Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest na forum elektronik znający się na lampach elektronowych?


majkel_majki

Rekomendowane odpowiedzi

Zbudowałem ostatnio stopień wyjściowy do cd na lampach, toto już gra, ale mam problemy z dobraniem punktu pracy lamp w związku z czym dźwięk jest zupełnie nie taki jaki miał być- zniekształcony i nieprzyjemny :thumbdown: Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc, liczyłbym na wskazówki jak to dostroić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srpp.th.jpg

To jest właśnie to ustrojstwo. Wykorzystane lampy to radzieckie duotriody 6N1P, rezystor 150 Ohm to rezystor konwersji I/V przetwornika w cd. Z jakiegoś powodu układ działa nieprawidłowo- na wyjściu przed kondensatorem mam pełne napięcie anodowe, a powinna być połowa :mysli: teraz rozbieram to i składam od nowa, chociaż układ jest prosty to może coś gdzieś przeoczyłem. Wartości rezystorów katodowych policzyłem z katalogu lampy i powinny być ok, sprawdzałem większe i mniejsze na słuch i były zniekształcenia. Zastanawiam się też czy czasem winne nie są uszkodzone lampy :mysli:

[br]Dopisany: 23 Styczeń 2011, 13:46_________________________________________________Mierząc napięcie anody drugiej połowy lampy względem katody drugiej połowy lampy przed kondensatorem przy włączonych lampach 163 v, mierząc względem masy mam pełne napięcie anodowe. Przejście między tą katodą, a rezystorem katodowym jest. Trafione lampy, dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wejściu za przetwornikiem DAC powinien być kondensator separujący składową stałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tam wcześniej taki kondensator, przy szukaniu źródła problemu wylutowałem go i nie zauważyłem żadnej różnicy, więc na razie go nie wlutowałem ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz DAC i zmierz napięcia na lampach anoda-katoda i na rezystorach 680Ohm, powinny być podobne, jak nie są to lampa będzie trafiona. Spadki napięcia na rezystorach powinien odpowiadać założonemu prądowi spoczynkowemu, dla tej lampy 15-20mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na anodach i katodach w obydwu lampach- różnica napięcia rzędu kilku volt w dół, na jednej lampie spadku napięcia na rezystorach jest 5 volt, na drugiej na rezystorach napięcie wyższe o 10 volt niż anodowe.[br]Dopisany: 23 Styczeń 2011, 17:11_________________________________________________Wygląda na to, że jednak tamte lampy były trafione, wsadziłem na szybko 6N2P, podmieniając tylko rezystory katodowe na z grubsza odpowiednie i zagrało niemalże jak należy. Będę dalej walczył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...