Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Składanie lusterek z pilota


tomasm64

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie opracowania schematu (właściwie to już go mam) i prób dotyczących możliwości składania/rozkładania lusterek zewnętrznych za pomocą pilota. Napisałem wczoraj wątek z pytaniem dotyczącym tego tematu ale wylądowało to w koszu - nie wiem dlaczego - więc je ponawiam : mam pytanie do Panów elektryków z forum: gdzie znajdę w swoim aucie przewód lub zacisk (np.: w MCE, w MK, w Centralnym Zamku lub gdzie indziej), na którym po otwarciu centralnego zamka z pilota pokazuje się napięcie - lub + 12V na stale, a po zamknięciu zamka z pilota zanika, jest 0, masa. Proszę o pomoc. Oczywiście, jeśli zadziała ten mod to go wstawię na forum z dokładnym opisem. Myślę, że wielu forumowiczów byłoby zainteresowanych.


78c349a5589a4dddgen.jpg

Zasada działania:

lusterka składają się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki a rozkładają się po przekręceniu stacyjki.

Można wyłączyć całość tym wpiętym dodatkowym wyłącznikiem i wtedy działa składanie normalnie z joysticka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.W pierwszym temacie składanie lusterek odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą joystika - takie mam. 2.W drugim są wykorzystywane domykacze szyb i nie jest to takie normalne sterowane z pilota jak piszą. Ja chcę wykorzystać specjalny oryginalny przekaźnik Audi 361 i w tym przypadku składanie i rozkładanie lusterek odbywa się razem z zamykaniem i otwieraniem auta z pilota oraz w razie chęci z joystika, poza tym można wyłączyć składanie na zimę-ze względów bezpieczeństwa. Brak mi jedynie tego co w temacie a nie jestem elektrykiem i nie bardzo mogę sobie z tym poradzić. Stąd moja prośba o pomoc bo stoję z tematem.

---------- Post dopisany at 21:44 ---------- Poprzedni post napisany at 21:42 ----------

Ktos ostatnio tez probowal podlaczyc lusterka i mial problem z podlaczeniem tak aby otwieraly sie podczas otwierania auta.Z tego co pamietam to podlaczyl tak ze lusterka otwieraja sie po przekreceniu zaplonu

Czyli jednak nie z pilota, a ja chcę zrobić z pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o przekaźniku bistabilnym? Można by go podłączyć pod siłownik zamka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos ostatnio tez probowal podlaczyc lusterka i mial problem z podlaczeniem tak aby otwieraly sie podczas otwierania auta.Z tego co pamietam to podlaczyl tak ze lusterka otwieraja sie po przekreceniu zaplonu

To bylem ja :decayed:

Tam swirowal sygnal z centralnego przy otwieraniu zamka. Wiec podlaczylem zeby sie rozkladaly po przekreceniu kluczyka. Moim zdaniem jest to lepsze rozwiazanie, bo jak sie otwiera auto a nie odpala silnika to niepotrzebnie silniki w lustrach pracuja.

---------- Post dopisany at 00:52 ---------- Poprzedni post napisany at 00:50 ----------

1.W pierwszym temacie składanie lusterek odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą joystika - takie mam. 2.W drugim są wykorzystywane domykacze szyb i nie jest to takie normalne sterowane z pilota jak piszą. Ja chcę wykorzystać specjalny oryginalny przekaźnik Audi 361 i w tym przypadku składanie i rozkładanie lusterek odbywa się razem z zamykaniem i otwieraniem auta z pilota oraz w razie chęci z joystika, poza tym można wyłączyć składanie na zimę-ze względów bezpieczeństwa. Brak mi jedynie tego co w temacie a nie jestem elektrykiem i nie bardzo mogę sobie z tym poradzić. Stąd moja prośba o pomoc bo stoję z tematem.

---------- Post dopisany at 21:44 ---------- Poprzedni post napisany at 21:42 ----------

Ktos ostatnio tez probowal podlaczyc lusterka i mial problem z podlaczeniem tak aby otwieraly sie podczas otwierania auta.Z tego co pamietam to podlaczyl tak ze lusterka otwieraja sie po przekreceniu zaplonu

Czyli jednak nie z pilota, a ja chcę zrobić z pilota.

A jak sie otwiera auto. Z pilota przeciez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, do otwierania luster po stacyjce używałeś przekaźników 361?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozkladanie po stacyjce tez dalem domykacz z tym ze wyzwalany plusem po stacyjce a nie jak w przypadku skladania masa z centralnego.

Z którego zacisku zamka brałeś masę do składania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zastanawiałeś się nad tym przekaźnikiem bistabilnym? Musi być zasilany zmienną polaryzacją, co w przypadku zasilania z centralnego zamka wydaje się idealnym rozwiązaniem... ale nie wiem dokładnie jakie są sygnału na zamku przy zamykaniu i otwieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam zasady działania takiego przekaźnika, nie słyszałem o takim. Na zamku centralnym są dwa sygnały-impulsy krótko trwające +12V (identyczne z zaświeceniem się kierunkowskazów podczas zamykania i otwierania zamka z pilota). Jeśli temu przekaźnikowi wystarczą impulsy a nie stałe napięcie lub jego brak, to można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozkladanie po stacyjce tez dalem domykacz z tym ze wyzwalany plusem po stacyjce a nie jak w przypadku skladania masa z centralnego.

Z którego zacisku zamka brałeś masę do składania?

Nie pamietam teraz do którego przewodu sie podłączałem. Wchodzi on do modułu szyb brązowy z jakimś paskiem. Najlepiej jak bedzie zdjęty boczek miernikiem zmierzyć.

A zamek centralny jest sterowany masami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie wszystkiego do składania i rozkładania lusterek za pomocą jednego (wystarczy jeden przekaźnik 361-koszt ok. 40-60 zł) przekaźnika Audi 361 jest bardzo proste w przypadku wykorzystania "+12V" po stacyjce. Chciałem zrobić tak, ażeby można było rozkładać i składać konkretnie z pilota. Niestety nie doczekałem się żadnej podpowiedzi od elektryków z forum. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jeden przekaźnik 361 wystarczy, przecież one sprawdzają też obciążenie na silniczku, więc wg mnie powinien być 1 na 1 lustro.

Co do przekaźnika bistabilnego, to pod zasilanie cewki podłączasz 2 przewody, na których musi być raz 12V, a raz -12V (zmieniona polaryzacja). Wystarczą krótkie impulsy żeby wysterować taki przekaźnik.

Ale tak jak pisałem, nie wiem jakimi sygnałami sterowany jest zamek, Grzesiu pisał że masami, więc taki przekaźnik może się nie sprawdzić bez zastosowania dodatkowych zwykłych przekaźników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeden przekaźnik 361 , bo mam zainstalowany i wszystko działa normalnie, ale musiałem niestety podłączyć się pod "+"z zamka a nie, jak próbowałem pod "działanie" z pilota, a lusterka składają się po wyjęciu kluczyka a rozkładają po przekręceniu kluczyka. Zastosowałem też przełącznik, który odłącza (własna decyzja-względy bezpieczeństwa lusterek) składanie automatyczne, np. zimą, i zostaje wersja ręczna z joysticka. Do tej wersji z pilotem wrócę jeszcze na wiosnę, jak się zrobi ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomoże komuś mój schemat to proszę bardzo!

Działa na jednym przekaźniku "361" normalnie.

78c349a5589a4dddgen.jpg

Zasada działania:

lusterka składają się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki a rozkładają się po przekręceniu stacyjki.

Można wyłączyć całość tym wpiętym dodatkowym wyłącznikiem i wtedy działa składanie normalnie z joysticka.

Edytowane przez tomasm64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...