Witam wszystkich zainteresowanych .
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że w tym manualu nie będę przedstawiać krok po kroku która śrubka ,nakrętka itp. gdzie i w jakim miejscu.
Jeżeli jesteś zainteresowany lub ,,zmuszony" na taki krok to zakładam że masz możliwości , narzędzia i podstawowe pojęcie na temat mechaniki . Jeśli nie to nie czytaj tego dalej bo szkoda twojego czasu .
Jeżeli Ktoś się zdecyduje na taką operację to robi to na własną odpowiedzialność !!!!!
Informuję że nie jestem z zawodu mechanikiem lecz domorosłym fachowcem od grzebania przy własnym aucie . Dlatego też tekst ten może być obfity w sformułowania mało fachowe a nawet amatorskie ale za to skorzystają z niego osoby które szukają prostych wskazówek . Zdjęć staram się nie wklejać bo i tak po jakiś czasie znikną . Wójek GOOGLE bedzie zawsze .
Zaczynamy
Mój przypadek to: Audi A4 B8 2.0 TDI 143 km CAGA
awaria skrzyni multitronic LLA ( wycena naprawy 9500 zł ) wymiana na Manualną LLQ
Przy zakupie używanej skrzyni biegów trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy .
Według ETKI silniki powinny być zestawione z skrzyniami w poszczególnych grupach następująco:
Napęd oczywiście tylko przedni
CAGA 143km - JJG KXP LLQ LLN
CAGB 136KM - JJG KXP MHK LLM
CAHA 170KM - JST LLQ
CJCB 136KM - LLM
CAGC 120KM - MHK LLM
Jak macie orgi. inne połączenia dajcie znać to dodam do pierwszego wątku .
I żeby było mało skrzynie manualne są też dwa rodzaje takie które mają jeden czujnik (tylko z lewej strony, zwanym dalej F208 Przełącznik rozpoznawania biegu ) i takie które maja dwa czujniki ( lewa F208 i prawa strona zwany dalej G701 Czujnik neutralnego położenia skrzyni biegów )
Na 90 % te drugie obsługują już system STOP/START . Więc jak masz wersję z tym systemem musisz szukać oczywiście skrzyni z dwoma czujnikami .
Dla tych co nie mają tego systemu w aucie to dzięki tej drugiej wersji magicznie nie pojawi się wam ta opcja ( to nie takie proste )
ale za to wybór skrzyni jest większy .
Pierwszy + dla naszego portfela to fakt że półosie są takie same więc zostają stare .
Kolejny + to śruby od skrzyni są takie same
+ Rozrusznik taki sam oczywiście w tym przypadku .
Następny punkt to wybierak . Przy zakupie zwracać uwagę na połączenie kulowe nr 8k0798151 bo bardzo często jest niszczone przy próbie zdjęcia z wieloklinu . Kolejna sprawa to brak części nr 8k0711429 to taka poprzeczka plastikowa przykręcona właśnie do wczesniej omawianego połaczenia kulowego . Od strony kabiny tylko wybieramy ładny mieszek bo ramka chromowa zostaje stara .
Bedziemy potrzebować :
- rurki łączącej zbiorniczek wyrównawczy z pompką sprzęgła nr częsci 6Q1721453B
- Przewód hydraułiczny nr 8K1721465G Od pedału sprzęgła do grodzi .
- przewód hydrauliczny nr 8k0721477D Od grodzi do wysprzęglika .
Kolejnym punktem jest Zespół pedałów ( WTF jak to zabrzmiało ) nad tym punktem trzeba się troszkę pokłonić bo to mi najwięcej pochłonęło nerwów i czasu
Pedały w komplecie najczęściej występują pod nr 8K1721117 choć to tylko nr wspornika do pedałów ale pod taką nazwą polecam tego szukać (pedały pasują od A4 A5 Q5 ) . Odradzam szukania tego zestawu na poszczególne części bo jak się później okaże to przy multitronicu macie taki sam szkielet to zakup wszystkich części oddzielnie naprawdę wyjdzie dużo więcej a o czasie nie wspomnę . Na co zwracać uwagę przy zakupie pedałów:
-Musi być pompka sprzęgła 8K1721401G . Ta pompka musi mieć czujnik położenia sprzęgła . Dlaczego o tym wspominam ? Dlatego że handlarze często wyciągają ten czujnik z pompki i sprzedają go oddzielnie ! Pompka ma mieć po prostu gniazdo na wtyczkę 6 - pinową od strony gdzie podłączamy przewód hydrauliczny . Kolejnym punktem jest duża sprężyna pod pedałem sprzęgła ma być ! Następnie to uszczelka między stelażem a grodzią 8K0721410 ma być ! Pedał gazu może być nie musi . Od manuala różni się tym że nie będziecie czuć ten klik co ma automat na samy dnie . Klips biały trzymający pedał hamulca polecam kupić bo przy demontażu większość pęka ( mało kto ma ściągacz do tej blokady ) dokładnie to można szukać pod nazwą ,, Audi a4 b8 Element ustalający pedał hamulca ". Czujnik pedału hamulca jest taki sam . Jak by go nie było to tylko przypominam że jest specjalna procedura jak go zdemontować . Przy próbie nie umiejętnego demontażu ulega on całkowitemu uszkodzeniu . Procedura jest gdzieś na forum ale jak by co później poszukam .
Elektryka
Części staramy kupić nowe by unikać sytuacji gdzie ta sama wtyczka w innym aucie ma zakute tylko połowę pinów i będzie trzeba szukać dorabiać , a nowe przychodzą z kompletem konektorów do zakucia wtyczki .
- Wtyczki do skrzyni begów, Czujniki G701 i F208
Nr części 8K0973703 i 4H0973703A
- Wtyczka do Czujnika położenia pedału sprzęgła
Nr częsci 4H0983713
Pin x 4szt do skrzynki z bezpiecznikami C - nr 000 979 227
Piny do wtyczek sterowników ( piny są delikatne proponuje zamawiać przynajmniej jedną więcej w zapas )
Sterowniki J623 i J540- pin 5 szt. 000979030E
Sterownik J519 pin 2 szt. 000979009E
Przewody jakie będą nam potrzebne to
o przekroju 0,35 :
2x ok 7m
6x ok 3m
przekrój 0,5 :
2x ok 3m
1x ok 1m
Oczywiście staramy się szukać o różnych barwach by uniknąć pomyłki
Opis nazw sterowników i położenie ;
J519 - Sterownik instalacji elektrycznej samochodu
( zamontowany nad lewą nogą kierowcy )
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/Sterownik+J519,6380508681.bmp
J623- Sterownik silnika
( zamontowany w podszybiu strona kierowcy )
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/Sterownik+J623,6380510734.png
F208- Przełącznik rozpoznawania biegu
( lewa strona skrzyni )
G701-Czujnik neutralnego położenia skrzyni biegów
( prawa strona skrzyni )
G476- Czujnik położenia pedału sprzęgła
( zamontowany w pompka pod pedałem sprzęgła )
J540- Sterownik elektromechanicznego hamulca postojowego
( zamontowany w bagażniku prawa strona )
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/J540+i+J393,6380533108.bmp
J393- Centralny sterownik systemu Komfort
( zamontowany w bagażniku prawa strona )
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/Sterownik+J393,6380508703.bmp
Jak czytać schemat? Krótki opis dla przykładu ( G701 pin 1 - do J623-T94/14 ) G701 opisana wtyczka powyżej , pin 1 to nic innego jak pierwsza pozycja w wtyczce . Na wtyczkach jest zawsze opis 1, 2 , 3 itd . Dalej J623 opis wtyczki powyżej . Zaś T94/14 czytamy jako czternasta pozycja w złaczu 94 pinowym .
Schemat nr 1
F208 pin 1 - do J519-T32b/13 jak nie ma to dokładamy nowy pin
F208 pin 2 - Masa
F208 pin 3 - do J519-T32b/21 jak nie ma to dokładamy nowy pin
Schemat nr 2
G701 pin 1 - do J623-T94/14 Tutaj wpinamy się do istniejącego już przewodu ( NIE ODCINAMY )
G701 pin 3 - do J623-T94/79 Tutaj wpinamy się do istniejącego już przewodu ( NIE ODCINAMY )
G701 pin 2 - do J623-T94/22 Dokładamy nowy pin
Schemat nr 3
G476 pin 1 - Masa . Przekrój przewodu 0,5
G476 pin 2 - do J623-T94/63
G476 pin 3 - do J623-T94/42
G476 pin 3 - dodatkowo do J393-T32d/28
G476 pin 4 - do + bezpieczniki SC2 i SC10 w uchwycie bezpieczników C ( płaski 5 Amper ) Wspornik ST1 . Przekrój przewodu 0,5
G476 pin 5 - do J540-T30/25
G476 pin 6 - do + bezpieczniki SC2 w uchwycie bezpieczników C ( płaski 5 Amper ) Wspornik ST2 . Przekrój przewodu 0,5
[ Jak by w tym miejscu nie było nawet pinów do włożenia bezpiecznika to dokładamy bezpiecznik i doprowadzamy + od czerwonej wtyczki T17e/17 która znajduje się w lewym słupku koło lewej nogi kierowcy pod osłoną klamki maski . ]
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/T17e,6380546176.bmp
Bezpieczniki ST 1 / ST2
https://chomikuj.pl/lexmb/Galeria/Audi/Swap+mutitronic/Bezpieczniki+ST1+ST2,6380508696.bmp
Schemat nr 3 auta z systemem Stop/Start
G476 pin 1 - Masa . Przekrój przewodu 0,5
G476 pin 2 - do J623-T94/63
G476 pin 3 - do J623-T94/42
G476 pin 3 - dodatkowo do J623-T94/62
G476 pin 4 - do + bezpieczniki SC10 w uchwycie bezpieczników C ( płaski 5 Amper ) Wspornik ST1 . Przekrój przewodu 0,5
G476 pin 5 - do J540-T30/25
G476 pin 6 - do + bezpieczniki SC2 w uchwycie bezpieczników C ( płaski 5 Amper ) Wspornik ST2 . Przekrój przewodu 0,5
Jak zobaczysz błąd w moim opisie najpierw daj znać zanim zaczniesz krytykę
To be continued