Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Natężenie znaków drogowych na naszych drogach


Gard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio obracam się nieco w tematyce związanej z inżynierią drogową i w praktyce zaobserwowałem, że w niektórych miejscach na naszych drogach występuje zbyt duże natężenie znaków drogowych przekraczających zdolności percepcyjne przeciętnego człowieka. Co prawda, po drogach użytkowanych na codzień sam często jeżdżę "na pamięć". Jednak na nowo poznawanych trasach czy drogach o zmienionej organizacji ruchu "czytam" z drogowskazów. Tylko mam pewne wątpliwości ... czy aby na pewno takie zagęszczenie znaków drogowych, jakie występuje w niektórych miejscach na polskich drogach, służy usprawnieniu ruchu? Czy może jednak ma wpływ na obniżenie poziomu bezpieczeństwa? Wydaje mi się, że zbyt duża ilość znaków mija się z celem i założeniami, jakie te znaki mają spełniać. Bo z jednej strony mają harmonizować, uporządkowywać ruch drogowy, ale z drugiej służą też poprawie bezpieczeństwa. A ten drugi cel nie jest w tym przypadku realizowany, ponieważ taka ilość znaków może na zbyt długi czas odwracać uwagę kierowcy od sytuacji na drodze.

Wydaje mi się, że jest to problem, który w dodatku nie jest rozwiązany. Co z unormowaniami dotyczącymi kwestii natężenia znaków drogowych w polskim prawie? Szukałem w ustawach, rozporządzeniach - nie natrafiłem na żadne procedury, które regulowałyby tą kwestię. Może ktoś z Was spotkał się z czymś takim w jakimś konkretnym akcie obowiązującego prawa albo poprostu orientuje się jak to wygląda w praktyce? No i czy Wy też widzicie w tym realne zagrożenie bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absurdów związanych ze znakami drogowymi w Polsce jest multum...

Rozwiń to troche jeśli możesz :) wzbudziłeś moją ciekawość.

Jest tak jak piszesz,że jest full znaków ale...

są takie przypadki(tu przykład)nakaz skrętu w prawo,a za kilka metrów zakaz skrętu w prawo.

Wskocz do "Strefy śmiechu"tam ostatnio był taki ranking absurdów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, kiedyś w mieście widziałem niezły mix, ale nie zdążyłem foty walnąć. Uznałem, że nie będę wracał a tu drugiego dnia już zwinęli znak :disgust:

Stało sobie ograniczenie do 50km/h. W mieście, na drodze 4 pasy bez pasa zieleni. Zrobiono roboty drogowe. Postawili więc klasyczne roboty drogowe + 40. Pech chciał, że postawili 0,5m przed starym znakiem i było widać 3 tarcze... I ile to qwa było wolno jechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...