Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bose a4b6 sedan moc rms


krzysiekvtec

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i szukam i znalazlem tylko informacje ze wzmacniacz ma 80w rms ale calosc czy ktores wyjscie? Wiadomo ze glosnikow jest 5 i 5 syczkow ile wat rms jest na jedno wyjscie i czy na sub jest wiecej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu zasilania 14V, impedancji głośnika 2ohm, wychodzi mi że te 80W to na kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by gral sub 8ohm podlaczony pod taki wzmak? I czy na sub bylo tez 80 jak na glosniki w drzwiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką impedancję ma sub bose. Trzeba znać tą wartość.

Obliczenia są proste, w podstawówce na fizyce to było.

I=U/R 14V/2ohm=7A

P=I*U 7A*14V=98W

Są to oczywiście wyliczenia przybliżone przy założeniu że końcówka mocy jest elementem idealnym, a tak nie jest, w związku z czym odejmujemy powiedzmy z 20% i otrzymujemy wynik w okolicy 80W

Ze wzorów widać że wzrost impedancji głośnika z 2 na 4 ohm spowoduje spadek mocy, w przybliżeniu dwukrotny.

Uprzedzając pomysły typu - aby zwiększyć moc wystarczy zmniejszyć impedancję głośnika, uprzedzam że taki zabieg musi wytrzymać końcówka mocy co nie jest prostą sprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odgrzeje troche kotleta .... stockowy wzmacniacz a4 b6 jest na TDA8563Q

25W przy 4ohm

40W przy 2ohm

przy THD 10%, 14.4V

(jak na scalaka pracującego tylko na 14,4V jest to dosyć mocny układ....)

(wzmacniacz obsluguje bez problemu 2ohm glosniki , dlatego specom na forum sie te wzmacniacze nie popaliły jak podlaczali glosniki bose do standardowego wzmaka i od razu zee o gra glosniej jak 2x wieksza moc prawie :) :) :) )

tak dla potomnych :)

jeżeli sub bose jjest 2ohm to ciekawy budzetowy swap mozna zrobic... stary wzmak stockowy audi i sama sub z glosnikiem bose... juz zagra lepiej - - aczkolwiek w tym przypadku zrobiłbym mały tuning wzmacniacza , przesmarował paste termoprzewodząca miedzy scalakiem a radiatorem i ewentualnie poprawił chłodzenie jednostki.

Edytowane przez soul87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nawet trochę przesadziłem w szacowaniu tej mocy. Dobrze że sprawdziłeś i podałeś co tam za układ siedzi. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zaglądnięcie do dokumentacji układu scalonego. Rozumiem że oba układy są takie same ? Ciekaw jestem jak kanał suba jest zbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wzmacniacza nie rozbieralem .... uzyskałem te info z googla , wpisujac oznaczenie tej kostki duzo informacji jest ze jest to wzmak stosowany w audi.... aczkolwiek jest to juz uklad ktory ma w sobie mostek i nie mozna go ponownie mostkowac ...

z tego co mi sie wydaje na 95% we wzmacniaczu sa dwa takie scalaki i tez zachodze w glowe jak z tego zasilany jest sub.... jeden kanal jest niwykorzystywany?

chyba ze ... mostek dla suba zrobiony jest z z minusa jednego scalaka z plusa drugiego scalaka, wtedy chyba to moze dzialac w mostku...

wiec sub teoretycnzie otrzymuje 50w przy 4ohm i 80w przy 2ohm ...

tda.png

btw ...

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1458579.html

srodek wzmaka

Edytowane przez soul87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mostek chyba nie miałby sensu, dał by to samo co mostek przy wykorzystaniu dwóch wyjść w jednym układzie scalonym. Tak czy inaczej wyglądało by że jeden kanał byłby wolny. Ciekawe, chyba że jednak ten drugi scalak to coś innego i tylko wyglądem jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mostek ma sens przy tych scalakach ponieważ ... zajrzyj do techdoc tego scalaka a dowiesz sie ze wyjscia z tego ukladu są juz same w sobie zmostkowane (sclaka posiada w sobie 4 koncowki mocy.... ) ... wiec nie mozesz zrobić mostka z mostku ... a miedzy dwoma takimi scalakami juz tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze wyjście nie jest mostkiem, dopiero wpięcie głośnika pomiędzy dwa wyjścia tworzy mostek.

Mostka już nie da się ponownie zmostkować. Układ który proponujesz na rysunku wykorzystuje po jednym z wyjść z każdego układu. Stworzy to funkcjonalnie taki sam układ mostka tylko że rozbity na dwa układy scalone. Nie zwiększy to mocy w porównaniu z mostkiem w obrębie jednego układu scalonego więc efekt końcowy będzie taki sam.

Edytowane przez airbob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, teraz wlasnie o tym pomyslalem, i wpadlem na nowy pomysł jak to moze być zrobione... nie chce mi sie tego wzmaka juz rozbierac zeby zobaczyc.. trzeba by przesledzic sciezki na plytce...

mysle ze zrobiony jest tam mostek rownolegly miedzy dwoma scalakami do suba jednak wtedy tez chyba to moze miec rece i nogi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


mostek rownolegly miedzy dwoma scalakami

W takim przypadku potrzebne by były rezystory "emiterowe" dużej mocy, tak jak we wzmacniaczach robionych na "piechotę" z elementów dyskretnych, aby zrównoważyć nierówności pomiędzy wzmacniaczami wchodzącymi w skład jednego kanału. Teoretycznie takie rozwiązanie jest możliwe aczkolwiek w praktyce chyba nie trafiłem na takowe zrealizowane na układach scalonych.

Nie mam takiego wzmacniacza pod ręką aby jednoznacznie rozwiązać tą zagadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie była ucieta kostka od wzmaka bo było nakombinowane ... pytanie czy to normale ze z suba idzie dzwiek taki jak z drzwi ? sub jak sama nazwa wskazuje ma dawać sam bass tu tego niestety nie ma jak to zrobić aby tak było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to normalne

Coś masz z kablami źle podlaczone

Edytowane przez soul87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiesz mi jakie kolory ma sub? Ogolnie wszystko nawet to sprawdze sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam. Masz w necie poszukaj Harman audi a4 pinout etc etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czarny długi to masz bose wzmacniacz chyba ??. Zrób fote

Albo spisz z niego nr

Edytowane przez soul87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sub mam podłaczony w czerowno - niebieski i brązowo- niebieski nie znalazlem nic o tym ktory glosnik w jakim kolorze kabli ma byc :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...