Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Polak w Polsce kierowcą auta zarejestrowanego w innym kraju - użyczenie ?


freon

Rekomendowane odpowiedzi

Dowiedziałem się, że jest jakiś problem, gdy na polskiej ziemi prowadzi się samochód zarejestrowany na obywatela innego kraju niż Polska. Wtedy, właściciel auta "użycza" samochód kierowcy ale musi znajdować się w aucie (tak mówi infolina 997 we Wrocławiu :) ).

Czy wiecie jak obejść ten przepis tak, abym mógł śmigać hiszpańskim autem? Jakieś pismo? Upoważnienie? Notariusz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego do przepisu, który mówi że nawet jak pożyczasz od kogoś auto to powinieneś mieć pisemne upoważnienie tej osoby dzięki któremu możesz poruszać się tym pojazdem (choć o tym przepisie to nawet policjanci nie wiedzą zresztą i tak nikt by go nie respektował) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pismo? Upoważnienie? Notariusz?

tylko to jak właściciel auta siedzi na fotelu pasażera, był kiedyś w pl taki przypadek jak polak pojechał do sklepu, autem szwagra zarejestrowanym na niego w DE miśki go zatrzymały, skończyło się lawetą, parkingiem policyjnym i załatwieniem sprawy przez ambasadę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna infolinia 997 powiedziała, że śmiało mogę jeździć, przedstawiłem sprawę dokładnie, powiedziałem o historii którą przedstawił krzyniek, powiedzieli że to nieprawda... spytałem czy mogę się w razie czego powołać na tę rozmowę telefoniczną z infolinią 997, odparli że tak i rozmowy są nagrywane...

Odnotowałem godzinę połączenia, póki co śmigam, ale i tak w poniedziałek pójdę do wydziału komunikacji.

Choć naprawdę nie wiem czemu obywatele UE mają takie schody, dlaczego miało by to być nielegalne skoro wszystkie dokumenty są, ubezpieczenie jest, to dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałęm podobne pytania, a z racji tego, że mó protoplasta był emerytowanym niebieskim, udalem się na komendę właśnie z podobnymi pytaniami.

Usłyszałem, że odkąd Polska wstąpiła do Unii, każdy obywatel ma prawo jeździć pojazdem zarejestrowanym w którymkolwiek z krajów UE, bez żadnych dodatkowych dokumentów.

czyt. dowód rej, ubezpieczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas ostatniej mojej wizyty w PL,mialem niemila sytuacje-kolizja i pan z ubezpieczalni powiedzial,ze w sytuacji jesli kierowca zza granicy,porusza sie autem zarejestrowanym w PL,a takze polski kierowca,poruszajacy sie autem zarejestrowanym w innym kraju-potrzebuje pisemnego potwierdzenia zezwolenia na poruszanie sie pojazdem,ale to jest wymagane tylko i wylacznie dla ubezpieczalni,w razie potencjalnej kolizji do ustalenia osoby kierujacej i wlasciciela auta :wink4: a takze do wyeliminowania bezprawnego poruszania sie pojazdem-czyli wlasciciel i kierowca wiedza o czasie i miejscu ,gdzie auto sie porusza (zrodlo info-Samopomoc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkąd Polska wstąpiła do Unii

a i wszystko jasne bo ten przypadek o którym wspomniałem był przed wejściem polski do UE :wink4:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć spisaną umowę "użyczenia" przy sobie. Wszystko jest tak, jak pisali wyżej Klubowicze :hi:

Umowa leży tu: http://www.economat.pl/pliki/umowa_uzyczenia_samochodu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...