Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimatyzacja nagle przestała chodzić 1.9 TDI PD


mrc92ns

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Zacznę od tego że jak wielu z was pewnego razu po zdjęciu osłony silnika znalazłem dziwne czarne coś. Okazało się że to zrywacz kompresora, Bez niego mimo wyłączonego ECON sprężarka nie chodziła.
Założyłem ww część, śrubę posmarowałem klejem (Loctite niebieski) i klimatyzacja ożyła, Kompresor się załączał, czuć było że chłodzi ale ewidentnie mało efektywnie.
W poniedziałek tj 11.04 wracając z pracy klimatyzacja chłodziła, we wtorek już nie. Przycisk ECON się nie świecił a mimo to z kratek leci normalne powietrze.
Dziś wziąłem komputer, podpiąłem się z Vagiem w celu sprawdzenia błędów i nie ma nic. Zero błędów 01 silnik oraz 08 Klimatyzacja.
W grupie 001 pozycja 4 wartość ciśnienia czynnika wyosi 4 bary,
Podczas wykonywania testów wyjść wentylator sklaplacza nie uruchamia się (nie wiem czy jak klima działała to się włączał).

Bezpieczniki nr 1,4,6 sprawne,
Ktoś ma jakiś pomysł co mogę sprawdzić?
Czy jeżeli będzie uwalony moduł wentylatora to sprężarka nie ruszy?

Powtarzam, brak błędów w VAGu, zrywacz kompresora na swoim miejscu, ciśnienie czynnika 4Bary, Klima chodziła ale mało efektywnie (w porównaniu do mojego poprzediego BMW serii 5).


PS. Możliwe że sprzęgiełko szlag trafił po kilku dniach? W podpiętym temacie o wymienie sprzęgła kompresora zdjęcia wygasły i nie bardzo wiem jak ma wyglądać sprawne sprzęgło)

Edytowane przez wrclaguna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy sprzęgieło klimy nie jest zerwane. To co opisujesz to typowy objaw zerwanego sprzęgła. Musisz wejśc pod auto i sprawdzić czy kompresor jest napędzany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło pasowe sprężarki, posiada sprzęgło wykonane z gumy.

To co widzisz to część zewnętrzna.

Wałek/oś sprężarki może stać, gdy zewnętrzne koło się kręci.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to optycznie zobaczyć ? Bo Koło pasowe samo w sobie się obraca

Musisz wejść pod auto i sprawdzić czy obraca się wałek sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok a co steruje tym sprzęgłem? Elektromagnes?
Przy testach vagiem słychać że coś tam "pyka" przy sprężarce.
A co jeżeli teoretycznie sprzęgło jest ok a co innego odpowiada za nie włączanie się sprężarka jeżeli jeszcze kilka dni temu działała?
Musze podjechać na kanał gdzieś i ściągnąć ten dekielek od sprzęgła i sprawdzić optycznie tę gumę.
Dla jasności ja mam to sprzęgło:
sprz%C4%99g%C5%82o-zrywalne-kompresora-k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rocznika 2001 było sprzęgło elektro-magnetyczne.

Potem zrywalne(gumowe)

A kontrola obiegu czynnika odbywa się za pomocą elektrozaworu sterowanego panelem klimatyzacji

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy sprawnym sprzegle sprężarka cały czas powinna chodzić ? Dopiero jak dostaje "cynk" czynnik wkracza w obieg ?

Dobrze zrozumiałem ?

A czy co steruje pracą wentylatora chłodnicy ? Bo jak wyżej pisałem nie startuje przy teście wyjść w VAGu.

Dziś robiłem testy w grupie 01-silnik i ten wentylator zalaczal się Ale po tym pojawia się błąd 18080.

Edytowane przez mrc92ns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Wentylator załączamy jest z panela i chodzi cały czas.

Jeśli nie startuje. to układ nie ruszy bo może wzrosnąć ciśnienie co z kolei może spowodowac zamrożenie układu.

Wysłane z mojego iPada...

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wentylatorem to będzie osobna sprawa tylko nie wiem jak on powinien działać czy ma 1 czy 2 stopnie pracy.

Na pewno nie jest zatarty bo startuje w testach silnika jednak w testach wyjść klimy cisza.

Przyczyną może być ten sterownik na pasie przednim ? Jakie sygnału powinny pojawiać się na kostce która idzie do sterownika żebym mógł pomierzyc czy klimatronik daje właściwy sygnał ?

Dodam że duży wentylator mam na wiskozie.

Z tym wentylatorem to będzie osobna sprawa tylko nie wiem jak on powinien działać czy ma 1 czy 2 stopnie pracy.

Na pewno nie jest zatarty bo startuje w testach silnika jednak w testach wyjść klimy cisza.

Przyczyną może być ten sterownik na pasie przednim ? Jakie sygnału powinny pojawiać się na kostce która idzie do sterownika żebym mógł pomierzyc czy klimatronik daje właściwy sygnał ?

Dodam że duży wentylator mam na wiskozie.

Byłem, popatrzylem i stwierdziłem że zrywak sprzęgła ma zmielone frezy, tzn kręci się Ale nie napędza walka.

Problem jest taki że teraz nie mam jak odkreicc śruby gdyż kręci się razem z wałkiem :/

Jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dorobić sobie klucz. Zwróć uwage, że w kołku są otwory. Musisz w kawałku płaskownika nawiercić dwa otwory(rozstaw taki sam jak w kole) i wkrecić śruby. Potem dorobionym kluczem blokujesz koło i odkrecasz śrube na ośce. Przy ponownym montażu śrubę trzeba posmarować klejem do gwintów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...