Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze obiektywu i lampy błyskowej


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że na forum jest dosyć sporo fotografów - pasjonatów zwracam się do Was z zapytaniem. Jaki wybrać obiektyw i jaką lampę błyskową do Canona EOS 500D. Obecnie moja lustrzanka ma zwykły, podstawowy obiektyw 18-55 i stwierdzam, że przydałby mi się już lepszy... na różnych forach czytałem opinie i zazwyczaj polecają obiektywy 18-200 oraz obiektyw ef-s 55-250 taki jak tu: http://www.ceneo.pl/875045 co do lampy to nie mam bladego pojęcia jaką wybrać, na allegro są jakieś Yongnuo za dość małe pieniądze (okolice 200zł), ale nie znalazłem za specjalnie opinii na ich temat. Proszę, doradźcie..

koszty? wiadomo, najlepiej jak najmniejsze :decayed: ale powiedzmy 1200 zł na obiektyw + lampę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś nam jeszcze napisał do czego to ma być szkło ? Portret, krajobraz, macro, sport ? Dodatkowo, po czym stwierdzasz, że KIT jest już niewystarczający dla Ciebie ? Co do lampy to czy jest Ci ona faktycznie potrzebna ? Robisz zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach ?

Poza tym musisz sobie zdać sprawę z tego, że jeśli chcesz zmieniać KITa na coś lepszego to te 1200pln przeznacz na samo szkło i dołóż do tego jeszcze 1000pln na lampę, najlepiej, systemową :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia robię głównie krajobrazom i staram się robić autku... (choć z tym drugim jeszcze mi nie wychodzi najlepiej :decayed: ). co do lampy to mam problem np. nocą gdy robię zdjęcia (ostatnio na molo w Sopocie chciałem coś popstrykać i kupa bo za ciemno - a wszystko inne poprzestawiałem :/ ). także tym się kieruję. lampa myślę, że mogłaby być najprostsza... bo jestem mega amatorem i dopiero zaczynam się bawić w fotografowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś nam jeszcze napisał do czego to ma być szkło ? Portret, krajobraz, macro, sport ?

No dobra, a jak ktoś ma kasę na jeden obiektyw a robi różne zdjęcia to rozumiem że musi się na coś zdecydować...

Nie ma jakiegoś kompromisu :?: Np dobry obiektyw do sportu i krajobrazu :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jak ktoś ma kasę na jeden obiektyw a robi różne zdjęcia to rozumiem że musi się na coś zdecydować...

Nie ma jakiegoś kompromisu :?: Np dobry obiektyw do sportu i krajobrazu :?:

Dokładnie tak jest, kupujesz aparat z KITem by się nauczyć robienia zdjęć i w miarę wybrać stronę w którą chce się iść. Co do tego czy są uniwersalne szkła to tak, znajdą się takie np. te co podał jedrex w pierwszym poście. Mimo wszystko powinno się zdecydować co chce fotografować i dopasować do swojego zainteresowania szkło. Jak chce krajobraz to szerokie szkło a jak sport to jakiegoś jasnego tele.

Jedrex a czego Ci brakuje w KITowym szkle, że chcesz zmienić ? Bo do tego celu co napisałeś to zakres ogniskowych jest ok ewentualnie szukał bym czegoś trochę szerszego no i jaśniejszego. Te szkła, które były Ci polecone są to typowe uniwersalne szkła, zwłaszcza ten 18-200 i jak bym chciał taki zakres to bym się na niego zdecydował. Jednak jeśli byś chciał zostać tylko przy krajobrazach i samochodzie (w formie raczej statycznej niż sportowej) to możesz się rozejrzeć np. za Tamronem 17-50 f/2.8 bo poniżej 1kpln ciężko będzie zejść z jakimś lepszym obiektywem, chyba, że poszukasz używek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamronem 17-50 f/2.8

Do robienia zdjęć nocnych na imprezach nadawał by się ten obiektyw :?:

Mam kitowy 18-105 i mi przy wartości 18 jak błyskam lampą to robi cień na dole i chciałbym coś krótszego :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim Nikonie D5000 mam dwa obiektywy :

18-55 f3,5 VR

55-200 f3,5 VR

i chce je sprzedać a zakupic jeden 18-200 f3,5 VR... mam nadzieje że to dobry pomysł zaznacze tylko że jestem amatorem i ma to byc obiektyw w miare uniwersalny. Cena niestety ok 2500zł za Nikkora lub 1500 za Sigme... :confused4: . Zastanawiam się czy ryzykowac i kupić Sigme... czy dozbierac na Nikkora...

P.S. Sorry że sie wjeb... w temat ale nie chciałem nowego otwierać. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina kiepskich zdjęć nie leży w szkle, które posiadasz (do autora), tylko w braku umiejętności :wink4: Jak zaczynałem przygodę z lustrem, to mój kolega, który fotografią zajmuje się profesjonalnie, focił o wiele lepiej kompaktem A520 bodajże :naughty:

Dobre pytanie już padło - do czego chcesz ten obiektyw, bo uniwersalny już posiadasz :wink4: W zasadzie najlepsze są szkła o stałym świetle, bo np. przy tele, na dużym zoomie będziesz miał mydło i ciemnicę - tym bardziej, jeśli umiejętnościami jeszcze nie grzeszysz.

Na Twoim miejscu wziął bym stałkę 50 f1.8 http://allegro.onet.pl/nowy-canon-ef-50-mm-f-1-8-ii-gw-fv-22-4985420-i1571936624.html do portretów i focenia autka w detalach - kosztuje grosze, a naprawdę reprezentuje niezłą jakość jak na początek i do tego jakiś teleskop do powiedzmy krajobrazów, ale coś z przedziału 100-300, czy 80-200 (coś jak najjaśniejszego).

Problem polega na tym, że jeśli chcesz kupić jakieś porządne szkło i lampę w miarę sensowną, to w tych pieniądzach co podałeś się nie masz szans zmieścić :gwizdanie:

[br]Dopisany: 03 Maj 2011, 12:25_________________________________________________Lampa:

http://allegro.onet.pl/canon-speedlite-430-ex-ii-najtaniej-nowa-gwar-i1572943064.html

Używane za około 500-600pln możesz kupić :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się czuć bezpiecznie z aparatem na mieście to możesz brać śmiało, zabić może nie zabijesz bo się szkło rozleci ale krzywdę napastnikowi zrobisz sporą :D No ale wracając do tematu to chcesz księżyc fotografować, że takiej ogniskowej szukasz ? Poza tym to ma światło f/8 więc aparat na statyw, czas migawki na kilka sek i robisz zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi cena jest ciekawa dlatego pytam :kox:

Generalnie widzę te samyangi tanie są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak już wcześniej napisałem, zdjęcia robię głównie krajobrazom i autku. tak jak KOval81 słusznie zauważyłeś, mam jeszcze kiepskie umiejętności, ale staram się ciągle uczyć (o ile jest czas). tą kwotę podałem orientacyjnie, wiadomo zawsze można dozbierać i wtedy kupić coś lepszego... póki co chyba jednak zakup odpuszczę i dozbieram jeszcze co najmniej ten 1000 i wtedy zacznę się zastanawiać... dzięki wszystkim za rady :) Wy chociaż pisaliście sensownie, bo na forach fotograficznych miałem problem żeby zrozumieć co do mnie piszą :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedrekx - ja na Twoim miejscu bym spokojnie focił tym kit'em, który masz :good: Dokup sobie tylko na chwilkę obecną ta stałkę 50 f1.8, którą podałem i lampę i będzie ok. Dobre zdjęcia już można robić w pomieszczeniach, bo 430x się ładnie wyrabia w warunkach amatorskich.

Do nauki fotografowania w zupełności taki zestaw Ci wystarczy, a kaskę zawsze możesz odkładać i szukać coś lepszego :good:

http://allegro.onet.pl/obiektyw-canon-70-200mm-f-2-8l-is-usm-filtr-uv-hd-i1591441849.html :slina:[br]Dopisany: 05 Maj 2011, 08:40_________________________________________________

jarko - coś dla Ciebie :naughty:

http://www.optyczne.pl/840-Samyang_Preset_500_mm_MC_f_8.0-specyfikacja_obiektywu.html[br]Dopisany: 05 Maj 2011, 08:50_________________________________________________A tu jak chcesz prawdziwy teleskop:

http://allegro.onet.pl/sigma-200-500-f2-8-ex-dg-konwerter-absolutny-hit-i1597970030.html :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło 8.0 od razu wystawia ocenę temu sprzętowi :thumbdown:

Poza tym na sieci ludzie pisza o gigantycznych problemach z ostrością.

Tego rodzaju, w miarę dobre tele będzie ksoztować przynajmniej 2k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym Ci proponował dozbierać na 2 wersję Tamrona 17-50 2.8 i jeżeli naprawdę potrzebujesz lampy to tylko systemowa i tak spooooro czasu minie zanim się z Nią zaprzyjaźnisz bo lampa to straszne cholerstwo. Jak już ją opanujesz to nie odepniesz od body. Zwłaszcza w dzień ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikoniarzem nie jestem, ale z tego co na szybko poczytałem na optyczne.pl to wynika, że z puszką Nikona lepiej zagra Sigma...na tamrona narzekają, że każdy jest inny i są kłopoty z FF BF... również serwis tamrona nie robi szału...podobno... (wiedza zdobyta na optyczne.pl - nie robie w N, o żytniej mogę się wypowiedzieć :naughty: )

poczytaj testy na optyczne, bo wynika z nich, że z tych dwóch obiektywów najlepiej sprawuje się Nikkor 17-70 :naughty: :gwizdanie:

ma trochę gorsze światło, ale poczytaj o wynikach kombinacji sigmy i tamrona na dłuższych ogniskowych... w sigmie mówią, że zakres 55-70mm to mit, bo zdjęcia wychodzą mydlane... generalnie wiadomo - każdy ma jakąś wadę i ciężko zdecydować, ale musisz wybrać co będzie Ci najmniej przeszkadzało :)

jakimi dysponujesz jeszcze obiektywami i do czego potrzebujesz akurat te wartości zmiennoogniskowego obiektywu?

może lepiej dozbierać i kupić coś ze stałym światłem ?? wiadomo, że to będzie przedział między 2000 a 3000zł, a to już zapewne przewyższa cenę puszki, ale wrażenia bezcenne :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kitowy 18-105, chciałbym coś krótszego do zdjęć w plenerze ( krajobraz, auto ) i zdjęć robionych na imprezach w domu czy też w knajpie. O ile na plener mój kitowy przy moim doświadczeniu i wiedzy jeszcze wystarcza tak na małych przestrzeniach jest z nim nie wygodnie... Miejsca brakuje czasami żeby się cofnąć i robi cień przy lampie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie nie lepiej zakupić jakiś fajny szeroki kącik - nie fisheye ? może sigma 10-20 3.5-4.5? i potem zakupić jakąś L-ke 70-200, 70-300 ? od 20mm będziesz miał kita, do 70mm, a potem jakieś fajne tele i masz zakres 10-300 i bardzo fajną optykę..

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=13646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...