Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana oleju w skrzyni tiptronic (3.0 ASN q)


Bedzial

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przewaznie wiele informacji moge znalesc na forum bez tworzenia podobnych tematow jednak tym razem nie moge znalesc jednoznacznych informacji. A wiec do rzeczy:

Od paru dni stalem sie szczesliwym posiadaczem a4 b6 3.0 ASN pb + LPG quattro w tiptronicu. Wiec na samym poczatku chce sie zabrac za wymiane podstawowych rzeczy takich jak oleje, filtry, rozrzad itd. wiekszosc z tych rzeczy juz wiem jednak pierwszy raz mam samochod z automatem i chce sie upewnic co do jego serwisowania.

Znalazlem olej poprzez konfigurator motula i w/g tego motul zaleca olej Multi ATF (40zl/l srednio). Czy ten olej jest ok? Czy ktos z was go stosowal u siebie lub moze potwierdzic na czyims przykladzie czy warto go u siebie zalac, czy moze lepiej jakis inny? Czy w tej skrzyni mam mozliwosc wymiany filtra oleju? Dodatkowo czy moglby ktos opisac, przynajmniej jak to robil u siebie, jak wymienic olej w tej skrzyni? Owszem przeczytalem juz kilka tematow odnosnie wymian w innych skrzyniach jednakze nie znalazlem nic odnosnie TEJ skrzyni w TYM silniku, czy to jest tak samo? Czy wystarczy najzwyklej w swiecie spuscic stary i zalac nowy pod korek? Czy w jakis szczegolny sposob zrobic to np dynamicznie? Dodatkowo widzialem niekonczace sie dyskusje odnosnie tego czy w ogole warto w tych skrzynaich wymieniac olej, jedni mowia ze nie, inni ze tak, ASo nie zaleca, serwisy zalecaja i juz nie mam zielonego pojecia jak do tego podejsc, zdrowy rozsadek i doswiadczenie w dlubaniu przy aucie podpowiada ze warto jednak wymienic ale mimo to wole zapytac bardziej doswiadczonych kolegow ;) . Dodam tylko ze obecnie skrzynia pracuje idealnie, wszystkie przelozenia dzialaja bez zarzutu, biegi zmieniaja sie bardzo plynnie. Dzieki za wszystkie porady.

Edytowane przez Bedzial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej warto wymienić olej, najlepiej co 60tys.km, tym bardziej, że sam producent o tym wspomina w dokumentacji. A wg. ASO wszystko co wymienia się poza okresem gwarancyjnym jest określane przez nich jako "lifetime" :wink:

I warto przeprowadzić tzw. dynamiczną wymianę:

https://www.youtube.com/watch?v=wb4_Oe57qmU

Oczywiście jak zadzwonisz do serwisu ASB w którym nie mają odpowiedniego sprzętu to odradzą Ci taką operację... hajs im się też przecież musi zgadzać :wink:

Co do oleju to Ravenol ma odpowiedni specyfik (RAVENOL ATF 5/4 HP Fluid), jak chcesz innego to poszukaj zamiennika wg. wzorcowego dla ZF - ESSO LT 71141 lub wg. VAG - G052162 A1 (0,5l)/A2(1l)/A6(20l)

http://www.ravenol.pl/karty/1212104.pdf

UWAGA! Do skrzyni 6-cio biegowej tiptronic stosowany jest inny olej niż do 5-cio biegowej!

Procedura wymiany statycznej jest opisana w dokumentacji skrzyni, strony 6-9:

http://www.thectsc.com/images/pdf/5HP19FLA.pdf

9l oleju wchodzi do pustej skrzyni.


Warto dodać, że przy wymianie dynamicznej używana jest dodatkowo tzw. płukanka, której zadaniem jest jak najdokładniejsze wymycie skrzyni z wszelkich osadów a do świeżego oleju wlewa się dodatek uszlachetniający na bazie ceramicznej, którego zadaniem jest odbudowanie ewentualnych mikroubytków w ruchomych elementach skrzyni jak i zmniejszenie tarcia.


http://slusarczyk-auto.pl/oferta/dynamiczna-wymiana-oleju

Nic dodać, nic ująć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rzeczowa odpowiedz. Generalnie nie mam poki co wiecej pytan. Mam nadzieje ze ten temat sie komus przyda oprocz mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beyer robiłeś u siebie w Tipie dynamiczną wymianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale jeśli będę jeszcze miał to auto to za rok-dwa chciałbym taką wymianę zrobić. Orientowałem się już ile by to kosztowało i jeden zakład wycenił mi tę usługę na 1500zł brutto ze wszystkim.

Poprzednia wymiana była statyczna przy ok. 80tys.km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Cena około1/3 większa od wymiany statycznej na ori oleju ZF. Warto pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy statyczną wymianę wycenili na 500zł z hakiem. Nie wiem na jakim oleju, ale na pewno dobrym ;) Być może na Ravenolu...

Poprzednie Audi do nich zawlokłem dobrych parę lat temu na wymianę i byłem zadowolony. Też siedział w niej ten sam Tip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...