Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Zakup auta ze Słowacji

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam do kupienia auto które jest zarejestrowane na Słowacji. Słowacja jest w UE ale jakie papiery są potrzebne od auta aby nie mieć problemów przy rejestracji w PL ? Może ktoś sprowadzał już kiedyś auto ze Słowacji?

Opublikowano

Podobnie jak z innych państw UE, czyli potrzebujesz:

1) Dowód rejestracyjny (i tu nowość, bo słowacki dowód rejestracyjny to jest po prostu karta chipowa coś jak karta płatnicza, tej samej wielkości. Tu masz wzór Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - Wzory dowodów rejestracyjnych - Słowacja)

2) Umowa przeniesienia własności auta (najlepiej umowa kupna - sprzedaży w wersji dwujęzycznej, wtedy nie trzeba jej tłumaczyć), lub faktura zakupu

3) Tłumaczenia przysięgłe dowodu rejestracyjnego i umowy kupna - sprzedaży/faktury jeśli jest sporządzona tylko po słowacku.

4) Dowód opłaty akcyzy z Urzędu Celnego pod który podlegasz (to ważne, bo obowiązuje rejonizacja tak więc nie możesz zapłacić akcyzy gdzie indziej). Akcyzę płacisz od kwoty w umowie i jest to 3,1% dla silnika do 2 litrów i 18,6% dla silnika większego niż 2 litry. Nie polecam zbyt ostro zaniżać kwoty na umowie gdyż funkcjonariusze Izby Celnej mają swoje cenniki i można zabulić mandat za składanie fałszywych oświadczeń.

5) Opłata recyklingowa (500 złotych na konto NFOŚiGW) W tytule przelewu trzeba podać VIN.

6) VAT - 25 (płacisz w skarbowym około 160 złotych za zaświadczenie o niepodleganiu podatkowi VAT - 25 ze względu na zakup pojazdu na terenie UE.

7) Rozszerzone badanie techniczne czyli zwykły przegląd na rok + jeszcze dokument identyfikacyjny pojazdu gdzie są pookreślane wszyskie dopuszczalne naciski, rok produkcji, itp.itd. Koszt coś ok 160 zł.

I to z grubsza tyle, ze wszystkimi tymi papierami idziesz do swojego wydziału komunikacji i tam rejestrujesz furę. Jest jeszcze sprawa z tablicami rejestracyjnymi. Jeśli masz blachy zjazdowe to wszytko ogarniasz na te tablice. Jeśli nie masz żadnych blach (przykładowo auto przyjechało na lawecie) to niedawno zmieniły się przepisy i żeby zrobić przegląd musisz zarejestrować auto czasowo (na czerwone tablice) i dopiero zrobisz przegląd i zarejestrujesz na stałe.

Opublikowano
  • Autor

Auto bedę ciągnął na lawecie bo mialo delikatnego dzwona....

Czyli potrzebuje od goscia tylko umowe kupna-sprzedaży i dowód rejestracyjny(taka karte) ?

Opublikowano

6. składasz VAT24, otrzymujesz VAT25

Opublikowano
  • Autor

No i gitarka, wielke dzieki za info .... Myślałem że oprócz dowodu i umowy sa na slowacji jakies karty pojazdu czy cos i bede tego tez potrzebował. ;)

Opublikowano

Nie, potrzebujesz jedynie dowód rejestracyjny i umowę/fakturę. Jak robisz na umowę to znajdź w necie wzory umów dwujęzycznych, wtedy w większości wydziałów komunikacji nie wymagają ich tłumaczenia (100 zł w kieszeni). Co do tablic rejestracyjnych - jeśli auto będzie bez żadnych blach zjazdowych to tak jak pisałem, musisz potłumaczyć dokumenty i poopłacać akcyzę, VAT, recykling i z tym narazie jeszcze bez przeglądu rejestrujesz auto w swoim wydziale komunikacji - CZASOWO. Wtedy dostaniesz czerwone blachy na miesiąc i w tym czasie robisz przegląd i rejestrujesz już na stałe. Co do akcyzy to jeśli auto uszkodzone to nie zaniżaj ostro kwoty z tego względu i nie tłumacz się tym że kwota niska bo auto rozbite bo wtedy do akcji wkracza rzeczoznawca a to kosztuje jeszcze więcej niż zapłacić akcyzę od "w miarę normalnej kwoty". A i nie zwlekaj z tym za długo, masz 14 dni na opłacenie akcyzy z tym, że NIE jest decydująca data na umowie/fakturze ale Twoja deklaracja kiedy auto przekroczyło granicę PL. Pamiętaj, żeby w deklaracji nie przekroczyć tego terminu bo zabulisz karę.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.