Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 ALL] II lift, regeneracja odbłyśników xenon


SebMis

Rekomendowane odpowiedzi

Regeneracja Odbłyśników w B5 II lift.

W mojej :a4fan: ksenony jakoś dziwnie zaczynały świecić coraz słabiej, postanowiłem więc je wymontować i sprawdzić co jest nie tak. Okazało się że odbłyśnik jest wypalony z jednej strony, więc po lekturze w sieci różnych for zdecydowałem się na regenerację. Z pomocą przyszedł mi kolega wit.s (wielkie podziękowania) który udostępnił mi swoje powypadkowe lampy w których o dziwo odbłyśniki były bardzo podobnie wypalone do moich, wnioskując po tym że kilku kolegów może mieć podobne problemy postanowiłem zamieścić ten minifaq jak zregenerować sobie odbłyśniki.

Zaczynamy:

Demontaż lamp.

potrzebny klucz to Torx 30 o długości ok. 15cm.

wykręcamy 3 śrubki dwie widoczne nr.1 i jedna nr.2 za lampą w głębi (tak jak pokazane kluczem nr.3)

e4a1827490a11460m.jpg

po odpięciu dwóch wtyczek (światła i kierunkowskazy) wyjmujemy lampy ruchem jak na rysunku, najpierw na zewnątrz auta

potem lekko przekręcamy lampę do siebie.

376eacb05e43650bm.jpg

trzeba to tak zrobić aby nie uszkodzić cycuszka nr. 2 pokazanego na poniższym rysunku, podczas zakładania lampy należy

pamiętać aby dobrze nim wcelować w odpowiednie miejsce.

1b89ee57aa84cec2.jpg

teraz jak lampki mamy już na stole to je rozbieramy

rozłożenie lamp

otwieramy pokrywę żarnika ksenonowego odpinając klips 2 i wyjmując pokrywę z uchwytu 1.

d3dc9a984e8c9fe9.jpg

demontujemy żarnik poprzez przekręcenie odwrotnie do wskazówek zegara i zdjęcie złączki:

f0d8bf6778c6df60.jpg

następnie odpinamy haczyki mocujące żarnik 2 i 3 i ostrożnie wyciągamy sam żarnik 1:

f7402e879ec1ba77.jpg

do odkręcenia przetwornic potrzebny jest torx z dziurką (nie wiem jaki ma symbol ten klucz ja kupiłem jakiś zestawik w castoramie za 10PLNów i były tam różne dziwne końcówki)

odkręcamy 6 wkrętów

0ecef6d489c41761.jpg

teraz będziemy potrzebować nóż do tapet, będziemy musieli wyciąć kawałek plastiku, który notabene chyba nie jest potrzebny, lecz żeby mieć spokojne serce po całej operacji w prosty sposób możemy go wkleić na swoje miejsce. Wpadłem na ten pomysł przypadkiem ponieważ w jednej z lamp już miałem go wyciętego więc pewnie ktoś już coś przy tym grzebał.

Tniemy po zaznaczonej linii (oczywiście równo), trzeba to zrobić przy samej krawędzi, bo inaczej nie wyjmiemy odbłyśników.

7336013f070c2474med.jpg

odkręcamy 3 śrubki mocujące soczewkę z odbłyśnikiem:

srobki.jpg

następnie zdejmujemy zapinki po dwie na stronę (w żółtym kółeczku)

wsuwamy płaski śrubokręt zgodnie ze strzałeczką niebieską i podważamy ruchem w dół (czerwona strzałeczka)

następnie obracamy całą soczewkę o 180st. i ściągamy dwie kolejne zapinki

3e8e296ab0d4e557med.jpg

UWAGA!

należy zapamiętać jak jest ustawiona przesłona pomiędzy odbłyśnikiem i soczewką, aby nie założyć jej odwrotnie (tak jak ja to zrobiłem za pierwszym razem i światła świeciły mi tylko w niebo :kox: )

teraz troszkę zabaw manualnych i wyjmujemy z lampy w kolejności przysłonkę, soczewkę i na koniec odbłyśnik, trzeba się chwilkę pogimnastykować żeby znaleźć za pierwszym razem sposób jak go wydostać z wnętrza.

Jak już mamy odbłyśnik(i) na zewnątrz to wysyłamy/zawozimy je do zakładu który to robi, w Warszawie znalazłem taki zakład:

ZELMOT niestety zakład już nie istnieje :(

wpiszcie u wujka googla "regeneracja adbłyśników reflektorów",

mnie kosztowało to 50pln/szt.

tak wyglądają odbłyśniki przed i po regeneracji, zdjęcie nie oddaje niestety całego efektu bo lustro raczej trudno się fotografuje ;)

289ac69dc7d5ef6amed.jpg

Jak już dostaniemy zregenerowany nasz odbłyśniki to musimy wszystko poskładać w kolejności odwrotnej do rozkładania, pamiętać należy aby nie dotykać odbłyśników rękoma, tłuszcz bardzo niszczy ich powierzchnię.

Jak macie jakieś pytania uwagi to śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super FAQ ale jak rozpoznac ze akurat moje odblysniki sa juz do regeneracji ?? czy to nie np. szklo klosza lampy jest juz do regeneracji? Bo zabawy troche jest z tym :)

Bo u mnie sprawa wyglada tak ze jak swiece na sciane to linii praktycznie nie widac , sa rozmyte i nie wiem czy to wina odblysnikow czy moze szkiel lampy ??

Z gory dzieki za jakies podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło raczej nie wprowadza aż takich zniekształceń, musiało by być strasznie porysowane, ale to akurat widać by było, jest jeszcze szansa że żarniki się kończą, ale to też łatwe do zweryfikowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie rowniez jest rozmyta linia na scianie. Wiem na 100% ze mam odblysniki do regeneracji poniewaz rozbieralem soczewki. Zawiozlem odblysniki w Szczecinie do regeneracji, ale okazalo sie sie na miejscu nie robia tylko wożą do Poznania co czwartek. Pozniej Poznan przysyla gotowe zregenerowane odblysniki do Szczecina i mozna je sobie odebrac. Koszt 40 zl za sztuke. W razie czego moge dac namiary na serwis.

Po czym poznac ze zarniki sie koncza ? Bo moje Xenony generalnie bardzo slabo swieca. Na poczatek mam zamiar zregenerowac odblysniki bo na pewno sa zuzyte. Ale jak sprawdzic zarniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynają świecić na pomarańczowo i podczas włączania czasem kilka razy mrugną, jak padająca świetlówka :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety kolego odbłyśnik chyba nie występuje jako osobna część sprawdzałęm w programie ETOS.[br]Dopisany: 12 Luty 2008, 16:03 _________________________________________________Mam jeszcze takie pytanie, Czy odbłyśniki można wyczyścić w jakiś sposób aby ich nie uszkodzić. Bo u mnie jedna lampa słabiej świeci ale jest brudna w środku. tzn szkło i chyba soczewka, czy przez to ze jest brudna (nie byłyszczy sie jak nowa, tylko jest lekko matowa ale to wina chyba tego że mi czesto parowała) Xenon może świecić prawie połowe słabiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydawało że odbłyśnik jest brudny, wyglądał jak przykurzony, ale po dotknięciu go szmatką "kurz" zszedł i została czarna plama, okazało się że nie był to kurz tylko tak zepsuta już powłoka odbłyśnika, jeśli już musisz spróbować to przedmuchałbym sprężonym powietrzem.

Samą soczewkę chyba można wyczyścić miękką szmatką (ewentualnie płynem do mycia naczyń), ale wątpię czy coś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wydaje mi się, moje były robione nie w garażu u pana henia, tylko w normalnej fabryce gdzie produkują takie elementy, więc teoretycznie powinny być jak nowe.

co masz na myśli pisząc 3x gorsze w skutkach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na myśli pisząc 3x gorsze w skutkach??

nie wiem jak robi pan Henio

ale kumplowi tak zaśniedziały po 2 latach ze te oryginalne 8 letnie to był rarytas przy nich

dodam może ze to nie było w ksenonach a w zwykłych reflektorach ;)

a w miedzy czasie dowiedziałem sie ze sekret tkwi w zdarciu poprzedniej powierzchni przed nałożeniem nowej

a przynajmniej tak powiedzieli chłopaki z innego warsztatu

zobaczymy za półtora roku czy znów mu pójdą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam taki problem że jedna lampa jest z 2000r a druga z 2006r no i jak wiadomo jest różnica, nowsza jest czyściutka i świecąca a ta starsza trochę przyszarzała.

Jak można odświeżyć cały środek lampy, są jakieś środki?

A może lepiej oddać do firmy która się tym zajmuje? np:

http://moto.allegro.pl/sklep/2455976_reflektory_regeneracja_naprawa_xenon

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci to zrobią za 50pln, to ja bym się nie zastanawiał :)

tylko skąd ta rozbieżność ceny u nich ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto ich odpowiedź na moje pytanie:

"to nie kwestia czyszczenia należy nalożyc nową warstwę czyli zregenerować, cena regeneracji soczewki wraz z całym reflektorem to 180zł, reflektor uzyskuje 95% wyglądu nowej bo reszta zależy w jakim stanie jest klosz po zewnętrznej, w środku będzie to 100% bo to metoda napawania - tak jak w fabrycznym. POZDRAWIAM"

Trochę dużo ale może warto, kwestia tylko czy po tym zabiegu nie będzie odwrotnego problemu że regenerowana lampa będzie nowsza od tej 2letniej chociaż ona wygląda wg mnie jak nówka.

A może ktoś z Was próbował samemu czyścić starszą lampę w środku?

Gdzieś czytałem że można wlać wodę z płynem do naczyń i wypłukać a potem kompresorem wysuszyć, myślicie że to coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób tak jak opisałem, sam rozbierz reflektor i wyślij odbłyśnik do regeneracji, na pewno wyjdzie duuużo taniej, jeśli nie masz skorodowanego to za 40 - 50 PLNów będziesz miał nową powłokę, jeśli będzie bardzo skorodowany to pewnie kilka plnów więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...