Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Amb] Wentylator Nie Chodzi Bez Odpalonego Silnika


Snorky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam A4 B6 z silnikiem AMB od kilku miesięcy.

Przy ostaniej pogodzie (ok. 34 stopni) jak przyjadę z pracy do domu (trasa ok 25km) to chodzi wentylator chłodnicy żeby schłodzić silnik i płyn chłodniczy (nawet jak klima jest wyłączona już od dłuższego czasu). Jak tylko zgaszę silnik to wentylator się od razu wyłącza. Jeśli zostawię odpalony silnik to wentylator będzie chodził, póki nie zbije temperatury.

We wszystkich moich poprzednich samochodach wentylator chłodnicy pracował nawet bez zapłonu. Tutaj zapłon nie wystarczy - musi chodzić silnik. Zastanawiam się czy jest to normalne i czy tak powinno być. Może powinienem przestawić coś VAGiem i włączyć odpowiednią funkcję?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalne zresztą po co ma chodzić jak i tak silnik nie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - we wcześniejszych samochodach wentylator chodził niezależnie od zapłonu. Po co ma chodzić? Jak jest całość zagrzana w gorący dzień to nawet jak pompa nie chodzi to zgodnie z prawami fizyki płyn się powoli przemieszcza i miesza (ciepły z chłodniejszym z chłodnicy). Chłodniejszy płyn z chłodnicy (kiedy wentylator chodzi) będzie się mieszał z gorącym z silnika przez co silnik będzie chłodzony.

Do tego gorący płyn się rozszerza i rośnie ciśnienie w układzie. Im szybciej płyn się schłodzi tym szybciej ciśnienie spadnie i układ chłodzenia (zwłaszcza gumowe węże) wytrzyma dłużej.

@M1etek - wczoraj nie sprawdzałem, ale odkąd mam samochód to podpinałem się VAGiem z 4-5 razy i przy silniku nie widziałem żadnych błędów związanych z czujnikami i układem chłodzenia.


Komp sprawdzony - jedyne błędy od missfire'ów i lambdy (powiązane ze sobą). Żadnych problemów z czujnikami nie raportuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszałem wentylator wyłącza się wraz ze zgaszeniem silnika i nie masz co szukać usterki, a to ze pochodzi dłużej przez minutę to i tak drastycznie nie obniży temperatury silnika , więc jak dla mnie tylko niepotrzebnie pobiera prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...