Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa altanki na działce?


sprat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

myślałem ostatnio o postawieniu altany na swojej działce na wiosnę.

Oczywiście budowę przeprowadziłbym samodzielnie. Mam jednak pytanie - jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę itp?

Ma ktoś jakieś doświadczenai?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

myślałem ostatnio o postawieniu altany na swojej działce na wiosnę.

Oczywiście budowę przeprowadziłbym samodzielnie. Mam jednak pytanie - jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę itp?

Ma ktoś jakieś doświadczenai?

Jezeli nie bedzie przekraczac 25M2 to stawiasz bez pozwolenia. Jedynie powinienes zglosic w gminie, ze stawiasz cos takiego. Z tego co pamietam musisz zrobic jakis szkic z wymiarami (wlasnorecznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest różnica czy działka gdzie chcesz stawiać jest na terenie miasta czy gminy

ale tak jak Mariusz pisze na zgłoszenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25m2 na każde 500m2 działki.Czyli jak masz 10 arów to możesz zrobić altankę 50m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos słyszałem ze do 25 m2 moga byc 2 obiekty na posesji, jedynie trzeba zgłosic w gminie + mapka.

u siebie altane mam 20m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak masz milion kilometrow kwadratowych dzialki to budynek bez zezwolenia moze miec maks 25 m2.

tak jak piszesz ale z małym ale:

jak masz 1000m2 działki to możesz postawić dwa o łącznej powierzchni 50m2

i nie może to być trwale związane z gruntem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie na zgłoszenie metry kwadratowe nie mają znaczenia. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 25 m.

Może być np. domek z poddaszem użytkowym o powierzchni zabudowy 25 m i może mieć 40 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam!

Przeczytałem to od Ciebie @kamila4b7, ale wciąż czegoś nie rozumiem.

Po pierwsze zamierzałem coś takiego zbudować:

Altana zamykana Georgian z gontem

(sorry za zdjecia, ale to jest jedyne miejsce gdzie taka altanke widzialem i mi sie spodobala - pamietam takie z Anglii)

Czy takie cos wymaga pozwolenia?

Oprócz tego, czy jest ryzyko, ze gmina nie wyda zgody na budowę takiej konstrukcji?

PS. Cholender, czemu nie mgoę wkleić zdjęcia?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam!

Przeczytałem to od Ciebie @kamila4b7, ale wciąż czegoś nie rozumiem.

Po pierwsze zamierzałem coś takiego zbudować:

Altana zamykana Georgian z gontem

(sorry za zdjecia, ale to jest jedyne miejsce gdzie taka altanke widzialem i mi sie spodobala - pamietam takie z Anglii)

Czy takie cos wymaga pozwolenia?

Oprócz tego, czy jest ryzyko, ze gmina nie wyda zgody na budowę takiej konstrukcji?

PS. Cholender, czemu nie mgoę wkleić zdjęcia?!

Nie wymaga pozwolenia. Musisz (powinienes) zglosic ze stawiasz i tyle. Na mapce zaznaczasz miejsce w ktorym bedzie ona stala oraz wykonujesz szkic, rysunek techniczny (sam) to tyle:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Z tego co wiem od znajonych którzy maja altanki to nigdzie tego nie zgłaszali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam!

Oprócz tego, czy jest ryzyko, ze gmina nie wyda zgody na budowę takiej konstrukcji?

Raczej nie ma powodu, żeby urząd robił jakieś problemy.

Tak na marginesie to takiej altanki jak wkleiłeś zdjęcie nigdzie bym nie zgłaszał.

Teoretycznie zgłoszenie wymaga nawet zrobienie płotu czy nawiezienie ziemii a nikt tego nigdzie nie zgłasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chcę postawić podobny budynek, jak wygląda sprawa z podatkiem od takich budowli?

Wysłane z Samsung

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam!

Oprócz tego, czy jest ryzyko, ze gmina nie wyda zgody na budowę takiej konstrukcji?

Raczej nie ma powodu, żeby urząd robił jakieś problemy.

Tak na marginesie to takiej altanki jak wkleiłeś zdjęcie nigdzie bym nie zgłaszał.

Teoretycznie zgłoszenie wymaga nawet zrobienie płotu czy nawiezienie ziemii a nikt tego nigdzie nie zgłasza.

Dokładnie tak, powinno się zgłaszać wszystko, ale, ze nasze prawo ma ogromne luki i jego wydajność jest słaba to tego mało kto na działkach praktykuje. Osobiście mam działkę,ale u mnie wygląda to zupełnie inaczej. Totalna samowolka, ludzie budują małe i nie małe domki, zgłaszają w gminie nadmetraż i nie ma z tym żadnego problemu, odprowadzają za to większe podatki ot tyle, takie mamy w polsce prawo.ludzie mieszkają a nawet się melduja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zgłoszenie wymaga nawet zrobienie płotu czy nawiezienie ziemii a nikt tego nigdzie nie zgłasza.

zgłaszają , jak masz ujowego sąsiada. Najważniejsze jest ogrodzenie od strony drogi. Resztę gminę nie obchodzi za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...