy wchodzą w prawa i obowiązki z tej umowy.

UWAGA: Należy podkreślić, iż zasada automatycznego zawarcia kolejnej umowy ubezpieczenia nie ma już w nowym stanie prawnym zastosowania do sytuacji przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego. Dlatego też nowy posiadacz pojazdu (niezależnie czy nabył go na podstawie umowy, czy też odziedziczył) musi bezwzględnie zadbać o zawarcie kolejnej umowy ubezpieczenia pojazdu - najpóźniej w dniu rozwiązania się umowy wypowiedzianej przez niego lub w dniu rozwiązania się dotychczasowej umowy po upływie okresu, na który została zawarta przez poprzedniego właściciela. Jeżeli posiadacz nie zawrze kolejnej umowy, narazi się na daleko idące konsekwencje finansowe (nałożenie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia, a w razie powstania szkody - zwrot odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu przez UFG).

W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.

Należy zwrócić uwagę, że taryfa składek, na którą powołuje się ubezpieczyciel, powinna być znana ubezpieczonemu, tak aby mógł zweryfikować poprawność składki zrekalkulowanej przez zakład ubezpieczeń.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. W takiej sytuacji radzimy, aby w umowie sprzedaży pojazdu zapisać, że poprzedni właściciel sprzedaje pojazd bez ważnego ubezpieczenia.

Jeżeli nastąpiło przeniesienie posiadania pojazdu mechanicznego zarejestrowanego bez przejścia lub przeniesienia prawa własności tego pojazdu, a dotychczasowy posiadacz pojazdu wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, kolejny posiadacz pojazdu jest bezwzględnie obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu wejścia w posiadanie tego pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak imof:

Ubezpieczenie po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie.

Ubezpieczenie przepisane na nowego właściciela jest jego ubezpieczeniem i POWINNO przedłużać się automatycznie. (podkreślam słowo powinno w naszym cudownym kraju absurdów ;) )

Posiadając 2 ubezpieczenia można z jednego zrezygnować (nie wiem czy w związku z niewywiązaniem się z umowy o zerwaniu z określonym czasem wypowiedzenia itp. czy nie tylko z tego nowszego - które to w zasadzie by się zapewne wolało).

Jeżeli jakimś cudem jednak ubezpieczenie nie zostało automatycznie przedłużone - to przy wykupie nowego zostanie Ci doliczony okres w którym auto nie posiadało ubezpieczenia.

Co do kar za brak OC - za zazwyczaj nakładane są tylko i wyłącznie po kontroli policyjnej na drodze lub po zdarzeniu, bo pomimo teorii i wprowadzonego elektronicznego systemu ubezpieczeń - jeszcze tego u nas w kraju nie ogarniają i pod domem może stać faktycznie nieubezpieczony pojazd nie powodując w danym momencie problemów właścicielowi. Z czasem ponoć ma się to zmienić (i bardzo dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yampik moim zdaniem nie powinno być kar za OC. W tej chwili się z automatu wydłuża, a to czy ja zapłacę i kiedy to ja powinienem decydować. Chodzi mi bardziej o sytuacje nazywane gapiostwem. Obecnie firmy przypominają o OC, niestety nie wszystkie i każdemu może się zdażyć zapomnieć. Przy 3-4 autach można się pogubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yampik moim zdaniem nie powinno być kar za OC. W tej chwili się z automatu wydłuża, a to czy ja zapłacę i kiedy to ja powinienem decydować. Chodzi mi bardziej o sytuacje nazywane gapiostwem. Obecnie firmy przypominają o OC, niestety nie wszystkie i każdemu może się zdażyć zapomnieć. Przy 3-4 autach można się pogubić.

Spokojna Twoja rozczochrana ;) W sytuacji gapiostwa - masz przedłużone OC i wezwanie do uregulowania opłaty.

Kary powinny być - statystyki nie kłamią. Multum ludzi jeździ nieubezpieczonymi samochodami, motocyklami i ciągnikami... Chyba nie masz pojęcia ile się czeka na wypłatę z funduszu gwarancyjnego (zazwyczaj 1 do 1,5 roku).

Teraz zadaj sobie pytanie - z jakiej racji TY jako osoba opłacająca OC itp. masz czekać tyle czasu na pieniądze? Nie każdego stać na wyłożenie np. 5 -10 tys i czekanie na nie 1,5 roku.

Bez OC na tą chwilę jeżdżą starzy recydywiści i Ci którzy olali temat po zakupie auta. Jeżeli przepiszesz ubezpieczenie - to się przedłuży - jeżeli nie - to wygaśnie.

Wśród moich znajomych miały miejsce 2 takie sytuacje - 1 motocyklem a jedna ciągnikiem rolniczym. Motocykl 1,5 roku ze wzywaniem kolegi do sądów itp. Odnośnie traktora to sprawa się ciągnie już od roku a końca jeszcze nie widać...

Tak że ja jestem nawet za podniesieniem kar za brak OC.

Ofc. to tylko moje w pełni subiektywne zdanie i każdy (łącznie z Tobą) ma prawo mieć odmienne ;) Chciałem tylko naświetlić mój pogląd na ten konkretny temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...