Jump to content
IGNORED

[AVF Multitronic] Dziwna reakcja na gaz


Ruzwelt
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam nietypowy problem ze swoim A4, Na początku września turbina wyzionęła ducha. Po regeneracji wszystko było w porządku przez mniej więcej tydzień. Niedawno auto zaczęło zachowywać się dziwnie. Gdy jadę ze stałą prędkością i wcisnę gaz, auto przyspiesza ale nie tak jak powinno. Turbo daje dużo mniejsze ciśnienie niż powinno. Sytuacja zmienia się gdy całkowicie puszczę gaz i od razu wcisnę z powrotem - wtedy doładowanie w magiczny sposób wraca i czuć, że auto ma tyle mocy ile powinno mieć. Po odpuszczeniu gazu sytuacja się powtarza. Pierwsza próba przyspieszenia - ewidentny brak mocy, puszczenie i ponowne wciśnięcie gazu - ogień na tłoki i pełna moc. Gdy przez dłuższy czas próbuję przyspieszyć gdy auto ma "muła", silnik wpada w tryb awaryjny (P0299 - Za niskie ciśnienie w kolektorze dolotowym). Przy dodawaniu gazu na dwa razy wszystko jest ok i błąd się nie pojawia.

Cały dolot szczelny, węże podciśnieniowe w porządku, zawór N75 sprawny. Skrzynia biegów wywala błąd 18201 - czujnik 2 obrotów wyjściowych przekładni.

Macie jakieś sugestie co zrobić, żebym nie musiał przyspieszać "na raty"? ;)

Link to comment
Share on other sites

Gdzieś czytałem o przyuczeniu pedału gazu... Możesz spróbować, może sie okaże , ze pomoże

1.Wlaczasz zapłon

2.pedal gazu do oporu na 3 sekundy

3.wylaczasz zapłon,kluczyk zostaje w stacyjce i czekasz 2 minuty

4.Odpalasz silnik i reakcja na pedał jest dokładniejsza

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Co jak co ale to multitronic powinien masakrycznie oszczędzać turbinę i nie bardzo rozumiem czemu padła...

Co do twojego problemu to przyjrzyj się dokładnie dolotowi powietrza do turbiny oraz układu dolotu powietrza doładowującego za turbiną, ponaddto sprawdź układ podciśnieniowy sterowania turbiną - również zawór N75.

Zapuścić w VAGu przestawianie sztangi w turbinie i ocenić jak pracuje - przestawia kierownice (zmienna geometrię), które to odpowiadają za rozpędzenie turbiny a tym samym jej wydajność.

Warto by zdjąć wąż powietrza do turbo i sprawdzić luzy na wirniku oraz "obecność" łopatek na zimnej stronie, a najlepiej są wyjąć na stół i potem ocenić.

Czy masz jakies papiery z regeneracji turbi ... wyważenia i regulacji sztangi?

Auto może też przez błąd ze skrzyni wpadać w tryb serwisowy - czy VAG pokazuje że błąd 18201 jest sporadyczny?

Edited by adadur
Link to comment
Share on other sites

W tej chwili przebieg to 299 tysięcy. Geometria była cała zapieczona, wałek też był uszkodzony. Papiery od regeneracji gdzieś leżą. Z tego co pamiętam przy wyważaniu wyszło coś koło 0.3 grama przy 120 tyś. obrotów. Jednak mniejsza o to. Auto sprawdzałem w dwóch warsztatach - turbo w porządku, geometria pracuje, węże dolotowe i podciśnieniowe szczelne, N75 sprawne, sterownik silnika nie daje żadnych błędów. To by się z resztą zgadzało, bo auto chce jechać, ale dopiero jak przy przyspieszaniu na moment zdejmę nogę z gazu i nacisnę z powrotem - wtedy napędza się bez problemu do 200+ km/h.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...